Jak się pogodzić z mężem? Jak się pogodzić z chłopakiem?
Każda para się kiedyś kłóci. Nieraz jest to tylko zwykła sprzeczka, innym razem awantura, że aż iskry lecą. Dla dobra związku powinniśmy umieć wychodzić z takich sytuacji i wypracować sobie mechanizmy, które uchronią nas przez pokłóceniem się z partnerem na amen.
To, w jaki sposób radzimy sobie z rozwiązywaniem konfliktów, w dużej mierze zależy od naszych obserwacji z dzieciństwa. Często naśladujemy swoich rodziców i stosujemy te same strategie, co oni, niekoniecznie słuszne i skuteczne. Dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej samemu spróbować przyjrzeć się nieco z boku swojej relacji i nie zastanowić, jak skuteczniej komunikować z partnerem, by ostatecznie zawrzeć pokój i mieć satysfakcję.
Dziś omówimy sobie lekcję tolerancji, pokory i dyplomacji: powiemy o tym, jak pogodzić się z chłopakiem lub mężem, po kłótni oraz w innych okolicznościach. Zaczniemy od omówienia przyczyn konfliktów, a następnie zobaczymy, co zrobić, by między wami była zgoda, z uwzględnieniem tego, kto zawinił. Na koniec przyjrzymy się bliżej kłótniom, zarówno w związku małżeńskim, jak i w relacji nieformalnej.
Jeśli dodatkowo chcesz zgłębić temat na własną rękę, polecam ci poradnik „Pogotowie Dla Związku”, w całości poświęcony radzeniu sobie z konfliktami w związku. Możesz zapoznać się z jego zawartością, klikając ten link.
Przed rozpoczęciem lektury wpisu pamiętaj, żeby zrobić bezpłatny test online pozwalający ocenić kondycję twojego związku. Już w kilka minut dowiesz się, gdzie twoje konflikty z partnerem mają podłoże i na ile są alarmujące.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Skąd się bierze konflikt z partnerem?
Zacznijmy od przyczyn. Co sprawia, że wchodzimy z partnerem w konflikt? Przez jakie fazy on przechodzi? Zrozumienie tego pozwoli nam poznać nasz punkt wyjścia, kiedy chcemy pogodzić się z facetem.
Konflikt z partnerem może zostać zainicjowany przez niego albo przez ciebie. Nie jest to jednak zawsze kluczowe w pogodzeniu się. Czasami na kłótnię składa się wiele sytuacji i emocji po obu stronach i szukanie winnego w niczym nam nie pomaga. Takie konflikty, które nie wynikają z oczywistego błędu jednej osoby, są często właśnie najtrudniejsze do wyjaśnienia. Dlaczego?
Przede wszystkim trudno nam wskazać, o co tak naprawdę się pokłóciliśmy. Nie pamiętamy, od czego wszystko się zaczęło, ewentualnie każde z was pamięta to w inny sposób. Po drugie, rozwiązanie takiego konfliktu wymaga dużo dobrej woli z twojej strony i ze strony partnera. Musicie sobie wyjaśnić swój punkt widzenia, uczucia i liczyć z tym, że każde z was może się mylić.
Warto przyjrzeć się liście potencjalnych przyczyn konfliktu z partnerem, żeby lepiej zrozumieć, co tak naprawdę między wami zaszło i co z tych elementów jest poważnym problemem, a co czymś przejściowym:
- Zły humor: zmęczenie, stres, kłótnia z kimś innym, problemy, poczucie winy;
- Podział obowiązków: jedna ze stron czuje się wykorzystywana przez drugą;
- Dzieci i rodzina: podzielone zdania na temat relacji rodzinnych i kwestii wychowawczych;
- Finanse: podzielone zdania na temat wspólnych finansów, problemy finansowe;
- Irytujące nawyki: powtarzające się zachowania, których nie tolerujemy, w tym nałogi;
- Złamanie zasad i rozczarowanie: zignorowanie wcześniejszych ustaleń, poczucie, że nie można polegać na drugiej osobie, „wystawienie do wiatru”;
- Nielojalność i złe traktowanie: zdrada, nieuczciwość, nieszczerość, obrażanie i wyrażanie swoich negatywnych emocji względem drugiej osoby.
To oczywiście kilka głównych grup, ale faktem jest, że konflikt najczęściej wynika z nieporozumienia, z rozczarowania i z czynników zewnętrznych, które warunkują nasz nastrój.
Zapalnikiem konfliktu może być fakt, że ktoś nie chciał nas posłuchać, a potem popełnił przez to błąd. Kłótnia zaczyna się od „a nie mówiłam?!”. Może to być też zrobienie czegoś niepożądanego o raz za dużo, a kłótnia ma wówczas początek w „dlaczego ty zawsze musisz…?”. Czasami jest to jednorazowa, krótka sytuacja, której często towarzyszy coś w rodzaju szoku, kiedy nie spodziewamy się kompletnie po drugiej osobie zachowania, które nam nie odpowiada. To np. odkrycie zdrady albo usłyszenie przykrych słów.
O przyczynach konfliktów między partnerami i gotowych rozwiązaniach dla nich przeczytasz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„, który szczegółowo prezentuje techniki naprawiania związku, odbudowywania miłości, zaufania i namiętności oraz sposoby na lepszą komunikację i unikanie kłótni. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Jak pogodzić się z mężem / chłopakiem
Jeśli chcesz się pogodzić z mężem lub chłopakiem po kłótni czy innej konfliktowej sytuacji, musisz przede wszystkim zadać sobie pytanie, czego od tego oczekujesz. Kiedy już ochłoniesz, przemyśl dobrze sprawę. Czy chcesz od partnera przeprosin? Wyjaśnień? Zmiany w zachowaniu? Wybaczenia?
Zastanów się, z jakiego powodu się pokłóciliście i co na to wpłynęło. Co naprawdę cię rozzłościło, a co mogło zdenerwować twojego partnera? Odpowiedz też sobie szczerze na pytanie, kto miał rację – akceptując wszystkie możliwe odpowiedzi, łącznie z „każde z nas” i „nikt”.

Po kłótni mamy zwyczaj podsumowania w myślach racji i argumentów obu stron, a kłótnia w naszej głowie trwa nadal. Próbujemy sobie udowodnić, że wyjaśnienia i przekonywania partnera są słabsze od naszych. Nie miał powodów, by się na nas złościć. Nie miał prawa czegoś pomyśleć. Ważne, by w tym momencie przeprosiny i wybaczenie stały się dla nas nadrzędne. Nie zawsze godzimy się po to, by przyznano nam rację.
Jeśli wasza kłótnia nie była jedynie wynikiem nieporozumienia i nagłego wybuchu emocji, ma natomiast podłoże w poważniejszym, bardziej złożonym problemie, należy rzetelniej przygotować się do rozmowy. Nazwij swoje uczucia i to, co je spowodowało, oraz określ, co jest dla ciebie w tej sytuacji ważne. Przygotuj propozycje rozwiązań problemu, co zawsze zbliża do zawarcia rozejmu i kompromisu. Daje ci to też pewną gwarancję: kiedy wiesz, o co ci chodzi, łatwiej ci to otrzymać.
Przeczytaj też: Jak naprawić związek?
Jeśli chcesz, możesz mu też napisać list. To dobry sposób, żeby uporządkować własne myśli i trochę się zdystansować. Po napisaniu go odłóż go na chwilę, a potem znowu przeczytaj. Możesz wręczyć list partnerowi, ale równie dobrze, może on być tylko pomocą dla ciebie. W liście powinnaś zawrzeć swoje przemyślenia, opisać uczucia, przeprosić, jeśli to konieczne, oraz wyrazić, dlaczego chcesz zgody między wami.
Więcej bardziej zaawansowanych technik z wykorzystaniem listu oraz strategia krok po kroku pozwalająca rozwiązać każdy konflikt znalazły się w e-booku „Pogotowie Dla Związku„.
Jak przeprosić faceta (wina jest po twojej stronie)
Jeśli czujesz, że to ty zawiniłaś i sprowokowałaś konflikt, na pewno wiesz już, że powinnaś przeprosić. Wbrew pozorom to nie musi być takie proste, ale dzięki poniższym wskazówkom, zrobisz to najlepiej, jak można:
1. Zastanów się, za co przepraszasz. Wczuj się w sytuację swojego chłopaka lub męża: jakie emocje spowodowało w nim twoje zachowanie, co mógł opacznie zrozumieć, w którym momencie twoja postawa go naprawdę zabolała.
2. Jeśli myślisz, że wystarczy powiedzieć „przepraszam”, nawet, gdy nie czujesz skruchy, by zakończyć konflikt, jesteś w błędzie. Przygotuj się na to, że mimo, że to ty wyciągniesz do niego rękę, możesz usłyszeć jeszcze słowa pretensji i żalu, a także nie uzyskać wybaczenia od razu.
3. Jeśli kłótnia była poważna, nie próbuj go na siłę najpierw udobruchać. Nie przymilaj się do niego i nie mów, że przecież nic się nie stało i że przesadza. Bagatelizowanie problemu i negatywnych uczuć drugiej osoby nie prowadzi do niczego dobrego.
4. Zamiast tego podejdź do niego (o ile widzisz, że jest już spokojniejszy) i zaproponuj rozmowę. Patrz mu w oczy, żeby widział, że traktujesz rozmowę poważnie i masz szczere intencje. Przeproś go raz, mówiąc, za co. Wyraź zrozumienie dla jego reakcji i jego uczuć.
5. Nie przepraszaj tysiąc razy i nie błagaj we łzach o wybaczenie. To nie przyniesie lepszego efektu, a ty będziesz się czuła jeszcze gorzej. Jeśli potrzebuje jeszcze czasu, zostaw go samego i poczekaj na jego ruch.
Jak zawrzeć rozejm (wina jest po jego stronie)
Jeśli wina leży wyraźnie po stronie twojego faceta, to, czy się pogodzicie, nie zależy wyłącznie od jego zachowania, ale i od twojej reakcji. O ile twoim celem jest uspokojenie sytuacji i zażegnanie konfliktu, warto wiedzieć, co po kolei robić, by nie przedłużać niekomfortowego napięcia:
1. Przede wszystkim nie stosuj strategii obrażania się czy okazywania chłodu, kiedy partner nie wie, o co chodzi. Na jego próby rozmowy z tobą nie odpowiadaj „nic się nie stało”, „nie wiem, o czym mówisz”, „wydaje ci się”. Im dłużej tak robisz, tym dłużej trwa spór.
2. Kiedy partner chce cię przeprosić, ale ty nie jesteś jeszcze gotowa na to, żeby mu wybaczyć, bo targają tobą silne, negatywne emocje, powiedz mu o tym. Nie powinnaś się zmuszać do rozmowy i możesz mu spokojnie powiedzieć, że chcesz jeszcze pobyć sama i porozmawiasz z nim, ale później.
3. Podejmij decyzję o wybaczeniu. Jeśli głęboko sobie uświadomisz, że chcesz wybaczyć, a nie zemścić się czy karać, poczujesz ulgę. Jednocześnie nie wybaczaj za wszelką cenę, ale wtedy, kiedy widzisz, że partner umie przyznać się do błędu i jest mu przykro, że cię skrzywdził.
4. Możesz wyjaśnić partnerowi swoje emocje i też go przeprosić, jeśli uważasz, że to konieczne. Nie musisz od razu rzucać mu się w ramiona, ale staraj się pokazać mu, że uznajesz sprawę za zamkniętą, i stopniowo otwierać w stosunku do niego. Nie kontynuuj wypominania, żeby nie wrócić do punktu wyjścia.
Jak pogodzić się z mężem lub chłopakiem po kłótni
Najczęściej chcemy pogodzić się, ponieważ jesteśmy z kimś pokłóceni. Emocje wymknęły nam się spod kontroli, podnieśliśmy głos, powiedzieliśmy o kilka słów za dużo, a na koniec obraziliśmy się. I cisza. Jak ją przerwać? Co dalej?
W wielu przypadkach obie strony mają wystarczająco duży „wkład” w kłótnię, by czuć się nie w porządku wobec drugiej osoby. Niekiedy więc nie ma sensu szukać na siłę winnego. Nie każda kłótnia w związku z tym musi kończyć się przeprosinami. Przeprosiny oczywiście potrafią rozładować napięcie, ale w niektórych przypadkach wystarczy zgoda nawet bez słów – świadomość, że wszystko sobie wyjaśniliśmy, nie mamy do siebie żalu i między nami będzie już dobrze.

Po kłótni z chłopakiem lub mężem lepiej na chwilę się odizolować, żeby w spokoju ochłonąć i dać na to samo czas partnerowi. Nie pozwól, by przerodziło się to w „ciche dni” i przy pierwszej możliwej okazji wyciągnij rękę na zgodę. Przełam dumę, bo o pokojowo nastawionej osobie nigdy nie myśli się jako o przegranym, a wręcz przeciwnie. Partner będzie ci być może nawet wdzięczny za ten gest.
Trzeba sobie wszystko na spokojnie wyjaśnić. Jeśli wracają negatywne emocje, lepiej na chwilę przerwać. Nie należy też za bardzo analizować każdego słowa, jakie padło podczas kłótni. Nie nadawajmy zbytniego znaczenia rzeczom błahym. Mówmy otwarcie o swoich uczuciach, a na koniec przypieczętujmy zgodę miłym, ciepłym gestem, wyznaniem miłości i wspólnie spędzonym czasem.
Jak pogodzić się z chłopakiem: podsumowanie
Na tym kończymy wpis poświęcony temu, jak pogodzić się z chłopakiem lub mężem. Dziękuję ci za jego lekturę i mam nadzieję, że sugestie w nim zawarte okażą ci się pomocne. Pamiętaj, że kłótnie w związku się zdarzają, ale jeśli właściwie potrafimy zareagować po nich, nasza relacja staje się silniejsza.
Warto zmienić szkodliwe przyzwyczajenia i spróbować czerpać korzyści z przepraszania, wybaczania, nieobrażania się i niewypominania. Do prawdziwej zgody te elementy są konieczne, inaczej mamy do czynienia tylko z chwilowym zatuszowaniem problemu, który i tak prędzej czy później znowu się ujawni. Jeśli kłótnie nie mają działać destrukcyjnie na nasz związek, a konstruktywnie – musimy umieć się pogodzić.
W jakiej kondycji jest Twój związek?