Jak podjąć decyzję o rozwodzie? Czy to normalne, że mam wątpliwości? Czy mogę żałować? A może warto się rozwieść?
Decyzja o rozwodzie należy do najtrudniejszych, jakie w ciągu życia może przyjść nam podjąć. Każdy, kto wchodził w związek małżeński, był w duchu przekonany, że tego wyboru, podyktowanego miłością, nie będzie musiał nigdy podważać. Rzeczywistość potrafi jednak wyglądać zupełnie inaczej.
Jeśli w twoim małżeństwie od pewnego czasu się nie układa i rozważasz podjęcie decyzji o rozwodzie, ten wpis może dostarczyć ci wielu cennych porad, jak rozwiać swoje wątpliwości. Niezależnie od tego, czy to ty skłaniasz się ku rozwodowi, czy to mąż/żona podjął/ęła ten temat, a ty się wahasz.
Powiemy sobie o tym, kiedy podjąć decyzję o rozwodzie, jakie argumenty za i przeciw rozważyć oraz jak pomóc sobie w podjęciu decyzji. Ponadto znajdziesz tu test, który pozwoli ci ocenić kondycję twojego związku i tym samym być może rozjaśni ci sytuację.
Na początku jednak zachęcam cię do zerknięcia na e-book „Pogotowie Dla Związku” – poradnik dla par w kryzysie. Być może zainspiruje cię on do podjęcia, choćby ostatniej, próby ratowania związku. Kliknij poniżej, by zapoznać się z jego zawartością:
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Kiedy podjąć decyzję o rozwodzie?
Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy podjąć decyzję o rozwodzie. Niemniej jednak jest kilka czynników, które wyraźnie wskazują na to, że to może być ten moment, kiedy nie ma już innego wyjścia.
Zadaj sobie pytanie, jak się czujesz w związku z tym, że jesteś w małżeństwie. Czy czujesz więź z mężem/żoną, czy ta osoba jest ci obojętna? Wasze cele, poglądy i systemy wartości mają ze sobą coś wspólnego? Możesz się rozwijać i realizować, czy czujesz, że ten związek kosztuje cię tylko poświęcenia, których nie chcesz robić?
Chodzi o to, żeby ocenić nie tylko to, czy w danym momencie jesteś nieszczęśliwy/a w związku. Ważne jest też to, czy związek rokuje. Jeśli jest dla ciebie tylko źródłem cierpień, to ewidentnie trzeba zastanowić się nad rozwodem.
Przyjrzyj się też temu, jak widzisz swoją przyszłość na kilka lat. Rozważ zarówno scenariusz bez rozwodu, jak i z nim. Rozstanie też ma swoje poważne konsekwencje. Jeśli jednak widzisz, że konsekwencje pozostania w związku są znacznie gorsze, to istotny sygnał.
Warto też ocenić, jak twoi najbliżsi, przede wszystkim dzieci, czują się w obecnej sytuacji. Nawet jeśli myślisz, że jesteś w stanie coś znieść, to zastanów się, ile to kosztuje innych.

Powyższa uwaga dotyczy przede wszystkim związków na różne sposoby toksycznych. Takich, w których pojawia się nałóg, przemoc, upokorzenia i brak szacunku. Jeśli twoja relacja jest dla ciebie źródłem strachu o ciebie i najbliższych, to rozwód jest niemal twoim obowiązkiem.
W końcu warto zastanowić się, czy podjęło się już wszelkie próby ratowania związku. Jeśli okazały się one bezskuteczne, to być może jest to dowód na to, że trzeba się rozstać. Podobnie, gdy tych prób się nie podejmuje, ale chce się stworzyć związek z kimś innym. Warto postawić na uczciwość, zarówno przy rozstaniu, jak i ratowaniu związku.
Przeczytaj też: Mąż chce rozwodu
Jak podjąć decyzję o rozwodzie?
Teraz przyjrzymy się kilku kwestiom, które warto uwzględnić, podejmując decyzję o rozwodzie. Zaczniemy od analizy argumentów, a następnie poświęcimy trochę uwagi innym zagadnieniom, o których być może jeszcze nie myślałeś/aś.
Analiza argumentów za
Zacznij od podsumowania, co cię skłania ku decyzji o rozwodzie. Poszczególne argumenty możesz ustawić w kolejności od najważniejszego do najbardziej pobocznego. Przy każdym z nich zastanów się, czy widzisz rozwiązanie dla tego problemu i jakie są szanse, że mąż/żona wyrazie chęć podjęcia próby rozwiązania.
Staraj się nie mieszać ze sobą argumentów związanych z twoimi emocjami i tych związanych np. z kwestiami materialnymi i organizacyjnymi. Podobnie jak w przypadku problemów, rozważ, czy twoje stany uczuciowe mogą ulec poprawie, czy nie. Być może np. nie widzisz szansy na uporanie się z brakiem zaufania czy upokorzeniem po zdradzie.
Argumentem za może być twoja obojętność emocjonalna w stosunku do drugiej osoby, głębokie przekonanie, że rozwód, choć trudny, zmieni twoje życie na lepsze. Nałogi, zdrada, przemoc, czyli wszystkie bezdyskusyjne winy męża/żony są silnym argumentem. Do tego dochodzi ogólna ocena sytuacji: twoja niezależność finansowa, dorosłe dzieci itd.
Analiza argumentów przeciw
Przyjrzyj się teraz argumentom przeciwnym, na podobnej zasadzie. Wypisz je, uszereguj, nadaj im nawet punktację, dodaj komentarze. Na tej liście mogłoby się np. znaleźć to, że nigdy nie podejmowaliście próby naprawienia waszego związku i że może był to błąd. Albo że mąż/żona wyraża chęć ocalenia związku i deklaruje zaangażowanie.
W przypadku argumentów przeciw nie powinniśmy popełniać dwóch błędów. Po pierwsze, nie bagatelizujmy swoich emocji. W głębi czujesz, że kochasz męża/żonę, ale rozczarowało cię jego/jej zachowanie? Odczuwasz lęk przed samotnością? Masz wątpliwości, czy faktycznie chcesz rozwodu, czy może bardziej cudownego naprawienia związku? Nad tym trzeba się zastanowić.
Drugi błąd polega na szukaniu argumentów przeciw nie tam, gdzie trzeba, i przez to skłanianie się do pozostawania w nieszczęśliwym związku. Najczęstszym takim argumentem jest dobro dzieci. Prawda jest taka, że choć rozwód jest dla dzieci trudnym doświadczeniem, tak samo trudne może być życie z rodzicami, których nic nie łączy i którzy pozostają w konflikcie, oszukując siebie i dzieci.
Stanowisko męża/żony
Na podjęcie decyzji o rozwodzie duży wpływ będzie miało stanowisko męża lub żony. Jeśli to on/ona dąży do rozwodu, to można podejrzewać, że nie ma chęci na naprawianie związku i rozwiązywanie problemów. Podobnie będzie, gdy to ty zainicjujesz rozmowy o rozwodzie, a druga strona nie będzie stawiać oporu.

Trzeba jednak zawsze dobrze przeanalizować wasze relacje. Czasami jest w nich przede wszystkim złość i żal oraz dużo niewyjaśnionych spraw. Wtedy jednak jest jeszcze szansa na wypracowanie czegoś. Niekiedy jednak pozostaje już tylko zobojętnienie, a nawet pojawia się zaangażowanie w inną relację. Wówczas widmo rozwodu staje się dużo bardziej wyraźne.
Przebieg rozwodu
Nie można zapominać, że rozwód to cała procedura, która jest rozciągnięta w czasie. Każdy wie, że nie wystarczy przejść się z mężem czy żoną do urzędu, żeby unieważnić małżeństwo. Rzecz jasna, im mniej was łączy i im mniejsze macie roszczenia, tym rozwód będzie trwał krócej.
Zasadniczo możemy złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie albo z orzekaniem o winie. Co więcej, w tym pierwszym przypadku w trakcie trwania całej procedury można zmienić zdanie, jeśli np. w trakcie wypłyną jakieś dodatkowe okoliczności, typu zdrada.
Kwestie, które potencjalnie mogą być sporne i przez to wydłużyć rozwód, to podział majątku, opieka nad dziećmi i alimenty. Tak czy inaczej, minimalny czas oczekiwania to kilka miesięcy (uzależniony też o szybkości działania administracji w miejscu zamieszkania).
A może separacja?
Niektóre małżeństwa u progu rozstania rozważają jeszcze, czy od razu decydować się na rozwód, czy jednak skorzystać z możliwości separacji. Dotyczy to par, którym z rozwodem się aż tak nie spieszy, gdzie jedna strona jest niezdecydowana lub gdy czuje się winna rozpadu więzi.
Separacja ma bardzo podobne konsekwencje co rozwód – różnica polega na tym, że wciąż jesteście małżeństwem, więc nie możecie choćby ponownie się pobrać.

Są pary, którym udaje się wykorzystać okres separacji do ostatecznego podjęcia decyzji. Obie strony mogą przekonać się, jak będzie wyglądało ich życie po rozwodzie i przygotować się na to psychicznie. Część par podejmuje skuteczną próbę naprawy związku np. dzięki temu, że rzadziej się widują i zmieniają do siebie stosunek.
Pomoc z zewnątrz
Niekiedy mamy wrażenie, że podjęcie decyzji o rozwodzie utrudnia nam fakt, że jesteśmy z tym sami. To rzecz jasna decyzja, która dotyczy bardzo osobistej sfery naszego życia, ale to nie znaczy, że nie możemy szukać wsparcia. I mam tu na myśli nie tylko prawnika.
Jeśli masz w swoim otoczeniu bliskie i zdecydowanie zaufane osoby, które mają na uwadze twoje dobro, rozmawiaj z nimi o swoich wątpliwościach. Możesz też zwrócić się do terapeuty albo nawet zgłosić na terapię par, która potrafi wiele wyjaśnić.
Ważne, by móc swoje wątpliwości i spojrzenia na sytuację wielokrotnie wyrazić, mając po drugiej stronie słuchacza, który podejdzie do sprawy delikatnie i ze zrozumieniem.
Przeczytaj też: Żona chce rozwodu
Decyzja o rozwodzie: test
Szukasz testu, który pozwoli ci podjąć decyzję o rozwodzie? Cóż, gdyby twoja decyzja miałaby zależeć tylko od testu, nie byłoby to chyba zbyt rozsądne…
Żaden test nie zdoła podjąć za ciebie tak ważnej życiowej decyzji, a jego wynik nie powinien ci wprost sugerować, czy wnieść pozew o rozwód, czy nie.
Jednakże, test oceniający kondycję twojego obecnie trwającego małżeństwa może być istotnym drogowskazem. Rezultat takiego testu pokaże ci, z czym się właściwie zmagasz i tym samym jakie masz szanse na wyjście obronną ręką.
Ale to nie wszystko. Taki test, za sprawą obecności różnorodnych pytań dotyczących twojej relacji i twoich uczuć, pozwoli ci zastanowić się nad twoim związkiem i być może uświadomić sobie, jakie są jego kluczowe problemy.
Zachęcam cię do zrobienia naszego testu online, który jest od początku do końca bezpłatny, a jego wynik pojawia się od razu po udzieleniu odpowiedzi na pytania. Składa się on z 26 pytań, które możemy podzielić na grupy. Pierwsza z nich to ogólne pytania dotyczące ciebie i statusu twojego związku (w tym czasu jego trwania).
Następnie twojej ocenie zostaną poddane różne aspekty waszych relacji takie jak komunikacja, kontakty intymne, wspólne wartości, spędzany razem czas oraz różne uczucia, jakie pojawiają się między wami (zarówno te pozytywne, jak i negatywne).
Część pytań dotyczy bezpośrednio problemów i okoliczności, jakie odbijają się na waszej relacji. To zarówno tak oczywiste sytuacje kryzysowe jak zdrada, jak i czynniki zewnętrzne i wpływające pośrednio, np. nałóg, kłótnie o dzieci i finanse, czy relacje z bliskimi.
Pod koniec testu będziesz mieć również miejsce na to, by podsumować problemy w związku, ocenić całościowo waszą relację i określić swój cel.
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Jak podjąć decyzję o rozwodzie: podsumowanie
Podsumujmy w kilku słowach dzisiejszy wpis o tym, jak podjąć decyzję o rozwodzie. Wszyscy wiemy, że jest ona trudna i stresująca. Najważniejsze jednak, by nie była pochopna, ale świadoma i dogłębnie przemyślana.
Nie chodzi o to, że z góry trzeba negować rozwód. W wielu wypadkach jest on konieczny i wtedy nie będziemy go żałować. Warto przyjrzeć się krytycznym okiem swojej sytuacji, postawie małżonka i własnej.
Być może jeszcze nie miałeś/aś okazji podjąć próby ratowania związku bądź wahasz się, czy rozwód to dobre rozwiązanie. Wówczas polecam ci lekturę e-booka „Pogotowie Dla Związku„. Znajdziesz w nim m.in. ćwiczenia dla par w kryzysie, rozwiązania najczęściej spotykanych problemów, wskazówki, jak przeprowadzić konstruktywną dyskusję, poradzić sobie z zazdrością i zdradą oraz unikać bezsensownych kłótni.
To kompletny poradnik, który wnosi nowe spojrzenie i nie powiela oklepanych porad, które powierzchownie traktują praktyczny wymiar mechanizmów rządzących każdą relacją. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się o nim więcej:
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami