Jak przemawiać publicznie: porady i tajniki wystąpień publicznych

jak przemawiać publicznie

W ciągu ostatnich kilku lat wystąpienia publiczne stały się coraz bardziej poszukiwaną i cenioną umiejętnością, zwłaszcza w środowisku zawodowym. W rzeczywistości przemawianie do publiczności w przekonujący i angażujący sposób to prawdziwa sztuka.

Osoby, które dopracowały technikę przemówień do perfekcji, potrafią wręcz oczarować i zafascynować swoich słuchaczy. Musisz jednak wiedzieć, że nikt nie urodził się mistrzem. Doskonali mówcy również kiedyś zadawali sobie pytanie: „Jak przemawiać publicznie?

Tym, co pozwala im wchodzić na scenę bez strachu i z dużą pewnością siebie, jest więc wytrwałość, cierpliwość, determinacja i pokora. Żadnej sztuki, w tym wystąpień publicznych, człowiek nie nauczy się od razu i bez wkładu pracy własnej.

Umiejętność publicznego przemawiania oznacza zdolność dominowania nad lękiem i objawami stresu, kontrolowania czasu, przekonywania i angażowania słuchaczy, nieobciążania ich własnymi osądami i wiele, wiele więcej.

W tym artykule dowiemy się, jak przemawiać publicznie i poznamy podstawy skutecznych wystąpień. Jeśli chcesz zgłębić ten temat, zachęcam cię do wzięcia udziału w kursie Zostań mistrzem przemówień publicznych” autorstwa Agaty Bijak. Pomoże ci on poprawić jakość twoich wystąpień zarówno przed małą, jak i dużą publiką.

Jak przemawiać publicznie i robić to skutecznie

Jak już podkreśliliśmy, wystąpienia publiczne są sztuką przemawiania do słuchaczy w sposób przekonujący i czarujący. Umiejętność ta ma niemal nieograniczony potencjał. Zarówno w środowisku pracy, jak i uniwersyteckim, wiedza o tym, jak przemawiać publicznie, jest zdolnością niemal niezbędną.

Tak naprawdę okazji do przemówień nie brakuje. Dlatego musisz wiedzieć, jak zamienić je w szansę. Konferencje, wywiady, prezentacje czy spotkania to tylko niektóre z okoliczności, w których wysoka jakość wystąpień publicznych może mieć bardzo duże znaczenie.

Nie możemy jednak lekceważyć tego, jak bardzo umiejętność wypowiadania się publicznie jest ważnym elementem dla przedstawicieli innych zawodów, które nie kojarzą się bezpośrednio z koniecznością przemówień. Krótko mówiąc, nie ma obszarów czy sfer życia, w których rozwijanie tej umiejętności mogłoby okazać się bezużyteczne.

Chęć nauki przemawiania publicznego oznacza świadomość, że znalezienie odpowiedniej strategii przekazywania treści jest kluczowym elementem dobrego wystąpienia. Przekaz, który na długo pozostanie w pamięci słuchacza, powinien być bowiem komunikowany w sposób jasny, wyrazisty i bezpośredni.

Jednocześnie, co liczy się w sposób szczególny, gdy stoisz na czele zespołu, wystąpienia publiczne stają się synonimem twojego autorytetu i przywództwa. Dlatego gdy za wystąpieniami publicznymi kryje się wiele niepokoju i nerwowości, ci, którzy przemawiają, nie są postrzegani jako osoby, którym można w pełni zaufać.

jak przemawiać

Podsumowując, umiejętność skutecznego przemawiania publicznie jest ważna z wielu powodów. Chociaż na początku może wydawać się ona bardzo skomplikowana i trudna do zrealizowania, po pewnym czasie da ci wiele korzyści, takich jak podniesienie samooceny i zwiększenie ogólnego poziomu poczucia sukcesu w życiu.

Jak dobrze przemawiać publicznie: 7 najlepszych porad

Jak już wspomniałam, wypracowanie zdolności przemawiania przed publicznością jest umiejętnością cenioną w każdym sektorze. Jednakże jeśli czujesz, że nie do końca radzisz sobie z wystąpieniami przed publiką, przydatne może być poznanie najlepszych technik przemówień publicznych. Przyjrzyjmy się im dokładniej.

1. Walcz z tremą i lękiem

Ten punkt stanowi podstawę, jeśli chodzi o wystąpienia publiczne. Warto podkreślić, że przemawianie przed dużą grupą ludzi dla większości z nas wiąże się z naprawdę traumatycznymi doświadczeniami.

To, co przeżywamy, to strach przed porażką, obawa przed zrobieniem złego wrażenia, lęk, że temat wystąpienia nie będzie interesujący, czy panika na myśl o zapomnieniu tekstu. Wszystkie te negatywne odczucia związane z wystąpieniami mogą nas blokować. Spowodują, że nasze przemówienie nie będzie dobrze odebrane przez słuchaczy.

Tak więc aby skutecznie przemawiać publicznie, po pierwsze musisz spróbować zwalczyć strach i tremę. Obecnie istnieje wiele strategii i technik, których można się nauczyć, aby przezwyciężyć lęk przed wystąpieniami publicznymi. O wielu z nich możesz przeczytać w artykule Lęk przed wystąpieniem publicznym: skąd się bierze i jak go pokonać?.

Jeśli jednak uważasz, że poziom twojego lęku jest bardzo wysoki i potrzebujesz bardziej zaawansowanych rozwiązań, to jeszcze raz bardzo polecam ci szkolenie online „Zostań mistrzem przemówień publicznych„.

Ten kurs wystąpień publicznych pomoże ci pozbyć się tremy, nauczy perfekcyjnego kontrolowania mowy ciała i skutecznego radzenia sobie ze stresem i lękiem podczas przemówień i spotkań z małą i dużą grupą słuchaczy.

2. Poznaj swoich odbiorców

Chcesz wiedzieć, jak przemawiać publicznie i robić to profesjonalnie? Przede wszystkim poznaj swoich odbiorców. Jest to niezbędny czynnik, aby zapewnić sobie sukces i spowodować, że twoje wystąpienie będzie doskonale odebrane.

Jeśli nie wiesz, do kogo będziesz przemawiać, to będzie ci zdecydowanie trudniej dostosować treść i sposób wystąpienia do swoich słuchaczy.

Gdy na przykład mówimy o przemowie, którą będziesz musiał wygłosić w obecności przyjaciół i rodziny, możesz pozwolić sobie na zabawny i swobodny ton głosu. Jeśli jednak będzie to prezentacja przed współpracownikami czy szefem, musisz skupić się na motywującej, inspirującej i przekonującej przemowie.

Wiedza o tym, kim jest twoja publiczność i dlaczego będzie cię słuchać, może okazać się ogromnym ułatwieniem. Im więcej informacji o odbiorcach zdobędziesz, tym lepiej się przygotujesz i odniesiesz sukces.

3. Ćwicz regularnie

Aby dobrze przemawiać publicznie, musisz ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Najprawdopodobniej słyszałeś to już setki razy, ale jest to zdecydowanie klucz do sukcesu.

jak przemawwiać publicznie porady

Chcesz wiedzieć, jak przemawiać publicznie i być mistrzem w sztuce wystąpień przed publiką? Stań przed lustrem i wypróbuj swój występ kilka, a nawet kilkanaście razy. Bądź jednak przygotowany, że za pierwszym czy drugim razem nie będzie idealnie. Zacznij od czytania tekstu i skupienia się na tonie głosu, poprawnej artykulacji i gestach.

Kiedy zaznajomisz się z pojęciami, zobaczysz, że kojarzenie z nimi ruchów ciała stanie się dla ciebie naturalne. Kiedy będziesz już wiedział, jak dobrze wytłumaczyć swoje argumenty, możesz przejść do nagrywania swojego występu, bez użycia lustra.

Oczywiście na początku nie będzie to łatwe, ale jest to świetny sposób na konfrontację z twoimi największymi lękami. Ćwiczenia pozwolą ci wejść na scenę z dużą pewnością siebie i odwagą, więc zdecydowanie powinieneś poświęcać dużo czasu na praktykę swoich wystąpień.

4. Wejdź w interakcję z publicznością

Bardzo często uważa się, że wygłaszanie przemówień przed publicznością oznacza jedynie wypowiedzenie przygotowanego wcześniej tekstu i nic poza tym. W rzeczywistości sekret dobrego wystąpienia przed publicznością obejmuje również interakcję ze słuchaczami.

Staraj się więc zadawać pytania, wzbudzać ciekawość, proponować ludziom wyrażenie ich opinii, przeprowadzać ankiety i angażować odbiorców w każdy możliwy sposób.

Krótko mówiąc, próbuj aktywnie angażować osoby uczestniczące w spotkaniu z tobą. Pomoże ci to zarówno zapoznać się z nimi, jak i sprawić, że wydarzenie będzie ciekawsze i bardziej angażujące, a także mniej stresujące dla ciebie.

5. Poznaj dobrze scenę

Chcesz poznać najlepsze techniki wystąpień publicznych? Oto kolejna pozycja na liście. Przed wystąpieniem, powinieneś dobrze zapoznać się ze sceną i sprawdzić, jak będziesz prezentował się z perspektywy znajdujących się na sali słuchaczy.

Ci, którzy po raz pierwszy stykają się z wystąpieniami publicznymi, odczuwają dużych strach w momencie wejścia na scenę, a następnie kiedy muszą się po niej poruszać.

Nie chodzi tutaj jedynie o jej rozmiar, ale o to, że znajdując się na niej, mamy wrażenie, że publiczność przed nami jest ogromna, nawet gdy mamy do czynienia z niewielką grupą. Ze sceny widać wszystko i wszystkich, a nawet jeszcze więcej.

wystąpienia publiczne porady

Może to więc wywołać uczucie niepokoju, ale aby dobrze przemawiać przed publiką, musisz postrzegać scenę jako swoją najlepszą broń.

Jak?

Jeśli to tylko możliwe, udaj się do miejsca, w którym będziesz przeprowadzał prezentację, na kilka dni przed wydarzeniem i przejdź się kilka razy po scenie. Poczuj to, wyobraź sobie siebie przed publicznością i pomyśl o scenie jak o statku, który chroni cię przed żywiołami.

Dotyczyć to może każdego środowiska: sali uniwersyteckiej, w której będziesz prezentować projekt, sali konferencyjnej, w której wygłosisz przemówienie czy pokoju, w którym przeprowadzisz rozmowę z przyjaciółmi lub rodziną. Ważne jest to, abyś postrzegał otoczenie, w którym się znajdziesz, jak przyjaciela, a nie wroga.

6. Przekazuj pozytywne emocje

Bardzo często osoby, które przygotowują się do przemówień przed publicznością, szukają rad, jak sprawić, aby było ono pozbawione najmniejszych emocji. We wszelkich wystąpieniach publicznych emocje postrzegane są jako wróg, z którym trzeba walczyć. To bardzo duży błąd.

Podczas przemówień publicznych, powinniśmy unikać jedynie negatywnych uczuć i reakcji, takich jak: lęk, drżenie, czerwienienie się, pocenie czy jąkanie. Chęć podjęcia próby ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania tych oznak stresu jest całkowicie normalna i zrozumiała.

Należy jednak pamiętać, że pozytywne emocje pobudzają i angażują słuchaczy. Ta sama koncepcja, wyrażona w sposób entuzjastyczny, emocjonalny i energiczny, dociera znacznie lepiej zarówno do umysłu, jak i serca publiczności.

Właśnie dlatego wystąpienia publiczne nie mogą obejść się bez komponentu emocjonalnego, który jest niezwykle ważnym elementem dobrego przemówienia.

7. Stosuj mowę ciała

Przekazywanie pozytywnych emocji, wyraża się również poprzez mowę ciała. Dobre przemawianie przed publiką, to nie tylko wypowiadanie przed mikrofonem przygotowanego wcześniej tekstu. To także umiejętność radzenia sobie z ruchem ciała, gestami, mimiką twarzy czy sposobem używania przestrzeni interpersonalnej.

Podczas wystąpień bardzo ważnym elementem jest kontakt wzrokowy ze słuchaczami. Mówimy tu o potężnym środku komunikacji, który jest w stanie przekazać zarówno świadomy, jak i nieświadomy przekaz. Każde spojrzenie powinno więc być pełne emocji i dopasowane do aktualnie przekazywanej treści.

przemawianie publiczne techniki

Unikając kontaktu wzrokowego ze słuchaczami, pokazujemy, że brakuje nam kontroli nad własnymi emocjami lub że jesteśmy niepewni, nerwowi, a nawet nieszczerzy. Co więcej, sprawiamy, że publiczność przed którą występujemy, może odczuwać dużą nieufność i dyskomfort.

Kontakt wzrokowy wymaga jednak znalezienia właściwej równowagi. Brak umiejętności stosowania tej cechy mowy ciała, może przynieść odwrotne do oczekiwanych skutki.

Przede wszystkim nie powinniśmy zbyt długo skupiać swojego wzroku na jednym odbiorcy naszego przekazu. Taki rodzaj kontaktu wzrokowego może bowiem sugerować chęć dominacji i kontrolowania. Co więcej jest to bardzo onieśmielające i odbierane jako niegrzeczne.

Zobacz także: Kursy wystąpień publicznych

Jak przemawiać publicznie: podsumowanie

W tym artykule przedstawiłam ci wszystkie najważniejsze i kluczowe strategie, jakie powinieneś zastosować, aby odnieść sukces podczas przemawiania publicznego.

Mam nadzieję, że dzięki powyższym radom wiesz już, w jaki sposób możesz przygotować się do wystąpień przed publicznością, aby jak najlepiej wypaść i oczarować słuchaczy swoim przemówieniem.

Jak już wspomniałam, sztuka przemawiania to umiejętność, której każdy z nas może się nauczyć, ale wymaga ona naszego nakładu pracy.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę na ten temat, to ponownie zachęcam cię do skorzystania ze kursu online „Zostań mistrzem przemówień publicznych„. Jego koszt to jedynie 99zł za 28 wykładów i 4,5 godziny szkolenia, prowadzonego przez znakomitą psycholog biznesu, Agatę Bijak.

zostań mistrzem przemówień publicznych kurs

Podczas kursu dowiesz się, co mówić i w jaki sposób się wypowiadać, aby inni słuchali cię z dużym zainteresowaniem. Nauczysz się także być bardziej przekonującym mówcą, który dopasowuje do swoich odbiorców trafne komunikaty i stosuje “ich język”.

Co więcej przekonasz się, jak sprawić, by odbiorcy przyjęli twój punkt widzenia. Dowiesz się, jak nauczyć się mówić językiem korzyści oraz w jaki sposób zacząć stosować efektywne techniki perswazji.

Biorąc udział w szkoleniu, będziesz mieć także możliwość popracowania nad kontrolowaniem swojej mowy ciała. Autorka wyjaśni ci, w jaki sposób poprawnie poruszać się podczas wystąpień, jak kontrolować mimikę oraz jak sprawiać, aby twoja mowa ciała była spójna z tym, jak i co mówisz.

W trakcie kursu poznasz również najczęstsze błędy popełniane przez mówców i dowiesz się co robić, aby ich unikać. Popracujesz także nad unikaniem tremy i stresu podczas przemówień przed dużymi grupami odbiorców oraz zapoznasz się z najskuteczniejszymi strategiami, które ci w tym pomogą.

5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.