Jeśli jesteś w związku z narcyzem, prawdopodobnie nie muszę tłumaczyć ci, przez co przechodzisz. Na początku wszystko było kolorowo i idealnie, a twój narcyz wydawał się księciem z bajki. Ale do czasu…
Gdy tylko narcyzowi uda się przejąć kontrolę nad drugą osobą, wkupując w jej łaski, komplementując ją i budząc z niej zachwyt, przechodzi kompletną metamorfozę i z cudownego faceta staje się nawet tyranem. Nagle okazuje się, że wszystko było grą i manipulacją, która służyła owinięciu sobie ciebie wokół palca.
Jeśli zastanawiasz się, jak odejść od narcyza, to znaczy, że musiałaś wykonać już nad sobą dużą pracę, by zdać sobie sprawę, że aby chronić siebie, swoje samopoczucie i niezależność, musisz odciąć się od człowieka, który w agresywny sposób próbuje ci odebrać twoją tożsamość.
Przyjrzymy się dzisiaj temu, jak odejść od narcyza – raz, na zawsze. Zobaczymy, dlaczego to nie jest takie proste i co należy zrobić, by doprowadzić jednak rozstanie do końca. Zachęcam cię przy okazji do sięgnięcia po mój e-book „Sposób Na Narcyza”. To kompletny przewodnik po narcystycznej osobowości partnera. Dowiesz się z niego, jak z nim postępować, jak się przed nim bronić i jak od niego uwolnić, jeśli tego właśnie chcesz. Znajdziesz go tutaj w promocyjnej cenie.
Jesteśmy prawie gotowi, żeby zacząć, ale zanim przejdziemy do głównej części wpisu o tym, jak odejść od narcyza, proponuję ci zrobienia krótkiego bezpłatnego testu online. Odpowiedz na pytania dotyczące twojej relacji i dowiedz się, z jakim typem narcyza masz do czynienia.
Dowiedz się, czy on jest narcyzem
Spis treści
Dlaczego chcesz odejść od narcyza
Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, co charakteryzuje narcystycznego mężczyznę i co sprawia, że związek z nim należy do wyjątkowo skomplikowanych, a nawet toksycznych.
Niebezpieczeństwo relacji z narcyzem polega na tym, że na pierwszy rzut oka wydaje się on fantastycznym mężczyzną. Jest fascynujący, seksowny, zadbany, odnosi sukcesy, co przyćmiewa fakt, że może trochę zanadto się tym przechwala. Przy tym jest niezwykle szarmancki, umie prawić komplementy, jest czarujący, świetny w łóżku i z łatwością potrafi przekonać, że warto dopuścić go do siebie bliżej. To właśnie wtedy zaczyna się jazda bez trzymanki…
Bo też pod tymi wszystkimi wzorcowymi cechami, które wymieniłem na początku, narcyz skrywa też drugie oblicze, które charakteryzuje:
- brak empatii
- skłonność do manipulacji
- megalomania
- pragnienie kontroli i osłabienia poczucia własnej wartości drugiej osoby
- przewrażliwienie na własnym punkcie
- nieodporność na nudę
- skłonność do zdrady
Narcyz w wielu przypadkach potrafi silnie nadwyrężyć komfort psychiczny drugiego człowieka, a szczególnie kogoś tak bliskiego, jak jego partnerka. Podkopuje nieustannie jej poczucie własnej wartości, manipuluje nią i jej emocjami, wywołuje poczucie winy i gorszości, kontroluje ją i nie pozwala o niczym decydować, krytykuje i zachowuje się nielojalnie.
To wszystko sprawia, że w takiej relacji naprawdę kluczowe jest, by jak najszybciej powiedzieć „DOŚĆ” i albo spróbować wyraźnie postawić granice i odzyskać odebraną kontrolę, albo jak najszybciej się oddalić, by następnie we względnym spokoju stanąć na nogi i ułożyć sobie życie na nowo. To drugie rozwiązanie jest zwykle zalecane w pierwszej kolejności, bowiem ułożenie sobie związku z narcyzem na swoich zasadach jest trudnym wyzwaniem, niekiedy niemożliwym do zrealizowania.
Co może być trudnego w odejściu od faceta, zwłaszcza, jeśli nie jest się z nim w związku małżeńskim ani się z nim nie mieszka? Niestety w przypadku narcyza nawet niezbyt oficjalną relację niełatwo zakończyć, nie mówiąc już o tych poważniejszych. Za chwilę powiemy sobie, dlaczego.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego
Jak odejść od narcyza i czego się spodziewać
Prześledźmy zatem, co się dzieje, kiedy po wielu przemyśleniach, przygotowaniach i zebraniu się w końcu na odwagę postanowiłaś oświadczyć narcyzowi, że chcesz się z nim rozstać.
Nie będzie dla ciebie zaskoczeniem, że narcyz nie zareaguje na tę wiadomość najlepiej. Byłaś już w końcu świadkiem jego chwiejnych nastrojów i ofiarą jego dotkliwych słów.
Choć twój narcyz od dłuższego czasu zapewne traktował cię tak, jakby wcale nie darzył cię miłością i szacunkiem, a być może w międzyczasie zdążył już nawiązać relacje z innymi kobietami, twoje odejście wcale nie jest mu na rękę. Dlaczego?
Dlatego że właśnie mu zakomunikowałaś, że traci nad tobą kontrolę i nie chcesz, by kiedykolwiek miał ją odzyskiwać. Wzgardziłaś nim, pokazałaś swoją niezależność, zdemaskowałaś jego manipulacje, podjęłaś tę decyzję sama – po prostu bezceremonialnie go rzuciłaś. A na dodatek możesz sobie znaleźć teraz innego i jeszcze zrobić mu czarny PR za jego plecami…
Z dużym prawdopodobieństwem narcyz będzie próbował cię przy sobie zatrzymać. Albo zacznie działać od razu, albo pozornie da ci odejść, żeby emocje miały szansę osłabnąć, po czym ponowi natarcie. Tak czy inaczej nie puści cię tak łatwo bez walki. Na co powinnaś się przygotować?
- Będzie próbował cię udobruchać, dając wyraz swoich uczuć, choć w rzeczywistości wiążą się one z potrzebą kontroli, a nie miłością – pisałem o tym tutaj;
- Może próbować ci grozić – stosować szantaż emocjonalny, robić ci złą reklamę w towarzystwie, traktować cię w pogardliwy sposób, wzbudzać poczucie winy;
- Może błagać cię i obiecywać poprawę, a także próbować pokazać, jak wiele możesz stracić, odchodząc od niego;
- Zemścić się i pokazać ci, że szybko znalazł kogoś na twoje miejsce.
Bez względu na wszystko musisz pozostać konsekwentna. Odejście od narcyza jest możliwe, jeśli przez dłuższy czas zachowujesz czujność, ucinasz definitywnie kontakty i nie pozwalasz się ponownie wciągnąć – o tym ostatnim powiemy sobie właśnie teraz.
Jak odejść od narcyza: hoovering
Hoovering to jedno ze zjawisk, które towarzyszy relacji z narcyzem. Pochodzi od angielskiego słowa hoover czyli odkurzać. Polega ono na ponownym wciąganiu ofiary w relację przez narcyza.

Związek z narcyzem często zatacza pewien krąg. Zaczyna się od bombardowania miłością, przechodzi później do przejęcia kontroli i osłabiania poczucia wartości partnerki, następnie wyrzucania relacji do kosza i zerwania z partnerką, po czym ponownego wciągnięcia jej w związek. Cały ten scenariusz może się nawet powtórzyć, dopóki narcyz będzie tego chciał i dopóki ofiara nie powie w końcu „STOP”. W ten sposób możesz, brzydko mówiąc, w nieskończoność być wciągana i „wypluwana” przez ten odkurzacz.
Hoovering może mieć miejsce zarówno kiedy to narcyz kończy związek, jak i wtedy, kiedy ty to robisz. Jest tym bardzie skuteczny, jeśli nie udało ci się definitywnie zerwać kontaktu z narcyzem, odzyskać choć częściowo swojego poczucia niezależności i poczucia własnej wartości, a także jeśli nie jesteś w 100% przekonana o słuszność decyzji o rozstaniu, czujesz się samotna i twoje chwilowe wątpliwości zostały wykorzystane przez narcyza przeciwko tobie.
Hoovering może przybrać różne postaci. Przede wszystkim narcyz będzie starał się utrzymywać z tobą kontakt, uczestniczyć maksymalnie w twoim życiu, znów zrobi się miły i czarujący, będzie starał się ciebie do siebie przekonać na różne sposoby albo wręcz przeciwnie – będzie chciał cię zastraszyć i pokazać, że zostawienie go może być największym błędem w twoim życiu. Może nawet cały czas udawać, że nie przyjmuje do wiadomości twojego odejścia i zachowywać się, jakby nic się nie stało. Może cię stalkować, może ostentacyjnie wzbudzać w tobie zazdrość. Krótko mówiąc, sięgnie po wszelkie możliwe narzędzia perswazji, by wciągnąć cię ponownie w relację.
Aby skutecznie od niego odejść, musisz się temu oprzeć i pamiętać, że nawet po kilku miesiącach on znów może próbować wybadać teren, obudzić w tobie wątpliwości i skłonić do powrotu. Każdy twój powrót natomiast będzie oznaczał osłabienie twojej pozycji względem niego.
Jak odejść od narcyza i zacząć nowe życie
Jeśli postanowiłaś odejść od narcyza, przede wszystkim trzymaj się poniższych zasad. Poza tym z pomocą może przyjść ci „Sposób Na Narcyza” – e-book, który omawia wszystkie aspekty relacji z narcystycznym mężczyzną, nawet jeśli wykazuje on tylko niektóre cechy tego typu osobowości.
Znajdziesz w nim nie tylko wyjaśnienie mechanizmów, które zachodzą w relacji z narcyzem, ale i praktyczne rozwiązania i wskazówki, co możesz zrobić, by lepiej sobie poradzić w tej niekorzystnej dla ciebie sytuacji i odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Kliknij poniżej, żeby poznać zawartość poradnika.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego
Po pierwsze: zerwij z nim definitywnie kontakt
Odetnij mu wszelki dostęp do ciebie i twojego życia. Najlepiej zaleć to również twoim bliskim, np. przyjaciołom czy rodzinie. Reguła braku kontaktu we wszystkich przypadkach pomaga odzyskać równowagę i zdystansować się do sytuacji, której towarzyszą silne, negatywne emocje.
Nie nawiązuj kontaktu z narcyzem, nie odpowiadaj na jego wiadomości i telefony, unikaj miejsc, w których można go spotkać, ogranicz możliwie do minimum wasz kontakt przez social media – usuń go ze znajomych, zablokuj go, jeśli to konieczne, ukryj jego aktywności, sama też na jakiś czas ogranicz publikowanie czegokolwiek, żeby nie prowokować go niepotrzebnie do reakcji.
Po drugie: przepracuj ból i traumę
Odejście od narcyza jest ciężkim emocjonalnie przeżyciem. Często wiąże się z wyjściem z toksycznego związku, a im dłużej w nim trwałaś, tym będzie to trudniejsze. Zaakceptuj cierpienie, ale nie pozwól mu zagościć w twoim życiu na dobre. Pamiętaj, że przychodzi moment, stanowczo postanawiamy ruszyć z naszym życiem dalej. Nie pozwól, żeby ból doprowadził cię do depresji.
Nie bój się też prosić o pomoc. Przyjaciele i rodzina powinni cię wspierać w tym trudnym okresie, pod warunkiem, że rozumieją dobrze, z jaką sytuacją się zmagasz. Jeśli czujesz się w niej osamotniona, skorzystaj z pomocy specjalisty – terapeuty, najlepiej takiego, który ma doświadczenie z toksycznymi relacjami. Pomoże ci uporać się z traumą, wytrwać w postanowieniach i zacząć stawiać pierwsze kroki w nowym życiu.
Po trzecie: nie zapominaj, dlaczego odeszłaś
Choć pielęgnowanie urazy nie jest niczym dobrym, bywa, zwłaszcza w pierwszej fazie po rozstaniu lub kiedy narcyz usiłuje wznowić z nami kontakt, że zaczynamy żałować swojej decyzji. Mamy wątpliwości, do głowy przychodzą nam dobre wspomnienia i nieświadomie zaczynamy zacierać te złe. Jest to związane z samotnością, smutkiem, słabą pewnością siebie, tęsknotą i niezgodą na to, że relacja, w której pokładaliśmy duże nadzieje, tak się skończyła. Wydaje nam się, że przeprowadzamy w głowie obiektywną analizę, a jej wynikiem jest „on nie był w sumie taki zły” albo „wolę to niż samotność”.
Nie można jednak zapominać, dlaczego się rozstało z narcyzem. Przypominaj sobie w chwilach słabości o powodach swojej radykalnej decyzji – może ci pomóc rozmowa z bliską osobą, która mogła obserwować twój związek z zewnątrz, lub prowadzenie dziennika.
Po czwarte: otwórz się na nowe życie
Poznawaj lepiej siebie, by móc być ze sobą szczęśliwa. To klucz do tego, by spotykać na swojej drodze właściwych ludzi. Odpowiedz sobie na pytanie, jaka jesteś, jakie masz zalety, co lubisz, a czego nie, czego szukasz, o czym marzysz, czego oczekujesz od swojego partnera. Zdefiniuj swoją tożsamość, by dopiero w drugiej kolejności przygotować się na wejście w nową relację.
Ciesz się swoją niezależnością i czerp przyjemność z myślenia o sobie i o tym, co jest dla ciebie ważne. Stawiaj sobie małe cele i osiągaj je, by zyskać większą pewność siebie i śmielej podejmować decyzje. Jesteś spełnioną osobą bez mężczyzny u twojego boku – on, jeśli na to zasługuje, może tylko dodać twojemu życiu dodatkową wartość.