Jak ratować małżeństwo w kryzysie: kompletny poradnik

jak ratować małżeństwo

W dzisiejszym przewodniku zajmiemy się bardzo delikatną i pod wieloma względami bardzo złożoną kwestią: jak ratować małżeństwo. Związki nigdy nie są łatwe, ale kiedy stajesz się małżonką lub małżonkiem, relacje mogą okazać się jeszcze bardziej skomplikowane niż przedtem.

W tym artykule dowiemy się, w jaki sposób stawiać czoła problemom w związku, ale przede wszystkim postaramy się zrozumieć, jak ratować małżeństwo w kryzysie i pokonać wszelkie trudności małżeńskie.

W rzeczywistości żaden kryzys w związku nie jest w stanie rozdzielić dwoje ludzi, którzy naprawdę chcą być razem. Jednak zasadnicze pytanie brzmi: czy naprawdę chcecie dalej kontynuować waszą relację miłosną?

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do wykonania bardzo prostego testu, który dostarczy ci cennych informacji na temat kondycji twojego związku. Wystarczy, że odpowiesz na kilkanaście pytań i natychmiast dowiesz się, czy twoja relacja z partnerem/ partnerką ma jeszcze sens. Przekonaj się już teraz!

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Czy uratowanie małżeństwa jest możliwe?

To jedno z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się, gdy małżeństwo przechodzi poważny kryzys. Nic dziwnego, bowiem gdyby wszystko dobrze się układało, żaden z partnerów nie zastanawiałby się, czy możliwe jest dalsze kontynuowanie związku i nie zadawałby sobie pytania, jak ratować małżeństwo.

Mam dla ciebie dobrą wiadomość: małżeństwo w kryzysie można uratować! Oczywiście nie oznacza to, że jest to proste, zwłaszcza że niezbędna jest współpraca obojga małżonków.

Zanim jednak partnerzy zaczną współpracować, aby uratować małżeństwo, muszą wykazać się wolą i chcieć w pełni się zaangażować. Innymi słowy konieczne jest, abyście oboje patrzyli w tym samym kierunku i wspólnie dążyli do naprawy waszej relacji.

jak ratować małżeństwo w kryzysie

Dlatego ważne jest, abyście najpierw odpowiedzieli na pytanie: czy na pewno zależy wam na ocaleniu małżeństwa? Czy jesteście gotowi, aby dać z siebie wszystko oraz poświęcić czas i energię, aby dalej być razem? Czy trwanie w związku jest naprawdę tym, czego obydwoje chcecie?

Jeśli nie ma solidnych podstaw, na których można pracować, bardzo trudno jest osiągnąć cel. Nie mówię, że to niemożliwe, ale sytuacja znacząco się komplikuje, jeśli jeden z partnerów nie chce dalej trwać w małżeństwie.

W rezultacie pierwszym krokiem, jaki będziesz musiał/a zrobić, jest rozmowa z twoim partnerem/partnerką i upewnienie się, że on/ona ma taki sam pogląd na małżeństwo jak ty. Uwierz mi, to pierwszy i zarazem najważniejszy krok.

Jak uratować małżeństwo w kryzysie

Jak już wspominałam, naprawianie małżeństwa nie jest łatwe. To proces, która wymaga czasu, cierpliwości, energii, siły, woli i miłości obydwojga małżonków. Jeśli jednak chcesz podjąć próbę poprawienia waszych relacji, jesteś już na dobrej drodze. Mam dla ciebie kilka wskazówek, które mogą pomóc ci ratować małżeństwo w kryzysie. Oto one:

1. Bądźcie ze sobą szczerzy

Pierwszą rzeczą, o którą musisz zadbać, jest szczerość. Usiądźcie przy stole, opowiedzcie sobie o wszystkim, co waszym zdaniem nie funkcjonuje dobrze. Nie bójcie się mówić czegoś, co moglibyście uznać za „złe”. Szczerość jest podstawą każdej relacji, więc doskonale sprawdzi się także w naprawianiu związku.

Jeśli nie znasz myśli i uczuć swojego partnera, bardzo trudno jest pracować nad osiąganiem wspólnych celów. Być może rozmawiając, zrozumiesz, że twoje małżeństwo tak naprawdę nie przechodzi kryzysu, ale przeżywa tylko chwilowe trudności.

Należy rozróżnić te dwie sytuacje, ponieważ jest między nimi ogromna różnica. Chwilowe trudności zdarzą się bowiem prędzej czy później każdej parze i nie muszą prowadzić do rozstania i rozwodu.

Krótko mówiąc, zanim zadasz sobie pytanie: jak ratować małżeństwo, upewnij się, że naprawdę jest ono w poważnym kryzysie. Szczera rozmowa z całą pewnością da jasny obraz aktualnej sytuacji i może pomóc rozwiązać nieporozumienia.

jak ratować małżeństwo przed rozwodem

2. Naucz się przepraszać

Jak twierdzą niektórzy, w idealnym związku czy idealnym małżeństwie, pary nie muszą stawiać czoła żadnym problemom i rozwiązywać żadnych sporów. W rzeczywistości wiemy jednak, że nie ma idealnych relacji i idealnych ludzi. Każdy z nas ma bowiem wady i nie sposób ich wyeliminować.

W każdym związku i małżeństwie kłótnie zdarzają się niemal codziennie. Partnerzy spierają się o sposób wychowywania dzieci, o wykonywanie codziennych czynności czy po prostu o błahostki.

Kiedy nauczysz się przepraszać partnera i przyznawać do popełnionych błędów, wasze kłótnie nie będą prowadziły do poważniejszych awantur. Umiejętność wyrażania skruchy i wypowiadania słowa „przepraszam”, gdy to ty zawinisz, to skuteczny sposób na unikanie kryzysów w związku spowodowanych kłótniami.

3. Postaw swoje małżeństwo na pierwszym miejscu

Małżeństwo to nie tylko „umowa” między dwojgiem ludzi, której należy dotrzymywać. Związek małżeński to również symbol, ale przede wszystkim duże zobowiązanie.

Badania naukowe wykazały, że zaniedbywanie współmałżonka i odkładanie relacji na dalszy plan może prowadzić do szybkiego rozpadu związku. Dystans między partnerami rośnie, co w konsekwencji prowadzi do separacji lub rozwodu.

Praca, hobby, opieka nad dziećmi czy inne zobowiązania nigdy nie powinny być wymówką i nie mogą przysłaniać konieczności dbania o małżeństwo i dobre relacje z partnerem/partnerką. Małżeństwo wymaga ciągłego i wspólnego wysiłku. Kiedy jedna strona się poddaje, druga prędzej czy później zrobi to samo.

Dlatego znajdź sposoby na spędzenie czasu ze swoim współmałżonkiem. Daj mu niezbędną przestrzeń, ale też nie zaniedbuj go. Spróbuj spędzać mniej czasu przed telewizorem, organizuj wspólne wyjścia czy spacery. Staraj się pozytywnie zaskakiwać ukochaną/ukochanego. Nie daj się codziennej rutynie i stawiaj swoje małżeństwo na pierwszym miejscu. Dzięki temu może udać ci się zażegnać kryzys w waszym związku.

4. Przeanalizujcie przyczynę kryzysu małżeństwa

Nie możesz uratować małżeństwa, dopóki nie wiesz, co jest przyczyną kryzysu. Większość związków (i większość ludzi) rodzi się z pewnymi wadami, które mogą zagrozić nawet najbardziej trwałym relacjom. Twoim zadaniem powinna być dogłębna analiza sytuacji i próba ustalenia, co spowodowało problemy w małżeństwie. Oto kilka przykładów:

  • Zdrada i kłamstwa
  • Brak komunikacji
  • Problemy finansowe
  • Traumatyczne doświadczenie
  • Brak czasu
  • Problemy w pracy
  • Problemy łóżkowe

Gdy wspólnie odkryjecie przyczynę kryzysu waszego związku, będzie wam o wiele łatwiej go zażegnać. Nad większością wyżej wymienionych problemów da się pracować i można je skutecznie rozwiązać, jeśli obydwoje partnerów wykazuje wolę do przezwyciężenia tych trudności.

Poznanie przyczyn kryzysu i znalezienie dla nich odpowiednich rozwiązań ułatwi ci e-book „Pogotowie Dla Związku„. Zapoznaj się z jego zawartością, klikając poniżej.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Jak ratować małżeństwo po zdradzie

Jednym z wielu powodów, które wystawiają małżeństwo na ogromną próbę, jest zdrada. Niestety, niewierność jednego z małżonków zdarza się częściej, niż się ludziom wydaje i jest to trend, który wyraźnie rośnie na sile.

W dzisiejszych czasach jest coraz więcej małżonków, którzy doświadczyli zdrady w swoim małżeństwie. Niewierność to niezwykle trudne doświadczenie dla zdradzonej osoby i często trudno sobie poradzić z pojawiającymi się emocjami: smutkiem, przygnębieniem, złością i poczuciem winy.

Jeśli chodzi o zdradę, to ratowanie małżeństwa wymaga wiele pracy ze strony obojga partnerów. Jak zawsze, aby uratować relację, ważne jest, aby chciały tego obydwie zainteresowane osoby. Wtedy zdecydowanie łatwiej będzie pokonać kryzys w związku oraz na nowo pokochać i wzbudzić zainteresowanie w partnerze.

To, na czym należy się również skupić, to próba przebaczenia i odbudowa zaufania. Jeśli zdradzony partner nie może pozbyć się urazy, którą czuje z powodu tego, co się stało, małżeństwu bardzo trudno będzie pokonać małżeński kryzys.

Należy oczywiście pamiętać, że nie może to być droga, którą zdradzony partner będzie musiał pokonać sam. Bardzo ważne jest bowiem, aby partner, który zawinił i dopuścił się zdrady, udowodniał, że zrozumiał swój błąd i zależy mu na przebaczeniu.

jak ratować małżeństwo po zdradzie

Przedstawione wyżej porady to tylko podstawy, od których należy zacząć, aby ratować małżeństwo po zdradzie. Ponieważ jest to bardzo delikatna i złożona kwestia, w większości przypadków konieczne jest zwrócenie się do terapeuty małżeńskiego.

Jak ratować małżeństwo: książka

Jeśli jednak nie jesteście jeszcze gotowi na wizytę u specjalisty i odbycia psychoterapii, a w konsekwencji chcecie podjąć próbę samodzielnego ratowania waszego małżeństwa, mam dla was doskonałą propozycję. Zachęcam was do przeczytania naszego autorskiego e-booka „Pogotowie dla związku”, który pomógł już wielu parom wyjść z kryzysu!

Poradnik dedykowany jest wszystkim tym, którzy chcą ocalić swój związek czy małżeństwo, odzyskać partnerkę bądź partnera po zdradzie, uniknąć rozwodu czy zażegnać kryzys w związku, spowodowany różnymi czynnikami.

Dzięki książce dowiesz się, jak rozwiązać problemy komunikacyjne między partnerami i jak lepiej zrozumieć przyczyny waszych nieporozumień i napięć. Poznasz również metody i techniki odbudowania namiętności, pożądania, zaufania oraz miłości w związku.

Pogotowie Dla Związku” jest poradnikiem, który zaproponuje wam wiele praktycznych wskazówek oraz gotowych przykładów i rozwiązań, które mogą przyczynić się do poprawy waszych relacji i zażegnania kryzysu. Z pomocą tego przewodnika poznasz najlepsze techniki na odbudowanie więzi i miłości oraz najskuteczniejsze strategie komunikacji z partnerem/ partnerką.

Sięgnij po ten e-book i poznaj 8 zaskakujących pomysłów na przełamanie rutyny w łóżku oraz 6 sekretów udanego związku! Jestem pewna, że znajdziesz w nim wszystko, czego potrzebujesz!

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Przeczytaj także: Kryzys w małżeństwie

4.3/5 - (15 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.