Komunikacja z narcyzem to jedno z największych wyzwań, jakie nas czeka w relacji z taką osobą. Trudno jest osiągnąć porozumienie i kompromis, za to niezwykle łatwo jest stracić nad sobą panowanie. Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie, ale też na co dzień, dobrze trafiłaś.
W tym wpisie omówimy sobie bowiem strategie komunikacyjne w dyskusji z narcystyczną osobą.
W pierwszej kolejności powiemy, dlaczego rozmowa z narcyzem jest w zasadzie taka problematyczna – ma to związek z jego konkretnymi cechami.
Następnie przejdziemy do kluczowych zagadnień czyli jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie oraz w codziennych sytuacjach, by tego konfliktu nie wywoływać. Na koniec poczynimy kilka uwag na temat wymiany zdań z narcyzem za pomocą telefonu.
Relacje z narcystyczną osobą należą do bardzo skomplikowanych i nierzadko skazanych na klęskę.
Jeśli masz do czynienia z narcyzem, zachęcam cię do zapoznania się z poradnikiem „Sposób Na Narcyza„, w którym znajdziesz praktyczne porady i techniki, dzięki którym poradzisz sobie z tym typem osobowości bez względu na rodzaj relacji, jaki cię z nią łączy. E-book znajdziesz tutaj.
Natomiast jeśli nie masz pewności, czy facet, o którym myślisz, reprezentuje narcystyczny charakter, powinnaś zrobić darmowy test, który szybko rozwieje twoje wątpliwości. Dowiesz się, jak bardzo nasilone są w tej osobie narcystyczne cechy.
Dowiedz się, czy on jest narcyzem
Spis treści
Dlaczego z narcyzem nie da się rozmawiać?
Twój partner jest narcyzem. Wasze rozmowy wyglądają jak przeciąganie liny w grząskim błocie: męczysz się, dajesz z siebie wszystko, a na koniec on i tak wygrywa albo puszcza linę, a ty lecisz prosto w błoto. On tylko otrzepuje ręce i odchodzi zadowolony, a ty przez kolejne godziny dopierasz ubranie, zmagając się ze swoim upokorzeniem.
Ale czy zastanawiałaś się kiedykolwiek, dlaczego te dyskusje wyglądają w ten sposób? Co sprawia, że narcyz prowadzi je tak, a nie inaczej? Jak to robi, że jedno jego zdanie może sprawić, że jesteś już cała roztrzęsiona?
Odpowiedź jest prosta: ma to związek z jego konkretnymi cechami charakteru. Oto, co konkretnie powoduje, że z narcyzem tak ciężko się rozmawia:
- Narcyz stosuje manipulacje różnego typu, które mają na celu zaburzenie realnego oglądu sytuacji oraz wywołanie w tobie określonych reakcji. Przykłady narcystycznych manipulacji znajdziesz w tym wpisie.
- Narcyzowi brak empatii, ale nie brak egocentryzmu i egoizmu. On sam jest dla siebie niezachwianym punktem odniesienia i autorytetem. Nie potrafi współczuć, a twoje emocje i twój punkt widzenia go nie interesują.
- Lubi prowokować i wzbudzać poczucie winy. Gra na emocjach, mając na celu wyprowadzenie cię z równowagi i pokazanie tym swojej wyższości.
- Narcyz mija się z prawdą. Trudno rozmawiać z kimś, kto przejawia silną tendencję do kłamstwa.
- Narcystyczna osoba często bywa agresywna. Narcyz stosuje przemoc psychiczną, a niekiedy nawet fizyczną. Grozi, zastrasza, upokarza i obraża. Jest niebezpiecznym przeciwnikiem w dyskusji.
- Po narcyzie wszystko spływa. Po kłótni nie będzie się gryzł z uczuciami, nie będzie snuł refleksji, przeżywał. Wyżyje się i wróci do porządku dziennego, jakby nigdy nic.
Jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie?
W poprzednim akapicie przedstawiłem rozmowy z narcyzem takie, jakie na ogół są, zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z sytuacją konfliktową. Zobaczmy teraz, jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie, by bronić się przed jego negatywnym wpływem. Poniższe sugestie pozwolą ci lepiej sobie radzić w starciu z narcystycznym interlokutorem i odzyskać wewnętrzną siłę.
Jeśli natomiast chcesz uzyskać więcej porad na ten temat, np. dowiedzieć się, jak przeprowadzać rozmowy z narcyzem w określonych sytuacjach (w czasie kłótni, gdy chcesz od niego coś wyegzekwować, gdy chcesz przykuć jego uwagę, gdy chcesz obronić się przed manipulacją itp.), koniecznie sięgnij po poradnik „Sposób Na Narcyza„. Zapoznaj się z jego zawartością, klikając poniżej:
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego
Nie daj się sprowokować
Zasada numer 1, a przy tym najtrudniejsza umiejętność do opanowania: nie dać się sprowokować. Narcyz w konflikcie będzie przede wszystkim starał się ciebie sprowokować.
Oczekuje, że się zdenerwujesz, zaczniesz krzyczeć, plątać się, powiesz coś, czego będziesz żałować. Zbiera sobie na ciebie haki, a na koniec wykorzysta je przeciwko tobie ze zdwojoną siłą.
Dlatego właśnie musisz zrobić wszystko, by nie dopuścić do sprowokowania. Wiem, to trochę tak, jakby ktoś pluł ci w twarz, a ty masz nie reagować.
Przypomnij sobie jednak angielskich strażników, którzy stoją niewzruszeni bez względu na cyrk, który wokół nich uprawiają turyści. Tylko w ten sposób masz szansę ocalić swoje nerwy i swoją godność. Przy takiej postawie łatwiej ci będzie odzyskać spokój po kłótni.
Bądź jak tybetański mnich
Kontynuując myśl o opanowaniu i obojętności na prowokacje, przywołajmy jeszcze jedną postać, na której powinnaś się w wyobraźni wzorować. Powinnaś być jak tybetański mnich (albo jogin, jeśli wolisz).
To brzmi może absurdalnie, ale powinnaś opanować na tyle techniki relaksacyjne, by móc je stosować w nerwowych sytuacjach z narcyzem.
Absurdalnie, bo przecież to on jest źródłem tych nerwów, a nie twój brak opanowania. Tyle, że narcyz raczej się nie zmieni (o czym piszę szerzej w tym artykule).
Za to ty masz prawo chronić swój układ nerwowy, swoją psychikę – bez tego będzie ona słabła. Dlatego gdy narcyz zaczyna atakować, ty oddychaj głęboko, rób wszystko powoli i koncentruj się na tu i teraz, jak w medytacji.
Puszczaj mimo uszu
Ignorowanie narcyza (o czym dowiesz się, czytają ten wpis) to jeden ze sposobów na przejęcie kontroli nad waszymi stosunkami. Ta metoda może okazać się bardzo przydatna również wtedy, gdy zastanawiasz się, jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie.

To banalna rada, ale wymaga od ciebie dyscypliny i spełnienia warunków, o których pisałem wcześniej odnośnie do prowokacji. Prawda jest taka, że powinnaś niekiedy po prostu puszczać mimo uszu to, co mówi do ciebie narcyz.
On i tak stwierdzi, że tego nie powiedział, jeśli tak mu będzie wygodniej. A już na pewno nie weźmie odpowiedzialności za swoje słowa. Tak naprawdę słowo wypowiedziane (ani też napisane, mówiąc szczerze) nie będzie w jego oczach pociągało konkretnych konsekwencji. Więc może lepiej je zignorować?
Skup się bardziej na sobie niż na nim
Kolejna rada jest taka, by w czasie konfliktu z narcyzem koncentrować uwagę bardziej na sobie niż na nim. Skupiaj się na tym, co ty o tym myślisz, na swoim zdaniu, swoich uczuciach, swoich planach, swoim punkcie widzenia.
Przenieś uwagę z niego i z konfliktu między wami na siebie. Odpuść intensywne analizowanie tego, że on mówi coś, co jest kompletnie sprzeczne z tym, co ty uważasz.
Ta zasada pozwoli ci zracjonalizować to, co się dzieje, i to, co czujesz. Ponadto, dzięki niej łatwiej będzie ci zachować panowanie nad sobą. Nie będziesz tak bardzo identyfikować się z sytuacją, w której uczestniczysz, a zachowasz swoją niezależność emocjonalną.
Pozostań sobie wierna
Trzeba wyjaśnić jedną rzecz. To, że nie dajesz się sprowokować, puszczasz mimo uszu i zachowujesz stoicki spokój, nie oznacza, że masz na wszystko i ze wszystkim się zgadzać. Wręcz przeciwnie.
Narcyz w czasie konfliktu może ci wmawiać różne rzeczy (na tym właśnie polega manipulacja). Łącznie z tym, że coś powiedziałaś lub czegoś nie powiedziałaś.
W takich sytuacjach musisz pozostać wierna sobie, swoim przekonaniom i temu, czego jesteś pewna. Nie przytakuj mu i nie naginaj się do niego. Po prostu spokojnie odpowiadaj, że się nie zgadzasz, że musisz to przemyśleć, że nie masz wiedzy na ten temat, że wolisz coś innego itp.
Nie spotkasz się ze zrozumieniem, ale narcyz zobaczy, że twoja osobowość ma solidne fundamenty, a ty potrafisz być asertywna.
Nie przeciągaj dyskusji
Na koniec zasada uniwersalna. Jeśli nie ma żadnego konkretnego powodu, by kontynuować dyskusję, dąż do jej zakończenia. Narcyz na siłę będzie ją przeciągał, szczególnie jeśli nie uda mu się ciebie sprowokować. Ale w końcu odpuści, a ty będziesz miała spokój (przynajmniej do następnej kłótni).
Dlatego wszelkie próby doprowadzenia do kompromisu, tłumaczenie się, wyjaśnianie, logiczne analizowanie czy nawet domaganie się przeprosin nie mają w tym wypadku większego sensu i nie są zalecane. On i tak nie przyzna ci racji, więc zwycięstwa upatruj w tym, że zostałaś przy swoim i nie dałaś się wyprowadzić z równowagi.
Jak rozmawiać z narcyzem na co dzień?
Powyższe sugestie powinny być dla ciebie drogowskazem również w codziennej komunikacji z narcyzem. A to dlatego, że ten typ osobowości bywa nieprzewidywalny. Nie znasz dnia ani godziny, kiedy zwykła wymiana zdań zmieni się w awanturę.
Dlatego gdy tylko słyszysz w jego głosie podirytowany ton lub narcyz wprost zaczyna tobą manipulować, od razu włącz strategie, o których pisałem wyżej.
Błędem, który popełnia wiele osób w relacji z narcyzem, jest stopniowe dostosowywanie się do niego. To naturalna reakcja – doświadczenie nauczyło cię, że łatwiej jest mu się poddać i nagimnastykować, by uchronić siebie przed nieprzyjemnościami.
Zauważ jednak, że to nie powoduje, że w 100% znika zagrożenie płynące z jego zachowań. A dodatkowo sprawia, że ty tracisz swoją niezależność emocjonalną i asertywność.

Staraj się mimo wszystko podchodzić do niego tak, jakbyś nie była świadoma jego osobowości. Zapomnij na chwilę, że jest tykającą bombą. Reaguj na jego negatywne, ale i pozytywne postawy tak, jakbyś oceniała je u obcej osoby, po raz pierwszy.
Ponadto, jeśli chcesz coś wyegzekwować od narcyza, warto jest wcześniej poświęcić mu trochę uwagi. Jest bardzo wyczulony na tym punkcie i potrafi w ten sposób złagodnieć. Łatwiej będzie do niego dotrzeć i coś z nim ustalić. Proś go o konkretne rzeczy i niech to on określi, kiedy będzie mógł je zrobić.
Wiadomości i telefony z narcyzem
Zbliżając się do końca wpisu o tym, jak rozmawiać z narcyzem w konflikcie i na co dzień, chcę jeszcze powiedzieć parę słów o innym kanale komunikacji. Wszak nie rozmawiasz z narcyzem wyłącznie na żywo, ale zapewne wymieniacie też wiadomości i dzwonicie do siebie.
Komunikacja za pośrednictwem telefonu nie ogranicza narcyzowi możliwości manipulacji. Może np. nie odpowiadać na twoje wiadomości albo wysyłać ci prowokacyjne treści. Ewentualnie robić awantury za nieodebrany telefon.
Ale kontakty telefoniczne mają też kilka zalet z twojej perspektywy. Możesz łatwiej je kontrolować, a przy tym szybciej dostrzec próby manipulacji. Co więcej, narcyz nie widzi cię, więc nawet jeśli się zdenerwujesz, masz szansę tego nie ujawniać.
Zachęcam cię do tego, żebyś nie odpisywała od razu na wiadomości od narcyza, szczególnie te, które mają znamiona zwykłych prowokacji. Zachowuj neutralny ton. Kończ rozmowy jako pierwsza, zwłaszcza gdy wyczuwasz zbliżający się konflikt.
Więcej wskazówek dotyczących komunikacji z narcyzem, zarówno tej bezpośredniej, jak i tej za pomocą telefonu czy mediów społecznościowych, znajdziesz w poradniku „Sposób Na Narcyza„.
Jeśli szukasz trików na odzyskanie kontroli w relacji z narcystyczną osobą, ten e-book dostarczy ci niezbędnej wiedzy i narzędzi, by opanować stosunki z narcyzem lub uwolnić się od jego wpływów.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego