Szukaj
Close this search box.

Jak pokonać nieśmiałość i niepewność: 6 cennych wskazówek

jak pokonać nieśmiałość

Zastanawiasz się, jak pokonać nieśmiałość i niepewność? Chcesz dowiedzieć się, jak przezwyciężyć nieśmiałość do dziewczyn i chłopaków? Jesteś we właściwym miejscu!

W dzisiejszych czasach doskonałe odnajdywanie się w relacjach społecznych to podstawowa umiejętność: pozwala otworzyć życiowe perspektywy, umożliwia poznanie nowych ludzi i sprawia, że inni okazują ci większy szacunek. Czasami jednak pojawia się duża przeszkoda, komplikująca sprawę: nieśmiałość

W tym artykule wyjaśnię ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby pokonać nieśmiałość. Dokonamy pewnych ogólnych analiz, a następnie przejdziemy do konkretnych przypadków, które przedstawią pełny pogląd na ten temat.

Ponieważ nieśmiałość jest często silnie powiązana z niską samooceną, zachęcam cię do skorzystania z naszego autorskiego testu pewności siebie. Test jest całkowicie bezpłatny, a wynik – informację o poziomie twojej samooceny – poznasz od razu po jego wypełnieniu. Kliknij poniżej, aby rozpocząć test.

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Jak pokonać nieśmiałość: zaczynając od przyczyn

Aby wiedzieć, jak radzić sobie z nieśmiałością, należy najpierw zrozumieć problem, a następnie przeanalizować przyczyny takiego stanu. Etap ten jest niezbędny, ponieważ pomaga ustalić, na czym należy skoncentrować się w sposób szczególny, aby osiągnąć zamierzony cel.

Przyczyny nieśmiałości można przypisać zarówno genetyce, jak i uwarunkowaniom psychologiczno-społecznym. Poniżej opiszę ci najistotniejsze czynniki wpływające na bycie nieśmiałym.

Genetyka

Pierwszym elementem, który może mieć ogromny wpływ na charakter każdej osoby, a tym samym także na predyspozycje do bycia nieśmiałym, jest genetyka.

Przeprowadzono na ten temat wiele badań. Przeanalizowano między innymi zachowanie i charakter bliźniąt jednojajowych, które z jakiegoś powodu zostały oddzielone w chwili urodzenia i wychowywano je w zupełnie innych środowiskach społecznych.

Wyniki są jednoznaczne: nasz kod genetyczny ma wyraźny wpływ na nasz temperament, a także na nasze szanse bycia nieśmiałym jako dzieci, nastolatki i dorośli.

Rodzina

Drugi istotny czynnik, który może warunkować nieśmiałość, jest związany z rodziną i relacjami z rodzicami, zważywszy, że psychologicznych podstaw nieśmiałości należy szukać właśnie w pierwszych latach życia człowieka.

Nieśmiałość może występować w małych rodzinach (zwłaszcza, jeśli dziecko jest jedynakiem), jeżeli rodzice są nieśmiali, mają ograniczone relacje społeczne i są zamknięci na świat zewnętrzny oraz nie okazują wielu emocji i uczuć. Wychowujące się w takich warunkach dziecko nie nauczy się zaradności i nie wykształci pewności siebie.

Co więcej, nadmierna krytyka lub nadopiekuńczość ze strony rodziców wobec swoich dzieci będzie przyczyną braku poczucia bezpieczeństwa dziecka, które zamknie się w sobie z obawy przed popełnieniem błędu.

Pierwsze doświadczenia społeczne

Trzecim elementem, który należy wziąć pod uwagę jako przyczynę nieśmiałości, jest środowisko społeczne, które podobnie jak genetyka i rodzina odgrywa bardzo ważną rolę.

Typowym środowiskiem pierwszych doświadczeń społecznych dziecka jest szkoła, w której zaczyna wchodzić w relacje z rówieśnikami i innymi osobami. Oprócz szkoły ważne są także pierwsze grupy przyjaciół, środowiska sportowe oraz kontakty z krewnymi.

Wszystkie przedstawione środowiska, w jakich dziecko będzie przebywało i doświadczało pozytywnego lub negatywnego odbioru przez rówieśników, będą miały wpływ na kształtowanie jego charakteru.

Naturalne predyspozycje do nieśmiałości i brak zachęty ze strony rodziców mogą sprawić, że dziecko nigdy się nie otworzy i nie będzie dawało sobie rady z relacjami społecznymi, w których czuje się niekomfortowo.

Wyzwania i doświadczenia społeczne są kluczem do rozwijania silnego, zrównoważonego i pewnego siebie charakteru. Gdy notorycznie ich unikasz, powstaje bardzo szkodliwe błędne koło, które prowadzi do powstania silnej nieśmiałości i niechęci do wszelkich form kontaktów społecznych.

Jak pokonać nieśmiałość: 6 wskazówek

Przejdźmy więc do sedna sprawy. Jak przezwyciężyć nieśmiałość i skutecznie przełamać lęk, który trwa zbyt długo? Jak raz na zawsze pokonać nieśmiałość, a wraz z nią wszystkie negatywne skutki, które ze sobą niesie?

Poniżej przedstawiam kilka cennych wskazówek, które pomogą ci spojrzeć na swój problem z szerszej perspektywy, zmierzyć się z nim i go pokonać.

1. Zastanów się, w jakich sytuacjach jesteś nieśmiały

Aby pokonać nieśmiałość, musisz najpierw jasno zastanowić się nad sytuacjami, w których czujesz się nieswojo lub jesteś zawstydzony. Być może czujesz się tak w każdym kontekście społecznym. A może negatywne emocje pojawiają się w tobie tylko wtedy, gdy jesteś w obecności płci przeciwnej lub gdy musisz rozmawiać w towarzystwie innych ludzi.

Wyobraź sobie siebie w różnych sytuacjach społecznych i zastanów się, które z przedstawionych przypadków sprawiają ci największe trudności. Proponuję wziąć długopis i kartkę, a następnie sporządzić listę wszystkich tych sytuacji.

To ćwiczenie może pomóc ci zrozumieć problem, którego doświadczasz i ocenić jego skalę.

Pamiętaj jednak, że nieśmiałość nie jest żadną nieuleczalną chorobą. Są po prostu sytuacje, z którymi ciężko ci sobie poradzić i nad którymi będziesz musiał codziennie pracować. Przy odrobinie zaangażowania możesz pokonać swoją nieśmiałość!

2. Zmień swój sposób myślenia

Osoba nieśmiała na ogół boi się być oceniana przez innych, bez względu na to, co zrobi. Sekretem przezwyciężenia nieśmiałości jest po prostu brak przywiązywania wagi do tego, co myślą o tobie inni!

Jeśli jesteś nieśmiały, zasadniczo zawsze skupiasz się na sobie i na tym, co mogą pomyśleć o tobie inni. Spróbuj jednak zmienić swój punkt widzenia i odwrócić od siebie uwagę.

Myśląc o czymś innym, unikniesz ciągłego wrażenia bycia osądzanym. Możesz na przykład skupić swoją uwagę na innych.

Poza tym, czy wydaje ci się to prawdopodobne, żeby inni cały czas myśleli o twoim wyglądzie, o tym, jak się poruszasz, jak się ubierasz, czy co mówisz? Sądzę, że mają ważniejsze rzeczy na głowie!

3. Skorzystaj z kreatywnej wizualizacji

Bardzo skuteczną techniką osiągania różnych rezultatów, a także stosowaną w przypadku pokonywania nieśmiałości jest twórcza wizualizacja.

Aby z niej skorzystać, będziesz musiał wyobrazić sobie sytuacje, w których zwykle czujesz się zakłopotany lub skrępowany, a następnie zacząć wyobrażać sobie rzeczywistość inną niż ta, do której jesteś przyzwyczajony.

Będziesz więc musiał wyobrazić sobie siebie jako osobę silną, pewną siebie, wolną od strachu i potrafiącą robić wszystko, czego zapragniesz, np. wziąć numer od dziewczyny, która ci się podoba, zwrócić na siebie uwagę, przeciwstawić się złemu traktowaniu, opowiadać dowcipy przed grupą osób, które dopiero co poznałeś itp.

Pamiętaj: wyobrażanie sobie sytuacji, którym stawiasz czoła, jest często pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu. Nasz umysł nie jest w stanie odróżnić wydarzeń, które faktycznie się wydarzyły, od tych, które miały miejsce tylko w naszej wyobraźni. Oznacza to, że dzięki kreatywnej wizualizacji będziesz w stanie stopniowo „przeprogramować” swój umysł i zapewnić mu narzędzia, które będą ci przydatne do przeżycia takich sytuacji w realnym życiu.

4. Wyznacz jasne cele

Aby pokonać nieśmiałość, konieczne jest podjęcie działań. Zanim to jednak zrobisz, ważne jest, abyś wyznaczył sobie jasne cele dotyczące tego, co tak naprawdę chcesz osiągnąć. Cele i plany odnoszące się do codziennych działań, są podstawą budowania satysfakcjonującego życia, a także radzenia sobie z problemami, takimi jak nieśmiałość.

Ważne jest to, że cele te są wymierne.

Nie wystarczy wyjść z domu i powiedzieć sobie: „Już nigdy nie będę osobą nieśmiałą”. Ustal wymierne cele, np. postanów: „W tym tygodniu po raz pierwszy spróbuję przeprowadzić przynajmniej 30-minutową rozmowę z osobą płci przeciwnej” lub „Przed końcem miesiąca zadzwonię do 3 moich znajomych i zaproponuję wspólne wyjście”.

Oczywiście ważne jest, aby mobilizować się do realizacji swoich celów, zaczynając od rozwiania najmniejszych obaw. Dopiero po pokonaniu kilku małych codziennych sytuacji potęgujących nieśmiałość, możesz podjąć większe wyzwania, takie jak publiczne wystąpienia przed dużą grupą ludzi.

5. Stale nawiązuj nowe znajomości

Wyznaczenie sobie celu, jakim jest nawiązywanie nowych znajomości, może mieć fundamentalne znaczenie dla przezwyciężenia twojej nieśmiałości.

Osoba przyzwyczajona do samotności i do nieodwiedzania środowisk społecznych z pewnością będzie miała trudności z utrzymaniem relacji z innymi. To także kwestia treningu i wyrobienia sobie nawyku.

Są też ludzie, którzy kiedyś byli bardzo towarzyscy, ale po pewnym okresie samotności stracili energię i przebojowość.

Tak więc, dzięki codziennej praktyce, nawiązywaniu nowych relacji i przebywaniu z innymi ludźmi z pewnością będziesz w stanie przełamać swoją nieśmiałość.

6. Rozszerzaj swoją strefę komfortu

Cele, które sobie ustalasz, powinny być związane z sytuacjami, w których czujesz się niekomfortowo. Aby pokonać nieśmiałość, konieczne będzie zadbanie o wyjście ze swojej strefy komfortu oraz robienie rzeczy, do których nie jesteś przyzwyczajony.

Powinieneś codziennie starać się wykonywać te czynności, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo, i walczyć ze swoją nieśmiałością. Tylko w ten sposób będziesz mógł stale się rozwijać.

W związku z tym proponuję ci tzw. 30-dniowe ćwiczenie.

Będziesz musiał stworzyć listę działań, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo lub które powodują niepokój. Powinieneś wskazać ich około trzydziestu, porządkując je od najłatwiejszych do najtrudniejszych w realizacji.

Następnym krokiem będzie wykonywanie każdego dnia jednej z tych czynności, dzięki czemu stopniowo, ale skutecznie rozszerzysz swoją strefę komfortu.

Pod koniec tych 30 dni staniesz się bardziej pewny siebie. Ponadto czynności, które wcześniej sprawiały ci wiele trudności, staną się łatwiejsze i bardziej komfortowe. Wykonując 30-dniowe ćwiczenie, w krótkim czasie będziesz w stanie poszerzyć swoją strefę komfortu i najprawdopodobniej przezwyciężysz swoją nieśmiałość!

Życie zaczyna się poza twoją strefą komfortu – Neale Walsh

Jak walczyć z nieśmiałością: konkretne przypadki

Po kilku ogólnych wskazówkach, ćwiczeniach i technikach, które powinny być traktowane jako podstawy, przejdźmy teraz do analizy bardziej szczegółowych przypadków nieśmiałości i sposobów jej rozwiązania.

Jak pokonać nieśmiałość do dziewczyn

Czy twój problem z nieśmiałością jest szczególnie nasilony, kiedy chcesz nawiązać relację z dziewczynami? Jest to całkowicie normalne, jeśli masz niewielkie doświadczenie w kontaktach z płcią przeciwną, a kluczem do rozwiązania twojego problemu jest nabranie większego doświadczenia!

Wiem, jak przerażający może być fakt bycia odrzuconym przez dziewczynę, w sytuacji, gdy wyrażasz swoje uczucia lub kiedy rozpoczynasz z nią rozmowę, a za chwilę zapada niezręczna cisza, której nie jesteś w stanie przerwać.

Strach, który odczuwasz, ma na celu zapewnienie ci bezpieczeństwa i ochrony przez krępującymi sytuacjami, takimi jak te, o których wspomniałam ci wcześniej. Ale jeśli nie będziesz starał się przezwyciężyć swoich obaw, nigdy nie będziesz w stanie nawiązać kontaktu z dziewczynami, które ci się podobają!

Dlatego proponuję ci alternatywne wyjście: za każdym razem kiedy boisz się zagadać do dziewczyny, zmuś się do tego pomimo początkowego strachu, a jeśli coś pójdzie nie tak, bądź dla siebie wyrozumiały. Przekonasz się, że po kilku nieudanych próbach wszystko stanie się bardziej naturalnie i pewnego dnia będziesz mógł poderwać dziewczynę swoich marzeń 😉

Jak pokonać nieśmiałość do chłopaków

Jeśli jesteś dziewczyną i chcesz wiedzieć, jak przezwyciężyć nieśmiałość do konkretnego chłopaka lub generalnie jak pokonać nieśmiałość do mężczyzn, mam dla ciebie dobrą wiadomość: nasze społeczeństwo jest bardziej wyrozumiałe w stosunku do nieśmiałych dziewczyn, więc będzie ci łatwiej pokonać twój problem.

Ogólnie rzecz biorąc, jako że to właśnie mężczyźni robią zazwyczaj pierwszy krok, nie będziesz musiała uczyć się technik uwodzenia i zdobywania mężczyzn ani podchodzić do nieznanych facetów.

Nawet jeśli do tej pory miałaś niewielkie doświadczenie z płcią przeciwną, z biegiem czasu i wprawy nauczysz się coraz lepiej radzić sobie w nowych sytuacjach, czując się przy tym komfortowo. Nie musisz koniecznie być aktywną stroną w procesie uwodzenia i podrywania.

Jeśli jednak chcesz szybciej przełamać nieśmiałość do chłopaków, próbuj wychodzić do miejsc, w których spotkasz mężczyzn, co pomoże ci prowokować więcej sytuacji kontaktu z nimi.

Jak przełamać nieśmiałość w łóżku

Podczas pierwszych doświadczeń seksualnych człowiek jest nieśmiały i niepewny i jest to zupełnie normalne. Myślisz, że inni ludzie w takich sytuacjach nigdy nie zmagali się z uczuciem niepewności czy niezręczności?

Ale teraz będziesz już wiedzieć, jak przełamać nieśmiałość w łóżku: zdobywając doświadczenie, bez pośpiechu i wycofywania się, gdy poczujesz, że sprawia ci to przyjemność.

Ideałem byłoby znalezienie partnera, któremu będzie na tobie zależeć i który zrozumie twoją niepewność, bez oceniania jej. Przy odrobinie cierpliwości i odpowiedniej komunikacji z pewnością będziecie w stanie stawić czoła tej sytuacji we właściwy sposób i pokonać „problem”.

Jak pokonać nieśmiałość i czerwienienie się

Charakterystyczną cechą osób nieśmiałych jest czerwienienie na twarzy, które występuje w przypadku silnego zakłopotania i dyskomfortu społecznego. Niestety bardzo często czerwienienie staje się ogromną przeszkodą dla osób nieśmiałych, ponieważ niesie ze sobą kilka negatywnych konsekwencji.

Być może zdarza się również, że kiedy robisz się czerwony na twarzy, inni ludzie naśmiewają się z ciebie lub po prostu zwracają na to uwagę, co jeszcze bardziej zwiększa twoje poczucie zakłopotania. Jak więc pokonać nieśmiałość i czerwienienie się?

Mam dla ciebie konkretną radę: przygotuj sobie odpowiedź, którą wykorzystasz, gdy ktoś zwróci ci uwagę, że w danej sytuacji zrobiłeś się czerwony. Coś w stylu: „Tak, czasem robię się czerwony, a ten upał na pewno mi nie pomaga…”.

Możesz wymyślić dowolny zwrot, którego użyjesz w odpowiednim momencie jako tajnej broni. Wiedząc, co powiedzieć i jak się zachować w tych kłopotliwych sytuacjach, zawstydzenie nie będzie już dla ciebie tak dużym problemem. Spróbuj i się przekonaj!

Jak pokonać nieśmiałość podczas wystąpień publicznych

Na zakończenie, przeanalizujmy bardzo częstą sytuację, w której znajdujemy się i podczas której odczuwamy dużą nieśmiałość, czyli wystąpienia publiczne.

Zapewniam cię, że wystąpienia publiczne to skomplikowana sztuka, więc twoja nieśmiałość w tym kontekście jest bardzo dobrze uzasadniona. Może niektórym przychodzi to naturalnie, ale w większości przypadków tak nie jest i sztuki tej trzeba się nauczyć.

W Polsce i na całym świecie istnieją stowarzyszenia, których celem jest właśnie pomoc ludziom w przezwyciężaniu strachu przed wystąpieniami publicznymi: najważniejsza z nich to Toastmasters International.

Stopniowo, ale nieustannie praktykując wystąpienia publiczne, jeśli to możliwe w przyjaznym i bezpiecznym środowisku, takim jak stowarzyszenie Toastmasters, będziesz w stanie szybko pokonać nieśmiałość. Masz szansę w krótkim czasie stać się nie tylko świetnym mówcą, ale także niezwykle pewną siebie osobą!

Wnioski

Doszliśmy do końca tego szczegółowego artykułu o tym, jak pokonać nieśmiałość, w którym mam nadzieję znalazłeś praktyczne wskazówki, które od teraz możesz zastosować i zmienić swój charakter oraz zachowanie. Gdybym miał podsumować treść tego artykułu w jednym zdaniu, byłoby ono następujące:

Aby pokonać nieśmiałość, konieczne jest ciągłe stwarzanie sobie sytuacji, w których czujesz się niekomfortowo, zachowując przy tym pozytywne nastawienie i traktując siebie wyrozumiale. Z biegiem czasu i przy odrobinie wysiłku będziesz w stanie przezwyciężyć problem.

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Zachęcam cię również do zapoznania się z artykułem na temat poczucia własnej wartości, który zawiera ćwiczenia pomagające zwiększyć samoocenę.

5/5 - (2 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: