Jak pogodzić się z rozstaniem: 5 kluczowych wskazówek

Jak pogodzić się z rozstaniem

Nie mogę się pogodzić z rozstaniem, choć minęło już dużo czasu. Jak pogodzić się z rozwodem? Jak zaakceptować rozstanie, które nie było moją decyzją?

Wydaje się, że odzyskanie ex po rozpadzie związku to ogromne wyzwanie. Ale myli się ten, kto sądzi, że pogodzenie się z rozstaniem stanowi łatwiejsze zadanie.

Cierpienie z powodu złamanego serca jest zupełnie normalne, ale jeśli po roku nadal nie możemy zaakceptować nowej sytuacji, oznacza to, że wpadliśmy w pułapkę własnego umysłu i nie umiemy się z niej wydostać.

Nie da się uniknąć całkowicie bólu po rozstaniu, ale istnieją pewne sposoby, które pozwalają nam lepiej, szybciej i skuteczniej przepracować ten trudny okres naszego życia. Dzięki temu trauma rozstania może przemienić się w szansę dla ciebie!

W tym wpisie wytłumaczę psychologiczne podłoże braku akceptacji rozstania. Wyjaśnię też, jak pogodzić się z rozstaniem dzięki 5 prostym krokom. Na koniec przeanalizuję kwestię rozwodu, który jest szczególnie ciężkim i skomplikowanym przypadkiem rozstania.

Zanim przejdziemy jednak do właściwej treści wpisu, chcę zachęcić cię do zrobienia krótkiego testu online. Odpowiadając na kilka prostych pytań, dowiesz się, jak przeżywasz rozczarowanie miłosne i jak radzić sobie z rozstaniem. Znajdziesz go tutaj.

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Jak pogodzić się z rozstaniem: psychologia

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak się pogodzić z rozstaniem, musisz najpierw zrozumieć, czym rozstanie jest dla twojego umysłu.

Miłość to swego rodzaju narkotyk – bardzo silny i uzależniający. Nie mam tu na myśli toksycznego uczucia. Przyznasz jednak, że kiedy już kochamy, to nie chcemy przestać tego robić, nawet, gdy wiąże się to z cierpieniem.

Możemy powtarzać, że pragniemy się odkochać, ale prawda jest taka, że nasz umysł karmi się uczuciem nieszczęśliwej miłości. To właśnie dlatego, że zachowujemy się jak osoby uzależnione. Kiedy nagle ktoś próbuje nas odciąć od źródła nałogu, zmagamy się z syndromem odstawienia i próbujemy jakoś zaspokoić głód.

Bywa, że usiłujemy go jakoś zagłuszyć, np. wpadając w wir zajęć, przenosząc uczucie na inną osobę lub wręcz sięgając po prawdziwe używki. Czasami nasz mózg stara się nas oszukać, „dokarmiając” nas miłością, ale tą nieszczęśliwą, niespełnioną. Obie sytuacje nie pozwalają nam pogodzić się z rozstaniem i normalnie żyć.

Jak pogodzić się z rozstaniem psychologia

Możemy też zauważyć u siebie pewne zachowania, które również świadczą o tym, że nie potrafimy zaakceptować rozstania z ex:

  • Idealizujemy byłego/byłą, zwracając uwagę wyłącznie na jego/jej zalety, a nawet nadając mu/jej dodatkowe cechy. Ostateczny obraz mocno odbiega od rzeczywistości. kiedy przypomni nam się jego/jej wada, natychmiast wypieramy ją.
  • Idealizujemy związek – wyobrażamy sobie naszą zakończoną relację jako bezwzględną sielankę pozbawioną negatywnych aspektów;
  • Obwiniamy siebie za rozpad związku – widzimy siebie jako jedynego sprawcę rozstania, osobę, która doprowadziła do zniszczenia idealnego związku i skrzywdzenia lub niezaspokojenia idealnego partnera/idealnej partnerki;
  • Stalkujemy ex na żywo i w social media – obserwujemy jego/jej ruchy, wrzucane posty, zdjęcia, analizujemy ostatnie logowania;
  • Snujemy teorie spiskowe na temat rozstania – doszukujemy się zdrad, flirtów, tajemnic, nadajemy sytuacjom z przeszłości nowe znaczenie, nadinterpretujemy zachowania i słowa byłego partnera/byłej partnerki;
  • Nie pozwalamy byłemu/byłej wyprowadzić się z naszego życia – trzymamy jego/jej rzeczy, pamiątki, zdjęcia, listy, wiadomości, przywołujemy pamięć o nim/niej w towarzystwie innych ludzi, zgadzamy się na rozwiązania typu przyjaźń z ex;
  • Zaniedbujemy siebie i swoje otoczenie – unikamy kontaktów towarzyskich, zaniedbujemy rodzinę, zniechęcamy do siebie innych, nie uprawiamy sportu, porzucamy hobby, stajemy się niechlujni;
  • Próbujemy odzyskać ex, wywierając na nim/niej presję, zachowując się w sposób skrajny i nieprzemyślany, próbując dotrzeć do niego/niej za pośrednictwem jego/jej rodziny, przyjaciół i znajomych.

Powyższe punkty to błędy, przed którymi trudno się ustrzec, kiedy jesteśmy smutni i zdesperowani.

Jeśli po przeczytaniu tego widzisz, że ewidentnie nie możesz pogodzić się w rozstaniem, już teraz możesz sięgnąć po „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„.

To kompendium wiedzy, w którym pokazuję, jak sprawić, by rozstanie stało się dla nas szansą do rozwoju osobistego oraz znalezienia szczęścia i miłości w związku. Znajdziesz w nim także praktyczne ćwiczenia i techniki pomocne po rozpadzie związku.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Jak się pogodzić z rozstaniem: 5 wskazówek

Poniżej przedstawiłem 5 fundamentalnych wskazówek, do których należy się zastosować, by pogodzić się z rozstaniem.

1. Przepracowanie bólu

Odczuwany przez ciebie ból po rozstaniu jest czymś zupełnie naturalnym. Choć nie powinien przejmować kontroli nad twoim życiem, na początkowym etapie należy się na nim skupić. Wszystko po to, by móc go skutecznie przepracować i tak uniemożliwić mu blokowanie akceptacji rozstania.

Poświęć codziennie trochę czasu na dogłębne wsłuchanie się w swoje wewnętrzne cierpienie. Jeśli wiąże się ono z bólem fizycznym, na nim także się skoncentruj. Pozwól, by rana w twoim sercu stopniowo się goiła, ale najpierw dokładnie ją oczyść.

Daj sobie prawo do smutku, płaczu, rozkojarzenia. Godząc się z tym stanem twojej duszy, łatwiej przejdziesz do pogodzenia się z samym rozstaniem.

Pamiętaj, by przeznaczyć sobie określony czas głębokiego przeżywania bólu, ale po jego upływie staraj się wracać do normalnego życia.

2. Bilans i ostateczne pożegnanie

Na tym etapie musisz spróbować uporać się z większością punktów, które wymieniłem pod koniec poprzedniej części wpisu. Bilans związku, z uczciwym wypisaniem również jego negatywnych aspektów oraz wad partnera/ki pozwoli ci przezwyciężyć tendencję do idealizowania.

Zastanów się też, dlaczego wam nie wyszło. Zwróć uwagę na faktyczne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne (wasze cechy charakteru, cele życiowe, system wartości, okoliczności relacji).

Pożegnaj też byłego/byłą, chowając do pudełka wszystkie przedmioty i pamiątki dotyczące waszego związku. Pudełko umieść w miejscu, do którego rzadko zaglądasz.

Nie kontaktuj się z ex ani z bliskimi osobami z jego otoczenia. Odetnij się także od dodatkowych bodźców na social media. Po takich porządkach masz więcej miejsca dla siebie i swoich, wyłącznie swoich, spraw.

3. Sztuka akceptacji

Powyższe przygotowania pozwolą ci zacząć godzić się z rozstaniem i akceptować twoją obecną sytuację. Zastanów się, jakie korzyści i możliwości niesie ze sobą bycie singlem – możesz wypisać je na kartce.

Dla kogo i na co masz teraz więcej czasu? Jakich decyzji nie musisz z nikim konsultować? Do czego możesz wrócić, z czego z powodu związku musiałeś(-łaś) zrezygnować? Co wolno ci robić, czego nie wolno osobom w stałym związku?

Ważne jest, żeby widzieć swój aktualny stan jako coś pozytywnego, w czym tylko na nowo musimy nauczyć się funkcjonować. To nie jest pasmo cierpienia, a szczęśliwe życie, dające szansę na rozwój.

Im szybciej zdefiniujemy siebie, również wśród innych ludzi, jako singla, a nie porzuconą ofiarę, tym szybciej uwierzymy, że nasze życie wygląda teraz tak, jak sami tego chcemy.

4. Nieznane doświadczenia

Nowe doświadczenia dostarczają nam silnych doznań, energii, sił witalnych, motywacji, radości i kolejnych szans na poznanie czegoś innego, z czym dotychczas nie mieliśmy styczności.

Nie mam tu na myśli ekstremalnych przeżyć. Chodzi mi raczej o autentyczne zachwycenie się tym, jakie mamy możliwości i co wciąż mamy przed sobą.

Nowym doświadczeniem było rozstanie, nowym doświadczeniem jest bycie singlem. To wszystko cię kształtuje, znajdź więc inne aktywności, które mogą cię dalej kształtować w pozytywny sposób.

Zacznij od podróży, zdobywania nowych umiejętności, poznawania ludzi i uczestniczenia w nieznanych wcześniej wydarzeniach, a kto wie? Może skończy się na otwarciu własnego biznesu albo przeprowadzce do innego kraju? Czy to nie ekscytujące?

5. Nowy kierunek, nowa miłość

Tylko pełne pogodzenie się z rozstaniem umożliwi nam otworzenie furtki do naszego serca nowej miłości. Nieprzepracowany dawny związek nigdy nie pozwoli ci na stworzenie zdrowej, trwałej i szczęśliwej relacji z kimś innym.

Daj sobie czas i ciesz się z niezależności. Niczego nie przyspieszaj, a gdy poczujesz, że nadszedł właściwy moment, podejmij ostateczny krok i pozwól zbliżyć się do siebie. Jesteś teraz silniejszą, pogodną, dojrzalszą osobą. Jeśli tylko dobrze się czujesz ze sobą, będziesz w stanie uszczęśliwić innych i dać się uszczęśliwić przez nich.

W każdym kolejnym partnerze odkrywamy zawsze coś nowego, coś lepszego, coś, czego w danym momencie potrzebujemy i oczekujemy. Niech w twoim przypadku to będą wspólne cele i pomysły na ich realizację, a na pewno twój związek zyska na wartości.

Jak pogodzić się z rozwodem?

Rozwód dla obu stron jest zawsze przyznaniem się, mniej lub bardziej świadomie, do klęski. Małżeństwo to poważna decyzja, która pociąga ze sobą poważne konsekwencje. Czy można więc pogodzić się z rozwodem?

Jak pogodzić się z rozwodem

Na pewno jest to bardziej czasochłonne, choćby ze względów formalnych. Każą nam one odłożyć na bok zadbanie o nasz stan psychiczny. Na pewno jest to bardziej skomplikowane – w końcu w grę wchodzi często wspólne mieszkanie, dzieci, rodzina, zobowiązania…

W tym trudnym czasie trzeba traktować siebie wyjątkowo łagodnie i skorzystać z pomocy i wsparcia bliskich i specjalistów. Warto też sięgnąć po odpowiednią lekturę, taką jak poradnik „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„, która pozytywnie wpłynie na sposób myślenia i stanie się źródłem cennych wskazówek.

Choć jest to znacznie cięższe do przeprowadzenia, jeśli chcemy pogodzić się z rozwodem, musimy go także zaakceptować. Jak pisałem wyżej, jest to pewien etap naszego życia, który jednak może otworzyć nam możliwości zdobywania innych doświadczeń, wcale nie negatywnych.

Wiele kobiet i wielu mężczyzn w końcu po rozwodzie odnajduje siebie. Zachowują się pewniej i bardziej niezależnie niż w czasie trwania związku. Ewidentnie to niewątpliwie przykre wydarzenie ukształtowało ich na swój sposób pozytywnie, ponieważ zdołali oni przekuć je na swoją szansę.

Jak pogodzić się z rozstaniem: podsumowanie

Podsumowując ten wpis mówiący o tym, jak się pogodzić z rozstaniem, pragnę wyrazić swoją nadzieję, że i ty w końcu zaakceptujesz tę poważną i trudną zmianę w twoim życiu. A przede wszystkim będziesz w stanie wyznaczyć sobie dalszą drogę do rozwoju osobistego.

Wiele inspiracji znajdziesz w poradniku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. Jeśli chcesz przejrzeć jego zawartość, poznać proces przezwyciężania cierpienia po rozstaniu i podjęcia decyzji o pójściu dalej ze swoim życiem, odwiedź stronę prezentującą e-book. Znajdziesz ją pod tym linkiem.

Ponadto, wypełniając poniższy formularz, możesz uzyskać dostęp do bezpłatnego mailowego wsparcia. Każdego dnia otrzymywać będziesz wiadomość zawierającą porady dotyczące radzenia sobie po rozstaniu.

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

3.2/5 - (16 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.