Jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy są dzieci: 4 praktyczne wskazówki

Jak poradzić sobie z rozstaniem gdy są dzieci

W chwili, gdy dwoje małżonków decyduje się na rozstanie, oboje wiedzą, że będą musieli podjąć wiele trudnych decyzji. Z pewnością nie raz zadadzą sobie ważne pytania, typu: Jak poradzić sobie z rozstaniem, mając dziecko? Małżeństwu posiadającemu potomstwo nigdy nie jest łatwo się rozstać i dokonać niemałej rewolucji w życiu swoich dzieci.

Jednak często rozstanie, a w konsekwencji rozwód jest najlepszą decyzją, jaką można podjąć. W końcu bycie razem powinno oznaczać bycie szczęśliwym. Jednak jeśli któreś z małżonków nie odczuwa tego stanu, należy zastanowić się, czy związek może trwać dalej i czy ma jakiś sens.

Sytuacja zdecydowanie się komplikuje, gdy para chcąca się rozstać posiada dzieci. Dlatego w tym artykule zastanowimy się, jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy są dzieci. Jest to temat bardzo obszerny, ale też niezwykle delikatny. Nie mniej jednak, przed podjęciem decyzji o rozstaniu, rodzice powinni wiedzieć, jak postępować w takim przypadku.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do wykonania krótkiego testu online, który podpowie ci, jak radzisz sobie z zawodem miłosnym. Test zajmie ci krótką chwilę, dlatego warto odpowiedzieć na wszystkie zawarte w nim pytania. Przejdź do testu:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Rozstanie a dzieci: błędy, których nie należy popełniać

Na początku chciałbym poruszyć temat najpoważniejszych błędów, których nie należy popełniać podczas rozstania. Dla dziecka, niezależnie od jego wieku, rozstanie rodziców jest bardzo trudne i bolesne.

Zazwyczaj wiadomość o tym, że rodzice nie będą już mieszkać pod jednym dachem, jest dla dziecka ciężka do zaakceptowania. Dlatego musimy zrobić wszystko, aby pomóc dzieciom zrozumieć nową sytuację.

W związku z tym rodzice powinni wiedzieć, jakie postawy lub zachowania będą niekomfortowe dla dziecka i zakłócą jego spokój. Przede wszystkim małżonkowie powinni absolutnie unikać kłótni, krzyku lub agresywnych zachowań w obecności swoich dzieci.

Dlaczego? Ponieważ dzieci nie zawsze wiedzą, z jakimi problemami się borykacie i co powoduje waszą zmianę zachowania. W ich oczach jesteście mamą i tatą (a nie małżeństwem), którzy się kłócą i nie okazują wobec siebie miłości. Może wydawać ci się to dziwne, ale tak właśnie jest. Dzieci, zwłaszcza małe, wszystko upraszczają i rozumują w bardzo dosłowny sposób.

Jak poradzić sobie z rozstaniem mając dziecko

Jednocześnie ważne jest, aby problemy i nieporozumienia rodziców nie spadły na dzieci. W związku z tym musimy unikać mówienia źle o drugim rodzicu, umniejszania jego wartości czy tworzenia negatywnego obrazu rodzica w głowie dziecka.

Gdy dorośnie, to od niego samego będzie zależało, jaki pogląd wyrobi sobie o rodzicach. Mama i tata nie powinni narzucać dziecku żadnej opinii. Co nie mniej ważne, dzieci nigdy nie powinny być narażone na tego typu stresujące i kłopotliwe „wybory”.

Dla dziecka obydwoje rodzice są ważni i nie należy sugerować mu, że powinno być inaczej. Dziecko powinno traktować rodziców z takim samym szacunkiem i miłością. Nigdy nie może stać się „kartą przetargową” i być elementem szantażu lub zemsty za rozwód. Należy pamiętać, że dzieci bardzo często są największymi ofiarami rozpadu małżeństwa, ponieważ jako jedyne nie są w stanie zrozumieć przyczyn odmiennej sytuacji i rozstania się rodziców.

Jak poradzić sobie z rozstaniem gdy są dzieci: 4 wskazówki

Teraz zobaczmy w praktyce, jak poradzić sobie z rozstaniem, gdy są dzieci. Dowiesz się więc, jak sprawić, by moment waszego rozstania był jak najmniej traumatyczny dla waszych dzieci i nie odczuły one wielkich zmian.

Za chwilę podam ci 4 wskazówki, które mogą okazać się przydatne podczas rozstania i przygotowywania na nie dzieci. Pamiętaj jednak, że żaden rodzic nie jest idealny, nie wie wszystkiego i że w tak trudnej sytuacji jemu również jest ciężko się odnaleźć.

Zasadniczo, istnieją dwa słowa, które nigdy nie mogą umknąć uwadze: miłość i inteligencja. Ich połączenie pozwoli ci stawiać czoła rozstaniu najlepiej, jak potrafisz, a także pozytywnie wpłynie na twoje dzieci.

1. Udzielaj wyjaśnień w sposób troskliwy

Jest to pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić szczególną uwagę, i być może jest ona również najbardziej złożona. Jeśli chodzi o małe dzieci (poniżej 12 lat), rozstanie jest dla nich czymś, czego kompletnie nie potrafią zrozumieć.

Dlatego ważne jest, aby dzieci nie słyszały zwrotów typu „Zdecydowaliśmy się rozstać”, szczególnie z kilkoma dodatkowymi słowami pomiędzy. Dziecko, zwłaszcza małe, nie zrozumie zbyt wielu szczegółów, dlatego powinniśmy je chronić przed informacjami przekazywanymi w taki sposób.

rozstanie a dzieci

Zamiast tego, rodzice mogą użyć zwrotów takich jak „Aby dwoje ludzi mogło być razem muszą się kochać. My z tatą już się nie kochamy, dlatego nie będziemy już razem mieszkać. Jednak tata zawsze będzie twoim tatą i możesz widywać się z nim, kiedy zechcesz. Pamiętaj, że zarówno mama, jak i tata bardzo cię kochają i to się nigdy nie zmieni!

Takie wyjaśnienie nie mówi wprost o rozstaniu, ale pozwala dziecku lepiej odnaleźć się w nowej sytuacji i ją zrozumieć. Jak widać na powyższym przykładzie, bardzo ważne jest to, że dzieciom trzeba wyraźnie zakomunikować, że mama i tata je kochają i że to się nie zmieni nawet po rozstaniu i wyprowadzce jednego z rodziców.

Na koniec należy podkreślić, że decyzja ta nie została podjęta z winy dziecka. Nawet jeśli masz wrażenie, że twoje dziecko tak tego nie odbiera, dobrze jest to podkreślić, aby nie miało żadnych wątpliwości i nigdy nie pojawiło się u niego poczucie winy.

2. Weź pod uwagę rolę rodziców i podział obowiązków

Jedną z głównych trudności, jakie napotkają byli małżonkowie po rozstaniu, jest zmiana ich roli w rodzinie, która przeszła dużą „przemianę”.

Kiedy dwoje rodziców mieszka razem ze swoimi dziećmi, zazwyczaj dzielą się obowiązkami. Ale kiedy ich drogi się rozejdą, pojawiają się spore trudności.

rozstanie rodzicow a dzieci

W rzeczywistości radzenie sobie z rozstaniem, gdy są dzieci, nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli chcesz to zrobić w jak najlepszy dla nich sposób. Należy zatem ustalić jasne i klarowne zasady i wyjaśnić z partnerem podział zadań. Trzeba wziąć pod uwagę także kwestie związane z edukacją, rozrywką oraz wszystko to, co wiąże się z rozwojem dziecka.

Z biegiem czasu dziecko powinno zrozumieć, że mama zajmuje się pewnymi obowiązkami, a tata zupełnie innymi. Nie oznacza to oczywiście, że rodzice będą wykonywali wszystkie obowiązki względem dziecka oddzielnie. Często będą musieli podejmować pewne decyzje razem i będą decydować o dobru dziecka wspólnie.

3. Bądź obecny i świadomy

Rozstanie rodziców wywiera ogromny wpływ na dzieci. Dlatego potrzeba czasu, aby zaakceptowały nową sytuację i się w niej odnalazły. Pamiętaj, aby być stale obecnym przy dziecku. Nie unikaj też rozmów na temat rozstania, jeśli dziecko będzie ich potrzebowało.

Ważne jest, aby dzieci czuły, że mogą porozmawiać z rodzicami o tym, co się wydarzyło, i wiedziały, że kiedy poczują potrzebę, mogą liczyć na ich otwartość, obecność i pełne zrozumienie.

Czasami jednak jest zupełnie odwrotnie. To znaczy, że dziecko zamyka się w sobie w wyniku sytuacji, której doświadcza. Dlatego w tym przypadku oboje małżonkowie będą musieli być bardzo uważni, starać się być stale obecni oraz okazywać zrozumienie wobec dziecka.

Zasadniczo mówimy tu o tym, że rodzice powinni pełnić rolę przyjaciół dla swojego dziecka. Jest to bardzo ważne nie tylko przy rozstaniu, ale także dobrze wpływa na ogólny rozwój dzieci.

4. Zaspokajaj potrzeby dziecka

W tym punkcie oczywiście nie mam na myśli tego, że powinniście rozpieszczać swoje dziecko do granic możliwości. Mam na myśli raczej zwracanie uwagi na jego potrzeby i zaspokajanie ich, tak aby dziecko nie poczuło się porzucone i odtrącone przez rodzica.

dzieci a rozstanie

Dzieci powinny móc swobodnie wyrażać swoje potrzeby bez poczucia winy i konieczności udzielania zbyt wielu wyjaśnień. Dlatego jeśli oprócz spędzania weekendu z drugim rodzicem dziecko wykaże chęć widywania się z nim nawet trzy razy w tygodniu, dobrze jest dać mu taką możliwość.

Dziecko nie jest winne temu, że rodzice nie będą już mieszkać razem. Dlatego powinno mieć możliwość widywania zarówno mamy, jak i taty tak często, jak tego potrzebuje. Gdy nie straci kontaktu z żadnym z rodziców, na pewno lepiej poradzi sobie w nowej sytuacji.

Jak poradzić sobie z zawodem miłosnym i rozstaniem

Dzieci są największymi ofiarami rozstania rodziców, ponieważ, jak wspomniałem wcześniej, nie mogą nic zrobić. Pozostaje im tylko zaakceptowanie decyzji dorosłych i przyzwyczajenie się do zmian.

Jednak dla samych małżonków decyzja o rozstaniu to też ogromny ból. Mówimy przecież o zawodzie miłosnym, który w konsekwencji doprowadza do rozpadu małżeństwa. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że decyzja o rozstaniu może być podjęta za obopólną zgodą lub rozstania może chcieć tylko jedna strona.

W obu przypadkach partnerzy będą odczuwać stres, wiele emocji oraz smutek. Dlatego oprócz myślenia o dzieciach, należy również skupić się na sobie i na przezwyciężeniu zawodu miłosnego.

Dlatego, aby pomóc ci uporać się z nową sytuacją i rozstaniem z partnerem/partnerką, zachęcam cię do przeczytania naszego poradnika „Nowy Początek po Zawodzie Miłosnym”. Jest to jeden z najbardziej kompletnych i skutecznych podręcznik na temat radzenia sobie z bólem po stracie ukochanej osoby.

Dzięki wskazówkom, które znajdziesz w tym e-booku, będzie ci łatwiej zmierzyć się z wszystkimi problemami powstałymi na skutek zakończenia związku. Ponadto poznasz różne techniki, które pomogą ci uwolnić się od bólu i negatywnych myśli, nawiązać kontakt z samym sobą, nadać swojemu życiu sens i uczynić je szczęśliwszym.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

5/5 - (1 vote)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.