Jak rozpoznać narcyza? Test, typowe cechy i zachowania

jak rozpoznać narcyza

Poznałaś kogoś, kto przez zmienność swojego charakteru i zachowania robi na tobie wrażenie osoby narcystycznej? Chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać narcyza? W tym wpisie wyjaśnię dokładnie, kiedy powinna zapalić się u ciebie lampka ostrzegawcza.

Narcyz to osoba o bardzo wyrazistych cechach charakteru i o dość specyficznych zachowaniach. Niemniej jednak, posiada także umiejętność manipulacji, kamuflowania swoich cech i gwałtownych zmian. Może stwarzać pozory kogoś zupełnie innego, a równocześnie dążyć do tego, by w twojej głowie utrwalił się określony wizerunek jego osoby.

Poniżej znajdziesz swego rodzaju przewodnik, który pozwoli ci poznać narcyza zarówno po jego cechach charakteru, jak i zachowaniach w relacjach interpersonalnych, przede wszystkim w związku romantycznym. Ponadto zaprezentuję ci test, którego zrobienie pomoże ci wyklarować sytuację. Po tej lekturze nie będziesz miała już wątpliwości, jak rozpoznać narcyza na swojej drodze.

Już teraz mogę polecić ci gorąco poradnik w formie e-booka „Sposób Na Narcyza„, który stanowi kompendium wiedzy na temat tego typu osobowości, wraz z licznymi poradami, dzięki którym nauczysz się z taką osobą postępować, szczególnie w relacji uczuciowej. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Jak rozpoznać narcyza: test

Rozpoznanie narcyza może być niekiedy skomplikowane i to nie tylko dlatego, że on będzie się starał ukryć swoją osobowość. Drugim aspektem, który może „zaburzyć” nam obraz, jest fakt, że tak naprawdę narcyz narcyzowi nierówny. W istocie bowiem często mamy do czynienia z pewnym spektrum, w którym mieszczą się bardzo zróżnicowane „przypadki”.

W skrajnej sytuacji mamy do czynienia z osobą, która wykazuje tzw. zaburzenie osobowości narcystycznej, klasyfikowane w ten sposób oficjalnie w psychologii. Zaburzenie to ma pewne główne cechy, ale może też być powiązane z różnymi innymi zaburzeniami osobowości (np. borderline). W tej grupie mogą się znaleźć również osoby, które są wyraźnie bardziej agresywne (np. stosują przemoc) lub perwersyjne.

Bardzo często się jednak zdarza, że mamy do czynienia z osobą, która przejawia tylko niektóre cechy narcyza albo wykazuje je nie w tak dużym stopniu. Oczywiście, nie chodzi tu o przypadki, kiedy zwykły egoizm czy przechwalanie się w towarzystwie podciągniemy pod narcystyczny charakter. Raczej widzimy, że nie mamy do czynienia z „pełną wersją”, ale rys charakteru jest zachowany. No właśnie: mówimy tutaj w istocie o narcystycznym rysie.

Widzisz zapewne od razu, że mamy tu sporo niuansów. Jak się w tym wszystkim połapać? Czy istnieją jakieś wytyczne, które pozwolą nam bezbłędnie rozpoznać narcyza?

Po pierwsze, na pewno terapeuta jest odpowiednią osobą, która może na podstawie wywiadu i spotkań ocenić, czy pacjenta dotyczy problem narcyzmu. Po drugie, warto się doinformowywać i dowiadywać jak najwięcej o tym, jaki jest narcyz i jak się zachowuje. Nie wystarczy tutaj powierzchowna wiedza, trzeba naprawdę zgłębić temat (a w tym pomoże ci lektura tego wpisu oraz „Sposobu Na Narcyza„).

Po trzecie w końcu można spróbować zrobić test, po to by wstępnie zorientować się, na co należy zwrócić uwagę i czy warto zachować większą czujność. Trudno liczyć na to, że sam narcyz taki test zechce zrobić na twoją prośbę.

Dlatego też przygotowaliśmy bezpłatny test online, w którym to ty, udzielając odpowiedzi na pytania, możesz dowiedzieć się, czy masz do czynienia z narcyzem. Zrobienie go naświetli ci sytuację, a także pozwoli ocenić, czy masz do czynienia z kimś bardziej, czy też mniej narcystycznym. Znajdziesz go tutaj.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Po czym poznać narcyza: cechy charakteru

Narcyz wykazuje szereg cech, które wyróżniają go na tle innych „szarych” ludzi. Poza charakterem (który w tym wypadku wyróżnia go niekorzystnie) warto zwrócić uwagę na jego wygląd i styl życia. Za tym kryją się właśnie wszystkie pozory, że mamy do czynienia z atrakcyjnym, fajnym facetem.

Narcyz zwykle będzie osobą nienagannie ubraną, lubiącą luksusowe marki, typem gadżeciarza. Nie musi dużo zarabiać, ale za pomocą posiadanych środków zdoła wykreować wizerunek kogoś wyjątkowego i bardzo stylowego. Może przy tym się snobować, w dodatku nie tylko na to, co sam robi, ale również na znajomości. Każdy prestiżowy kontakt wykorzysta jako swój atut.

Narcyz na pierwszy rzut oka będzie czarujący, wygadany, towarzyski. Będzie zachęcał do wchodzenia z nim w relację i będzie dawał poczucie, że skoro poświęca ci uwagę, to znaczy, że jesteś dla niego kimś wyjątkowym. To wszystko może przyćmić inne cechy, które prędzej czy później wyjdą na powierzchnię:

  • Egoizm: narcyz to typowy egoista, który myśli przede wszystkim o sobie i swoim interesie, a nade wszystko swoich potrzebach – inni w tej kwestii się nie liczą;
  • Egocentryzm: narcyz chce być w centrum uwagi i przyjmuje wyłącznie swoją perspektywę, wszystko kręci się wokół jego osoby;
  • Brak empatii: osoba narcystyczna ma bardzo ograniczoną empatię. Raczej nie potrafi współczuć ani postawić się na czyimś miejscu, by zrozumieć np. cudze cierpienie, czy autentycznie cieszyć się szczęściem innych;
  • Megalomania: narcyz uważa siebie za jednostkę wyjątkową. Lubi się chwalić oraz wyolbrzymiać swoje zasługi, ewentualnie przypisywać sobie zasługi innych. Jako człowiek wyjątkowy oczekuje też specjalnego traktowania i większych praw;
  • Skłonność do manipulacji: osoba narcystyczna ma wybitne predyspozycje do manipulacji innymi – ich myślami i uczuciami. Stosuje szantaż emocjonalny, gra na poczuciu winy, prowokuje. O narcystycznych manipulacjach przeczytasz tutaj;
  • Kłamstwa: narcyz często mija się w prawdą, przemilczy, co trzeba, przekształci, by osiągnąć swój cel. Lubi zwodzić, a przy tym nie jest na ogół lojalny, co rzecz jasna idzie w parze z kłamstwem;
  • Skrajność: narcystyczne osoby mają naturalną skłonność do zachowań ryzykownych oraz nałogów. Skrajne postawy to często wyróżniająca je cecha charakteru.

Przeczytaj też: Facet narcyz

Jak poznać narcyza po zachowaniu w relacjach?

Wyżej opisane cechy charakteru i stylu bycia w dużym stopniu odpowiadają już na pytanie, jak rozpoznać narcyza. Wydawałoby się więc, że żadna kobieta świadomie nie będzie wchodziła w bliższą relację z takim facetem, a tym bardziej w poważny związek. Dzieje się jednak inaczej.

Możemy sobie wyobrażać, jak bardzo trzeba być naiwnym, słabym z charakteru, skrzywdzonym i nisko siebie ceniącym, żeby skazać się na związek z narcyzem. W rzeczywistości jednak mnóstwo kobiet, które absolutnie nie kojarzą się z takimi cechami, trafia na narcyzów i wpada w ich pułapkę. Wydają się silne, niezależne i świadome, a mimo to opuszczają gardę i wpuszczają do swojego życia człowieka, który na ogół kompletnie to życie dezorganizuje.

To dlatego, że narcyz jest doskonałym graczem i świetnie wie, kiedy powinien oczarowywać ofiarę, a kiedy może ją zaatakować, kiedy powinien się do niej zbliżać, a kiedy powinien ją porzucać. Sama zobacz, jak najczęściej funkcjonuje w związku:

Stosuje love bombing

W pierwszej fazie relacji z kobietą narcyz stosuje coś, co zwiemy bombardowaniem miłością. Jest to zachowanie, dzięki któremu szybko zbliża się do swojej ofiary i zdobywa jej zaufanie i oddanie.

Love bombing polega na bardzo intensywnym adorowaniu. Narcyz, który stosuje tę technikę, robi wrażenie faceta idealnego. Zaprasza na kolacje i robi prezenty. Mówi komplementy, słucha, patrzy głęboko w oczy. Chętnie się z tobą pokazuje w towarzystwie i chwali tobą. Nie ma problemu z wyrażaniem zdecydowanych miłosnych deklaracji. Szybko przechodzi do rzeczy i dąży do tego, byś uwzględniała go w swoim życiu i swoich planach. Chętnie zacznie mówić o przeprowadzce i wspólnym czasie. Do tego jest wspaniałym kochankiem. Czy dla takiego mężczyzny można nie stracić głowy?

Jest bardzo zmienny

Gdy tylko narcyz utwierdzi swoją pozycję w życiu drugiej osoby, zacznie sobie pozwalać na więcej. W końcu może zakończyć „przedstawienie” i zacząć powoli, lecz konsekwentnie ujawniać swoją prawdziwą twarz. Niektóre kobiety, które miały doświadczenia z narcyzami, wprost nie mogły uwierzyć w metamorfozę cudownych facetów, z którymi zaczęły się spotykać.

jak poznać narcyza

Narcyz może zacząć cię źle traktować, pouczać i poniżać. Stopniowo będzie dążył do obniżenia twojej samooceny. Będzie chciał, żebyś spełniała wszystkie jego potrzeby, w przeciwnym razie da do zrozumienia, że rozczarowałaś go i jesteś bezużyteczna. Może stać się lekceważący, chłodny, antypatyczny, nawet agresywny. Wie bowiem, że będziesz to jeszcze długo próbowała „skleić” w całość z poprzednim, pozytywnym wizerunkiem i jakoś go usprawiedliwić.

Stosuje triangulację i zdradza

Narcystyczny partner przejawia wyraźną skłonność do zdrady, o czym była mowa w tym wpisie. Jeśli zastanawiałaś się, jak rozpoznać narcyza, bardzo możliwe, że właśnie to było twoim pierwszym tropem. Taki mężczyzna zazwyczaj szybko się nudzi, potrzebuje nowych bodźców i szuka zaspokojenia swoich potrzeb. Ponadto kręcą go sytuacje, w których nawiązuje relacje intymne w wieloma kobietami. To karmi jego ego i ekscytuje go.

A skoro o tym mowa, to warto też wspomnieć o tzw. triangulacji. Jeśli twój facet często porównuje cię do innych kobiet (albo w szczególności do jednej) lub masz wrażenie, że próbuje wywołać w tobie zazdrość i chęć rywalizacji o jego względy – wiedz, że możesz mieć do czynienia właśnie z tym typem manipulacji.

Odchodzi i wraca

Ostatnią cechą związku z narcyzem, po której często można go poznać, jest to, że cyklicznie odchodzi i wraca. Narcystyczny partner może się w końcu tobą znudzić i uznać, że nie zaspokajasz wystarczająco jego potrzeb. To mu wystarczy, by cię porzucić, nawet z dnia na dzień, w poczuciu, że to oczywiście ty ponosisz całą odpowiedzialność za rozpad tej relacji.

Jeśli w międzyczasie jednak zauważy, że podniosłaś się na nogi i zaczęłaś porządkować swoje życie bez niego lub co gorsza spotykać się z kimś innym, szybko znów pojawi się na horyzoncie. Zacznie robić wszystko, żebyś do niego wróciła, a tak naprawdę będzie po prostu wabił cię ponownie w tę samą pułapkę. Zresztą wie doskonale, że im więcej razy pozwolisz mu odejść i wrócić, jakby nigdy nic, utwierdzisz swoje przywiązanie i zależność od niego.

Przeczytaj również: Związek z narcyzem

Mam do czynienia z narcyzem, co dalej?

Już wiesz zatem, jak rozpoznać narcyza. Zapewne nie będziesz miała już problemu ze zidentyfikowaniem go. Być może właśnie utwierdziłaś się w przekonaniu, że u twojego boku jest narcystyczny facet i że wszystko, co przeczytałaś się zgadza. Nic dziwnego, że zastanawiasz się: co teraz?

Masz tak naprawdę dwa wyjścia. Albo możesz próbować go spacyfikować i nauczyć się z nim żyć. Możliwe, że jego cechy nie są aż tak nasilone bez przerwy i że jesteś gotowa zawalczyć o waszą relację.

Alternatywnie możesz stwierdzić, że ten związek cię wyniszcza i że twojego narcyza nie da się zmienić ani mu pomóc. Bilans zysków i strat będzie w tym wypadku jednoznaczny: powinnaś go zostawić.

W realizacji zarówno pierwszego, jak i drugiego celu pomoże ci e-book „Sposób Na Narcyza„. Zawarto w nim porady dla różnych sytuacji, również takich, gdy narcyz jest twoim mężem, kochankiem, chcesz go odzyskać lub ostatecznie się od niego uwolnić.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca. Mam nadzieję, że znalazłaś w nim odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać narcyza i jakie cechy i zachowania z jego strony powinny być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym. Stawienie czoła takiej osobie nie będzie łatwe, dlatego życzę ci powodzenia, siły i wytrwałości. Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim twoje szczęście i twój komfort.

4.7/5 - (6 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.