Szukaj
Close this search box.

Jak odzyskać ukochaną osobę? O tych zasadach musisz pamiętać

jak odzyskać ukochaną osobę

Jak odzyskać ukochaną kobietę? Jak odzyskać ukochanego mężczyznę?

Częstą i typową reakcją na rozstanie z ukochaną osobą jest brak akceptacji takiego stanu rzeczy. Nie chcemy się z tym pogodzić, gdyż ta decyzja stoi w sprzeczności z naszymi uczuciami. Zaczynamy szukać więc sposobu na to, by odzyskać ukochaną osobę i naprawić nasz związek.

Na tym tle możemy wyróżnić kilka głównych przypadków. Czasami jest tak, że osoba, którą darzymy miłością, jest trochę niezdecydowana, chce się wycofać, twierdzi, że wszystko poszło zbyt szybko – przestraszyła się naszych deklaracji. Innym razem chłopak czy dziewczyna nadal coś do nas czuje, ale narastające problemy i konflikty sprawiły, że się oddalił(a). Może być też tak, że mamy do czynienia po prostu z kompletnie nieodwzajemnioną miłością – i jest to najtrudniejszy dla nas przypadek.

Praktycznie wszystkie sytuacje związane z rozstaniem i z odzyskaniem ukochanej osoby znajdziesz omówione w bardzo rzetelnym opracowaniu na ten temat: e-booku „Klucz Do Odzyskania”. Zapoznaj się z jego zawartością, pobierz bezpłatny fragment i rozpocznij swoją drogę do odzyskania byłego chłopaka lub byłej dziewczyny. E-book w wersji dla niej i dla niego znajdziesz tutaj.

Natomiast póki co omówimy sobie pewne najważniejsze założenia związane z odzyskaniem ukochanej osoby, a następnie zobaczymy, co robić w zależności od tego, jak doszło do rozstania. Na koniec powiemy sobie o tym, jak odzyskać zaufanie ukochanej osoby, kiedy już raz je zawiedliśmy.

Zanim przejdziesz do lektury, możesz przystąpić do krótkiego, bezpłatnego testu online, który pozwoli ci już w ciągu 2 minut oszacować twoje szanse na odzyskanie ex. Wystarczy, że odpowiesz na kilkanaście pytań dotyczących twojego związku, a od razu po zakończeniu testu otrzymasz wynik wyrażony w procentach, odpowiadający prawdopodobieństwu odzyskania. Znajdziesz go tutaj.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Jak odzyskać ukochaną osobę: najważniejsze zasady

Za chwilę zaprezentuję ci skondensowane, kluczowe reguły, których należy się trzymać w celu odzyskania byłego lub byłej. Prócz tego, zachęcam cię do przeczytania innych wpisów oznaczonych tagiem „Odzyskanie ex” – znajdziesz tam wiele cennych informacji. W szczególności warto dokładnie przeczytać dwa wpisy: Jak odzyskać byłego chłopaka i Jak odzyskać byłą dziewczynę.

Zasadniczo, każdy związek jest inny i w każdej indywidualnej sytuacji pojawiają się różnego rodzaju dodatkowe przeszkody. Dla konkretnych przypadków istnieją szczególne metody postępowania i zaawansowane strategie, które znajdziesz w „Kluczu do Odzyskania”. Niemniej jednak pewne uniwersalne zasady pozostają niezmienne i warto zacząć od refleksji właśnie nad nimi, bo to tu najczęściej popełniamy podstawowe błędy, niweczące nasze szanse.

Nie wywieraj presji

Największym i najczęstszym błędem, jakie popełniamy zaraz po rozstaniu z ukochaną osobą, jest wywieranie presji. Może się ono przybierać różne formy: błagania, wydzwaniania i wypisywania, kupowania prezentów i robienia teatralnych gestów rodem z ckliwych komedii romantycznych, ale też szukania sojuszników wśród bliskich, szantażowania i wzbudzania litości.

Wywieranie presji nigdy nie przynosi dobrego rezultatu. Im bardziej naciskamy, tym bardziej ta osoba chce się od nas oddalić, bo miłość nienawidzi przymusu. To, co natomiast warto zrobić, to uszanować decyzję i nieco się wycofać. Takie podejście potrafi przynieść efekty nawet natychmiast (jeśli osoba, która z nami zerwała, nie była bardzo przekonana do swojej decyzji), a jeśli nie – daje nam większe pole do działań oraz zwiększa szanse na to, że ukochana osoba za nami zatęskni i zmieni zdanie.

Zmień to, co konieczne

Do rozstania dochodzi, najogólniej mówiąc, dlatego że coś poszło nie tak. Popełniliśmy bardziej lub mniej świadome błędy, za bardzo naciskaliśmy lub wręcz przeciwnie – okazywaliśmy za mało zainteresowania i zaangażowania. Żeby odzyskać partnera lub partnerkę, konieczne są pewne zmiany – takie, które zostaną zauważone i docenione.

Warto zatem dokonać autorefleksji, zrobić bilans związku i wyciągnąć konstruktywne wnioski. Następnie należy zastanowić się, co można poprawić, by zyskać zainteresowanie ukochanej lub ukochanego. Zmiany w wyglądzie są oczywiście widoczne na pierwszy rzut oka, ale najważniejsze są te związane z naszym stylem życia, podejściem do spornych kwestii, z naszymi ambicjami, celami i planami oraz z naszym charakterem.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Zaskocz nowym obliczem

Jeśli chcemy znów się znaleźć w kręgu zainteresowań naszego/naszej ex, musimy dobrze zaplanować, jakie wrażenie chcemy na nim lub na niej zrobić. Ogólnie rzecz biorąc, zaskoczenie działa na naszą korzyść, bowiem samo przez się wzbudza już ciekawość. Dlatego warto zainwestować w nowe ubranie, zmianę fryzury czy poprawę budowy ciała. Naszym zadaniem jest teraz pokazanie, że jesteśmy inni, bardziej atrakcyjni, lepsi.

Dobrze jest się pokazać, publicznie pochwalić osiągnięciem (zawodowym, naukowym) czy kluczową życiową zmianą (nowym hobby, przeprowadzką). Poza tym nie należy zapominać o relacjach towarzyskich: zaprezentujmy się jako osoba lubiana wśród znajomych, przyjazna, pomocna i interesująca, jako dobry organizator imprez i wspólnego spędzania czasu. To wszystko po to, by wzbudzić w ukochanej osobie podobne emocje jak wtedy, gdy po raz pierwszy zwróciła na nas uwagę.

Odzyskaj miłość

Czy odzyskanie ukochanej osoby jest zawsze możliwe? Chciałbym powiedzieć, że tak, ale nie byłoby to zgodne z prawdą. Jednak pocieszające jest to, że szanse są zawsze: mniejsze lub większe, a wiele zależy tak naprawdę od nas. Jeśli udało nam się odpowiednio przygotować i zrobić dobre wrażenie, można przystąpić do bezpośrednich działań.

Nawiąż kontakt z ukochaną osobą i wybadaj teren. Jeśli uda się pociągnąć rozmowę, a atmosfera będzie sprzyjająca, można spróbować umówić się na spotkanie. To ostateczny test, podczas którego ex będzie chciał(a) się przekonać, czy naprawdę coś się u ciebie zmieniło i czy warto rozważyć danie ci drugiej szansy. Nie należy odkrywać wszystkich kart i pokazywać, że chce się wrócić do tej osoby – lepiej skupić się na wywołaniu odpowiednich, pozytywnych emocji i lekkiego napięcia seksualnego. Dalej powinno już pójść jak z płatka!

Jak odzyskać ukochaną osobę: analiza sytuacji

Podstawowe zasady już znasz i wiesz, jakich najczęstszych błędów należy się wystrzegać. Rozumiem jednak, że wciąż możesz mieć wątpliwości spowodowane tym, że uważasz, że twoja sytuacja jest na tyle wyjątkowa, że ogólne porady ci nie wystarczą. Przyjrzyjmy się zatem trzem sytuacjom, w których twój związek mógł ci się wymknąć spod kontroli, a konsekwencją tego była utrata ukochanej osoby.

Jak odzyskać ukochaną osobę po jej odejściu

Najczęściej chcemy odzyskać ukochaną osobę, ponieważ to ona od nas odeszła. W tym wypadku jak najbardziej aktualne pozostają porady, które zawarłem w poprzednich akapitach. Oprócz tego powinieneś/powinnaś zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • jaki był powód odejścia tej osoby: rzadko rezygnujemy ze związku z dnia na dzień, a przyczyna rozstania leży zwykle w pewnych schematach. Nie licz na to, że ukochana osoba ułatwi ci zadanie i wprost powie, dlaczego chce się rozstać. Musisz dokonać samodzielnej refleksji, w której uwzględnisz również to, że twoje dobre chęci mogły przynieść odwrotny rezultat;
  • zasada „zero kontaktu”: to zasada, którą warto zastosować w zdecydowanej większości przypadków. Ucięcie kontaktów na okres np. 3 tygodni z osobą, która nas zostawiła, pozwala nam w zaciszu wprowadzić zmiany, uporać się z negatywnymi emocjami i odzyskać nieco kontrolę nad sytuacją;
  • unikanie intuicyjnych działań: jeśli chcemy odzyskać ukochaną osobę, nie możemy polegać wyłącznie na tym, że dobrze ją znamy i wiemy, jak ją do siebie przekonać. Tak naprawdę większość osób na początku nie wie nic i musi zapoznać się ze sprawdzonymi strategiami (np. opisanymi w poradniku), by zacząć działać w sposób przemyślany i co najważniejsze – skuteczny.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłą Dziewczynę lub Żonę i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Jak odzyskać ukochaną osobę, jeśli chce przerwy

O przerwie w związku pisałem dużo w jednym z poprzednich wpisów. Zwracałem przy tym uwagę, że choć przerwa w związku w niektórych okolicznościach ma sens, bardzo często ma za zadanie tylko złagodzić rozstanie. Jeśli wyczuwamy, że osoba, którą darzymy uczuciem, nie jest nas pewna i dlatego chce zrobić przerwę, nie powinniśmy ignorować sprawy, a traktować to jako znak, że trzeba o nią zawalczyć, by do ostatecznego rozstania nie doszło.

W takiej sytuacji z pomocą idzie nam psychologia odwrócona, która sugeruje podjęcie działań pozornie sprzecznych ze zdrowym rozsądkiem. Mają one jednak za zadanie wywołanie pewnych określonych reakcji emocjonalnych i popchnięcie ukochanej osoby do podjęcia decyzji korzystnej dla nas. Zaakceptuj zatem przerwę i dostosuj swoje postępowanie do tradycyjnej strategii odzyskania po rozstaniu – czyli wprowadź brak kontaktu, zmień się na lepsze i podejmij drugą próbę zbliżenia się lub sprowokuj do tego zbliżenia ukochaną osobę.

Jeśli ukochana osoba nie jest jeszcze przekonana, czy chce zrobić przerwę, ale najwyraźniej ma pewne wątpliwości, które ją dręczą, najlepiej będzie te obawy zdemaskować. Jeśli jako pierwsi w szczerej rozmowie zauważymy, że coś jest nie tak i zaproponujemy danie sobie określonego czasu na rozwiązanie problemu lub rozstanie, skłonimy drugą osobę do określenia się i być może uświadomimy jej, że nie chce nas stracić.

Jak odzyskać ukochaną osobę po zerwaniu

Bywa, że w wyniku silnych emocji i pochopnych decyzji rozstajemy się z kimś, ale potem tego żałujemy. Zastanawiamy się, jak odzyskać ukochaną osobę, o ile w ogóle jeszcze chce nas widzieć na oczy. Jak skłonić ją do powrotu? Co zrobić, by nam wybaczyła? Jak zaleczyć rany, które zadaliśmy?

Ukochana osoba może ująć się honorem i z tego powodu nie chcieć do nas wrócić. Może chcieć nas ukarać, żebyśmy cierpieli tak, jak jeszcze przed chwilą ona. Najważniejsze to przeprosić raz, ale naprawdę szczerze i wyjaśnić, czego tak naprawdę się chce. I nie oczekiwać natychmiastowego wybaczenia. Trzeba dać drugiej osobie czas i przestrzeń, by nie czuła się manipulowana, ale wróciła sama z siebie, z poczuciem godności. Kiedy już to się stanie, należy pielęgnować bliskość i więź, by zapewnić, że za chwilę nie zmienimy znowu zdania.

Jak odzyskać zaufanie ukochanej osoby

Kiedy mogliśmy naruszyć zaufanie drugiej osoby? Przede wszystkim, jeśli dopuściliśmy się zdrady i kłamstwa, ale też jeśli rozczarowaliśmy ją z innego powodu w ważnej dla niej sytuacji. Odzyskiwanie zaufania to proces długotrwały i musimy się liczyć z tym, że nie wystarczą przeprosiny. Oprócz nich istotne są jeszcze inne aspekty.

jak odzyskać zaufanie ukochanej osoby

Pierwszy z nich to zagwarantowanie, że nie zawiedziemy tego zaufania po raz kolejny. Musimy udowodnić, że tym razem mówimy prawdę i nie przyniesiemy rozczarowania. Dlatego tak ważne jest, żeby np. zerwać kontakty z osobą, z którą zdradzaliśmy partnera lub partnerkę.

Drugi aspekt to odbudowanie bliskości i odzyskanie zaufania poprzez pokazanie, że my też ufamy ukochanej osobie. Musimy pokazać wyraźnie, że jesteśmy gotowi się starać, walczyć o związek, przyjąć karę z pokorą, ale też zbliżyć się do partnera lub partnerki, by udowodnić, że jest dla nas tak ważny(-na), że zrobimy wszystko, by drugi raz go/jej nie skrzywdzić. Jeśli w przeszłości dopuściliśmy się kłamstwa, ukochana osoba poczuła się źle również z tego powodu, że coś przed nią ukrywaliśmy – a więc nie obdarzyliśmy jej zaufaniem. Powinniśmy zatem udowodnić jej, że chcemy, by nasz związek opierał się na wzajemnym zaufaniu.

Mówiąc krótko, część procesu odzyskania zaufania musi stanowić praca nad problemem, który doprowadził do nadwyrężenia tego zaufania. Wykazanie, że zależy nam na jego rozwiązaniu i jesteśmy w stanie wziąć na siebie za to odpowiedzialność, jest ważnym krokiem do odzyskania zaufania ukochanej osoby. Jeśli nam wybaczy i ponownie zaufa, udowodnijmy, że nie będzie tego żałować, ale też nie zgadzajmy się na to, żeby nieustannie powracała do złych doświadczeń i wypominała nam nasze błędy.

4.1/5 - (13 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: