Jak uratować związek, który się rozpadł: porady i przykłady

jak uratować związek

Jak uratować związek? Jak ratować związek, który się rozpada?

Kiedy bardzo zależy nam na relacji z drugą osobą, chwytamy się wszystkich możliwych sposobów, by ją uratować. Wpadamy w panikę, kiedy dociera do nas, że nasz związek wisi na włosku lub właśnie legł w gruzach, a my przecież chcielibyśmy móc go jeszcze jakoś pozbierać.

Nie każdy związek da się uratować, ale to nie znaczy, że jesteśmy kompletnie bezradni. Kryzys można spróbować zażegnać, partnera lub partnerkę można próbować odzyskać. Ponieważ w takiej sytuacji zwykle targają nami silne emocje, warto odetchnąć głęboko i skupić się na wypracowaniu strategii działań i ocenie swoich szans.

O strategii działań i różnych sytuacjach, kiedy zastanawiamy się, jak ratować związek, powiemy sobie w dzisiejszym wpisie. Dodatkowo, jeśli zechcesz zgłębić zagadnienia związane z obudowaniem relacji, której przyszłość wisi na włosku, zachęcam cię do lektury poradnika „Pogotowie Dla Związku„, który podsunie ci mnóstwo sprawdzonych rozwiązań na twoje konkretne problemy w związku. Kliknij ten link, by zapoznać się z zawartością e-booka.

Jeśli zaś chodzi o ocenę kondycji związku, pomocny może ci się okazać ten bezpłatny test online. Wypełnienie go potrwa dwie minuty, a na koniec od razu otrzymasz wynik wraz z interpretacją twojej obecnej sytuacji. Pozwoli ci też przemyśleć i zidentyfikować trudności, z jakimi się zmagacie.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Jak uratować związek, który się rozpadł: 5 porad

Jeśli chcesz wiedzieć, jak uratować związek po rozstaniu, przede wszystkim przejrzyj artykuły na blogu w kategorii „Odzyskanie ex”. W szczególności, przeczytaj z uwagą Jak odzyskać byłego chłopaka lub Jak odzyskać byłą dziewczynę. Znajdziesz tam wiele użytecznych informacji.

Sytuacje poszczególnych par są różne i w zależności od przyczyn i przebiegu rozstania należy wcielić w życie inne strategie (o których mowa w poradniku odzyskania ex „Klucz Do Odzyskania”), ale pewien trzon postępowania pozostaje niezmienny i wystarczy, że zastosujesz się do poniższych 5 porad, a już zrobisz dla uratowania swojego związku naprawdę wiele.

1. Nie panikuj

Sama fraza „ratowanie związku” przywodzi na myśl desperackie czyny, wylane łzy, błagania na kolanach, teatralne gesty jak bukiety róż, serenady pod oknem i drogie prezenty, szantaże i groźby. Panika (a wraz z nią lęk i rozpacz) nigdy nie jest dobrym doradcą. Nie należy zatem korzystać z pomysłów, które nam podsuwa, bo one tylko oddalają od nas osobę i wbijają gwóźdź do trumny naszej relacji.

2. Weź się w garść

Czasami wściekły partner lub wściekła partnerka, kiedy z nami zrywa, widząc nas w rozpaczliwym stanie, każe wziąć się w garść. Łatwo powiedzieć, ale naprawdę jest w tym sporo racji. Za tymi słowami kryje się przepracowanie cierpienia, opanowanie negatywnych emocji, zdystansowanie psychiczne i postanowienie, że od teraz zacznie się działać w sposób przemyślany, zaplanowany i jak najbardziej skuteczny.

3. Zrozum przyczyny rozstania

Od tego punktu zależy, jakie decyzje podejmiesz w sprawie kolejnych kroków, by uratować swój związek. Przyczyny rozpadu związku należy przeanalizować w sposób możliwie obiektywny i racjonalny. Zwykle wina leży w jakimś stopniu po obu stronach i warto poddać krytyce zarówno samego/samą siebie, jak i ex partnera/partnerkę. Nie rozważajmy tylko pojedynczych wydarzeń, a spróbujmy znaleźć reguły – czynniki, które na różnych płaszczyznach nas od siebie oddalały.

4. Zmień się…

Żeby uratować związek, który się rozpadł, trzeba przede wszystkim zaakceptować… że się rozpadł. A jeśli tak się właśnie stało, to tak naprawdę nie ratujemy związku, który istniał przez rozstaniem, ale staramy się go odbudować na zupełnie nowych fundamentach. Po przemyśleniu przyczyn należy zacząć naprawianie od zmian szkodliwych nawyków i nieodpowiednich postaw oraz rozwoju osobistego i pozytywnej metamorfozy.

jak ratować związek

5. …i pokaż to

Zmiany nie uratują związku, jeśli druga osoba nie będzie miała szansy ich dostrzec. Dlatego ostatnim etapem, by jeszcze móc naprawić związek, jest zademonstrowanie swojej poprawy i udowodnienie, że powrót do relacji nie jest powrotem do dawnych problemów. Warto to zrobić w sposób pośredni, podprogowy, by osoba, z którą byliśmy w związku, nie czuła się publicznością jakiegoś przedstawienia, ale sama w głębi duszy przekonała się, że warto dać temu drugą szansę.

Jak ratować związek, który się rozpada: analiza przypadków

Czujesz, że twój związek przechodzi poważny kryzys i za chwilę może kompletnie się rozpaść? Masz wrażenie, że twoja relacja z ukochaną osobą zbliża się ku końcowi i nie wiesz, co zrobić, by ją jeszcze ocalić i zmienić bieg wydarzeń?

Poniżej znajdziesz specyficzne, konkretne sytuacje, w których związek z mężczyzną lub kobietą, z mężem lub żoną jest zagrożony i trzeba szybko zacząć działać, by nie dopuścić do rozstania.

Jeśli natomiast potrzebujesz konkretnych rozwiązań i technik oraz strategii krok po kroku, która pozwoli ci uratować twój związek w każdej z poniższych sytuacji, sięgnij po poradnik „Pogotowie Dla Związku” – niezwykle rzetelne opracowanie, z niezbędną warstwą teoretyczną i rozbudowaną stroną praktyczną. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Jak uratować związek, gdy druga strona nie chce

Kiedy czytamy porady dotyczące tego, jak uratować związek, możemy łatwo natknąć się na stwierdzenie, że partnerzy oboje muszą chcieć ratować relację, żeby coś z tego wyszło. Nie zawsze jednak taki cel przyświeca jednej i drugiej stronie konfliktu. Co wtedy?

Gdy partner lub partnerka nie chce odbudowy związku i jest pewny/pewna decyzji o rozstaniu, mamy tak naprawdę dwa wyjścia (pomijając, że oczywiście możemy z bólem przystać na tę decyzję i zrezygnować z ratowania związku).

Pierwszym rozwiązaniem jest akceptacja rozstania lub nawet (trochę ryzykowne) zaproponowanie go z własnej strony. Druga osoba może okazać się w głębi zaskoczona i to uczucie każe jej zwątpić we wcześniej podjęte postanowienie. Drugim rozwiązaniem jest zaproponowanie przerwy lub separacji, która daje możliwość rozstania, ale i przemyślenia na spokojnie sprawy po to, by upewnić się, czy faktycznie nie zależy nam już na związku. Zyskujemy również czas na podjęcie działań, które mogą jeszcze zmienić decyzję partnera/partnerki.

Jak ratować związek w kryzysie

Kryzys w związku rozkładałem na czynniki pierwsze w tym wpisie. Generalnie w wielu wypadkach można go przezwyciężyć i uratować związek, jednak praca, którą należy w to włożyć, potrafi nas zniechęcić – wydaje nam się to niemożliwe do osiągnięcia.

Do naszych relacji wkradł się konsumpcjonizm i nabraliśmy przekonania, że lepiej wyrzucać, niż naprawiać. Jednak jeśli uda nam się zmienić podejście na bardziej konstruktywne, mamy szansę mieć z naszego wysiłku włożonego w pracę nad związkiem bezcenną satysfakcję.

Ratowanie związku w kryzysie odbywa się w oparciu przede wszystkim o rozmowę. To banalne, ale nie chodzi przecież o wymianę kilku zdawkowych zdań, ale prawdziwą, wzajemną terapię. Wspólne zaangażowanie w uleczenie relacji. Nie bez powodu użyłem tu określenia „terapia” – w końcu w takiej sytuacji terapia w parze przy udziale psychologa bądź mediatora może okazać się najbardziej skuteczna.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

Jak ratować związek po zdradzie

To, czy uda nam się uratować związek po zdradzie, zależy w dużej mierze od tego, czy druga osoba nam wybaczy lub czy to my jej wybaczymy. Jak przeczytasz we wpisach Jak odzyskać kobietę po zdradzie oraz Jak odzyskać mężczyznę po zdradzie, przeprosiny i skrucha oraz wybaczenie są fundamentalnymi elementami, jeśli mamy w ogóle mówić o naprawie związku po zdradzie. Do tego dochodzi zwykle cierpliwość.

Przepracowanie negatywnych emocji i odbudowanie zaufania partnera lub partnerki wymaga czasu i nie ma co ukrywać – jest to ciężka próba, przez którą wiele par nie przejdzie zwycięsko. Jeśli jednak przy ocenie dojdziemy do wniosku, że związek ten stanowił dla nas ogromną wartość i że jesteśmy gotowi odciąć się od przeszłości, by wspólnie spojrzeć w lepszą przyszłość, warto podjąć ten trud.

Jak uratować wypalony związek

Jak ratować wypalony związek? Wypalenie w związku wiąże się z uczuciem nudy, rutyną, brakiem zainteresowania, irytacją, poczuciem osamotnienia. Z naszego związku znika namiętność, znika intymność i bliskość, znika spontaniczna radość. Takie zjawisko postępuje stopniowo, aż w końcu partnerzy zadają sobie pytanie, czy jest sens to ciągnąć.

Jak temu zaradzić? Nie należy wpadać w pułapkę przekonania, że nasz związek po wielu latach powinien wyglądać tak samo jak na początku. Niemniej jednak zadbanie o swoją atrakcyjność, systematyczne pielęgnowanie bliskości, znalezienie wspólnego hobby czy sposobu spędzania wolnego czasu, robienie sobie drobnych upominków i przyjemności, spróbowanie czegoś nowego i dbanie o podtrzymanie romantycznej atmosfery to tak naprawdę proste i skuteczne sposoby na sprawienie, by w związku zaczęło się coś tlić, zanim będzie za późno.

Jeśli szukasz inspiracji, by skutecznie odbudować czułość i namiętność w twoim związku, sięgnij po „Pogotowie Dla Związku” – znajdziesz w nim wszystkie niezbędne wskazówki oraz ćwiczenia terapeutyczne, które odbudują więź między wami.

Jak uratować związek małżeński

Ze wszystkich relacji najbardziej nam zależy zwykle na uratowaniu małżeństwa. To związek, który wciąż wielu parom najtrudniej zakończyć. I nic dziwnego – pomijając kwestie sentymentalne, pozostają również te formalne, których każdy wolałby uniknąć. Małżeństwa przechodzą kryzysy jak każdy związek, ale jeśli dochodzi już do skrajnego niezadowolenia i coraz częściej przebija się temat rozwodu, należałoby zastanowić się, co dalej robić.

jak uratować związek, który się rozpadł

Jeśli zależy nam na uratowaniu związku małżeńskiego, a zwykłe rozmowy nie prowadzą do znalezienia żadnego rozwiązania, warto skonsultować się z mediatorem lub terapeutą par. Zgłoszenie się na terapię dla par jest konkretnym krokiem, który sygnalizuje, że coś jest nie tak, nie radzimy sobie, ale chcemy uzyskać pomoc. W bardziej skrajnych przypadkach warto nieraz rozważyć separację z zamiarem przemyślenia sytuacji i ewentualnego podjęcia wspólnej próby naprawy związku.

Jak uratować związek po kłótni

Nawet najbardziej zgodnej parze prędzej czy później może przytrafić się kłótnia. Nie powinna ona jednak prowadzić do wrażenia, że nasz związek może się lada moment zakończyć z tego powodu. Jeśli zastanawiamy się, jak uratować związek po kłótni, powinniśmy rozważyć dwa istotne aspekty.

Po pierwsze, czy relację nadszarpnęła faktycznie ostrzejsza awantura, czy to po prostu wraz z nią przelała się czara goryczy, bo tak naprawdę kłótnia była jedynie symbolem dużo poważniejszych problemów. Po drugie, jeśli ktoś po zwykłej sprzeczce grozi nam rozstaniem, powinniśmy z tą osobą szczerze porozmawiać, a sami zaniepokoić się, czy przypadkiem partner lub partnerka nie szuka tylko pretekstu, żeby zerwać. Jeśli tak jest, lepiej samemu się zdystansować i zrobić wyraźny krok w tył, który da tej osobie do myślenia.

Jak ratować związek na odległość

Związek na odległość stawia wiele wyzwań, które niekiedy bywają trudne do pokonania. Ograniczony kontakt, brak bliskości fizycznej na wyciągnięcie ręki, nieuczestniczenie w życiu prywatnym czy nawet towarzyskim razem z ukochaną osobą – to wszystko sprawia, że taki związek jest bardziej narażony na kryzys. Odległość powoduje, że mamy wrażenie, że sytuacja wymyka nam się spod kontroli, i mamy naprawdę niewielkie pole manewru, by ocalić naszą relację. Nic dziwnego zatem, że zadajemy sobie pytanie, jak ratować związek na odległość.

Odpowiedź na to pytanie, stety i niestety, jest bardziej oczywista, niż mogłoby się wydawać. Najskuteczniejszym krokiem, by uratować związek na odległość, jest… zmniejszenie dystansu. Gdy sytuacja robi się krytyczna, kluczowa jest choćby możliwość spotkania na żywo lub podjęcie decyzji o zmianach życiowych, dzięki którym będziemy mieszkali bliżej siebie.

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak uratować związek, któremu zagraża rozstanie, z wykorzystaniem zaawansowanych strategii, technik i ćwiczeń, sięgnij po „Pogotowie Dla Związku„. Jego pełny opis znajdziesz na tej stronie.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

4.7/5 - (11 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.