Jak rozmawiać z byłym, żeby wrócił: najlepsze strategie komunikacyjne

jak rozmawiac z bylym zeby wrocil

Jak rozmawiać z byłym o powrocie? Jak rozmawiać z byłym, żeby wrócił?

Kiedy zrywa z nami chłopak lub odchodzi od nas mąż, to zupełnie naturalne, że zastanawiamy się nad tym, co mu powiedzieć, żeby zmienił swoją decyzję. Wydaje nam się, że odpowiednio dobrane słowa zdołają go przekonać, dlatego też błagamy („Zostań ze mną, bez ciebie moje życie nie ma sensu!”), przepraszamy („Wybacz mi, wiem, że jestem okropna”), wyznajemy miłość („Nigdy nikogo tak nie kochałam jak ciebie!”), obiecujemy („Zobaczysz, że się zmienię”), aż w końcu szantażujemy („Jak teraz odejdziesz, już mnie więcej nie zobaczysz!”), rzucamy groźby („Pożałujesz tego! Zniszczę cię!”) i obelgi („Ty egoistyczna świnio!”).

Być może już się domyślasz, że w dzisiejszym wpisie chciałbym ci pokazać, że nie tędy droga i że powyższe cytaty, tak dobrze nam znane z życia codziennego, tylko pomogą twojemu partnerowi utwierdzić się w przekonaniu, że dobrze zrobił, zostawiając cię.

Prawdopodobnie zdążyłaś już popełnić ten klasyczny błąd i nie ugryzłaś się w język wtedy, kiedy było trzeba. Słowa padły – trudno. Najważniejsze to wziąć się teraz w garść i spróbować naprawić to, co jeszcze można.

Na szczęście wszyscy dobrze wiemy, że często mówimy coś, zanim dobrze to przemyślimy, i że emocje podsuwają nam niewłaściwe w danym momencie zdania. W związku z tym prawdopodobnie twój były nie będzie zbyt długo rozpamiętywał tego, co rzuciłaś mu w gniewie czy rozpaczy, ale ważne jest, żebyś od tego momentu starała się panować nad tym, co mu mówisz.

Dobra wiadomość jest też taka, że istnieją pewne łatwe do przyswojenia strategie komunikacyjne, w których kluczowym elementem wbrew pozorom jest milczenie i dzięki którym szybko odzyskasz kontrolę nad sytuacją i zdołasz zmienić ją na własną korzyść.

Zanim jednak powiem o nich więcej, chciałbym zachęcić cię do wypełnienia krótkiego testu online, który pomoże ci ocenić twoje szanse na odzyskanie byłego partnera.

Zrobienie go zajmie ci ok. 2 minut. Zostaniesz poproszona o odpowiedzi na proste pytania dotyczące twojej relacji z ex, a na koniec otrzymasz procentowy wynik odpowiadający prawdopodobieństwu odzyskania byłego. Znajdziesz go tutaj.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Jak rozmawiać z byłym chłopakiem?

Jak więc rozmawiać z byłym chłopakiem, żeby go odzyskać? Przede wszystkim ważne jest nie tylko to, co mu powiesz, ale też jak i kiedy to zrobisz. Nie zawsze kontakt bezpośredni będzie najlepszą formą przekazania mu jakiejś informacji.

Reguły podstawowe są następujące:

  • Ogranicz rozmowy z nim do absolutnego minimum, jeśli nie czujesz się stabilna emocjonalnie.
  • Jako alternatywę dla rozmowy na żywo niekiedy warto wybrać list lub wiadomość.
  • Unikaj dyskusji na drażliwe tematy, zwłaszcza te związane z waszą relacją.
  • Za żadne skarby nie rozmawiaj z nim o powrocie do ciebie!

Ogólnie rzecz biorąc, rozmowy z byłym powinny rozwijać się stopniowo. Na początku (co za chwilę dokładniej wyjaśnię) tak naprawdę lepiej z nim nie rozmawiać w ogóle, niż powiedzieć za dużo. Następnie po pewnym czasie (zwanym okresem braku kontaktu) możesz znów się do niego odezwać, a wtedy intensywność i tematy rozmów również stopniowo muszą cię do niego zbliżać. Gdy twój były zbyt szybko zorientuje się, że konwersacja ma służyć przekonaniu go do powrotu do ciebie, natychmiast się od ciebie odwróci!

Spójrzmy więc jak rozmawiać z byłym na różnych etapach waszego kontaktu.

Bezpośrednio po rozstaniu

Bardzo ważne jest, by bezpośrednio po rozstaniu, o ile to możliwe, jak najszybciej ograniczyć kontakt z byłym po to, żeby nie padły z twoich ust słowa, o których pisałem na początku tego wpisu. Silne negatywne emocje nie pozwalają ci podejść do tematu na chłodno i rozegrać tej sytuacji dobrze pod względem taktycznym.

Najlepiej będzie jeśli na krótko po rozstaniu porozumiesz się ze swoim byłym chłopakiem za pomocą listu lub wiadomości. Rozwiązanie to ma wiele zalet:

  • zwalnia cię z konieczności interakcji z byłym, kiedy jesteś szczególnie wrażliwa i łatwo wyprowadzić cię z równowagi;
  • masz czas, żeby przemyśleć, co chcesz napisać, więc minimalizujesz ryzyko fałszywego kroku;
  • nie dajesz mu możliwości bezpośredniego zareagowania na to, co mu właśnie przekazałaś;
  • twój były jest zaskoczony nie tylko treścią, ale i formą kontaktu – traci więc częściowo kontrolę nad sytuacją;
  • bierzesz odpowiedzialność za wasze kontakty, a więc kontrolujesz je.

W liście lub wiadomości powinnaś napisać mu, w dużym skrócie, że zgadzasz się z jego decyzją o rozstaniu i uważasz, że przez pewien czas nie powinniście utrzymywać ze sobą kontaktu, dla wspólnego dobra. Na koniec powinnaś rzucić, że przydarzyło ci się ostatnio coś zaskakującego, o czym być może w przyszłości będziesz mogła mu opowiedzieć.

jak rozmawiac z bylym o powrocie

Twój były nie spodziewa się takiej reakcji, więc siłą rzeczy znów zaczyna się tobą interesować. Być może nawet zacznie do ciebie dzwonić lub pisać, ale trzymaj się swojego postanowienia i zerwij na jakiś czas kontakt z nim (byle niezbyt drastycznie!). Jeśli widujesz go codziennie, ponieważ dzielicie miejsce pracy lub nauki, ogranicz kontakt do przywitania się.

Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie poświęconym temu, co napisać do byłego chłopaka lub byłej dziewczyny.

Po wznowieniu kontaktu

Wznowienie kontaktu powinno nastąpić wyłącznie wtedy, kiedy poczujesz się już lepiej, zdystansujesz się do sytuacji, przejdziesz przemianę i będziesz gotowa do działania.

Możesz wysłać byłemu krótką, spontaniczną wiadomość, w której napiszesz, że coś spowodowało, że o nim pomyślałaś. To może być miejsce, w którym razem byliście, wasz wspólny znajomy, przedmiot, piosenka, film, który ci o nim przypomniał. Nie przybieraj zbyt sentymentalnego tonu: niech będzie raczej lekki i przyjacielski.

Ten sam trik możesz wykorzystać przy rozmowie telefonicznej. W tym przypadku szczególnie ważne jest, żeby nie trwała ona zbyt długo i żebyś to ty zakończyła ją jako pierwsza, mówiąc, że jesteś zajęta.

Wznowienie kontaktu nie służy temu, żeby wkręcić go w konwersację, która będzie trwała do świtu, bez względu na formę, w jakiej się odbędzie! To ma być krótka rozmowa lub wymiana trzech wiadomości.

Jeśli przypadkowo spotkasz go w miejscu publicznym lub na imprezie, utrzymuj przyjazny ton, staraj się przekazać mu pozytywną energię, zachować aurę tajemniczości i nie poświęcać mu zbyt wiele uwagi. W tym celu:

  • powiedz w skrócie o czymś pozytywnym, co spotkało cię w życiu (jakaś zmiana, np. pracy, remont mieszkania, przeprowadzka; nowa aktywność, np. sport, taniec, kurs języka; podróże);
  • nie ujawniaj wszystkich szczegółów swojego życia; jeśli zada ci pytanie o twoje życie prywatne, odpowiedz wymijająco;
  • po krótkim czasie oddal się, mówiąc że jesteś zajęta lub że musisz dołączyć do przyjaciół.

Na tym etapie wasze rozmowy to tylko oszczędne interakcje i najważniejszym zadaniem jest utrzymanie ich w sympatycznej atmosferze, nie przedłużanie ich i nie nawiązywanie do waszych relacji.

Na spotkaniu sam na sam

W moim poradniku „Klucz Do Odzyskania” pokazuję jak krok po kroku doprowadzić do spotkania sam na sam z byłym w celu odzyskania go. To kluczowy etap w całym procesie i należy się do niego dokładnie przygotować, również pod kątem tematów rozmów.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

W czasie spotkania warto nawiązać do miłego wspomnienia z czasów, kiedy byliście razem, powiedzieć byłemu jakiś komplement czy przybliżyć mu swoje obecne życie tak, żeby wydało mu się interesujące.

W trakcie rozmowy powinnaś go słuchać i zadawać pytania, aby wytworzyć między wami silniejszą więź, oraz utrzymywać kontakt wzrokowy i uśmiechać się, żeby go uwieść.

Nawet jeśli twój były będzie niebezpiecznie dryfował w kierunku tematu waszej relacji, staraj się odpowiadać niejednoznacznie i szybko zmieniać temat. Wasza rozmowa powinna dotyczyć spraw lekkich i przyjemnych, a nie ciężkich i kontrowersyjnych; zawierać elementy flirtu, ale bez zbytniej wymowności.

Kiedy po udanym spotkaniu sam na sam były partner zacznie wracać do kwestii waszego związku, pokaż mu swoją otwartość, ale bez przesadnego entuzjazmu. Niech widzi, że podchodzisz do tematu ostrożnie i zależy ci na budowaniu czegoś lepszego niż kiedyś.

Jak rozmawiać z byłym mężem?

Rozmowy z byłym mężem należą do tych trudniejszych. Dobrze go znasz, ale on tak samo zna dobrze ciebie i szybko się zorientuje, jeśli będziesz starała się coś ugrać konwersacją. Ponadto ciężar długiego, poważnego związku oraz wspólnych zobowiązań nie czyni interakcji z byłym mężem prostszymi.

Żeby odzyskać byłego męża, powinnaś wprowadzić zasadę ograniczonego kontaktu, tzn. przez pewien czas kontaktować się z nim wyłącznie w kwestiach koniecznych, wymagających jakichś ustaleń (np. sprawy dotyczące waszych dzieci). Okres ograniczonego kontaktu możesz wprowadzić podobnie, jak opisałem to wyżej, lub też w bezpośredniej rozmowie, jeśli wciąż ze sobą mieszkacie.

Po upływie około 3 tygodni stopniowo przedłużaj kontakt, zadawaj więcej pytań, częściej podejmuj konwersację na lekkie, przyjemne tematy. Ponieważ dzieliliście ze sobą życie, łatwo będzie ci nawiązać do czegoś, co was silnie łączy, i tym samym wzmocnić więź między wami i wpłynąć na jego emocje wobec ciebie.

jak rozmawiać z byłym mężem

Jak rozmawiać z byłym – podsumowanie

Odpowiadając na pytanie „jak rozmawiać z byłym, żeby wrócił”, podsunąłem ci kilka strategii komunikacyjnych, których powinnaś się trzymać. Dokonajmy podsumowania:

  • bezpośrednio po rozstaniu rozpocznij okres braku kontaktu bądź ograniczonego kontaktu, wysyłając mu list lub wiadomość, w której pokażesz swoją akceptację dla sytuacji, dojrzałe i zrównoważone podejście oraz zaintrygujesz go;
  • w ciągu kolejnych trzech tygodni ogranicz wasze interakcje do niezbędnego minimum;
  • wznawiaj kontakt stopniowo: ma być krótki i pozytywny i nie powinien odnosić się do kwestii waszego związku;
  • podczas rozmowy sam na sam nie poruszaj tematu waszego związku, a raczej miłych wspomnień i wrażeń, dziel się dobrymi nowinami i pozytywnymi emocjami;
  • kiedy przyjdzie wam w przyszłości rozmawiać na temat waszego związku, wykorzystaj to, żeby pokazać mu, że zamierzasz lepiej odbudować waszą relację.

Więcej wskazówek i praktycznych przykładów znajdziesz w pozostałych wpisach, a także w e-booku „Klucz Do Odzyskania”. Powodzenia! 😉

klucz do odzyskania dla niej darmowy fragment

Uzyskaj dostęp do serii codziennych maili i otrzymaj fragment „Klucza do odzyskania”. Dowiesz się z niego:

4.2/5 - (23 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.