Jak przestać kochać byłego lub byłą? 6 najskuteczniejszych wskazówek

jak przestać kochać

Jak przestać kochać kogoś, kto stanowił ważną część naszego życia? Czy w ogóle można przestać go kochać, gdy obecnie wydaje się to niemożliwe?

Osoby, które chcą wiedzieć, jak przestać kogoś kochać, łączy jedno: są nieszczęśliwie zakochane. Ktoś nie odwzajemnia ich uczucia, ma kogoś, chce od nich odejść, nie obiecuje żadnej wspólnej przyszłości.

Rozum podpowiada, że w takiej sytuacji trzeba się odkochać, ale serce nie sługa i robi, co mu się podoba, nie licząc się nierzadko z zewnętrznymi okolicznościami, które mu nie sprzyjają. Nie pozostaje natomiast zupełnie poza naszą kontrolą. I powinniśmy o tym pamiętać, zwłaszcza gdy stan zakochania jest dla nas źródłem cierpień.

W dzisiejszym wpisie odpowiemy na pytanie, czy można przestać kochać kogoś, z kim byliśmy dotychczas blisko związani. Poznasz 6 kroków, które pozwolą ci uwolnić się od dręczącego cię uczucia. Dowiesz się też, jak postępować, gdy chcesz przestać kochać byłego męża lub byłą żonę, a wciąż wiele was łączy.

Zanim przejdziesz do lektury, zrób krótki darmowy test online. Pomoże ci on ocenić, jak przeżywasz zawód miłosny. Zajmie ci tylko chwilę, a wynik otrzymasz od razu po udzieleniu odpowiedzi na wszystkie pytania.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Czy można przestać kochać: psychologia

Kiedy nasze uczucie jest bardzo silne, nie umiemy sobie wyobrazić, jak w ogóle można przestać kogoś kochać. Miłość wydaje się trwała i ponadczasowa. Ta druga osoba wciąż nam się podoba, zależy nam na niej, chcemy mieć ją blisko i tęsknimy za nią. Mamy wrażenie, że te uczucia musiałyby zostać zagłuszone albo przerodzić się w nienawiść. To jednak mylna postawa.

Z punktu widzenia psychologii przestajemy kochać, kiedy druga osoba staje się nam kompletnie obojętna. Możemy ją nawet lubić i szanować, ale nie mamy potrzeby spędzania z nią czasu, dowiadywania się, co u niej słychać, i nie zależy nam przede wszystkim na jej stosunku do nas. Obojętność to prawdziwe przeciwieństwo miłości, bo kiedy kogoś kochamy, to nas on obchodzi.

To dokładnie tak samo, jak z nałogiem. Miłość, w istocie, działa na nas jak narkotyk, również pod względem fizjologicznym. Uzależniamy się od niej, a gdy ktoś nas nagle od niej odcina, dopada nas kryzys spowodowany odstawieniem „używki”. Jak na odwyku, musimy być cierpliwi, by odzwyczaić się i nauczyć sobie radzić na nowo.

A o tym, jak przez taki miłosny odwyk przejść, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jak przestać kochać i tęsknić?

Zobaczmy teraz na przykładzie konkretów, jak przestać kochać byłego lub byłą. Cały proces może zająć sporo czasu. Rozpisałem go na 6 etapów i przejście przez nie z całą pewnością poprawi twoją kondycję.

Jeśli chcesz zgłębić temat i poszukujesz więcej praktycznych porad i ćwiczeń, które pozwolą ci przestać kochać, sięgnij po e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. To kompendium wiedzy i przewodnik, który przeprowadzi cię od bolesnego momentu rozstania do decyzji o ruszeniu dalej ze swoim życiem i wejściu w nowy szczęśliwy związek. Jeśli szukasz profesjonalnego wsparcia, kliknij poniżej:

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

1. Odetnij się od źródła

Pierwsza zasada odwyku: musisz radykalnie odciąć się od źródła nałogu, od swojej używki. W twoim przypadku, osoby nieszczęśliwie zakochanej, jest to były partner lub była partnerka. Jeśli nieustannie będziesz narażać się na bodźce ze strony tej osoby, nie uda ci się nigdy zaznać spokoju i równowagi.

Konieczny jest dystans fizyczny i emocjonalny. Na pewno nie wchodzą w grę żadne spotkania, telefony, wymiany wiadomości na czacie. Ale to nie wszystko. Nie powinno się obserwować ex na portalach społecznościowych ani przeglądać nostalgicznie pozostałych po nim/niej rzeczy.

Żadnych wycieczek do miejsc waszych pierwszych randek, żadnego czytania walentynkowych kartek sprzed roku ani oglądania wspólnych zdjęć. Jeśli masz przestać kochać, musisz czynami wyprzedzić swoje uczucia. One z czasem dołączą.

2. Przepracuj stratę

Nikt nie wymaga od ciebie, że przejdziesz nad tą stratą od razu do porządku dziennego. Masz prawo cierpieć, odczuwać samotność i niepokój o to, co będzie w przyszłości. Nie należy zakopywać się w ciemnym dole rozpaczy, ale równie szkodliwe może okazać się tłumienie negatywnych emocji na siłę. Twoim zadaniem jest przyjęcie ich, przeżycie i pozwolenie im odejść.

jak przestać kogoś kochać

Kiedy jest ci źle, możesz pozwolić sobie na płacz czy w inny sposób rozładować emocje. Jednocześnie racjonalizuj to, co czujesz. Nazwij te emocje, wyjaśnij sobie, dlaczego je odczuwasz. To nie tylko smutek, ale też np. poczucie niesprawiedliwości, żalu, winy czy lęku. Medytuj nad nimi, ale staraj się jednocześnie uspokoić.

Nie wykluczaj też od razu możliwości skorzystania z pomocy terapeuty. Niekiedy może się ona okazać niezbędna, jeśli masz wrażenie, że zaczynasz mieć objawy depresji po rozstaniu. Przeczytasz o tym więcej w tym wpisie.

3. Pożegnaj się

Pożegnanie brzmi dość żałobnie, ale w końcu rozstanie z kimś bliskim pod wieloma względami jest identyczne w każdych okolicznościach. Ja natomiast nie proponuję ci spotykania się z ex i odstawiania sceny ckliwego pożegnania, ale wykonanie prostego ćwiczenia. Potrzebujesz do niego tylko kartki i czegoś do pisania.

Ćwiczenie polega na napisaniu listu do byłego partnera lub byłej partnerki. Wyjaśnij w nim dokładnie, jak się czujesz i co przeżywasz w związku z zaistniałą sytuacją. Napisz w nim także, że postanowiłeś/aś pójść dalej ze swoim życiem i że dziękujesz za wspólne chwile, które razem spędziliście. Jeśli masz taką potrzebę, przeproś lub wybacz w liście.

Czy przed chwilą nie mówiłem, że masz odciąć się całkowicie od ex? Owszem i podtrzymuję to, bowiem napisanego listu nigdy nie wyślesz. Schowaj go do szuflady. Zobaczysz, że to ćwiczenie będzie bardzo wyzwalające.

4. Spójrz obiektywnie

Kolejny krok zakłada, że powoli gotujesz się już do tego, żeby stanąć na nogi i zacząć trochę obojętnieć. Przeżywanie straty i pożegnania masz już za sobą, przyszedł czas na ostateczny rozrachunek. Nie, nie mam na myśli zemsty. Chodzi o to, żeby zdjąć klapki z oczu i uczciwie przyjrzeć się swojemu związkowi i ex partnerowi/partnerce.

jak przestać kochać i tęsknić

Mamy tendencję, żeby idealizować drugą osobę w szczególności w dwóch sytuacjach. Przede wszystkim, kiedy jesteśmy w niej po uszy zakochani na etapie pierwszego zauroczenia. Po drugie wtedy, kiedy nadal ją kochamy, a ona nas odtrąca. Co więcej, możemy gniewać się na nią, a jednocześnie w cierpieniu stwierdzać, że była jedyna w swoim rodzaju. Tak uzasadniamy nasz ból i tęsknotę.

Zamiast tego spróbuj dokonać obiektywnej oceny, zwracając uwagę na wady partnera/ki. To nie był chodzący ideał i dobrze o tym wiesz. Wypisz te cechy, które tego dowodzą. Poczujesz się lepiej i zaczniesz trochę szerzej patrzeć. Możesz pomyśleć też o innych osobach z twojego otoczenia, zastanawiając się, jakie mają wady i zalety.

5. Wypełnij pustkę

Odejście bliskiej osoby, którą nadal kochasz, powoduje dojmujące poczucie pustki. Najwyższa pora, żeby zacząć ją wypełniać. O ile wcześniej mogłeś/aś mieć tendencję do zagłuszania negatywnych emocji np. całonocnymi imprezami, o tyle teraz nie ma przeciwwskazań, żeby poszukać w życiu nowych atrakcji – a wręcz przeciwnie!

Zacznij od częstszych spotkań z przyjaciółmi. Nie czekaj, aż ktoś ci coś zaproponuje, wyjdź z inicjatywą! Spróbuj też wrócić do zajęć, które kiedyś zostały odłożone z powodu braku czasu. Może masz jakąś pasję, której nie udało ci się wcześniej rozwinąć? A może zawsze lubiłeś/aś oglądać horrory, ale ex nigdy nie chciał/a ci w tym towarzyszyć?

Jeśli lubisz zwierzęta, rozważ przygarnięcie jakiegoś pod swój dach – oczywiście odpowiedzialnie! Ale możesz też w inny sposób komuś pomóc, co da ci poczucie misji i sensu, a przy tym spowoduje zwrot pozytywnych komunikatów w twoją stronę.

6. Otwórz się na nowe

Idąc o krok dalej w wypełnianiu pustki, sięgaj po nowe doświadczenia. Wykorzystaj tę okazję i wybierz się w podróż. Możesz też poszukać sobie jakiegoś hobby, dzięki któremu poszerzysz grono znajomych. Warto trzymać się zasady, żeby wszystko, co robiło się do tej pory, robić trochę inaczej.

czy można przestać kochać psychologia

To może być nawet wybór innej trasy do pracy. To może być całkowita zmiana trybu życia, ale też pójście do nieznanej ci restauracji. To każda zmiana twojego nawyku i spróbowanie czegoś innego, by przekonać się, czy nie spodoba ci się bardziej. Konstruując w ten sposób swoje otoczenie na nowo, zadbasz o to, by nie było w nim pustej przestrzeni na żal po twoim zakończonym związku.

Gdy zaczniesz otwierać się na nowe, w końcu zobaczysz, że przed tobą jest jeszcze mnóstwo szans i możliwości. Również tych związanych z poznaniem kogoś i być może znów przeżyciem miłości…

Jak przestać kochać byłego męża/byłą żonę?

Na koniec omówimy jeszcze jeden szczególny przypadek. A to dlatego, że wiele osób po przeczytaniu powyższych wskazówek wciąż może odczuwać jeszcze niedosyt. Ma na myśli tych, którzy zastanawiają się, jak przestać kochać byłego męża lub byłą żonę. Dlaczego ich sytuacja jest wyjątkowa?

Po pierwsze, najprawdopodobniej mają za sobą długi związek, w który zainwestowali niemal całe swoje dorosłe życie. Związali się z kimś nie tylko pod wpływem uczuć, ale też z bardzo ważnym celem: spędzenia ze sobą przyszłości. Po drugie, takie pary zwykle wciąż wiele łączy, nawet gdy uczucie wygaśnie, w tym rodzina, dzieci czy nawet wspólny majątek.

Dlatego właśnie tak trudno im przestać kochać. Nierzadko nie mogą kompletnie się odciąć i zdystansować, bo jeśli są małe dzieci na ogół jest to niemożliwe. Poza tym takie osoby wciąż liczą w głębi na to, że związek uda się uratować.

Prawda jest taka, że jeśli nie możesz przestać kochać męża lub żony, który/a chce odejść, warto spróbować go/ją odzyskać. Odsyłam cię do lektury artykułów Jak odzyskać męża i Jak odzyskać żonę.

Natomiast jeśli nie ma już szans na powrót, ponieważ np. jesteście w trakcie rozwodu lub po nim, to pozostaje ci tylko dopasować dotychczasowe wskazówki do twojej sytuacji. Spróbuj odciąć kontakt chociaż na pewien czas albo silnie go ograniczyć. Rozważ pomoc psychologa. Włóż energię w reorganizację swojego życia. A przede wszystkim daj sobie dużo czasu i zadbaj o siebie jak o najlepszego przyjaciela czy najlepszą przyjaciółkę.

Poza tym sięgnij po e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, który uwzględnia też takie okoliczności i zawiera dużo więcej bardziej sprecyzowanych wskazówek, co może zrobić osoba w twojej sytuacji.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak przestać kogoś kochać: podsumowanie

Wiesz już, że aby przestać kogoś kochać, musisz na niego zobojętnieć, a na to bez wątpienia potrzeba czasu i świadomej pracy nad swoimi emocjami i myślami. Pomoże ci w tym zastosowanie się do wskazówek z tego artykułu oraz niewątpliwie sięgnięcie po e-book „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Czy można zrobić coś jeszcze?

Owszem, możesz na przykład zapisać się do naszego mailowego wsparcia dedykowanego osobom, które właśnie przeżyły rozpad związku i miłosne rozczarowanie, ale są przekonane, że powinny pójść własną drogą.

Mailowe wsparcie jest darmowe i polega na otrzymywaniu codziennie wiadomości mailowej z serią porad, ale też słowami otuchy, dzięki którym łatwiej ci będzie przebrnąć przez ten trudny czas i znaleźć motywację do pracy nad sobą. Zachęcam cię do zapisania się przez poniższy formularz, zwłaszcza, że w każdej chwili możesz zrezygnować:

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

3.6/5 - (5 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.