Jak podnieść samoocenę: 10 praktycznych i skutecznych wskazówek

Jak podnieść samoocenę

Zastanawiasz się, jak podnieść samoocenę i stać się osobą zdecydowaną i pewną siebie? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego!

Niektórzy ludzie mają poważne problemy z niskim poczuciem własnej wartości. Jestem jednak niemal pewna, że każdy z nas przynajmniej raz próbował dowiedzieć się, jak poprawić pewność siebie.

Nie ma nic złego w próbie rozpoznania własnych ograniczeń i chęci ich pokonywania. Jeśli twoim celem jest szczęśliwe i satysfakcjonujące życie, to powinieneś nieustannie pracować nad podnoszeniem poczucia własnej wartości.

Z tego artykułu dowiesz się, co to znaczy być pewnym siebie. Przedstawię ci także 10 praktycznych i skutecznych wskazówek, które pomogą ci trwale zwiększyć twoją samoocenę.

Jednak zanim zaczniemy nasze rozważania, zapraszam cię do wykonania szybkiego testu samooceny online, który pozwoli ci określić twój poziom pewności siebie. Dzięki niemu dowiesz się, nad czym musisz jeszcze popracować, a także z czym radzisz sobie już doskonale.

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Podnoszenie samooceny: psychologia

Zanim jednak skupimy się na tym, jak podnieść samoocenę, musimy dowiedzieć się, czym ona jest i jakie są główne czynniki, które mają na nią wpływ.

W psychologii termin samoocena używany jest do całościowego opisywania postrzegania własnej wartości. Innymi słowy, jest miarą tego, jak bardzo ktoś ceni samego siebie. Czynniki, które mają największy wpływ na samoocenę to:

 • geny,
 • dzieciństwo,
 • relacje z przyjaciółmi i rodziną,
 • doświadczenia życiowe,
 • stan zdrowia,
 • umiejętności,
 • charakter,
 • codzienne nawyki,
 • myśli i przekonania,
 • uwarunkowania społeczne,
 • status związku,
 • sytuacja zawodowa,
 • reakcje innych względem nas.

Jak widzisz, na niektóre z tych czynników nie mamy żadnego wpływu. Jednak większość z nich to zmienne, nad którymi możemy łatwo pracować. Oznacza to, że samoocena nie jest niezmienną cechą naszej osobowości. Możesz więc w każdej chwili podnieść jej poziom!

Przy odpowiednim zaangażowaniu i precyzyjnym planie działania nawet nieśmiała i niepewna siebie osoba może zmienić się o 180 stopni. Chcesz wiedzieć, jak podnieść pewność siebie? Czytaj dalej 😉

Jak podnieść samoocenę: 10 wskazówek

Przejdźmy teraz do głównego punktu naszego artykułu i odpowiedzmy na pytanie: „Jak zwiększyć poczucie własnej wartości”?

Oto 10 prostych i kluczowych wskazówek, które pomogą ci postawić pierwsze kroki oraz skutecznie zwiększyć samoocenę.

jak wzmocnić poczucie własnej wartości

1. Przestań się krytykować

Pierwszy krok, który musisz wykonać, aby poprawić pewność siebie, polega na zaprzestaniu krytykowania samego siebie.

Każdy z nas, niezależnie od poziomu sukcesu, jaki osiąga w życiu, słyszy wewnętrzny głos, który zawsze gotowy jest do krytyki oraz wskazywania naszych własnych błędów i braków.

Różnica między ludźmi o wysokim poziomie samooceny a tymi, którzy czują się niepewnie, polega na tym, że ci pierwsi nauczyli się radzić sobie z negatywnymi myślami i zastępują je takimi, które przekazują pozytywną energię.

Ty również musisz nauczyć się walczyć z wewnętrznym głosem krytyki. Absolutnie nie możesz akceptować negatywnych myśli i rozpamiętywać ich. Powinieneś natomiast zapoznać się z metodą pomagającą natychmiast je wyeliminować!

Bardzo skutecznym sposobem jest znalezienie i używanie słowa lub wyrażenia, pełniącego funkcję przerywnika negatywnych myśli. Następnie należy skoncentrować swój umysł na czymś pozytywnym.

2. Wyznacz sobie własne cele

Aby podnieść poczucie własnej wartości, konieczne będzie ustalenie sobie jasnych celów. Kolejnym krokiem będzie praca nad ich realizacją.

Ten proces sprawi, że poczujesz większą kontrolę nad swoim życiem. Nawet jeśli aktualnie nie jest ono takie, jakie sobie wymarzyłeś, lub nie czujesz się tak, jakbyś chciał, to jesteś na dobrej drodze do zmiany. Posiadanie wymiernych celów to pierwszy krok do sukcesu. Bądź jednak rozsądny:

 • wybierz cele możliwe do zrealizowania;
 • skup się na jednym lub dwóch celach naraz;
 • każdego dnia przypominaj sobie jakie korzyści odniesiesz, realizując cele.

3. Porzuć perfekcjonizm

Perfekcjonizm to jedna z bardziej destrukcyjnych postaw w życiu człowieka. Dążenie do doskonałości może bowiem sprawić, że będziesz wierzyć w to, iż nie jesteś w stanie sprostać danej sytuacji. Tym samym uniemożliwisz sobie podejmowanie ważnych działań.

W ten sposób będziesz nadal zwlekać z wdrażaniem w życie zmian i nie uzyskasz oczekiwanych rezultatów

Może się także zdarzyć, że włożysz mnóstwo wysiłku w daną czynność, ale nigdy nie będziesz zadowolony ze swoich wyników. To oczywiście będzie negatywnie wpływać na twoje poczucie własnej wartości.

Jeśli jednak spróbujesz porzucić perfekcjonizm, twoja samoocena i rezultaty znacząco się poprawią. W tym celu radzę wyeliminować dążenie do doskonałości i próbować uzyskiwać tylko dobre wyniki.

W rzeczywistości nie ma doskonałego związku, doskonałej pracy, idealnego projektu, idealnej przyjaźni czy doskonałej wersji samego siebie, do której musisz dążyć.

Staraj się czerpać z życia jak najwięcej, ale bez dążenia do perfekcjonizmu. Dąż do dostatecznie dobrych wyników, a kiedy już je osiągniesz, możesz pomyśleć o tym, jak je jeszcze poprawić!

4. Doceniaj siebie każdego dnia

Jest to również bardzo prosty, ale niezwykle skuteczny nawyk, pomagający w podnoszeniu poczucia własnej wartości. Spróbuj poświęcić dwie minuty dziennie na docenianie siebie, a od razu zauważysz zmiany w poziomie swojej pewności siebie.

Oto, co musisz konkretnie zrobić. Zatrzymaj się, weź głęboki oddech i zadaj sobie pytanie: „Jakie 3 rzeczy mogę dziś w sobie docenić?

Niekoniecznie muszą to być wielkie rzeczy. Wystarczy, aby docenić swoje cechy, sposób bycia, lub małe sukcesy, które osiągnąłeś. Dzięki temu będziesz mógł czuć się z siebie dumny.

jak podnieść poczucie własnej wartości

Aby jeszcze bardziej wzmocnić pozytywne efekty nowego nawyku, możesz również poświęcić kilka chwil każdego wieczora i zapisywać w notatniku 3 rzeczy, z których byłeś dumny w ciągu dnia.

Powtarzając ten rytuał codziennie, w ciągu miesiąca skumulujesz wiele pozytywnych cech i przemyśleń na swój temat. Kiedy przeczytasz je wszystkie razem, poczujesz się bardziej świadomy swojej wartości!

5. Podchodź pozytywniej do porażek i popełnianych błędów

Kiedy wychodzisz ze swojej strefy komfortu lub kiedy próbujesz osiągnąć coś naprawdę znaczącego i ważnego, możesz po drodze napotkać przeszkody.

Nie ma w tym nic dziwnego. Z wieloma trudnościami mierzyli się przecież wszyscy najwięksi ludzie sukcesu, najlepsi sportowcy czy przedsiębiorcy.

Przyjmij pozytywne nastawienie względem porażek czy błędów, które popełniasz oraz ciosów, które dostajesz od życia. Wszystko to służy temu, abyś się rozwijał i zbliżał do swoich celów. W związku z tym pamiętaj:

 • Bądź dla siebie samego najlepszym przyjacielem. Zamiast obwiniać siebie, zadaj sobie pytanie: Jak moi przyjaciele/rodzice wspieraliby mnie w tej sytuacji? Postępuj dokładnie tak, jakby faktycznie nieśli ci pomoc.
 • Czerp lekcje i korzyści z każdej sytuacji. Skup się na optymizmie i szansach, jakie dają popełniane przez nas błędy. Zadaj sobie pytanie: Czego nauczył mnie popełniony błąd? Co mogę wynieść z tej pozornie negatywnej sytuacji? Taka postawa pomoże ci zmienić punkt widzenia i spokojniej reagować na trudne sytuacje.

6. Bądź milszy dla innych

Jeśli będziesz milszy dla innych, nauczysz się być bardziej pozytywny i mniej krytyczny w stosunku do samego siebie.

Ponadto sposób, w jaki traktujesz innych, znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki inni traktują ciebie.

Staraj się więc być każdego dnia miłym dla innych. Wystarczą małe gesty, aby spowodować dużą zmianę w poczuciu własnej wartości!

7. Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Problemem osób nieśmiałych lub niepewnych siebie bardzo często jest trudność w radzeniu sobie z nowymi lub nieznanymi dotąd sytuacjami. Ten strach często skutkuje brakiem doświadczeń życiowych, a co za tym idzie brakiem wiary we własne możliwości.

Tak więc, podniesienie samooceny i zwiększenie poczucia własnej wartości będzie możliwe jedynie wtedy, gdy wyjdziesz ze swojej strefy komfortu, spróbujesz nowych rzeczy czy gdy podejmiesz jakieś ryzyko lub wyzwanie.

Jak poprawić pewność siebie

8. Pielęgnuj swoje zainteresowania i umiejętności

Gdy zdobędziesz swoje maksimum w jakiejś dyscyplinie, masz szansę osiągnąć wyjątkowy poziom swojej samooceny.

Możesz interesować się fotografią, piłką nożną, marketingiem, modą, psychologią, prawem lub czymkolwiek innym. Bardzo ważne jest jednak, abyś poświęcił się swojej pasji w pełni i dążył do stania się jak najbardziej profesjonalnym w danej dziedzinie.

Uznanie, jakie okażą ci inni, w połączeniu z dumą, jaką zaczniesz odczuwać z osiągniętych wyników, sprawi, że staniesz się naprawdę pewną siebie osobą.

Nawiążesz kontakt z ludźmi podobnymi do ciebie, z tymi samymi zainteresowaniami, a będziesz mieć okazję zbudować z nimi głębokie i znaczące relacje. Sukces osiągnięty w danej dziedzinie twojego życia zacznie napędzać cię do dalszego działania i pozwoli ci czerpać dalsze korzyści.

9. Przestań porównywać się z innymi

To jeden z punktów kluczowych. Być może nawet najważniejszy.

Kiedy porównujesz swoje życie, swoje cechy lub umiejętności z tym, co mają inni, popełniasz ogromny błąd. Może on wpłynąć destrukcyjnie na poziom twojej samooceny oraz na poczucie szczęścia.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto odnosi większe sukcesy niż ty lub jest w czymś po prostu lepszy od ciebie. Dlatego musisz przestać porównywać się do innych i zacząć patrzeć na swoje życie z innej perspektywy.

Spójrz, jak daleko zaszedłeś. Porównaj siebie teraz i kilka lat temu. Następnie zobacz, jakie postępy udało ci się osiągnąć na przestrzeni czasu. Skoncentruj się na sobie, swoich osiągnięciach i na tym, jak możesz ulepszyć swoje życie. To z pewnością cię zmotywuje i jednocześnie zwiększy twoją samoocenę.

10. Spędzaj więcej czasu z osobami, które cię wspierają

Nawet jeśli przestaniesz krytykować samego siebie, trudno będzie ci utrzymać poczucie własnej wartości na wysokim poziomie, jeśli będziesz otaczał się osobami, które nie okazują ci wsparcia.

Dlatego spędzaj mniej czasu z ludźmi, którzy są perfekcjonistami, którzy nie są do ciebie pozytywnie nastawieni i nie wspierają cię w osiąganiu twoich celów. Zamiast tego otaczaj się ludźmi, którzy mogą pomóc ci spełniać twoje marzenia.

Zwróć także uwagę na to, co czytasz lub czego słuchasz. Każde źródło, z którego otrzymujesz informacje, może wpłynąć na twoje poczucie bezpieczeństwa, więc trzymaj się z dala od tego, co wywiera na ciebie negatywny wpływ.

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Jak podnieść poczucie własnej wartości u nastolatków

Po zapoznaniu się z uniwersalnymi wskazówkami dotyczącymi zwiększania poczucia własnej wartości, nadszedł czas, aby przeanalizować bardziej szczegółowe przypadki. Na przykład, jak wzmocnić pewność siebie u nastolatków?

Okres dzieciństwa, a potem cały okres dojrzewania, to kluczowe fazy naszej ścieżki rozwoju, budowania charakteru i poczucia bezpieczeństwa. Niestety, po drodze mogą pojawiać się różne przeszkody, utrudniające dzieciom budowanie pewności siebie.

Jeśli jesteś rodzicem i czytasz ten artykuł, mam dla ciebie kilka naprawdę ważnych wskazówek.

Po pierwsze, zachęcaj nastolatka do podejmowania nowych wyzwań każdego dnia. Nie próbuj blokować go przed zdobywaniem nowych, czasem trudnych doświadczeń życiowych. Pomóż mu się angażować oraz znaleźć obszar, w którym będzie czuł się swobodnie. Na koniec pokaż, że zawsze bierzesz pod uwagę jego pomysły i cele, nawet jeśli nie zawsze są one zgodne z twoimi oczekiwaniami.

Jeśli jesteś nastolatkiem, który zastanawia się, jak podnieść samoocenę, moja rada jest następująca: nie bój się, że się ośmieszysz czy popełnisz błąd. W życiu warto ryzykować, bo to znacząco zwiększa szansę na osiągnięcie sukcesu. Bycie nastolatkiem to najważniejszy etap w twoim życiu. Musisz zdobywać doświadczenia, poszerzać swoją strefę komfortu i nauczyć się przebywać z innymi.

Jak podnieść pewność siebie

Jeśli na początku czujesz się niepewnie, jest to całkowicie normalne. Najskuteczniejszym sposobem na zwiększenie poczucia własnej wartości jest właśnie wykonywanie i powtarzanie czynności, które cię przerażają, aż do momentu, w którym staną się dla ciebie całkowicie naturalne!

Jak podnieść samoocenę w związku

Jeśli twoim problemem jest niskie poczucie własnej wartości w związku, najprawdopodobniej oznacza to, że czujesz się mało wartościową osobą lub masz niewiele do zaoferowania partnerowi/partnerce.

Ponownie, zamiast skupiać się na swoich brakach i wadach, powinieneś dążyć do bardziej pozytywnego nastawienia. Zwróć uwagę na swoje mocne strony i powody, dla których partner/partnerka może być szczęśliwa, mając cię obok.

Jeśli są jakieś aspekty twojego wyglądu lub osobowości, z których nie jesteś zadowolony i masz możliwość popracowania nad nimi, nie wahaj się tego zrobić. Będzie to miało ogromny wpływ na to, jak czujesz się w związku i w towarzystwie swojego partnera/partnerki.

Jeśli brak poczucia własnej wartości wynika z braku doświadczenia, nie ma innego rozwiązania niż zaangażowanie się! Dzięki zdobywaniu nowego doświadczenia, a czasami (nieuchronnie) po wielu rozczarowaniach, stopniowo osiągniesz wysoki poziom samooceny, a także całkowicie zaakceptujesz swoje ograniczenia.

Pamiętaj, że nikt nie jest doskonały: nawet twój partner, przyjaciele, znajomi czy najfajniejszy facet na siłowni!

Jak zyskać pewność siebie: pomoce dodatkowe

Dziękuję za przeczytanie do końca mojego artykułu o tym, jak podnieść samoocenę. Jestem pewna, że zawarte w nim rady okażą się dla ciebie pomocne i dzięki nim spróbujesz poprawić poczucie własnej wartości.

Na koniec chcę ci jeszcze przedstawić inne, bardzo przydatne źródła wiedzy, pomagające w zwiększaniu pewności siebie. Przede wszystkim zachęcam cię do wzięcia udziału w kursach pewności siebie, o których przeczytasz w tym artykule. Dzięki nim zapoznasz się z metodami i technikami zwiększania poczucia własnej wartości i samooceny. Kursy pomogą ci postawić pierwszy krok i rozpocząć przygodę ze wzmacnianiem pewności siebie.

W budowaniu poczucia własnej wartości pomocne mogą okazać się także książki o pewności siebie. Pod tym linkiem sprawdzisz ranking 10 najczęściej polecanych książek, w których znajdziesz praktyczne informacje, ćwiczenia oraz porady związane z podnoszeniem samooceny.

Polecam ci także zapoznanie się z pozostałymi artykułami dotyczącymi niskiej samooceny dostępnymi na naszym blogu. Możesz dowiedzieć się z nich m.in. jak stać się pewną siebie kobietą czy poznać ćwiczenia zwiększające poczucie własnej wartości i samoocenę (kliknij tutaj).

4.7/5 - (4 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.