Jak rozmawiać w związku? Czy szczera rozmowa pozwoli rozwiązać problemy? Co robić, kiedy druga strona nie chce rozmawiać?
Dialog i właściwa komunikacja to podstawa dobrej relacji. Po drodze spotyka nas jednak wiele wyzwań. Rozmowy nierzadko muszą dotyczyć spraw trudnych, problemów i kwestii, w których się nie zgadzacie, a musicie wypracować kompromis. Twój rozmówca też nie zawsze jest tak otwarty, jak tego oczekujesz.
W dzisiejszym wpisie wyjaśnię 7 zasad rozmowy z partnerem lub partnerką. Dowiesz się, jak rozmawiać o problemach w związku oraz jakie należy mieć podejście przy rozmowie z kobietą, a jakie przy rozmowie z mężczyzną.
Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia testu online, który wykaże, jaka jest kondycja twojego związku. Pomoże ci dokonać wstępnej diagnozy i nazwać problemy, z którymi się zmagacie. Test jest darmowy, a wynik otrzymasz od razu po zakończeniu.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Szczera rozmowa w związku: dlaczego jest taka trudna?
Mimo że partnerzy dobrze się znają, mogą mieć trudności z komunikacją. Czasami, o dziwo, te trudności zaczynają pojawiać się po pewnym czasie, a na początku wszystko wydaje się znacznie prostsze. Dlaczego?
Łatwo to wyjaśnić. Im lepiej się znamy, tym wbrew pozorom relacja staje się bardziej skomplikowana. Po pewnym czasie, prędzej czy później natrafiamy na jakieś problemy, z którymi wcześniej zwyczajnie nie było nam dane się konfrontować.
Po drugie, coraz bardziej się otwieramy. Wpuszczamy partnera także do świata naszych obaw, problemów i rozterek, jak również ujawniamy przed nim swoje niedoskonałości. To działa naturalnie w dwie strony. Prawdopodobieństwo konfliktu rośnie, a my jeszcze nie wiemy, jak w takiej sytuacji reagujemy my i partner/ka.
Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne. Każde z nas zmaga się z własnymi trudnościami emocjonalnymi, ale i stresem i codziennymi wyzwaniami, które wpływają na nasze zdolności skutecznej komunikacji. Bliska nam osoba staje się pierwszą, która odczuwa nasze frustracje.
W efekcie przyjmujemy złe nawyki, przyzwyczajamy się do nich, a zapominamy, że możemy przecież ze sobą rozmawiać i wyjaśniać sobie wiele spraw. Dlatego tak ważne jest, żeby zacząć to praktykować jak najszybciej, zanim staniemy się sobie obcy i na dobre stracimy do siebie zaufanie.
Wiele dobrych praktyk w związku, poprawiających nie tylko komunikację, ale i bliskość i intymność, znajdziesz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„. To kompletny przewodnik, który wyjaśni ci mechanizmy relacji damsko-męskich i podrzuci praktyczne porady i ćwiczenia na naprawę związku.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Jak rozmawiać w związku: 7 zasad
Przejdźmy teraz do 7 najważniejszych zasad, które pozwolą ci poprowadzić rozmowę w związku najlepiej, jak to możliwe. Poniższe rady dotyczą głównie problemów i kwestii spornych, ale są też pod wieloma względami uniwersalne.
1. Przygotuj się
Poważną rozmowę warto poprzedzić przygotowaniem. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak sformułować to, co myślisz i czujesz, jak wytłumaczyć, co jest dla ciebie ważne. Pod wpływem emocji często gubimy główny wątek, łatwo przechodząc do ofensywy (lub przyjmując postawę zanadto defensywną).
Możesz zapisać sobie swoje przemyślenia na kartce. Odpowiedz na pytania: co czujesz, co myślisz, czego oczekujesz po drugiej osobie, jakie są twoje potrzeby, jakie widzisz potencjalne sposoby na rozwiązanie problemu. Zastanów się też, o co chcesz spytać partnera/kę. Wyobraź sobie przebieg waszej rozmowy. Zaplanuj też, gdzie ją przeprowadzicie i zadbaj o odpowiednie warunki.
2. Rób przerwy
W trakcie dyskusji na trudny temat często puszczają nam nerwy. Komuś załamie się głos, ktoś inny swój podniesie. Ktoś się rozpłacze, ktoś uderzy pięścią w stół. Nie warto przeciągać na siłę rozmowy, która zamienia się już w ostrą kłótnię, aż do momentu, gdy przerwie ją trzaśnięcie drzwiami jednego z was.
Rozmowa nie musi zostać doprowadzona do końca przy pierwszym podejściu. Możecie, a nawet powinniście, robić przerwy, gdy przebiega ona wyjątkowo ciężko. Nie bój się powiedzieć, że musisz się uspokoić i chcesz wrócić do rozmowy nawet tego samego dnia, ale nieco później. Wyjaśnij, że nie unikasz konfrontacji, ale musisz się zregenerować.
3. Nie dopuszczaj agresji
Przerwy i przygotowanie do rozmowy mają także pewien wspólny cel. Pomagają nie dopuścić do agresywnych zachowań i reakcji w trakcie rozmowy. Gdy do dyskusji wdziera się agresja, dochodzi do kłótni, walki, która nie zakończy się dobrze. To prosta droga do nieokazywania sobie szacunku i krzywdzenia siebie nawzajem.

Świadomie postanów sobie, że nie będziesz krzyczeć, trzaskać drzwiami, rzucać przedmiotami, przeklinać i obrażać. To nie jest dla wszystkich proste, mamy bowiem różne temperamenty. Ale warto ćwiczyć i starać się o poprawę. Domagaj się tego również od drugiej osoby. To warunek rozmowy – inaczej robicie pauzę.
4. Zadawaj pytania
Zostawmy na boku zachowania asekuracyjne, a skupmy się na konstruktywnej komunikacji. Oczywiście, do ciebie należy wyartykułowanie tego, co myślisz i czujesz, ale twoja rola w dyskusji nie polega wyłącznie na reprezentowaniu własnego stanowiska. Dlatego ważne jest, żeby zadawać pytania rozmówcy.
W ten sposób okazujesz zainteresowanie, otwartość i zrozumienie. Pomagasz też otworzyć się komuś, komu być może mówienie o sobie sprawie więcej trudności. Pytania rozładowują napięcie, rozkładają równomiernie przestrzeń do dyskusji między dwie osoby i pozwalają postępować z rozmową do przodu, ku znalezieniu rozwiązania.
5. Mów w pierwszej osobie
Jedną z kluczowych zasad rozmowy, o której wspomina się wyjątkowo często, jest sposób, w jaki konstruujemy zdania. Powinna przeważać forma pierwszej osoby liczby pojedynczej. Mówisz bowiem za siebie i to na tym masz się najbardziej koncentrować.
Mówienie o rozmówcy odbiera mu prawo do przedstawienia własnego punktu widzenia. Jest odbierane jako atak, oskarżenie, ocena, a więc skłania do defensywy i zniechęca do kontynuowania rozmowy. Z kolei kiedy posługujesz się formą „my” pozbawiasz niejako partnera/kę tożsamości. Nie nadużywaj więc jej, kiedy to nie jest potrzebne.
6. Okazuj zrozumienie
W rozmowie w związku są takie hasła-klucze, które od razu łagodzą konflikty i nie dopuszczają do tego, by druga strona się na nas kompletnie zamknęła. Takim hasłem-kluczem jest okazanie zrozumienia – w najprostszy sposób. Wystarczy, że słowami wyrazisz, że rozumiesz czyjeś emocje, zdenerwowanie, niepokój, zmęczenie.
To bardzo ważny sygnał, który od razu jest komunikatem dla rozmówcy, że jego słowa do ciebie trafiają i że jesteś gotów/gotowa przyjrzeć się jego punktowi widzenia. To automatycznie też zachęca do tego, by zrobić to samo – nagle okazuje się, że partner/ka też wyraża zrozumienie w stosunku do ciebie.
7. Skup się na rozwiązaniu
W końcu ostatnią ważną zasadą na tej liście jest skoncentrowanie się na znalezienie rozwiązania. Od momentu przygotowań, przez całą rozmowę, po jej koniec – wypracowanie rozwiązania musi być dla was wspólnym, najważniejszym celem. To właśnie dzięki niemu rozmowa ma sens.

Po tym, jak już wszystko sobie powiecie i okażecie sobie zrozumienie, możecie przystąpić do współpracy. Teraz nie stoicie już w opozycji do siebie, ale stanowicie zespół, duet, który ma stawić czoła wspólnemu problemowi. Zastanówcie się, co każde z was z osobna może zrobić, a co możecie zrobić wspólnie. Ustalcie też, od kiedy wprowadzacie plan w życie.
Jak rozmawiać z partnerem o problemach w związku?
Uzupełnijmy to, co zostało powiedziane do tej pory, o kilka bardziej precyzyjnych uwag. Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z partnerem o problemach w związku, to w pierwszej kolejności musisz zastosować się do zasad opisanych wyżej. Ale to nie wszystko.
Problemy w związku to temat bardzo delikatny. Często punkty widzenia partnerów znacząco się różnią i łatwo o konflikt. W tym wypadku wyjaśnienie swoich uczuć w spokojny sposób, ale też okazanie zrozumienia są absolutnie kluczowe.
Dodatkowo weź pod uwagę, że druga osoba może wcale nie wiedzieć o tym, że dostrzegasz jakiś problem lub go bagatelizować. Nie frustruj się, ale staraj ponownie wytłumaczyć jej jak najlepiej punkt widzenia i zaproponować rozwiązanie. Praktyczne wskazówki na ten temat znajdziesz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„.
Jak rozmawiać z kobietą w związku?
Przyjmijmy teraz na moment męski punkt widzenia. Jeśli zastanawiasz się, jak rozmawiać z kobietą w związku, być może czujesz się trochę zagubiony w obliczu kobiecego punktu widzenia.
W rzeczywistości faktycznie często bardzo się różnimy na poziomie komunikacji. Kobiety zazwyczaj mówią więcej, lubią stosować metafory, nie zawsze chcą powiedzieć wszystko wprost, a przynajmniej wydaje im się, że powinieneś rozumieć, co mają na myśli.
Nie frustruj się tym ani nie próbuj jej prowokować. Zamiast tego daj jej do zrozumienia, że chętnie z nią porozmawiasz, ale musi starać się wytłumaczyć ci to, o co jej chodzi, innymi słowami. Powiedz wyraźniej, że wolisz nie owijać w bawełnę i wiedzieć, jakie ma oczekiwania, bo spełnienie ich jest też dla ciebie ważne.
Gdy podejdziesz do sprawy dojrzale, poświęcisz jej czas i nie będziesz starał się unikać, ona to doceni i zacznie z tobą rozmawiać trochę inaczej.
Jak rozmawiać z facetem, który nie chce rozmawiać?
Teraz z kolei spojrzymy na rozmowę w związku oczami kobiet. Te zwykle muszą zmagać się z facetem, który nie kwapi się za bardzo do dyskusji i zwierzeń. Jak rozmawiać z facetem o związku?

Przede wszystkim uczciwie oceń, czy twój facet po prostu ma taki charakter, czy ostatnio coś się zmieniło, co sprawia, że nie chce rozmawiać. Jeśli to pierwsze, musisz go odpowiednio podejść. Możesz spróbować zadawać mu konkretne pytania albo napisać list, albo zapytać, jaką formę preferuje, podkreślając, że dla ciebie ta rozmowa jest bardzo ważna.
Jeśli widzisz, że jest niechętny do kontaktu od pewnego czasu, spróbuj poznać przyczynę. Ostatecznie najlepiej będzie go zdemaskować i powiedzieć mu wprost, że widzisz, że unika rozmowy, a to tym bardziej wskazuje na to, że jej potrzebujecie. Umów się z nim na konkretny moment i zadbaj, żeby nikt wam nie przeszkadzał. Zaproponuj zmianę otoczenia, jeśli to może pomóc.
Jak rozmawiać w związku: podsumowanie
Mam nadzieję, że teraz wiesz już, jak rozmawiać w związku na trudne tematy, o problemach, ale i codziennych małych nieporozumieniach. Na koniec chcę ci tylko powiedzieć, że jeśli zaniedbaliście komunikację w waszym związku, nie spodziewaj się spektakularnych efektów za pierwszym razem.
Może się okazać, że właśnie rozpoczynacie długą pracę nad tym, by znów zacząć rozmawiać i cieszyć się z tego. Nie rozmawiajcie przede wszystkim tylko o problemach, ale dzielcie się dobrymi rzeczami, dzięki czemu rozmowa nie będzie się kojarzyła zawsze z czymś ciężkim. W końcu to sposób na budowanie bliskości.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, jak budować bliskość z partnerem/ką, jak obudzić namiętność, jak zacząć znowu sobie ufać i stworzyć partnerską, satysfakcjonującą relację oraz wyjść z kryzysu, serdecznie polecam ci „Pogotowie Dla Związku„.
Ten poradnik, ze względu na swoją wszechstronność i unikatowe połączenie teorii z praktycznymi rozwiązaniami, na pewno wyjdzie naprzeciw twoim oczekiwaniom.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami