Szukaj
Close this search box.

Jak rozmawiać z byłym, żeby wrócił: najlepsze strategie

jak rozmawiac z bylym zeby wrocil

Nie wiesz, jak rozmawiać z byłym o powrocie? Zastanawiasz się, jak skutecznie rozmawiać z byłym, żeby wrócił? Ten artykuł jest dla ciebie!

Gdy chłopak lub mąż odchodzi, za wszelką cenę chcemy przekonać go do zmiany decyzji. Często posuwamy się do błagań, przepraszania, wyznań miłości, obietnic, a nawet szantażu czy gróźb.

Być może popełniłaś ten błąd i nie potrzymałaś języka za zębami w odpowiednim momencie, a to mogło tylko utwierdzić partnera w tym, że dobrze zrobił, odchodząc od ciebie. Teraz ważne jest, abyś panowała nad emocjami i starannie dobierała słowa.

I właśnie dlatego kluczowe jest zrozumienie, jak rozmawiać z byłym, aby zachęcić go do powrotu do związku. Na szczęście, istnieją skuteczne strategie komunikacyjne, dzięki którym nauczysz się, jak szybko odzyskać kontrolę nad sytuacją.

Zanim jednak ci je przybliżę, chciałbym zachęcić cię do wypełnienia krótkiego, darmowego testu online. Zajmie to tylko kilka minut, a pomoże ci ocenić twoje szanse na odzyskanie byłego partnera.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Jak rozmawiać z byłym po rozstaniu: błędy, których musisz unikać

Rozstanie z partnerem to jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, ale nawet po tym wydarzeniu istnieje nadzieja na odbudowę związku. Kluczowym elementem tego procesu jest komunikacja. Jak jednak rozmawiać z byłym, żeby wrócił, unikając jednocześnie błędów komunikacyjnych, które mogą utrudnić odzyskanie jego zaufania i uczucia?

Po rozstaniu emocje mogą szaleć. Może to prowadzić do impulsywnych reakcji i agresywnego zachowania. Ważne jest, aby zachować spokój: unikaj wybuchów gniewu, oskarżeń czy wyrzutów. Emocje te mogą odstraszyć partnera i utrudnić odbudowę zaufania.

Jak wiadomo, wiele pierwszych rozmów po rozstaniu jest obarczonych winą i oskarżeniami w stronę osoby, która cię zostawiła. To błąd! Zamiast tego skup się na konstruktywnym dialogu, unikając wyrzutów i osądów.

Unikaj następujących sytuacji:

 • błagania o powrót: „Zostań ze mną, bez ciebie moje życie nie ma sensu!”;
 • ciągłego przepraszania i obietnic: „Wybacz mi, wiem, że jestem okropna”, „Przepraszam, że jestem taka beznadziejna, ale dla ciebie się zmienię„;
 • nagłych wyznań miłości: „Nigdy nikogo tak nie kochałam jak ciebie!”;
 • szantażu: „Jak teraz odejdziesz, już mnie więcej nie zobaczysz„, „Myślisz, że sobie znajdziesz kogoś lepszego ode mnie?„;
 • gróźb i obelg: „Pożałujesz tego! Zniszczę cię!”, „Ty egoistyczna świnio!”.

Takie zachowania i słowa mogą tylko spowodować, że on się zniechęci, a to nie pomoże ci w odzyskaniu byłego.

Jak rozmawiać z byłym chłopakiem?

Jak więc rozmawiać z byłym chłopakiem, żeby wrócił? Przede wszystkim ważne jest nie tylko to, co mu powiesz, ale też jak i kiedy to zrobisz. Pamiętaj, że nie zawsze kontakt bezpośredni będzie najlepszą formą interakcji.

Oto, jak rozmawiać z byłym po rozstaniu:

 • ogranicz rozmowy z nim do minimum;
 • jeśli nie czujesz się jeszcze stabilna emocjonalnie, jako alternatywę dla rozmowy na żywo wybierz list lub wiadomość;
 • unikaj dyskusji na drażliwe tematy, zwłaszcza te związane z waszą relacją;
 • nie wspominaj o powrocie do ciebie!
jak rozmawiać z byłym chłopakiem żeby wrócił

Ogólnie rzecz biorąc, początkowe rozmowy z byłym powinny rozwijać się stopniowo. Na początku tak naprawdę lepiej z nim wcale nie rozmawiać, niż powiedzieć za dużo.

Następnie po pewnym czasie (zwanym okresem braku kontaktu) możesz znów się do niego odezwać, a wtedy tematy rozmów krok po kroku muszą cię do niego zbliżać. Gdy twój były zbyt szybko zorientuje się, że konwersacja ma służyć przekonaniu go do powrotu do ciebie, natychmiast się od ciebie odwróci!

Przeanalizujmy teraz, jak rozmawiać z ex, żeby wrócił:

1. Bezpośrednio po rozstaniu

Istotne jest, by bezpośrednio po rozstaniu, jak najszybciej ograniczyć kontakt z byłym po to, żeby nie padły z twoich ust słowa, o których pisałem na początku. Silne, negatywne emocje nie pozwalają ci podejść do tematu na chłodno i rozegrać tej sytuacji taktycznie.

Najlepiej będzie jeśli na krótko po rozstaniu porozumiesz się ze swoim byłym chłopakiem za pomocą listu lub wiadomości. Dzięki temu:

 • nie masz konieczności bezpośredniej interakcji z byłym, w okresie, kiedy jesteś szczególnie wrażliwa i łatwo wyprowadzić cię z równowagi;
 • zyskasz czas, żeby przemyśleć, co chcesz napisać, więc zminimalizujesz ryzyko potencjalnego błędu;
 • nie pozwalasz mu bezmyślnie zareagować na to, co mu przekazałaś;
 • twój były jest zaskoczony nie tylko treścią, ale i formą kontaktu;
 • bierzesz odpowiedzialność za wasze kontakty, czyli przejmujesz kontrolę.

W liście lub wiadomości powinnaś napisać mu, w dużym skrócie, że zgadzasz się z jego decyzją o rozstaniu i uważasz, że przez pewien czas nie powinniście utrzymywać ze sobą kontaktu, dla wspólnego dobra.

Na koniec powinnaś rzucić, że przydarzyło ci się ostatnio coś zaskakującego, o czym być może w przyszłości mu opowiesz. Więcej pomysłów na to, co napisać znajdziesz w artykule dotyczącym tego, co napisać do byłego chłopaka.

Twój były nie spodziewa się takiej reakcji, więc znów zaczyna się tobą interesować. Być może nawet zacznie do ciebie dzwonić lub pisać, ale trzymaj się swojego postanowienia i zerwij na jakiś czas kontakt z nim (byle niezbyt drastycznie!). Jeśli widujesz go codziennie, ogranicz kontakt do przywitania się.

2. Po wznowieniu kontaktu

Wznowienie kontaktu powinno nastąpić wyłącznie wtedy, kiedy poczujesz się już lepiej, zdystansujesz się do sytuacji, przejdziesz przemianę i będziesz gotowa do działania.

jak rozmawiac z bylym o powrocie

Możesz wysłać byłemu krótką, spontaniczną wiadomość, w której napiszesz, że coś spowodowało, że o nim pomyślałaś: miejsce, w którym razem byliście, wspólny znajomy, przedmiot, piosenka, film, który ci o nim przypomniał. Nie przybieraj zbyt sentymentalnego tonu: niech będzie raczej lekki i przyjacielski.

Ten sam trik możesz wykorzystać przy rozmowie telefonicznej. W tym przypadku szczególnie ważne jest, żeby nie trwała ona zbyt długo i żebyś to ty zakończyła ją jako pierwsza, mówiąc, że jesteś zajęta.

Wznowienie kontaktu nie służy temu, żeby wkręcić go w konwersację, która będzie trwała całą noc! To ma być krótka rozmowa lub wymiana kilku wiadomości.

Natomiast, jeśli przypadkowo spotkasz go w miejscu publicznym lub na imprezie, utrzymuj przyjazny ton, staraj się przekazać mu pozytywną energię, zachować aurę tajemniczości i nie poświęcać mu zbyt wiele uwagi.

W tym celu:

 • wspomnij o czymś pozytywnym, co spotkało cię w życiu (zmiany, np. pracy, remont mieszkania, przeprowadzka; nowe hobby, np. sport, taniec, kurs języka; podróże);
 • nie ujawniaj wszystkich szczegółów swojego życia, a jeśli zada ci pytanie o twoje życie prywatne, odpowiedz wymijająco;
 • po krótkim czasie oddal się i powiedz, że jesteś zajęta lub musisz dołączyć do przyjaciół.

Jak rozmawiać z byłym, żeby wrócił? Na tym etapie wasze rozmowy powinny mieć formę małych interakcji. Najważniejszym zadaniem jest utrzymanie sympatycznej atmosfery, nie przedłużanie kontaktu i nie nawiązywanie do waszego związku.

3. Na spotkaniu sam na sam

W moim poradniku „Klucz Do Odzyskania” pokazuję, jak krok po kroku doprowadzić do spotkania sam na sam z byłym. To kluczowy etap w całym procesie odzyskania go i musisz do tego dokładnie przygotować, również pod kątem tematów rozmów.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

W czasie spotkania warto nawiązać do miłego wspomnienia z czasów, kiedy byliście razem, powiedzieć byłemu jakiś komplement czy opisać twoje obecne życie tak, żeby wydało mu się interesujące.

W trakcie rozmowy powinnaś go słuchać i zadawać pytania, aby wytworzyć między wami silniejszą więź, oraz utrzymywać kontakt wzrokowy i uśmiechać się, żeby go uwieść.

Nawet, jeśli twój były będzie niebezpiecznie dryfował w kierunku tematu waszej relacji, staraj się odpowiadać niejednoznacznie zmieniać temat. Wasza rozmowa powinna dotyczyć spraw lekkich, a nie kontrowersyjnych – zawierać elementy flirtu, ale bez zbytniej wymowności.

Kiedy po udanym spotkaniu sam na sam były partner zacznie wracać do kwestii waszego związku, pokaż mu swoją otwartość, ale bez przesadnego entuzjazmu. Niech widzi, że podchodzisz do tematu ostrożnie i zależy ci na budowaniu czegoś lepszego niż kiedyś.

Jak rozmawiać z byłym mężem?

Rozmowy z byłym mężem należą do tych trudniejszych. Znasz go na wylot, ale on tak samo dobrze zna ciebie i szybko się zorientuje, że chcesz coś ugrać. Ponadto, ciężar długiego, poważnego związku oraz wspólnych zobowiązań nie czyni interakcji z byłym mężem prostszymi.

Jak rozmawiać z byłym mężem o powrocie? Aby odzyskać byłego męża, powinnaś wprowadzić zasadę ograniczonego kontaktu, tzn. kontaktować się z nim wyłącznie w kwestiach koniecznych, np. w sprawach dotyczących waszych dzieci.

Po upływie około 3 tygodni stopniowo przedłużaj kontakt, zadawaj więcej pytań, częściej podejmuj konwersację. W końcu dzieliliście ze sobą życie, więc łatwo będzie ci nawiązać do czegoś, co was łączy, i tym samym wzmocnić więź i wpłynąć na jego uczucia.

Jak rozmawiać z byłym – podsumowanie

Odpowiadając na pytanie „jak rozmawiać z byłym, żeby wrócił”, podsunąłem ci kilka strategii komunikacyjnych, których powinnaś się trzymać. Dokonajmy podsumowania:

jak rozmawiać z byłym mężem
 • bezpośrednio po rozstaniu rozpocznij okres braku kontaktu bądź ograniczonego kontaktu, wysyłając mu list lub wiadomość, w której pokażesz swoją akceptację dla sytuacji, dojrzałe i zrównoważone podejście;
 • w ciągu kolejnych trzech tygodni ogranicz wasze interakcje do niezbędnego minimum;
 • wznawiaj kontakt stopniowo: ma być krótki i pozytywny i nie powinien odnosić się do kwestii waszego związku;
 • podczas rozmowy sam na sam nie poruszaj tematu rozstania, a raczej miłych wspomnień i dziel się dobrymi nowinami;
 • kiedy przyjdzie wam w przyszłości rozmawiać na temat waszej relacji, wykorzystaj to, żeby pokazać mu, że zamierzasz pracować nad waszym związkiem.

Więcej wskazówek i praktycznych przykładów znajdziesz w pozostałych artykułach, a także w specjalistycznym e-booku „Klucz Do Odzyskania”. Powodzenia! 😉

klucz do odzyskania dla niej darmowy fragment

Odbierz GRATIS pierwszy rozdział „Klucza Do Odzyskania”. Czytając go, poznasz:

4.3/5 - (25 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: