Szukaj
Close this search box.

Jak odpuścić sobie chłopaka: 3 praktyczne wskazówki

Jak odpuścić sobie chłopaka

Świadomość tego, że w naszym związku się nie układa, zawsze wiąże się z cierpieniem i bólem, szczególnie jeśli w grę wchodzą silne uczucia. Jeśli trafiłaś na ten artykuł, to zapewne zdałaś sobie sprawę, że twój związek nie jest już taki, jaki był kiedyś. Być może zastanawiasz się też, jak odpuścić sobie chłopaka i zakończyć relację.

Gdyby było inaczej, pewnie nie czytałabyś teraz tego wpisu. Nie zastanawiałabyś się też, jak odpuścić sobie miłość, prawda? Bądź jednak świadoma tego, że jeśli poszukujesz informacji na temat tego, jak odpuścić faceta, jest to oznaka dużej odwagi i miłości do samej siebie. Nigdy nie żałuj, że dbasz o siebie i o jakość swoich relacji.

Oczywiście cały proces nie będzie taki łatwy, ale zapewniam cię, że na końcu podziękujesz sobie, że udało ci się zawalczyć. Zanim jednak zaczniemy, chciałbym zaprosić cię do wykonania bezpłatnego testu. Zajmie ci on tylko kilka minut. Dzięki niemu dowiesz się, jak radzisz sobie z zawodem miłosnym:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Dlaczego powinnam go sobie odpuścić?

Zanim przeanalizujemy, jak odpuścić sobie chłopaka, dobrze jest poznać powody, dla których podjęcie takiej decyzji będzie właściwe. Oczywiście nie znam twojej sytuacji i twojego statusu związku. Nie mniej jednak wiem, że kiedy chcemy odpuścić relację, zawsze mamy do czynienia z dość powszechnym problemem, jakim jest cierpienie.

Przyznanie się do tego, że cierpimy, nie jest łatwe. Jest to jednak prawdziwy powód, dla którego najpierw zastanawiamy się, jak odpuścić, a następnie dochodzimy do wniosku, że odpuszczenie sobie związku będzie jedynym słusznym rozwiązaniem.

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl. Gdybyś była naprawdę szczęśliwa ze swoim partnerem, gdyby twój związek był zdrowy i satysfakcjonujący i gdybyś planowała spędzić ze swoim facetem resztę życia, nie czytałabyś teraz tego artykułu, prawda?

A jednak wciąż tu jesteś. Oznacza to, że zdałaś sobie sprawę, że z waszym związkiem jest coś nie tak, ale jednocześnie nie wiesz, jak odpuścić. Chcę cię uspokoić: nikt nie wie, bo to bardzo trudna i bolesna decyzja.

Jak odpuścić faceta

Spójrzmy prawdzie w oczy. Choć wiesz, że jest to właściwe dla ciebie i twojego szczęścia, nie oznacza to, że taki krok będzie należał do najłatwiejszych. Odpuszczenie sobie kogoś, kogo kochasz, nigdy nie jest łatwe. I to bez względu na to, czy jest to partner, twój ex, przyjaciel czy ktoś, z kim po prostu spędzałaś dużo czasu.

Jednak tkwienie w tym samym związku przez całe życie, zwłaszcza gdy jest on dla nas szkodliwy, jest bardzo nierozsądne. Bardzo często, z obawy przed dużym cierpieniem, ludzie nie znajdują wystarczająco siły, by odmienić swoje życie, zacząć od nowa i odzyskać utracone szczęście.

W konsekwencji poddają się już na starcie i pozwalają sobie na dalsze cierpienie. Najważniejsze jest, aby związek sprawiał nam przyjemność i nie powodował, że będziemy czuli się w nim źle. Powinien wnosić do naszego życia radość oraz opierać się na wartościach i uczuciach.

Jeśli nasz związek taki nie jest, to po co mamy go kontynuować?

Odpuszczenie sobie relacji nie jest łatwe, ale nie możesz pozwolić na to, aby strach tobą zawładnął i uniemożliwiał ci pozbycia się cierpienia. Zakończenie związku jest bolesne, ale jest lepszym rozwiązaniem niż perspektywa spędzenia całego życia u boku osoby, która cię unieszczęśliwia.

Jak odpuścić sobie chłopaka: 3 podstawowe kroki

Jeśli chcesz odpuścić sobie miłość, to podstawową trudnością będzie uświadomienie sobie, że teraz związek nie jest już źródłem szczęścia, beztroski i radości. Jest to akt dojrzałości i świadczy o realistycznym podejściu do sytuacji. Niestety nie każdy z nas jest w stanie dojść do takiego wniosku.

Bardzo często obserwujemy związki przyjaciół, rodziców czy znajomych i zastanawiamy się, jak to możliwe, że nadal trwają. W większości przypadków to wcale nie miłość podtrzymuje relacje i jest jej spoiwem, ale przyzwyczajenie i strach przed zmianą.

Choć odpuszczenie sobie miłości oznacza początkowo dużo cierpienia, to może nam przynieść w przyszłości naprawdę wiele szczęścia. Aby pomóc ci przejść w miarę łagodnie przez proces odpuszczania relacji, przygotowałam dla ciebie 3 porady.

Musisz jednak wiedzieć, że istnieje wiele innych technik, strategii czy wskazówek, których zastosowanie pomoże ci odpuścić i odmienić twoje życie na lepsze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak odpuścić faceta i radzić sobie po zakończeniu związku, zachęcam cię do lektury poradnika „Nowy początek po zawodzie miłosnym”. Dzięki niemu poznasz także różne techniki, które pomogą ci uwolnić się od bólu i negatywnych myśli, nawiązać kontakt z samą sobą, nadać swojemu życiu sens i uczynić je szczęśliwszym.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

1. Bądź ze sobą szczera

Pierwszym krokiem, aby móc odpuścić, jest spojrzenie na rzeczywistość taką, jaka jest. Przestań oszukiwać samą siebie i wmawiać sobie, że wszystko jest w porządku. Przecież jeśli trafiłaś na ten artykuł, to znaczy, że zdałaś sobie sprawę, że nie jesteś szczęśliwa.

Przede wszystkim musisz w pełni uświadomić sobie, jak związek wpływa na ciebie, twoje życie, samopoczucie i szczęście. Spróbuj szczerze odpowiedzieć sobie na te pytania:

 • Czy mój związek jest zdrowy?
 • Jak często się kłócimy?
 • Czy dobrze się komunikujemy i rozumiemy?
 • Jak spędzamy razem czas? Czy jest on wartościowy? Czy cieszymy się, że możemy być razem?
 • Jakie są nasze cele? Czy wciąż dążymy do tego samego?
 • Czy jestem w nim naprawdę zakochana i mogę wyobrazić sobie życie bez niego?

Wiem, że nie jest łatwo być ze sobą szczerym, zwłaszcza gdy w grę wchodzą uczucia. Musisz jednak spróbować. Nie oszukuj samej siebie i spójrz na swój związek z dużym dystansem.

2. Zerwij z nim kontakt

Drugim krokiem, który musisz wykonać, jest zerwanie z nim wszelkich kontaktów. Jeśli chcesz ruszyć naprzód, zacząć nowy rozdział swojego życia i być po prostu szczęśliwsza, musisz się od niego odciąć!

Jak odpuścić relacje

Doskonale wiem, że nie będzie to łatwe, ale jest to jedyny i bardzo efektywny sposób, jeśli naprawdę chcesz odpuścić sobie chłopaka. Utrzymując w dalszym ciągu kontakt ze swoim facetem, będzie ci trudniej o nim zapomnieć. Oczywiście nie raz pojawi się nostalgia i smutek, a wspomnienia będą odżywały. W takim przypadku warto wrócić do tego artykułu i pytań, na które odpowiadałaś.

Dzięki temu upewnisz się w słuszności swojej decyzji.

3. Zaakceptuj swój ból

Jak wspomniałem na początku tego artykułu, odpuszczenie sobie miłości nie jest łatwe. To bolesna i trudna decyzja, która będzie cię emocjonalnie dużo kosztować. Musisz jednak podjąć ją świadomie.

Każdy ból można pokonać. Zwłaszcza taki, który w perspektywie czasu zagwarantuje nam prawdziwe szczęście. Nawet jeśli zrozumienie tego zajmie ci trochę czasu, to warto, abyś na początku postarała się chociaż zaakceptować swój ból.

Wcale nie musisz udawać, że jesteś „twarda” i wszystko jest w porządku. To wbrew pozorom nie jest najlepsze wyjście. Nigdy nie będziesz w stanie podjąć decyzji o odpuszczeniu faceta bez cierpienia. Nawet jeśli nic już do niego nie czujesz, to nadal pozostają wspomnienia, wspólne przyzwyczajenia czy więź, która was połączyła.

Daj sobie i swoim uczuciom trochę czasu i pomyśl o tym, że podejmujesz tę decyzję dla własnego dobra. Chcesz przecież, aby twoje życie było szczęśliwe.

Jak odpuścić byłego faceta?

Do tej pory zajmowaliśmy się tym, jak odpuścić sobie chłopaka, z którym jesteśmy. Ale jak odpuścić byłego? W takim przypadku zamiast myśleć, jak odpuścić, powinniśmy raczej zastanowić się jak zapomnieć o ex.

Jak odpuścić sobie miłość

Ponieważ jest już twoim byłym partnerem, oznacza to, że nie jest już częścią twojego życia. Nie jesteście już razem, a ty nie masz z nim już żadnych wspólnych planów. Jednak sama świadomość tego nie zawsze oznacza to, że faktycznie udało nam się odpuścić byłego.

Jedna rzecz to przestać być razem, a inna to zapomnieć i zacząć nowy rozdział życia. Jeśli dotyczy to ciebie, to sytuacja nieco bardziej się komplikuje. W rzeczywistości nie jest to bowiem jedynie kwestia decyzji o odpuszczeniu sobie byłego, ale zrozumienia, jak zacząć żyć bez niego i przestać cierpieć z powodu jego odejścia.

Dlatego w tym przypadku radzę ci przeczytać nasz poradnik „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym”, stworzony specjalnie, aby pomóc ci:

 • Pokonać ból, którego doświadczasz po rozstaniu;
 • Odzyskać równowagę;
 • Zapomnieć o byłym partnerze;
 • Odzyskać zaufanie w związkach;
 • Ponownie wziąć życie w swoje ręce.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

4.4/5 - (7 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: