Jak pokonać zazdrość w związku: porady i ćwiczenie

jak pokonać zazdrość

Masz wrażenie, że nie panujesz nad swoją zazdrością? Czujesz, że nie jest ona adekwatna do tego, co faktycznie się dzieje? Chcesz dowiedzieć się, jak pokonać zazdrość, zanim zatruje twój związek? W tym artykule uzyskasz wszystkie potrzebne informacje.

Zazdrość to uczucie znane nam od początku naszego życia. Wiąże się z silnym dyskomfortem, jest w nim dużo złości i braku pewności siebie. Czasami doświadczanie go jest uzasadnione, ale nierzadko stajemy się więźniami zazdrości. A ponieważ to emocja, która zakłada udział jeszcze jednej osoby, może nam łatwo popsuć relacje.

Dziś powiemy sobie o tym, jaki jest mechanizm działania zazdrości i jak nadmierna zazdrość potrafi wpływać na związek. Jeśli nie radzisz sobie z nią, dowiesz się także, jak pokonać zazdrość dzięki 5 prostym krokom oraz jednemu ćwiczeniu.

Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego darmowego testu online. Domyślam się, że skoro nie potrafisz pokonać zazdrości, w twoim związku nie dzieje się najlepiej. Ten test pozwoli ci ocenić kondycję twojej relacji i skonfrontować się z problemami, które się w niej pojawiły.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Czym jest zazdrość?

Wyjaśnijmy sobie najpierw, czym jest zazdrość, a czym zaborczość. Ocenisz sam/a, które z tych zjawisk bardziej pasuje do tego, co czujesz.

Zazdrość zawsze występuje w trójkącie. Jesteś ty i drugi człowiek, który ma coś (lub kogoś), czego pragniesz ty. W dzieciństwie może zdarzyło ci się odczuwać zazdrość, bo inne dziecko miało zabawkę czy inny gadżet, który ty bardzo chciałbyś/abyś mieć. Towarzyszyło ci uczucie dyskomfortu i zależało ci nie tylko na tym, żeby mieć to samo, ale najlepiej, żeby to było jeszcze coś lepszego.

W zazdrości w związku również występuje ten trójkąt. Jesteś ty, partner lub partnerka i ktoś trzeci, zwykle osoba tej samej płci, co ty, mogąca w twoich oczach z tobą bezpośrednio rywalizować. Wprawdzie partner/ka jest z tobą, nie zdradza cię, ale twoja zazdrość to tak naprawdę lęk, że możesz go/ją stracić (na rzecz kogoś innego).

W odróżnieniu od zazdrości, zaborczość jest jeszcze bardziej irracjonalna. To tak, jakbyś był/a zazdrosny/a o cały świat. Chcesz, żeby partner/ka poświęcał/a ci 100% swojej uwagi i czasu. Próbujesz zagarnąć tę osobę tylko dla siebie, czego podłożem oczywiście też jest lęk, że ją stracisz.

Jak widzisz, zazdrość ma wiele wspólnego z pragnieniem posiadania (czegoś fizycznie lub wyłącznych praw do tego). Co więcej może ją wywołać konkretna okoliczność, ale może też tworzyć się w naszej głowie za sprawą wyobraźni.

Jak zazdrość wpływa na związek?

Mówi się często, że zazdrość niszczy związek. Ale być może zastanawiasz się, dlaczego. W końcu to osoba, która jest wobec ciebie nielojalna, prowadzi do rozpadu relacji. A poza tym, kiedy ktoś nie jest wcale zazdrosny, to może mu wcale nie zależy?

Należy zatem wyjaśnić dwie rzeczy. Po pierwsze odczuwanie zazdrości jest zupełnie normalne. Szczególnie, gdy wywołuje ją konkretna sytuacja, która jest dla ciebie przykra, bo widzisz, że partner/ka postawił na pierwszym miejscu kogoś innego zamiast ciebie.

jak pokonać zazdrość w związku

Jeśli osoba, którą kochasz, zdradza cię, zachowuje się nielojalnie, nie liczy się z twoimi uczuciami i celowo sprawia ci przykrość, prowokując twoją zazdrość, to rzeczywiście ona jest odpowiedzialna za pogorszenie relacji.

Natomiast chorobliwa zazdrość, nieuzasadniona i nieadekwatna jest problemem, który na dłuższą metę zatruwa związek. Zakłada bowiem, że między ludźmi nie ma zaufania, co prowadzi do frustracji i wzbudzania poczucia winy.

To nie znaczy, że nie można być nigdy ani trochę zazdrosnym. Chyba każdy przyzna, że gdy osoba, na której nam zależy, pokaże czasami, że może być zazdrosna, jest to przyjemne. Czujemy się wtedy cenni dla tej osoby, wiemy, że nie jesteśmy jej obojętni.

Zazdrość, o której pisałem przed chwilą, powoduje, że partnerzy sobie nie ufają, są ze sobą nieszczerzy, kłócą się, odczuwają niepokój w swojej obecności i zaczynają mieć problemy z własną samooceną.

Jak pokonać zazdrość w 5 krokach

Zobaczymy teraz, jak pokonać zazdrość w związku dzięki zastosowaniu się do 5 porad. Spełnienie poniższych warunków powinno pomóc ci zapanować nad uczuciem niekontrolowanej zazdrości i przywrócić harmonię. Na dłuższą metę na pewno pozytywnie wpłynie także na związek.

Pamiętaj, że porady te dotyczą sytuacji, kiedy czujesz, że twoja zazdrość jest nadmierna, i w głębi wiesz, że nie jest adekwatna do tego, co faktycznie dzieje się między wami.

Dodatkowo zachęcam cię do zapoznania się z e-bookiem „Pogotowie Dla Związku„, w którym cały rozdział poświęcony jest tylko zazdrości i temu, jak sobie z nią radzić. Znajdziesz również porady, jak odbudować zaufanie, również po zdradzie, oraz ćwiczenia na odbudowanie więzi.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

1. Zadbaj o swoją samoocenę

Zazdrość najczęściej wynika z tego, że mamy zaniżone poczucie własnej wartości. Czujemy się gorsi od potencjalnych rywali i rywalek, co potęguje zazdrość. Nie obchodzi nas to, że partner/ka nas kocha i chce z nami być. Mamy wrażenie, że nasza pozycja jest tak słaba, że stale zagrożona. Poczytaj o niskim poczuciu własnej wartości w związku w tym wpisie.

Dlatego w pierwszej kolejności zacznij pracować nad swoją samooceną. Jak to zrobić? Skorzystaj z naszych porad zawartych w tym artykule. Spróbuj wyłączyć swojego wewnętrznego krytyka i przestań porównywać się z innymi. Pewność siebie jest sexy i warto ją w sobie pielęgnować. Nie musisz nagle stać się inną osobą, ale pamiętaj, że ktoś chciał z tobą być z powodu twoich cech.

2. Spędzaj wartościowy czas z partnerem/ką

Zazdrość często bierze się z tego, że mamy wrażenie, że partner/ka nam się wymyka. Nie mamy mu/jej nic ciekawego do zaproponowania, a na zewnątrz czeka mnóstwo atrakcji. Przez to znów czujemy się zagrożeni, a zazdrość to nasz mechanizm obronny. Poczujesz się znacznie lepiej, kiedy zaczniesz spędzać ze swoją drugą połówką wartościowy dla obojga czas.

jak pokonać zazdrość o faceta

Nie ograniczajcie się do przebywania w jednym pomieszczeniu. Rozmawiajcie, wychodźcie razem, bywajcie na imprezach, korzystajcie z życia. Od czasu do czasu zaplanuj coś wyjątkowego, co dostarczy wam więcej bodźców i przeżyć. Wówczas przestaniesz zadręczać się tym, że partner/ka na pewno się z tobą nudzi i szuka rozrywek gdzie indziej.

3. Pracuj nad emocjami i myślami

Niekontrolowana zazdrość jest wynikiem niepotrzebnego nakręcania się. Możliwe, że odczuwasz stres, lęk, złość z różnych innych powodów – w ciągu paru dni może się tego trochę nazbierać. Wtedy twoja druga połówka oświadcza, że idzie się z kimś spotkać, a ty zasilasz wszystkimi negatywnymi emocjami swoją zazdrość.

Zaczynasz mieć natrętne myśli, wyobrażasz sobie, że na pewno cię zdradza. Może nic się nie dziać, ale ty już snujesz skrajnie przykre scenariusze i twoja reakcja jest tak naprawdę reakcją na to, co dzieje się w twojej głowie. Zacznij analizować na chłodno to, co czujesz i co ci przychodzi do głowy. Podchodź do tego częściowo akceptująco, ale też nieco krytycznie.

Znajdź ciągi przyczynowo-skutkowe – co tak naprawdę wywołało twoją zazdrość? Naucz się też rozładowywać napięcie na bieżąco i w inny sposób, by nie stać się udręką dla innych.

4. Znajdź własną przestrzeń

Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego związku, to znaleźć sobie własną przestrzeń i dać też przestrzeń drugiej osobie. Naucz się spędzać czas niezależnie od swojej drugiej połówki. Miej własne hobby, zajęcia, grono znajomych, z którym możesz gdzieś wyjść. Zorganizuj sobie wypad na weekend z przyjacielem lub przyjaciółką. Przestań ustawiać się w pozycji potrzebującej i wyczekującej.

W ten sposób nie będziesz wywierać presji, a też staniesz się bardziej atrakcyjną i niezależną osobą. To pozwoli ci osłabić uczucie zazdrości, bo zwyczajnie nie będzie ono już miało tak dużo miejsca w twojej głowie. A może to tym razem o ciebie zacznie być zazdrosny/a twój partner lub twoja partnerka?

5. Naucz się rozmawiać o zazdrości

Kiedy zazdrość przejmuje nad tobą kontrolę, musisz wiedzieć, kiedy powiedzieć stop i ją zdemaskować. Najlepiej to zrobić, rozmawiając z partnerem/ką o swoich słabościach i obawach. Wówczas rozbrajasz bombę i zamiast zaogniać konflikt, tworzysz nić porozumienia. W końcu ukochanej osobie też zależy na tym, żebyś czuł/a się dobrze.

zazdrość o kobietę

Wyjaśnij, jakie sytuacje powodują w tobie zazdrość i dlaczego. Skupiaj się na swoich emocjach i myślach, a nie na tym, co robi ta druga osoba. Zastanówcie się oboje, co można zrobić, żeby pracować nad zazdrością. Może partner/ka opowie ci też, kiedy on/a jest zazdrosny/a i jak sobie z tym radzi? To może być bardzo odkrywcze i kojące.

Jak pokonać zazdrość dzięki ćwiczeniu?

Dodatkowo możesz spróbować treningu psychologicznego, który pomoże ci lepiej radzić sobie z zazdrością. Jeśli jest to problem, który pojawia się regularnie i często, ustal sobie, że przez określony czas, np. dwa tygodnie lub miesiąc będziesz udawać, że nigdy nie jesteś zazdrosny/a.

Czy coś się może w tym czasie wydarzyć? Nawet jeśli, to twoja zazdrość cię przed tym nie uchroni, a wręcz przeciwnie – może sprawić, że druga osoba, zmęczona twoim zachowaniem, odetnie się i chętniej zrobi to, o co ją ciągle podejrzewasz.

Nie odczuwasz zazdrości, więc każda sytuacja, która wcześniej ją wzbudzała, musi teraz wzbudzać inne emocje. Na przykład radość, że partner/ka ma znajomych, z którymi może się spotkać i dobrze spędzić czas. Ty przecież możesz robić to samo i rób to, żeby udowodnić sobie, że o ciebie też ktoś mógłby być zazdrosny, chociaż nie dajesz mu do tego powodu.

Dodatkowo wyobraź sobie, co robi twój partner lub twoja partnerka. Tak jak z powodu zazdrości przychodzą ci do głowy wizje tego, jak flirtuje z kimś nieznajomym, tak teraz wyświetl sobie zupełnie inny obraz. Na przykład że o tobie myśli, że chwali cię przez znajomymi, że mówi, że jest zajęta/a, kiedy ktoś próbuje go/ją podrywać.

To proste ćwiczenie może na początku być dla ciebie wyzwaniem, ale jeśli umiesz sobie narzucić trochę dyscypliny i zależy ci na rozwiązaniu problemu, spróbuj się do niego zastosować. Pamiętaj, że kiedy partner/ka np. wróci do domu, nie możesz robić scen – ćwiczenie obowiązuje 24h na dobę!

Jak pokonać zazdrość w związku: podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe sugestie odpowiedziały ci na pytanie, jak pokonać zazdrość w związku. Zacznij już dziś wprowadzać je w życie, a pierwszych efektów możesz się spodziewać już wkrótce. Odzyskasz spokój ducha, będziesz bardziej pogodny/a, a twoje relacje z partnerem/ką nabiorą zupełnie innego kolorytu.

Zazdrość przestanie być już głównym powodem waszych konfliktów. W ten sposób okaże się, czy stało za nią coś jeszcze, czy wyeliminowanie jej pozwoliło całkowicie przywrócić harmonię w waszym związku.

Jeśli to pierwsze, to z pewnością musisz zainteresować się e-bookiem „Pogotowie Dla Związku„. To kompleksowy poradnik dla par w kryzysie, analizujący wiele najczęstszych problemów z bardzo praktycznego punktu widzenia. Jeśli czytanie teorii na niewiele ci się zdaje, ten poradnik świetnie odpowie na twoje potrzeby!

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

5/5 - (4 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.