Jak pokonać narcyza: psychologia i najlepsze metody

jak pokonać narcyza

Jak pokonać narcyza? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, najprawdopodobniej byłaś lub jesteś w toksycznym związku, który wyrządza ci wiele krzywd, a ty nie wiesz, jak się z niego wyplątać.

W końcu uporanie się z narcyzem to nie lada wyczyn. Z reguły narcyz zabiera swoim ofiarom wszystko, co może, i zazwyczaj zostawia je z niczym… chyba że będziesz w stanie mu się przeciwstawić i go pokonać!

W tym artykule wyjaśnię ci, jak bronić się przed jego atakami i intrygami. Jestem pewna, że kiedy dotrzesz do ostatniego akapitu, będziesz wiedziała, jak pokonać narcyza, i poradzisz sobie z nim bez większych problemów. Mam nadzieję, że uciążliwość narcyza nie będzie już więcej dla ciebie zmartwieniem, które spędza sen z powiek.

Ale zanim zacznę, zachęcam cię do poświęcenia kilku minut na wykonanie testu online „Dowiedz się, czy on jest narcyzem”, który znajdziesz poniżej. Pytania, na które należy odpowiedzieć, pomogą ci zrozumieć, czy osoba, z którą żyjesz, jest naprawdę narcyzem i czy przejawia zachowania typowe dla narcystycznej osobowości. Oczywiście test jest całkowicie darmowy.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Jak pokonać narcyza: 5 rzeczy, które musisz zrobić

Oto pięć wskazówek, które pozwolą ci stanąć z narcyzem twarzą w twarz i to bez najmniejszego strachu. Nie martw się: to nie jest niemożliwe! Tak naprawdę, podczas czytania poniższych punktów, z pewnością zdasz sobie sprawę, że wszystko, czego potrzebujesz, jest już pod ręką. Wystarczy więc, że uświadomisz siebie, że jesteś w stanie pokonać narcyza!

1. Sprowadzaj go na ziemię

Narcyz pławi się swoim ogromnym ego. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Narcyz to osoba, która ma poważne problemy z poczuciem własnej wartości i stara się ukrywać to przede wszystkim sama przed sobą. Tak naprawdę, budując fałszywy obraz siebie, w który narcyz sam wierzy najbardziej, próbuje wypełnić luki w swojej samoocenie.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak pokonać narcyza, musisz obrócić każdą jego słabość na swoją korzyść! Kiedy twój partner zaczyna się przed tobą przechwalać, nie próbuj tego faktu przemilczeć. Sprowadź go na ziemię i nie pozwól, aby zwykłą czynność, np. odkręcenie słoika, sprowadzał do rangi wielkiego wyczynu, porównywalnego do wspinaczki na Mount Everest. Niech zrozumie, że to, co robi, nie jest niczym wyjątkowym, a przede wszystkim, że ty też to potrafisz!

Jeśli przechwala się swoim wyglądem, porównaj go do innych mężczyzn, zawsze stawiając go na przegranej pozycji. Jeżeli twierdzi, że ma piękne włosy, powiedz mu neutralnym tonem, że twój ogolony na zero kolega z pracy jest również bardzo atrakcyjny. Jeśli wywyższa się swoją pozycją w pracy, zakomunikuj mu, że znasz wiele osób, których praca jest bardziej ekscytująca i lepiej płatna.

narcyz jak pokonać

W ten sposób nigdy nie będzie miał możliwości pokazania się przed tobą jako najlepszy mężczyzna, który mógł ci się trafić. Będzie bowiem wiedział, że jesteś świadoma tego, że w pewnych kwestiach inni ludzie mają więcej zalet i są bardziej lub jednakowo wartościowi.

Jeśli natomiast twój związek jest dopiero na wczesnym etapie, narcyz z pewnością będzie zajęty bombardowaniem cię miłością (faza, w której poświęca ci ogrom swojej uwagi i obsypuje prezentami), ale nie daj się zwieść! Oczywiście przyjmuj jego zaloty i wszystko to, co jest pozytywnie ukierunkowane, ale nigdy nie dawaj mu zbyt wiele satysfakcji.

Na przykład, jeśli daje ci prezent, przyjmij go z radością. Jednak jeśli zaobserwujesz, że chełpi się faktem podarowania ci czegokolwiek, zaakcentuj to, że twój ex też często kupował ci prezenty, tylko większe i droższe. Jeśli natomiast komplementuje cię, podziękuj mu, jednocześnie podkreślając fakt, że jesteś świadoma swoich mocnych stron i nie potrzebujesz co do tego potwierdzenia.

2. Zawsze zachowuj spokój

Kolejną sztuczką narcyza jest stosowanie różnych manipulacji psychologicznych: kłamstwa, oszustwa, szantażu emocjonalnego, a w najgorszym przypadku gaslightingu! W końcu osobę, która jest zdezorientowana, pełna obaw i która wątpi w siebie, bardzo łatwo jest sobie podporządkować.

Narcyz będzie próbował wszelkimi sposobami zaburzyć twoją równowagę psychiczną. Jeśli zobaczy, że jesteś spokojna, spróbuje cię zdenerwować. Jeżeli wie, że masz coś pilnego do zrobienia, poprosi cię o pomoc, wywołując w tobie poczucie winy w przypadku twojej uzasadnionej odmowy. W rzeczywistości, jeśli w jakikolwiek sposób mu się sprzeciwisz, zacznie nazywać cię egoistką, zdobywając coraz większą kontrolę nad twoją osobą, dzięki szantażowi emocjonalnemu.

W jaki więc sposób bronić się przed tym wszystkim i jak pokonać narcyza? Choć może się to wydawać trywialne, sekretem jest zachowanie spokoju: nie daj się ponieść emocjom! Narcyz zawsze będzie próbował wywołać w tobie gniew lub współczucie, ale musisz mieć na uwadze to, że to tylko jego sztuczka!

Jeśli będzie cię podburzał, zawsze odpowiadaj spokojnie i przedstawiaj swoje argumenty. Jeśli powie, że mylisz się w jakiejś kwestii, wyjaśnij jeszcze raz, co sprawia, że uważasz tak, a nie inaczej. Na koniec, zachowując spokój, powiedz mu, że oboje dobrze wiecie, że masz rację i zakończ rozmowę.

jak unieszkodliwić narcyza

W tego typu sytuacji bardzo często może się zdarzać, że narcyz będzie próbował wkładać do twoich ust słowa, których nie wypowiedziałaś (przyznaj, że coś takiego doprowadza prawie każdego do szaleństwa). Ale nie pozwól mu się zastraszyć: nie wahaj się i nie zmieniaj swojego zdania ani na chwilę.

W najgorszym przypadku narcyz spróbuje wykorzystać tę technikę w ważnych kwestiach (zarządzanie finansami, opieka nad dziećmi, np. w przypadku rozwodu) i szczególnie w tym momencie nie możesz być nieprzygotowana. Ważne sprawy załatwiaj tylko w obecności zaufanych świadków lub nagrywaj wasze rozmowy (oczywiście w ukryciu).

Jeśli dojdzie do skrajnie patologicznych przypadków, takich jak gaslighting, nie wahaj się natychmiast poprosić o pomoc przyjaciół, rodziny czy specjalistów. Pamiętaj, że kobieta o trzeźwym umyśle będzie zawsze w stanie obronić się przez negatywnym wpływem narcyza.

3. Dawkuj swoją uwagę

Innym posunięciem, bardzo często stosowanym przez narcyzów w celu przejęcia kontroli nad swoimi ofiarami, jest okazywanie miłości w sposób nieciągły, w celu odebrania im równowagi emocjonalnej. Ta technika jest jeszcze skuteczniejsza, jeśli narcyz wcześniej nakazał swojej ofierze zerwać wszelki kontakt z przyjaciółmi i rodziną.

Jeśli ta metoda nie zostanie w porę unieszkodliwiona, to może wyrządzić wielką krzywdę ofierze narcyza.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest nie dawanie narcyzowi możliwości kontrolowania naszych relacji. Jeśli poprosi cię, abyś nie umawiała się już z konkretną osobą, nie możesz się na to zgodzić. Jeśli będzie próbował nastawić cię negatywnie względem twojej rodziny, musisz zdecydowanie się temu przeciwstawić! Narcyz będzie chciał bowiem sprawić, że stanie się jedyną osobą okazującą ci uczucia.

Ale oczywiście to wszystko wciąż nie wystarczy

Jeśli chcesz pokonać narcyza, musisz przystąpić do kontrataku. Jeśli mieszkacie razem, musisz stać się tą osobą, która przejmie nad wszystkim kontrolę. Przez kilka poranków z rzędu przynieś mu kawę do łóżka i porozmawiaj z nim czule, sprawiając, by pomyślał, że jesteś mu w pełni podporządkowana. Tym samym będzie myślał, że osiągnął swój cel. Następnie przez tydzień, kiedy będziesz wychodziła do pracy, zrezygnuj z jakiegokolwiek pożegnania i kontaktu z nim.

Jeśli po powrocie będzie żądał od ciebie wyjaśnień, po prostu powiedz mu, że się spieszyłaś i byłaś bardzo zajęta przez cały dzień. Co więcej, poproś go, aby przygotował obiad, ponieważ jesteś zmęczona.

Kiedy będziecie razem na imprezie, nie przebywaj cały czas tylko w jego towarzystwie. Rozmawiaj z innymi i często się uśmiechaj (także do mężczyzn). Jeśli rozmawiasz z kobietą, okazuj zażyłość i unikaj rozmów na temat związków.

jak zmanipulować narcyza

W międzyczasie staraj się nie patrzeć ciągle na swojego partnera. W pewnym momencie możesz przynieść mu drinka (jeśli tylko jest sam), aby nie mógł potem zarzucić ci, że nie poświęciłeś mu wystarczająco uwagi.

Jeśli chodzi o kontakty przez smsy czy inne komunikatory, zawsze czekaj, aż to on pierwszy zainicjuje rozmowę. Postaraj się czasem odpowiedzieć mu tak, aby wiedział, że rozmowa sprawia ci przyjemność, a czasem odpisz mu tylko kilkoma wyrazami i okaż obojętność. Warto też nieraz odpowiedzieć na wiadomość natychmiast, a innym razem kazać mu długo czekać. Od czasu do czasu wyświetl też tylko wiadomość i nie odpisuj mu kompletnie nic.

Nie odbieraj jego telefonów natychmiast po usłyszeniu sygnału. Czasem zadzwoń do niego bez powodu, innym razem, podczas rozmowy bez ostrzeżenia zakomunikuj mu, że nie masz czasu dłużej rozmawiać, bo musisz wyjść. Oczywiście nie mów mu, gdzie i z kim idziesz.

Wszystko to są tylko przykłady użycia jednej z najpotężniejszych technik uwodzenia i kontrmanipulacji, jakie kiedykolwiek wymyślono, czyli techniki push&pull, szczegółowo wyjaśnioną w poradniku „Sposób na narcyza”.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

4. Wyznacz granice

Inną rzeczą, w której narcyz jest bardzo dobry, jest łamanie wszelkich zakazów i przekraczanie granic, które stanowią barierę ochronną twojej prywatności. W ten sposób stopniowo przejmuje władzę nad twoim światem, a w konsekwencji nad całym twoim życiem. Dzięki temu wie, że ma zawsze prawo do wypowiadania się w każdej twojej sprawie. W konsekwencji przestaje cię szanować zarówno jako partnerkę, jak i osobę.

Oczywiście nie musisz (a wręcz nie powinnaś) do tego dopuścić! Aby temu przeciwdziałać, musisz być zawsze czujna: narcyz nigdy nie działa w sposób bezpośredni, a przynajmniej nie na początku. Narcyz będzie zatajał swoje intencje pod pretekstem fałszywej nieuwagi lub będzie mówił ci z uśmiechem, że przez pomyłkę odebrał twój telefon.

jak podejść narcyza

Aby przeciwstawić się temu i pokonać narcyza, musisz najpierw uzbroić się w cierpliwość i być zdeterminowana. Nigdy nie pobłażaj takim zachowaniom narcyza. Jeśli przyłapiesz go na przeglądaniu twojego laptopa, okaż mu swoje niezadowolenie. Jeśli uważasz, że to właściwe, nie rozmawiaj z nim przez pewien czas. Kiedy poprosi cię o możliwość skorzystania z twojego telefonu, zapytaj go, po co. Jeżeli chce do kogoś zadzwonić, sama wybierz numer i przekaż mu słuchawkę.

Nigdy nie podawaj mu swoich haseł i nie mówię tylko o tych do social mediów, ale także i przede wszystkim o hasłach bankowych, takich jak kod PIN twojej karty czy hasło do logowania się do bankowości internetowej. Nawet jeśli wymyśli wiarygodne wymówki, nigdy mu nie ulegaj. Nie wiesz przecież czy któregoś dnia nie okradnie cię ze wszystkich pieniędzy.

Nie pozwól mu też oceniać twoich pasji i hobby. Nawet jeśli twoją pasją jest pielenie ogródka, nigdy nie zgadzaj się na to, aby osądzał cię za to, co lubisz robić. Jeśli dasz mu przestrzeń do krytykowania ciebie, zacznie zmuszać cię do zaprzestania robienia tego, co kochasz najbardziej, po to, byś skierowała całą swoją uwagę tylko na niego.

Jeśli próbuje odizolować cię od twoich przyjaciół lub rodziny, daj mu wyraźnie do zrozumienia, że nie zrezygnujesz z kontaktów z najbliższymi i, jeżeli naprawdę chce, może wyrażać swoją opinię na ich temat, ale zawsze z należytym szacunkiem.

Choć wszystko to może ci się wydawać postępowaniem zbyt surowym, pamiętaj, że jeśli naprawdę chcesz pokonać narcyza, nie powinnaś mieć absolutnie żadnych skrupułów, bo w przeciwnym razie całkowicie cię zdominuje.

5. Pracuj nad sobą

Wiem, że najprawdopodobniej nadal czujesz się załamana i myślisz, że nie da się w żaden sposób pokonać narcyza. To nieprawda! Jednak pamiętaj, że masz do czynienia z apodyktycznym człowiekiem, który szuka potwierdzenia swojej rzekomej wyjątkowości u innych ludzi, angażując ich w swoje manipulacje. Jeśli nie chcesz brać udziału w jego podstępnych gierkach, po prostu musisz zakończyć tę relację i odciąć się od niego raz na zawsze!

Wiem, że to trudne, ale krok po kroku dasz radę! Przede wszystkim pamiętaj, kim jesteś: jesteś piękną i wyjątkową kobietą, która uwierzyła w fałszywe obietnice manipulatora. Nie czuj się winna. Wiele kobiet nabiera się na bezwzględne sztuczki narcyza.

Jeśli więc chcesz ograniczyć wpływ narcyza na twoje życie, musisz po prostu zacząć od początku. Sięgnij po książki, które uwielbiałaś czytać, wyjdź od czasu do czasu sama i spróbuj powrócić do wykonywania wszystkich czynności, które sprawiły, że znów poczułaś się szczęśliwa.

Jeśli z powodu tego toksycznego związku zaniedbałaś relacje z przyjaciółmi i rodziną, postaraj się odnowić z nimi kontakt. Następnie opowiedz im całą prawdę. Zobaczysz, że nie będą cię osądzać: wręcz przeciwnie, będą starali się ciebie zrozumieć, a może nawet ci pomóc. Nigdy nie miej co do tego wątpliwości.

jak rozpracować narcyza

Jeżeli mieszkacie razem, a postanowiłaś rozstać się z toksycznym narcyzem, rozważ przeprowadzkę do domu rodzinnego, do znajomych lub do wynajętego mieszkania. Jeśli macie wspólne dzieci lub nie masz wystarczająco pieniędzy, aby uniezależnić się od narcyza, poproś o pomoc eksperta (na rynku jest wielu specjalistów, którzy oferują bezpłatne porady, wystarczy poszukać w Internecie) lub udaj się na policję i opowiedz swoją historię.

Gdy naprawdę chcesz pokonać narcyza, musisz najpierw uwierzyć, że po rozstaniu twój świat może zmienić się na lepsze! Dzięki pracy nad sobą, pewnego dnia odzyskasz godność i całkowicie uniezależnisz się od jego wpływu.

Stopniowo, powracając do robienia tego, co kochałaś, i podążając za swoimi utraconymi marzeniami, staniesz się znów bardziej spokojną i kochającą siebie kobietą. Nigdy nie pozwól sobie na myślenie, że bez niego nie jesteś nic warta!

Jak pokonać narcyza: cenne źródła wiedzy

Ofiary narcyzów nie mają ściśle określonego profilu: wiek, pochodzenie czy status społeczny nie mają znaczenia. Nie liczy się nawet to, czy jesteś bizneswoman, czy panią domu: każda kobieta jest narażona na potencjalne ryzyko.

Niezawodnym sposobem, aby móc bronić się przed narcyzem-manipulatorem i uniknąć bycia uwięzionym w toksycznym związku, jest głęboka znajomość tematu i najlepszych technik kontrmanipulacji.

Poza tym, aby pokonać i unieszkodliwić wroga, trzeba go dobrze znać! Właśnie z tego powodu polecam ci lekturę e-booka „Sposób na Narcyza”, w którym znajdziesz bardzo dogłębną analizę osobowości narcyza.

Powstanie tego poradnika jest rezultatem miesięcy badań i lat doświadczeń w tej dziedzinie. W środku znajdziesz nie tylko wszelkie dostępne metody, pozwalające rozpoznać toksyczny związek, ale także kilka bardzo ważnych porad, które pozwolą ci obronić się przed narcyzem i skutecznie go unieszkodliwić.

Ponadto, jeśli chciałabyś spróbować ocalić swój związek i przekształcić go w zdrową relację, w poradniku znajdziesz cały rozdział poświęcony temu zagadnieniu. Aby uzyskać więcej informacji i pobrać e-book, kliknij tutaj.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Dziękuję ci za przeczytanie do końca artykułu o tym, jak pokonać narcyza. Mam nadzieję, że wyżej wymienione porady pozwolą ci uniezależnić się od niego i jego toksycznego wpływu na twoje życie. Życzę ci powodzenia na drodze odzyskiwania pewności siebie!

4.4/5 - (17 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.