Czy po rozstaniu czujesz, że brak ci pewności siebie? Chcesz wiedzieć, jak odbudować poczucie własnej wartości po rozstaniu?
Zakończenie związku to prawie zawsze wydarzenie bolesne i stresujące. Bez względu na to, kto do niego doprowadza, potrzebujemy potem czasu, by dojść do siebie.
W takiej sytuacji wiele osób traci swoją pewność siebie, poczucie własnej wartości i nie może odnaleźć swojej drogi. Brak wiary w siebie i poczucie zagubienia obniżają jakość życia, wpływają negatywnie na nasze relacje z innymi ludźmi oraz uniemożliwiają wejście w nowy związek.
Jeśli taki stan się przedłuża, konsekwencje mogą być nawet poważniejsze. Narażamy siebie na przybicie, wewnętrzną krytykę, brak chęci do podejmowania inicjatywy.
Dlatego w dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jak odzyskać wiarę w siebie po rozstaniu. Poznamy przyczyny utraty pewności siebie po rozpadzie związku, opiszę ci 3 ścieżki, dzięki którym odnajdziesz siebie oraz przedstawię inne użyteczne wskazówki, które poprawią twoje poczucie własnej wartości.
Więcej porad, technik i samodzielnych ćwiczeń, które pozwolą ci wrócić do dobrego samopoczucia po rozstaniu, znajdziesz w e-booku „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”. Dzięki niemu przezwyciężysz ból, szybciej staniesz na nogi i sprawisz, że w twoim życiu znów zagości szczęście, a może nawet i nowa miłość. Znajdziesz go tutaj w promocyjnej cenie.
Przed przeczytaniem dzisiejszego wpisu zachęcam cię do zrobienia krótkiego, bezpłatnego testu online, który pomoże ci zrozumieć, jak przechodzisz rozstanie i miłosne rozczarowanie.
Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?
Spis treści
Jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu: poznaj przyczyny
Zanim dowiesz się, jak odzyskać pewność siebie po rozstaniu, musisz dobrze zdać sobie sprawę z przyczyn, które doprowadziły do jej utraty. Mają one różny wymiar: czasami są związane z okolicznościami rozpadu związku, ale też z jego charakterem, długością, momentem w życiu, w którym to się wydarzyło.
Uświadomienie sobie tych przyczyn pozwala szybciej na nie zaradzić i przekonać się, że mogą mieć one tylko czasowe oddziaływanie. Oto najważniejsze z nich:
1. Uczucie zbliżone do żałoby: tak, rozstanie też pozostawia po sobie cierpienie i pustkę, które mają w sobie wiele z żałoby po utracie bliskiej osoby. To właśnie to sprawia, że rozpad związku ma dla nas tak nieprzyjemne i zwykle długotrwałe konsekwencje – szczególnie, jeśli nie był to przelotny romans, a poważna relacja czy małżeństwo. Tracimy pewność siebie, ponieważ ogarnia nas smutek, tęsknota i żal, a złe samopoczucie nigdy nie idzie w parze z wiarą we własne możliwości. Żałoba jednak jest ważnym elementem rozstania: należy ją zaakceptować, nie próbować tłumić, a następnie pozwolić przeminąć.
2. Okoliczności rozstania: poczucie własnej wartości szczególnie spada, gdy to ktoś z nami zrywa. Zmagamy się wówczas z poczuciem odrzucenia, a niekiedy też z zazdrością. Obarczamy siebie winą, czujemy się gorsi od innych, nie podobamy się sobie, odbieramy sobie wszystkie zalety, a w naszej głowie odzywa się wewnętrzny krytyk. Nasza pewność siebie jest w dużym stopniu budowana na tym, jak wyglądają nasze relacje z innymi ludźmi i jak inni nas widzą i traktują. Wpadamy w pułapkę, dostrzegając swoją wartość tylko wtedy, gdy wskazują nam na nią inni. Opinia partnera lub partnerki, czy nawet osoby, którą jesteśmy zainteresowani, ma dla nas kluczowe znaczenie. Jeśli zostajemy odtrąceni, mamy poczucie, że było z nami coś nie tak.
3. Toksyczna relacja: toksyczne związki potrafią skutecznie pozbawić nas pewności siebie i znacząco obniżyć poczucie własnej wartości. Toksyczni partnerzy wywołują w nas poczucie winy, ośmieszają nas, kontrolują, zdradzają, obrażają. Zaczynamy mieć poczucie, że bez nich jesteśmy nikim, nic nie znaczymy i nie mamy żadnych pozytywnych wartości. Nawet jeśli mamy taką relację już za sobą, pozostawia ona po sobie trwały ślad – traumę, z którą musimy sobie radzić ciężką pracą, ale też korzystając ze wsparcia. Więcej o toksycznych związkach przeczytasz w tym wpisie.
4. Obawa przed nieznanym: brak pewności siebie po rozstaniu i zagubienie wiążą się również z obawą przed nieznanym. To uczucie, które towarzyszy nam szczególnie wtedy, gdy mamy za sobą długi związek, do którego zdążyliśmy już przywyknąć. Nie pamiętamy, jak to jest być singlem, jak to jest mieć na głowie tylko swoje sprawy, nie dzielić z kimś życia i codziennych radości i smutków. Nieznane błędnie utożsamiamy z gorszym czy strasznym. A tak nie musi być! W wielu przypadkach to nieznane może być fascynujące, interesujące i może przynieść wiele pozytywnych doświadczeń, co będzie miało jednak miejsce tylko wtedy, jeśli przyjmiemy nastawienie, że tak będzie. Spodziewając się czegoś dobrego, sami automatycznie zaczniemy to przyciągać.
5. Brak punktów odniesienia: nasz partner lub nasza partnerka był(a) tą osobą, która stanowiła dla nas rodzaj lustra. Dostarczała nam zawsze sygnałów zwrotnych dotyczących naszego zachowania, naszych wyborów, naszych umiejętności, zalet i wad, nawet naszego wyglądu. Przyzwyczajamy się, że ta osoba jest naszym punktem odniesienia, a gdy go tracimy, tracimy też grunt pod nogami. W pierwszym odruchu chcemy go szukać gdzie indziej, a musimy zrozumieć, że ten punkt odniesienia powinien być zawsze w nas samych.
6. Izolacja: osoby będące w stałym związku często popełniają ten błąd i zaniedbują przyjaźnie, kontakty ze znajomymi i życie towarzyskie. Nie chodzą na imprezy, a jeśli już, to zwykle w towarzystwie partnera/partnerki. Kiedy dochodzi do rozpadu związku, mają dużą pracę do wykonania, by przerwać swoją izolację i przypomnieć o sobie znajomym. Ograniczone grono przyjaciół i rzadkie wyjścia osłabiają poczucie pewności siebie. Niemniej jednak rozstanie potrafi postawić nam na tyle wysoko poprzeczkę, że zaczynamy przejmować inicjatywę i zyskujemy szansę na rozbudowanie naszych kompetencji społecznych.
Przeczytaj też: Jak pogodzić się z rozstaniem?
Jak odnaleźć siebie po rozstaniu: 3 ścieżki poszukiwań

Pomyśl, że rozstanie z partnerem lub partnerką otwiera ci drogę do zupełnie nowych rejonów. Właśnie daje ci szansę na odnalezienie siebie i odzyskanie poczucia własnej wartości. Ale jak to zrobić?
Zasadniczo poszukiwania możesz rozpocząć, wybierając jedną z trzech ścieżek. Każda z nich jest skoncentrowana na czym innym, ale wzajemnie się nie wykluczają – z jednej możesz przejść na drugą, by jak najpełniej poznać siebie i swoje otoczenie i przekonać się o własnej wartości i własnych możliwościach.
Ścieżka I: Podróż w głąb siebie
Jedną ze ścieżek odnalezienia siebie po rozstaniu jest zajrzenie w głąb siebie. Nie musisz w pierwszym odruchu desperacko szukać potwierdzenia swoich wartości w innych. Nie musisz zagłuszać samotności, smutku czy cierpienia intensywnymi przeżyciami i rozrywkami.
W podróży w głąb siebie mogą pomóc ci różne aktywności skoncentrowane na relaksacji, treningu uważności i autorefleksji. Spróbuj medytacji, skupiając się nad własnym oddechem i kontrolując przepływ myśli, by oczyścić umysł. Praktykuj aktywność fizyczną, która nauczy cię panowania nad własnym ciałem, utrzymywania równowagi i regulowania oddechu. To może być joga czy inne rodzaje wschodniej gimnastyki, ale też coś bardziej dynamicznego, jak bieganie i pływanie.
Szukaj przyjemności i oderwania od codziennych spraw w kreatywnym hobby. Prowadź dziennik, by dać ujście tłoczącym się myślom. Pisz w nim nie tylko o tym, co cię trapi, ale o pozytywnych aspektach, o małych osiągnięciach, o zaletach, które w sobie odkrywasz.
Ścieżka II: Towarzysze podróży
Podróż w głąb siebie odbywasz sam(a), ale to nie znaczy, że oprócz tego nikt ci nie może towarzyszyć. Izolacja, przynajmniej od pewnego momentu, jest nawet niepożądana. Poznawaj siebie poprzez poznawanie innych. Każda nowa osoba w twoim otoczeniu (niekoniecznie kompletnie nieznajoma, to może być wznowiona relacja z kimś, z kim nie miałeś/miałaś dawno kontaktu) może powiedzieć ci coś nowego o tobie. Może zmienić twoją perspektywę i zachęcić cię do zrobienia czegoś, na co wcześniej byś się nie zdecydował(a).
Samodzielne podejmowanie inicjatywy, proponowanie i aktywne budowanie relacji uświadamia ci, ile możesz dać innym od siebie. Dzięki temu rozumiesz, że twój potencjał nie przepadł wraz z zakończonym związkiem. Możesz dzielić się swoją pomocą, czasem, umiejętnościami, przemyśleniami i w zamian dostawać to samo. Twój energia nie jest skupiona tylko na jednej osobie, a tym samym zostaje pomnożona.
Ścieżka III: Aktywne poszukiwania
Poszukiwania mogą też być bardziej aktywne i oznaczać naprawdę duże zmiany w twoim życiu. Jeśli czujesz, że to konieczne, nie zwlekaj dłużej. Może to oznaczać zmianę miejsca zamieszkania, pracy, wyruszenie w podróż, poznanie czegoś zupełnie nowego, rozwijanie nowych umiejętności i rzucenie się na głęboką wodę.
Każde działanie, w którym jesteś stroną aktywną, a nie pasywną, w którym robisz pierwszy krok, podejmujesz decyzję, zachowujesz systematyczność, wzmacnia twoje poczucie pewności siebie i wiarę w to, że masz prawo próbować, szukać, wybierać, odrzucać, a to wszystko zależy wyłącznie od ciebie i twoich przekonań o tym, co jest dla ciebie najlepsze.
Jak odzyskać wiarę w siebie po rozstaniu: praktyczne wskazówki
Zbliżając się do końca wpisu, w którym próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak odnaleźć siebie i jak odzyskać poczucie własnej wartości pod rozstaniu, chcę przedstawić ci jeszcze kilka praktycznych wskazówek. To uniwersalne porady, które pomogą ci dźwignąć się po rozstaniu i zacząć myśleć o sobie bardziej pozytywnie, z miłością i wiarą we własne możliwości.
Więcej wskazówek oraz wyjaśnienie krok po kroku, jak poradzić sobie nawet po najbardziej bolesnym rozstaniu, by zacząć swoje życie na nowo, znajdziesz w „Nowym Początku Po Zawodzie Miłosnym”.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.
1. Przeżyj ból: wspominałem już o tym przy okazji mówienia o żałobie. Ból po rozstaniu jest czymś zupełnie naturalnym i nie należy na siłę go wypierać. Nawet jeśli to my zakończyliśmy związek, mamy prawo cierpieć. Ból trzeba przyjąć, głęboko go przeżyć i dać mu czas, by przeszedł. Nie ma to nic wspólnego z nadmiernym pielęgnowaniem negatywnych emocji – jest to raczej ich przepracowanie w celu osłabienia.
2. Zatroszcz się o siebie: to określenie zastępuję oklepane „zadbaj o siebie”. Nie chodzi o to, by zakładać, że jesteś zaniedbany(-na), że coś z tobą jest nie tak. Być może jednak musisz znowu pomyśleć trochę o sobie. Zatroszcz się o siebie tak, jakbyś był(a) dla siebie kimś bardzo drogim i bliskim. Wsłuchaj się w swoje potrzeby i spróbuj samodzielnie na nie odpowiedzieć, by poczuć wewnętrzną harmonię, ale i spełnienie.
3. Skorzystaj z pomocy: jeśli mimo wszystko gdzieś w głowie ciągle dźwięczy ci „nie radzę sobie”, nie bój się do tego przed sobą przyznać. I nie tylko przed sobą, ale i przed kimś, kto być może będzie w stanie ci pomóc. Skorzystaj z usług terapeuty lub coacha, ale przede wszystkim pozwól swoim przyjaciołom i rodzinie wesprzeć cię w tym trudnym okresie.
Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!
4. Zmień otoczenie: zmiana otoczenia oznacza więcej nowych bodźców, a to wymaga od ciebie większej uważności i aktywności oraz podejmowania decyzji, co poprawia pewność siebie. Nawet jeśli nie chcesz podejmować radykalnych kroków jak zmiana pracy czy mieszkania ani nie masz czasu na urlop, wybierz się chociaż na krótką wycieczkę: wystarczy, że to będzie miejsce, którego dobrze nie znasz. Może znajdować się nawet w twoim mieście. Oprócz tego możesz wpłynąć na swoje najbliższe otoczenie, np. zmieniając wystrój.
5. Sprawdź się: to kolejna szansa do tego, by odzyskać wiarę w siebie. Stawiaj sobie zadania do wykonania, nawet niewielkie, nie bardzo ambitne, ale których wykonanie da ci trochę satysfakcji. Niech będą możliwe do zrealizowania, by motywować cię, a nie zniechęcać. Wychodź poza swoją strefę komfortu małymi krokami i obserwuj, co się dzieje z tobą i z twoim otoczeniem.
Dodatkowe wsparcie możesz uzyskać, zapisując się do serii codziennych maili kierowanych do osób, które próbują uporządkować swoje życie po rozstaniu. Wypełnij formularz poniżej i odbieraj każdego dnia pakiet porad i wskazówek.
Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce
