Jak się odkochać: 8 porad zaczerpniętych z psychologii relacji

jak się odkochać

Jak się odkochać w chłopaku lub dziewczynie? Jak przestać kochać kogoś, kto nas nie kocha? Czy można tego dokonać w krótkim czasie?

Nieodwzajemniona miłość czy, ogólnie mówiąc, zawód miłosny nie są nigdy sytuacjami przyjemnymi, kiedy musimy przeżyć je na własnej skórze, bez względu na wiek i liczbę związków przebytych w przeszłości.

Wiele osób nie jest w stanie zaakceptować końca relacji, ponieważ czuje się wciąż bardzo związana z byłym partnerem lub byłą partnerką. Wiele innych pozostaje uwięziona w cierpieniu miesiącami lub nawet latami, niezdolna do odkochania się czy zapomnienia o miłości, zarówno tej zakończonej, jak i nigdy nie rozpoczętej.

Bez względu na to, jak silne jest uczucie do osoby, którą aktualnie kochasz, chcę, żebyś wiedział(a), że istnieją naprawdę przydatne strategie psychologiczne, które przyspieszają proces „odkochiwania się”, i zamierzam ci je zaprezentować właśnie w tym wpisie.

W szczególności przyjrzymy się temu, jak się odkochać w chłopaku, w dziewczynie, w przyjacielu, w ex, w kochanku i w koledze z pracy za pomocą 8 skutecznych kroków opartych na psychologii.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego darmowego testu online, który wykaże, jak znosisz miłosne rozczarowanie. Wynik wraz z interpretacją poznasz od razu po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania. Kliknij poniżej:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jak się odkochać: psychologia

Żeby zrozumieć, jak się w kimś odkochać, najpierw trzeba się przyjrzeć temu, jak psychologia i nauka widzą zjawisko zakochiwania się i cierpienia z miłości.

Jak już wyjaśniałem w tym wpisie, różne badania wykazały już, że miłość romantyczna, praktycznie rzecz ujmując, może być uznana za głębokie uzależnienie, ponieważ prowokuje w naszym mózgu te same reakcje, co kokaina.

Zaskakujące natomiast jest to, że kiedy z jakiegoś powodu nasza miłość nie zostaje odwzajemniona, aktywują się w nas pewne mechanizmy psychologiczne, które dodatkowo nasilają nasze uczucie.

Okropnie cierpimy, dlatego też jesteśmy przekonani, że nasza miłość do danej osoby jest autentyczna. Wpadamy w prawdziwy kryzys odstawienia, jak osoba uzależniona od narkotyków, która nie ma możliwości zażycia niezbędnej dawki określonej substancji.

Im bardziej uganiamy się za osobą, która nas zostawiła lub odtrąciła, tym bardziej nasilamy sztucznie uczucie, którym ją darzymy. Poświęcamy jej więcej naszej energii mentalnej i jeszcze bardziej karmimy nasze uzależnienie od tej osoby.

Jeśli natomiast zdystansujesz się od niej w sposób jasny i zdecydowany, będzie możliwe zapomnienie o niej i definitywne odkochanie się.

Chcesz dodatkowo zgłębić temat? Zachęcam cię do lektury mojego e-booka „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, który krok po kroku poprowadzi cię przez cały proces leczenia złamanego serca i wewnętrznego odrodzenia, dzięki metodzie, technikom i ćwiczeniom opartym na klasycznej psychologii i wiedzy z zakresu rozwoju osobistego.

Będzie twoją busolą w tym trudnym okresie twojego życia i pomoże ci nie tylko zapomnieć o nieszczęśliwej miłości, ale również odnaleźć szczęście i wstąpić na ścieżkę rozwoju osobistego. Obecnie jest do kupienia w specjalnej cenie tylko na naszej stronie – znajdziesz go tutaj.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak się odkochać: 8 porad

jak się w kimś odkochać psychologia

Po stosownym wstępie możemy przejść do meritum i zobaczyć, jak się odkochać skutecznie i szybko. Poniżej znajdziesz 8 porad, które naprawdę działają i pomogą ci przestać kochać osobę, która na to nie zasługuje!

1. Po pierwsze: dystans

Żeby odkochać się w kimś, przede wszystkim konieczne jest złapanie dystansu fizycznego i psychicznego do tej osoby. Alkoholik, który chce wygrać z nałogiem, musi trzymać się z daleka od każdego alkoholu i nie wolno mu wypić nawet małego piwa raz na jakiś czas. Absolutna abstynencja!

Ta sama zasada dotyczy osoby, która stara się zapomnieć o ukochanej osobie: żadnych rozmów na żywo i przez telefon, ale nie tylko – ma też bezwzględny zakaz kontaktowania się przez wysyłanie wiadomości i śledzenie profilu w mediach społecznościowych. Potrzebne jest ostre cięcie!

Nikt rzecz jasna nie twierdzi, że ten krok jest łatwy. Wymaga on ogromnej samodyscypliny. Ale wiedz, że tylko tak masz szansę na zmianę swojego życia i zaleczenie złamanego serca.

2. Przeżyj dogłębnie stratę

Po dotarciu do tego punktu właściwe będzie przyznanie sobie trochę czasu na opłakanie straty, odczuwanie pustki, którą ex zostawił(a) w twoim życiu i przeżywanie głębokiego bólu. Dotyczy to faktycznej, zakończonej relacji, ale też nieodwzajemnionej miłości, którą bardzo przeżywamy.

Jest to całkowicie normalne, ponieważ twój umysł przetwarza poniesioną stratę. Twoją rolą na tym etapie będzie zaakceptowanie i pełne przeżycie bólu, bez prób walki z nim1.

Zamiast uciekać od cierpienia, rzucając się w wir innych czynności, na początku radzę ci zmierzyć się z nim i skoncentrować na nim, wykorzystując ćwiczenie medytacji nad bólem oraz inne praktyczne techniki opisane w e-booku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„.

Poświęcając wystarczająco czasu na żałobę i odkrywanie negatywnych emocji, będziesz w stanie je przepracować i doprowadzić do końca, a tym samym szybciej wrócić do normalnego stanu.

3. Napisz długi list do… szuflady

Uważam, że to ćwiczenie jest niezwykle skuteczne i wyzwalające. Napisz długi i szczegółowy list zaadresowany do osoby, którą kochasz, w którym wyjaśnisz dokładnie, jak się czujesz i jak przeżywasz obecną sytuację.

Zakomunikuj jej, że postanowiłeś(-łaś) podjąć decyzję o pójściu dalej ze swoim życiem, pomimo całej miłości i bólu, które wciąż czujesz. Jeśli jest coś, za co chcesz podziękować, co chcesz wybaczyć albo za co chcesz przeprosić, uwzględnij to w liście krótko.

Następnie odłóż go do szuflady i nie wysyłaj go. Nie ma potrzeby tego robić, bo to ćwiczenie ma przede wszystkim służyć tobie, a nie osobie, która cię odtrąciła. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, niezależne od tego, jaki jest faktycznie stosunek tej osoby do ciebie.

4. Wypełnij pustkę

Jestem gotów się założyć, że w twoim życiu powstała ogromna pustka. Nie ma w tym nic dziwnego, ale nadszedł moment, żeby ją wypełnić innymi osobami, aktywnościami i hobby!

Szybkie odkochanie się jest możliwe, kiedy skupia się uwagę na nowych, dających satysfakcję projektach, na rozrywkach będących źródłem spełnienia oraz na uprzejmych i interesujących osobach ( nie „zagłuszczaczach”, o których mówiłem wcześniej).

Zacznij więc planować swoje nowe życie!

Snuj inspirujące i ekscytujące plany i zacznij znów żyć pełnią życia. Pamiętaj, że to nie miłość nadaje sens twojemu istnieniu, ale to ty sam(a) musisz umieć wypełnić je znaczeniem. Miłość może je tylko wzbogacić i powinna pojawić się dopiero wtedy, kiedy jest ci dobrze samemu/samej!

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

5. Zdejmij klapki z oczu

Kiedy jesteśmy w kimś zakochani, mamy tendencję do idealizowania tej osoby, dostrzegając tylko jej zalety i zapominając o wadach. Objawia się to w jeszcze większym stopniu, kiedy zostajemy odtrąceni lub porzuceni przez partnera/partnerkę.

Nie możemy już mieć tej osoby, więc rośnie w nas przekonanie, że musi ona mieć niezwykłą wartość, o wiele większą od nas samych! W ten sposób umieszczamy ją na piedestale…

Istotę odkochania się doskonale oddaje ten prosty cytat:

„Każda namiętność gaśnie, kiedy widzi się jej przedmiot dokładnie takim, jaki jest.” – Madame de Stael

Żeby się odkochać, trzeba zdjąć klapki z oczu i zacząć patrzeć na drugą osobę w sposób bardziej obiektywny i zrównoważony2. W tym celu przydać ci się może lista wad tej osoby lub wykonanie jednego z wielu ćwiczeń, które proponuję w e-booku „Nowy Początek„.

6. Szukaj innych emocji

Zakochanie jest czymś związanym z naszą sferą emocjonalną, nie racjonalną. Dlatego też nie możemy postanowić przestać kogoś kochać tylko za pomocą siły naszego umysłu.

Żeby odciąć się od kogoś emocjonalnie, konieczne jest przeżywanie alternatywnych emocji, które będą najpierw nakładać się, aż w końcu zastąpią te, które odczuwaliśmy dzięki naszej wielkiej miłości.

Musisz więc na tym etapie wyruszyć na poszukiwanie nowości, silnych emocji, intensywnych doświadczeń i innych osób, które będą w stanie zaspokoić twoje potrzeby emocjonalne.

Nie chodzi o to, żeby nagle zmienić obiekt westchnień. Ważnych emocji dostarczą ci również relacje z przyjaciółmi czy z osobami, z którymi łączą cię kontakty zawodowe. Tak samo będzie z podejmowaniem nowych aktywności czy stawianiem sobie wyzwań.

7. Odbieraj pozytywnie rzeczywistość

To nie sytuacja sama w sobie, ale podejście, które przyjmujemy wobec niej, determinuje w dużej mierze to, jak się czujemy.

Jeśli np. w dalszym ciągu będziesz myśleć, że nie znajdziesz już nigdy miłości i że ta osoba była twoją bratnią duszą, z pewnością tylko pogorszysz swoją sytuację, a twoja obsesja jeszcze się nasili.

Natomiast znacznie zdrowsze i skuteczniejsze jest uświadomienie sobie, że bliźniacza dusza nie istnieje3. Na świecie żyje 7 miliardów ludzi i naprawdę wielu z nich będzie dla ciebie znacznie lepszych!

To nie koniec świata, że ty i osoba, którą kochasz, nie możecie być razem, a na pewno to, że ją poznałeś(-łaś) czy też to, że była ona przez jakiś czas częścią twojego życia, miało duży wkład w twój rozwój, dojrzewanie i zrozumienie własnych potrzeb. Z pewnością znajdziesz kogoś innego do kochania!

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

8. Spotykaj się z innymi ludźmi

Nie jestem na pewno zwolennikiem „skakania z kwiatka na kwiatek”, zwłaszcza, że nie uważam, by dobrym sposobem na zapomnienie o byłym chłopaku było szybkie zastąpienie go kolejnym partnerem.

Okres bycia singlem jest niezwykle ważny dla złapania odpowiedniego i dojrzałego dystansu do poprzedniego związku i odzyskania zdrowego poczucia niezależności. Tylko tak można w pełni świadomie i z zaangażowaniem wejść w kolejny związek.

Gdy nadejdzie właściwy moment, spotykanie się z innymi osobami może okazać się finalnym i najważniejszym krokiem w celu ostatecznego odcięcia się od byłego partnera i odkochania się.

Jak się odkochać w przyjacielu?

Być może ty też wpadłeś(-łaś) w nieprzyjemną pułapkę friendzone, a teraz nie wiesz, jak się z niej wydostać? Zastanawiasz się, jak odkochać się w przyjacielu lub przyjaciółce, który(-ra) nie odwzajemnia twoich uczuć?

Strach przed zniszczeniem przyjaźni, kiedy w grę wchodzą poważniejsze uczucia, jest zawsze ogromny. Niekiedy zatrzymujemy wszystko dla siebie, z obawy, że wyznając otwarcie uczucia, moglibyśmy przestraszyć drugą osobę lub wywołać w niej złą reakcję. Czasami wyznajemy miłość, ale przyjaciel/przyjaciółka twierdzi, że jej nie odwzajemnia i że wolałby(-łaby), żebyśmy zostali przyjaciółmi. A my, naiwni, zgadzamy się.

Jak się odkochać w przyjacielu

W chwili, kiedy okazuje się, że ta osoba nie widzi nas tak, jak my ją widzimy, albo nie chce, żebyśmy byli w jej życiu tak ważni, jak ona jest ważna w naszym życiu, żeby uniknąć cierpienia i uszczerbku na naszej godności, powinniśmy natychmiast zdystansować się do niej.

Ściśle rzecz biorąc, jeśli naprawdę kochasz tę osobę, nie możecie być przyjaciółmi. W głębi duszy nigdy nie będziesz mieć satysfakcji z samej przyjaźni. Będziesz chcieć zawsze więcej!

Fakt, że nie możesz tego mieć, będzie nasilał twoją obsesję na punkcie ukochanej osoby, a w konsekwencji także i twoje cierpienie. Przez ten mechanizm nawet zwykłe zauroczenie będzie mogło przerodzić się w namiętną, nieskończoną miłość, która nie pozwoli ci spać w nocy.

Rezygnując z tej przyjaźni (która nie jest prawdziwą przyjaźnią!), nie tylko będziesz w stanie odkochać się znacznie szybciej i zwiększyć swój poziom własnej wartości. W końcu będziesz też mieć swobodę skierowania swojej uwagi w stronę kogoś, kto odwzajemni twoje uczucia. Wkrótce spotkasz prawdziwą miłość i zrozumiesz, że dobrze zrobiłeś(-łaś), zostawiając swojego ex przyjaciela/swoją ex przyjaciółkę 😉

Jak się odkochać w koledze z pracy?

Co natomiast powiedzieć o przypadku, w którym ty i osoba, w której się zauroczyłeś(-łaś), pracujecie razem?

Jak już wcześniej wyjaśniłem, często zdarza nam się, że pragniemy czegoś, czego nie możemy mieć, a to nie powoduje nic innego, jak tylko zwiększa obsesję na punkcie osoby, która nie odwzajemnia naszej uwagi. Spędzając w dalszym ciągu dużo czasu z tą osobą, rzecz jasna nasza obsesja jest ciągle podsycana…

jak się odkochać w koledze z pracy

Żeby zablokować to błędne koło, musimy zwyczajnie uświadomić sobie, że my i nasz kolega lub nasza koleżanka z pracy nie będziemy nigdy razem, i pójść dalej. Oto niektóre rady, które pomogą ci odkochać się w koledze/koleżance z pracy:

  • spędzaj z nim/nią mniej czasu, nie chodźcie razem na lunch;
  • nie nawiązuj z nim/nią kontaktu w kwestiach prywatnych;
  • nie żartuj i ogólnie nie wchodź za bardzo z nim/nią w interakcję;
  • ogranicz wasz kontakt do niezbędnego minimum;
  • nie dodawaj go/jej na Facebooku, Instagramie czy w innych mediach społecznościowych;
  • nie rób nic, co wzmocni twoją emocjonalną więź z nim/nią
  • znajdź inne osoby, w stronę których możesz przekierować swoją uwagę.

Na koniec, jeśli uczucie, które żywisz do kolegi lub koleżanki, nie zostaje odwzajemnione, a jest naprawdę tak silne, że rozprasza cię w pracy i sprawia, że każdy twój dzień jest smutny i bolesny, radzę ci poprosić o przeniesienie albo zmienić pracę. Z perspektywy czasu zobaczysz, że będziesz bardzo szczęśliwy(-wa) z podjęcia tej decyzji!

Jak się odkochać w kochanku?

Na zakończenie zapytajmy jeszcze: jak się odkochać w kochanku? Jak się odkochać w żonatym facecie?

Związki pozamałżeńskie są bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie w naszych czasach. Pokus jest zawsze wiele, a nowość uwodzi i pociąga w sposób zgubny i niekiedy niepozwalający się oprzeć.

Każda osoba zamężna lub żonata mająca kochanka (kochankę), i każdy singiel będący kochankiem (kochanką) osoby będącej w związku małżeńskim, ma wrażenie, że ta relacja, która się wytworzyła, jest jedyna i wyjątkowa.

Kochanek (kochanka) wierzy, że jeśli będzie w stanie przekształcić ten sekretny i zakazany związek w normalną relację opartą na dzieleniu się wszystkim i wspólnym mieszkaniu, będzie niesamowicie szczęśliwy i spełniony. Jednakże jest to fantazja oparta na jego wyobrażeniu, które nierzadko nie ma przełożenia na rzeczywistość.

Z różnych powodów relacja z kochankiem może źle rokować lub zwyczajnie się rozpaść. Kochankowie mogą nie chcieć nawzajem spełniać swoich oczekiwań, jedno z nich być może nie chce planować wspólnej przyszłości i zostawić męża czy żonę. Dla porzuconej osoby to naprawdę zimny prysznic.

Wróćmy zatem do naszego początkowego pytania: jak się odkochać w kochanku?

Pierwszym ważnym krokiem będzie uświadomienie sobie, że uczucie, które żywisz do drugiej osoby, prawdopodobnie jest podkręcone przez atmosferę, która mu towarzyszy. Zakazany owoc smakuje najlepiej. Pamiętaj, że codzienność małżeńska traci urok sekretnych, namiętnych spotkań w hotelowych pokojach.

Drugim krokiem jest zaprzestanie spotkań z kochankiem lub kochanką i zamknięcie definitywnie stosunków z nim/nią, upewniając się, że nie wróci do ciebie, kiedy będzie mu/jej tak wygodnie. Zablokuj jego/jej numer telefonu, jeśli to konieczne, i powiedz jasno, że między wami skończone. Czas załatwi resztę.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak się odkochać bez zrywania kontaktu?

Kiedy nie widzisz ukochanej osoby, nie jesteś narażona na bodźce wzrokowe i przelotne interakcje, masz szansę szybciej uporać się z nieodwzajemnioną miłością. Ale co zrobić, gdy z różnych przyczyn musisz widywać tę osobę codziennie albo nie możesz lub nie chcesz zrywać z nią kontaktu? Innymi słowy: jak się odkochać bez zrywania kontaktu?

Mówimy tu najczęściej o sytuacji, kiedy dzielisz z kimś miejsce pracy czy uczelnię albo chociaż sąsiedztwo. To także przypadki, gdy macie bliskie grono wspólnych przyjaciół lub gdy się rozwodzicie, ale widujecie ze względu na dzieci i inne wspólne sprawy.

Oczywiście w pierwsze kolejności każdy doradzi ci, żebyś zmieniła otoczenie, ale zwykle taki krok jest zbyt problematyczny. Zamiast tego możesz jednak pomóc sobie na inne sposoby, choć podkreślmy, że na efekty będziesz musiała dłużej poczekać.

Postaraj się maksymalnie ograniczyć wasze spotkania. Jeśli nie możesz zmienić pracy, może jesteś w stanie wpłynąć na twój grafik albo przenieść się do innego działu? Jeśli wiesz, gdzie i o jakiej porze możesz go gdzieś spotkać, postaraj się unikać tych sytuacji.

Poproś przyjaciół, żeby postarali się tak aranżować spotkania, żebyście przynajmniej na razie nie musieli się widywać. W kwestii dzieci natomiast postaw wyraźne warunki: chcesz mieć z nim jak najmniej do czynienia, tylko na tyle, na ile to konieczne i lepiej zdalnie, a nie na żywo.

Dobrym pomysłem może być też wzięcie dłuższego urlopu i wyjazd, gdzie choć na chwilę odizolujesz się od niego całkowicie, a przy tym szybciej dojdziesz do siebie.

Co dalej…

Dotarliśmy do końca tego długiego wpisu o tym, jak się w kimś odkochać. Dziękuję za doczytanie go do końca!

Jeśli jesteś ciekaw(a) innych moich porad związanych z powyższym tematem, zachęcam cię do lektury moich wpisów poświęconych temu, jak przestać cierpieć z miłości i jak zapomnieć o osobie, którą się kocha. Znajdziesz tam dodatkowe sugestie i metody na radzenie sobie w tej trudnej sytuacji, w której niejeden traci głowę 😉

Na koniec, jeśli potrzebujesz pomocy, żeby zamknąć ten rozdział swojego życia, przestać cierpieć z miłości i znacząco poprawić jakość swojego życia, chciałbym cię zachęci do przeczytania mojej książki „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„.

Zapewniam cię, że już po przeczytaniu pierwszych stron zobaczysz, że trafiłeś na doskonały poradnik, który pomoże ci zmierzyć się z tym okresem twojego życia w najlepszy z możliwych sposobów. Znajdziesz go tutaj.

Ponadto przygotowałem dla ciebie serię maili, dzięki którym będę mógł udzielić ci wsparcia i cennych porad oraz poprowadzić cię w kierunku twojego wewnętrznego odrodzenia. Wpisz poniżej swoje imię i adres e-mail i rozpocznij wraz ze mną terapię twojego złamanego serca!

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

Powodzenia na przyszłość!

Źródła

  1. https://www.helpguide.org/articles/grief/dealing-with-a-breakup-or-divorce.htm ↩︎
  2. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/valley-girl-brain/201209/7-phrases-will-help-you-get-over-breakup ↩︎
  3. https://www.psychologytoday.com/us/blog/daring-love/201907/beware-the-soulmate-myth ↩︎
4.3/5 - (216 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.