Jak rozpoznać narcyza? Test, typowe cechy i zachowania

jak rozpoznać narcyza

Poznałaś kogoś, kto przez zmienność swojego charakteru i zachowania robi na tobie wrażenie osoby narcystycznej? Chcesz dowiedzieć się, jak rozpoznać narcyza? W tym wpisie wyjaśnię dokładnie, kiedy powinna zapalić się u ciebie lampka ostrzegawcza.

Narcyz to osoba o bardzo wyrazistych cechach charakteru i specyficznych zachowaniach. Niemniej jednak, posiada także umiejętność manipulacji i kamuflowania swojego prawdziwego oblicza.

Znajdziesz tu przewodnik, po czym poznać narcyza. Ponadto zaprezentuję ci test, którego zrobienie pomoże ci wyklarować sytuację. Możesz do niego przystąpić już teraz:

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Jak rozpoznać narcyza: test

Rozpoznanie narcyza może być niekiedy skomplikowane i to nie tylko dlatego, że on będzie się starał ukryć swoją osobowość.

Drugim aspektem, który może „zaburzyć” nam obraz, jest fakt, że często mamy do czynienia z pewnym spektrum, w którym mieszczą się bardzo zróżnicowane „przypadki”.

W skrajnej sytuacji mamy do czynienia z osobą, która wykazuje tzw. zaburzenie osobowości narcystycznej, klasyfikowane w ten sposób oficjalnie w psychologii.

Bardzo często się jednak zdarza, że mamy do czynienia z osobą, która przejawia tylko niektóre cechy narcyza albo wykazuje je nie w tak dużym stopniu. Wyraźnie widzimy, że nie mamy do czynienia z „pełną wersją” narcyza. Mówimy tutaj w istocie o narcystycznym rysie.

Widzisz zapewne od razu, że mamy tu sporo niuansów. Czy istnieją jakieś wytyczne, które pozwolą nam bezbłędnie rozpoznać narcyza?

Można spróbować zrobić test, po to by wstępnie zorientować się, na co należy zwrócić uwagę i czy warto zachować większą czujność.

Dlatego też przygotowaliśmy bezpłatny test online, w którym to ty, udzielając odpowiedzi na pytania, możesz dowiedzieć się, czy masz do czynienia z narcyzem.

Test składa się z 19 pytań dotyczących ciebie, narcyza i twojej relacji z nim. Jest bezpłatny i zajmie ci dosłownie chwilkę. Na koniec możesz otrzymać jeden z 4 wyników:

  • Twój mężczyzna nie jest narcyzem
  • Twój mężczyzna ma narcystyczne cechy osobowości
  • On z pewnością jest narcyzem
  • Jest narcyzem manipulatorem

Przystąp do testu już teraz, klikając poniżej:

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Jak rozpoznać narcyza: cechy i zachowania

Narcyz wykazuje szereg cech, które wyróżniają go na tle innych „szarych” ludzi. Poza charakterem, warto zwrócić uwagę na jego wygląd i styl życia, a także na to jak zachowuje się w relacji z partnerką.

1. Doskonałe pierwsze wrażenie

Narcyz zwykle będzie osobą nienagannie ubraną, lubiącą luksusowe marki, typem gadżeciarza. Nie musi dużo zarabiać, ale za pomocą posiadanych środków zdoła wykreować wizerunek kogoś wyjątkowego i bardzo stylowego.

Może przy tym się snobować, w dodatku nie tylko na to, co sam robi, ale również na znajomości. Każdy prestiżowy kontakt wykorzysta jako swój atut. Na pierwszy rzut oka będzie także czarujący, wygadany, towarzyski.

2. Love bombing

W pierwszej fazie relacji z kobietą narcyz stosuje tzw. bombardowanie miłością. Jest to zachowanie, dzięki któremu szybko zbliża się do swojej ofiary i zdobywa jej zaufanie i oddanie.

Love bombing polega na bardzo intensywnym adorowaniu. Narcyz, który stosuje tę technikę, robi wrażenie faceta idealnego. Zaprasza na kolacje i robi prezenty. Mówi komplementy, słucha, patrzy głęboko w oczy. Chętnie się z tobą pokazuje w towarzystwie i chwali tobą.

Nie ma problemu z wyrażaniem zdecydowanych miłosnych deklaracji. Szybko przechodzi do rzeczy i dąży do tego, byś uwzględniała go w swoim życiu i swoich planach. Chętnie zacznie mówić o przeprowadzce i wspólnym czasie. Do tego jest wspaniałym kochankiem. Czy dla takiego mężczyzny można nie stracić głowy?

3. Brak empatii

Osoba narcystyczna ma bardzo ograniczoną empatię. Raczej nie potrafi współczuć ani postawić się na czyimś miejscu, by zrozumieć np. cudze cierpienie czy autentycznie cieszyć się szczęściem innych. Bezmyślnie potrafi też obrażać ludzi, nie dbając o to, że ich krzywdzi.

Jeśli nawet zauważysz u niego zachowania czy odruchy wskazujące na empatię, wiedz, że często będzie to tylko poza – sposób na wykreowanie wizerunku osoby troskliwej i wyrozumiałej. Taka troska może być także narzędziem do przejmowania kontroli nad innymi i traktowania ich protekcjonalnie.

4. Skłonność do manipulacji

Osoba narcystyczna ma wybitne predyspozycje do manipulacji innymi – ich myślami i uczuciami. Stosuje szantaż emocjonalny, gra na poczuciu winy, prowokuje.

W repertuarze narcystycznych manipulacji znajdziesz np. wyolbrzymianie, klasyczne odwracanie kota ogonem, odgrywanie ofiary, karanie ciszą, zachowania pasywno-agresywne czy nawet gaslighting, czyli wmawianie innym, że mają problemy psychiczne niepozwalające prawidłowo ocenić sytuacji.

Manipulacje to jego sposób na przejmowanie kontroli i dostosowywanie rzeczywistości do jego wygody, potrzeb i wizji.

5. Egoizm i megalomania

jak poznać narcyza

Narcyz to typowy egoista, który myśli przede wszystkim o sobie i swoim interesie, a nade wszystko swoich potrzebach – inni w tej kwestii się nie liczą. Chce być w centrum uwagi i przyjmuje wyłącznie swoją perspektywę, a wszystko kręci się wokół jego osoby,

Narcyz uważa siebie za jednostkę wyjątkową. Lubi się chwalić oraz wyolbrzymiać swoje zasługi, ewentualnie przypisywać sobie zasługi innych. Warto podkreślić, że również ty o nim świadczysz, więc będzie dbał o to, żeby nie musiał się ciebie „wstydzić”.

6. Podwójne standardy

Inną typową cechą narcyza jest tzw. stosowanie podwójnych standardów. Wiesz już, że narcyz uważa się na jednostkę wyjątkową. To sprawia z kolei, że domaga się wyjątkowego traktowania.

Nie oczekuj, że będzie wymagał tyle samo, co od siebie, ani że będą go obowiązywały te same reguły. On zawsze będzie miał prawo do błędu, ale inni już nie. Często przyłapiesz go na tym, że krytykuje innych za to, co sam robi, ale gdy mu to wytkniesz, stwierdzi, że próbujesz go obwiniać.

To samo tyczy się złego traktowania innych. Narcyz jest przewrażliwiony na własnym punkcie i obraża się o wszystko, ale gdy on jawnie będzie z ciebie kpił, powie na koniec, że to przecież tylko żart.

7. Ryzykowne zachowania

Po czym poznać narcyza? Narcystyczne osoby mają naturalną skłonność do zachowań ryzykownych oraz nałogów. Skrajne postawy to często wyróżniająca je cecha charakteru.

Do takich zachowań można zaliczyć intensywne imprezowanie, nadużywanie alkoholu, stosowanie narkotyków, hazard, a także przygodny seks czy nawet szybką, agresywną jazdę samochodem. To dlatego, że narcyzi szybko się nudzą, są niecierpliwi i potrzebują często nowych, silnych bodźców.

8. Zmienność

Gdy tylko narcyz utwierdzi swoją pozycję w życiu drugiej osoby, zacznie sobie pozwalać na więcej. W końcu może zakończyć „przedstawienie” i zacząć powoli, lecz konsekwentnie ujawniać swoją prawdziwą twarz.

Niektóre kobiety, które miały doświadczenia z narcyzami, wprost nie mogły uwierzyć w metamorfozę cudownych facetów, z którymi zaczęły się spotykać.

Narcyz może zacząć cię źle traktować, pouczać i poniżać. Stopniowo będzie dążył do obniżenia twojej samooceny. Będzie chciał, żebyś spełniała wszystkie jego potrzeby, w przeciwnym razie da do zrozumienia, że rozczarowałaś go i jesteś bezużyteczna. Może stać się lekceważący, chłodny, antypatyczny, nawet agresywny.

9. Zdrady i kłamstwa

Narcystyczny partner przejawia wyraźną skłonność do zdrady, a kłamstwo i przeinaczanie prawdy to jego drugie imię. Jeśli zastanawiałaś się, jak rozpoznać narcyza, bardzo możliwe, że właśnie to było twoim pierwszym tropem.

Taki mężczyzna zazwyczaj szybko się nudzi, potrzebuje nowych bodźców i szuka zaspokojenia swoich potrzeb. Ponadto kręcą go sytuacje, w których nawiązuje relacje intymne w wieloma kobietami. To karmi jego ego i ekscytuje go.

A skoro o tym mowa, to warto też wspomnieć o tzw. triangulacji. Jeśli twój facet często porównuje cię do innych kobiet lub masz wrażenie, że próbuje wywołać w tobie zazdrość i chęć rywalizacji o jego względy – wiedz, że możesz mieć do czynienia właśnie z tym typem manipulacji.

10. Odejścia i powroty

Ostatnią cechą związku z narcyzem, po której często można go poznać, jest to, że cyklicznie odchodzi i wraca. Narcystyczny partner może się w końcu tobą znudzić i uznać, że nie zaspokajasz wystarczająco jego potrzeb. To mu wystarczy, by cię porzucić, nawet z dnia na dzień, w poczuciu, że to ty ponosisz całą odpowiedzialność za rozpad relacji.

Jeśli w międzyczasie jednak zauważy, że podniosłaś się na nogi i zaczęłaś porządkować swoje życie bez niego lub co gorsza spotykać się z kimś innym, szybko znów pojawi się na horyzoncie.

Zacznie robić wszystko, żebyś do niego wróciła, a tak naprawdę będzie po prostu wabił cię ponownie w tę samą pułapkę. Zresztą wie doskonale, że im więcej razy pozwolisz mu odejść i wrócić, jakby nigdy nic, utwierdzisz swoje przywiązanie i zależność od niego.

Po czym poznać narcyza: podsumowanie

Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca. Mam nadzieję, że znalazłaś w nim odpowiedź na pytanie, jak rozpoznać narcyza i jakie cechy i zachowania z jego strony powinny być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym. Zapewne nie będziesz miała już problemu ze zidentyfikowaniem go.

Być może właśnie utwierdziłaś się w przekonaniu, że u twojego boku jest narcystyczny facet i że wszystko, co przeczytałaś się zgadza. Nic dziwnego, że zastanawiasz się: co teraz?

Stawienie czoła takiej osobie nie będzie łatwe, dlatego życzę ci powodzenia, siły i wytrwałości. Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim twoje szczęście i twój komfort.

Masz tak naprawdę dwa wyjścia. Albo możesz próbować go spacyfikować i nauczyć się z nim żyć. Możliwe, że jego cechy nie są aż tak nasilone bez przerwy i że jesteś gotowa zawalczyć o waszą relację.

Alternatywnie możesz stwierdzić, że ten związek cię wyniszcza i że twojego narcyza nie da się zmienić ani mu pomóc. Bilans zysków i strat będzie w tym wypadku jednoznaczny: powinnaś go zostawić.

W realizacji zarówno pierwszego, jak i drugiego celu pomoże ci e-book „Sposób Na Narcyza„. Zawarto w nim porady dla różnych sytuacji, również takich, gdy narcyz jest twoim mężem, kochankiem, chcesz go odzyskać lub ostatecznie się od niego uwolnić.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

4.6/5 - (7 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.