Narcystyczne osoby chętnie korzystają z mediów społecznościowych, wiedząc, że to doskonałe miejsce na ich autoreklamę. A jak rozpoznać narcyza po zdjęciach? Okazuje się, że to wcale nie takie trudne.
W tym wpisie wyjaśnię, po czym poznać narcyza na zdjęciach. Omówię 7 oznak, które najczęściej wskazują na to, że mamy do czynienia z narcystyczną osobą. Wiedza ta może ci się przydać, gdy np. poznasz kogoś przez aplikację randkową albo po prostu będziesz przeglądać czyjś profil w social media.
Zanim zaczniesz, zachęcam cię też do zrobienia darmowego testu online, który pozwoli ci ocenić, czy masz do czynienia z narcystycznym facetem lub narcystyczną kobietą.
Test na narcyzm
Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości
Spis treści
Jak rozpoznać narcyza po zdjęciach: 7 oznak
Przyjrzyjmy się zatem 7 cechom zdjęć publikowanych przez narcystyczną osobę. Nie są to cechy specyficzne, bo mogą charakteryzować również zdjęcia osób, które narcyzami nie są. Ale jeśli występują jednocześnie i w dużym natężeniu, możemy już wyciągnąć pewne wnioski.
1. Dużo selfie i filtry
Zacznijmy od tego, że narcystyczna osoba na zdjęciach chce pokazać przede wszystkim siebie. Selfie to zdecydowanie jej ulubiona forma fotografii. W ten sposób może doskonale wykreować swój wizerunek.

Mówimy o osobie, która jest egoistyczna, egocentryczna i popadająca w samouwielbienie. Chętnie będzie pokazywać zdjęcia twarzy, robić zalotne miny, przybierać zmysłowe pozy.
Na zdjęciach zawsze musi wypadać perfekcyjnie, więc w razie czego chętnie użyje odpowiednich filtrów. W końcu dla narcyza autentyczność jest drugorzędna…
2. Widoczne atuty
Kolejna cecha narcystycznych zdjęć, to podkreślanie swoich atutów, szczególnie tych związanych z wyglądem. Teoretycznie nie ma w tym nic dziwnego – nikt nie zamieszcza zdjęć, na których źle wypadł. Ale tu należy zwrócić uwagę na intensywność.
Kobieta doskonale wie, czy ma zgrabne nogi czy może pełny biust. Mężczyzna wie, pod jakim kątem będzie wyglądał bardziej atletycznie i seksownie. Narcystyczna osoba tak samo zdaje sobie z tego sprawę i wykorzystuje to ze znacznie większą intensywnością.
Mówiąc krótko, będzie wrzucać takie ilości zdjęć dowodzących samouwielbienia i samozadowolenia, jakby wydawało jej się, że inni ludzie nic nie mają do roboty, jak tylko podziwianie jej.
3. Fokus na detal
Jak jeszcze narcystyczna osoba może wykreować swój wizerunek za pomocą zdjęć? Do jej atutów nie musi należeć wygląd, ale wówczas chętnie skupi się na innych detalach, np. luksusowych akcesoriach czy ubraniach.
Upewni się, czy widać logo drogiej marki, wyeksponuje kosztowny zegarek, zrobi sobie zdjęcie z rasowym zwierzakiem, pokaże, że korzysta z gadżetów z najwyższej półki. Narcyz jest w końcu próżnym materialistą.
Jeśli akurat rozwija swoją karierę zawodową czy naukową, pochwali się osiągnięciami. Wszystko po to, żeby usłyszeć setki komplementów, które w końcu zobaczą też inni.
4. Prestiżowe otoczenie
Narcyz z pewnością zadba też o scenografię, która tak samo świadczy o jego statusie. Robienie sobie zdjęć w luksusowym otoczeniu, na egzotycznych wakacjach, w drogich restauracjach czy na prestiżowych wydarzeniach to jego stałe zajęcie.

Znów chodzi o to, żeby zwyczajnie się pochwalić swoim statusem materialnym i ciekawym życiem. Narcyz wie, że te zdjęcia wzbudzą podziw i zazdrość, a to najlepszy pokarm dla jego wygórowanego ego.
5. Doborowe towarzystwo
Piątą oznaką jest towarzystwo, w jakim fotografuje się narcyz. To także pozostaje nie bez znaczenia. Być może wiesz już, że narcystyczne osoby starannie dobierają sobie znajomych i partnerów, by ci nie przynosili im „wstydu”, a jednocześnie nie przyćmiewali za bardzo.
Istnieją dwie strategie. Narcyz albo będzie się fotografował w towarzystwie kogoś, kto dodaje mu prestiżu, np. ze sławną osobą, prezesem dużej firmy itp., albo w otoczeniu swojego „dworku” (strategia chętnie wybierana przez kobiety).
W tym ostatnim przypadku chodzi o grono znajomych, którzy są postaciami drugoplanowymi, ale jednocześnie nie są byle kim, więc można się z nimi pokazać.
6. Istotny komentarz
Dwie ostatnie oznaki, o których powiem, nie dotyczą samych zdjęć, ale towarzyszących im w mediach społecznościowych elementów. Te bowiem wiele nam mówią o osobie widocznej na zdjęciu.
Pierwszym z nich są komentarze do zdjęć. Odgrywają one istotną rolę w kreowaniu wizerunku. W opisie zdjęcia można się pochwalić, ale też np. zrobić z siebie ofiarę, posłużyć się fałszywą skromnością, przypisać sobie jakieś cechy czy wyznawane wartości.
To dzięki temu pod zdjęciem posypią się wspierające lub gratulujące komentarze, komplementy oraz liczne lajki.
7. Wybiórcze oznaczanie
Drugim elementem pobocznym przy okazji publikowania zdjęć, jest oznaczanie. Podobnie jak fotografowanie siebie w towarzystwie konkretnych osób, w przypadku narcyza tagowanie może stać się narzędziem manipulacji.

Narcyz może np. oznaczyć tylko wybrane osoby, a nie wszystkie, które akurat były z nim na zdjęciu lub w danej sytuacji. Zrobi to celowo, bo nie chce się pokazywać w towarzystwie niektórych albo chce im dać do zrozumienia, że traktuje ich gorzej.
Będzie zwracać też uwagę na oznaczanie lokalizacji. Nie warto chwalić się, że było się w mało prestiżowym miejscu. W skrajnych przypadkach może nawet próbować zafałszować fakty, oznaczając się w miejscu, w którym w rzeczywistości nie był.
Przeczytaj też: Jak rozpoznać narcyza?
Jak rozpoznać narcyza po zdjęciach: podsumowanie
Jak widzisz, media społecznościowe dają narcyzowi cudowne pole do popisu. Nie bez powodu influencerzy to nierzadko również osoby narcystyczne.
Jednocześnie jednak to właśnie dzięki intensywnym publikacjom zdjęć możemy w porę zorientować się, z kim mamy do czynienia. Wiedza na temat narcystycznej osobowości to klucz do poradzenia sobie w relacji z narcyzem lub narcyzką.
Dlatego na koniec chciałbym zachęcić cię do sięgnięcia po jeden z e-booków: „Sposób Na Narcyza” lub „Sposób Na Narcyzkę„. To wyczerpujące poradniki, które tłumaczą mechanizmy działania narcystycznych osób i dostarczają praktycznych porad, jak sobie radzić z nimi w relacjach na różnym etapie.
Kliknij poniżej na książkę, która jest odpowiednia w twojej sytuacji, i zapoznaj się z jej zawartością.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu