Jak odbudować związek po zdradzie? Sprostaj tym 5 wyzwaniom!

jak odbudować związek po zdradzie

Jak naprawić związek po zdradzie? Jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej? Jak uratować związek po zdradzie?

Stało się. W waszym związku jedno z was (a może oboje?) dopuściło się zdrady. Incydent został zdemaskowany, a towarzyszyła temu fala wszystkich najbardziej negatywnych emocji: smutku, gniewu, żalu, rozczarowania, upokorzenia, lęku. Zdrada potwornie boli, a rana po niej goi się długo, zostawiając po sobie bliznę na całe życie. To właśnie dlatego dla wielu par oznacza ona koniec związku.

Jeśli jednak czytasz ten wpis, prawdopodobnie jesteś w jednej z poniższych sytuacji:

  • zdradziłeś/aś, ale bardzo tego żałujesz i chcesz odbudować związek;
  • zostałeś/aś zdradzony/a, ale chcesz, żeby partner/partnerka do ciebie wrócił/a;
  • w waszym związku doszło do zdrady, ale oboje chcecie przejść przez to razem i odbudować wasz związek.

Nie należy się poddawać, więc skoro jest wola, choćby po jednej stronie, by odbudować związek, warto podjąć próbę. Nie będzie to proste, ale w dzisiejszym wpisie postanowiłem podsumować, jakie największe wyzwania stawia przed nami odbudowa związku po zdradzie i jak im sprostać.

Dodatkowo dowiesz się, jak się do tego przygotować ze względu na twoją wyjściową sytuację, jak odbudować małżeństwo po zdradzie oraz jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej.

Potrzebujesz przewodnika, który krok po kroku omówi wszystkie twoje problemy w związku, łącznie ze zdradą, i zaproponuje skuteczne rozwiązania tak, by jakość twojej relacji znacznie się poprawiła? Sięgnij po „Pogotowie Dla Związku” – kompletne opracowanie dotyczące kryzysu w związku i sposobów na uporanie się z nim. Znajdziesz go tutaj.

Za chwilę zaczniemy, ale najpierw sugeruję ci zrobienia darmowego testu online, dzięki któremu ocenisz kondycję twojego związku. Zdrada ma swoje źródło w innych problemach i ten test pozwoli ci je zidentyfikować. Wynik otrzymasz od razu po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Jak naprawić związek po zdradzie: 3 sytuacje

We wstępie zasygnalizowałem, że istnieją trzy sytuacje, w których możesz się znajdować i chcieć odbudować związek po zdradzie. Każda z nich wymaga od ciebie uświadomienia sobie innych rzeczy, dlatego omówmy je sobie po krótce.

Jeśli to ty masz na sumieniu zdradę, rzecz jasna musisz się przygotować na to, że to na twoich barkach będzie spoczywała w dużej mierze odpowiedzialność za odbudowanie związku. Przynajmniej na początku, bo prawda jest taka, że zdrada najczęściej wynika z innych problemów, których oboje nie rozwiązywaliście na przestrzeni czasu.

Czeka cię zatem dużo pracy i udowadniania, że teraz będzie inaczej i drugi raz nie popełnisz tego samego błędu. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ale i pokorę, bo drugiej osobie trudno będzie powstrzymać się od wyrażania negatywnych emocji, próby ukarania cię, kontrolowania czy testowania.

jak uratować związek po zdradzie

Przeczytaj też: Jak odzyskać faceta po zdradzie? i Jak odzyskać dziewczyną po zdradzie?

Jeśli to ciebie zdradzono, ale mimo to chcesz ocalić swój związek, po pierwsze zastanów się, czy naprawdę warto. Czy jesteś w stanie rozwiązać problemy, które doprowadziły do zdrady? Czy będziesz w stanie ponownie zaufać? A przede wszystkim, czy partner/partnerka doceni twoje starania i się zmieni?

Niektóre zdrady wynikają z pewnego zagubienia i deficytu uczuć. Bywa jednak i tak, że druga osoba zwyczajnie nas oszukuje i celowo źle traktuje. Jeśli nie ma szans na to, że zacznie nas darzyć szacunkiem, jeśli obwinia za zdradę wyłącznie nas, trzeba rozważyć, czy odbudowanie z nią związku ma rzeczywiście sens i nie uderza w naszą godność.

Stosunkowo najbardziej komfortowa sytuacja to ta, w której oboje postanawiacie stawić czoła temu, co spotkało wasz związek. Jeśli opracujecie solidny plan, kierując się wskazówkami opisanymi poniżej, macie szansę na sukces.

Ponadto, w każdym z tych przypadków zbawienne może okazać się sięgnięcie po e-book „Pogotowie Dla Związku”, który solidnie przerabia temat zdrady i innych poważnych problemów między partnerami. Znajdziesz go tutaj w promocyjnej cenie.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Jak odbudować związek po zdradzie: 5 wyzwań i rozwiązania

Przejdźmy teraz do wyzwań, z których musimy zdawać sobie sprawę, jeśli chcemy wiedzieć, jak odbudować związek po zdradzie. Wyszczególniłem 5 głównych, które pojawią się w każdym związku. Zaproponowałem również, jaki kierunek trzeba obrać, by im podołać i faktycznie naprawić związek po zdradzie.

Wybaczenie

Pierwszym wyzwaniem będzie oczywiście przeproszenie i uzyskanie wybaczenia. Tak naprawdę najwięcej trudności sprawia ono osobie zdradzonej, która nierzadko nie jest w stanie, przynajmniej na początku, odrzucić chęci zemsty i dostrzec korzyści wynikających z wybaczenia.

Na tym etapie potrzeba dużo cierpliwości i nie można wywierać presji. Nie ma sensu przepraszać w nieskończoność i błagać o przebaczenie, bo to niczego nie przyspieszy. Należy wyrazić skruchę i wykazać się pokorą i zrozumieniem. Sukcesem jest przekonanie skrzywdzonej osoby, by chociaż przemyślała spokojnie sprawę. Trzeba znaleźć równowagę między pokazywaniem, że warto nam dać drugą szansę, a brakiem presji.

Jeśli nie wiesz, jak wybaczyć komuś zdradę, koniecznie przeczytaj ten wpis w całości poświęcony temu zagadnieniu. Pisałem w nim między innymi o tym, że wybaczenie wymaga świadomej decyzji, daje prawo do odczuwania smutku, ale wyprowadza nas powoli ze stanu, w którym negatywne emocje nie pozwalają nam pójść dalej.

Przepracowanie negatywnych emocji

Kolejnym długim etapem jest przepracowanie negatywnych emocji. Osoba zdradzona musi się z nimi zmierzyć i przede wszystkim pozwolić im przemijać. Łatwo wpaść w pułapkę: myślimy, że negatywne emocje trzeba pielęgnować, żeby osoba, która nas skrzywdziła, poczuła się dostatecznie ukarana. Dodatkowo mamy tendencję do chowania urazy i podsycania chęci zemsty.

Właściwe przepracowanie emocji polega na tym, że uświadamiamy je sobie, nazywamy je, ustalamy ich przyczynę i powoli zastępujemy je pozytywnymi emocjami. Pozwalamy natomiast stopniowo blednąć tym negatywnym. Pomocna może okazać się kartka papieru lub zeszyt, gdzie zapiszemy, co nas dręczy. Możemy prowadzić dziennik lub napisać list (nie ma obowiązku przekazywania go partnerowi/partnerce).

Więcej ćwiczeń, które pomogą ci przepracować negatywne emocje i odbudować więź znajdziesz w „Pogotowiu Dla Związku”.

Przyznanie się do błędów

Odkrycie zdrady to moment, w którym dochodzi do bolesnej konfrontacji z rzeczywistością. Okazuje się, że wszystko, co dotychczas usiłowaliśmy zamieść pod dywan, co interpretowaliśmy jako chwilowe problemy, które na pewno niebawem same miną, wszystko, co negowaliśmy i wypieraliśmy ze strachu lub niemocy, powróciło. A zdrada jest tego najbardziej namacalnym dowodem.

jak naprawić związek po zdradzie

Przyszedł zatem czas, by się rozliczyć z przeszłością, skoro celem jest, by przyszłość była inna, lepsza. Każde z was, bez względu na to, kto zdradził, musi wziąć na siebie część odpowiedzialności. Zawiedliście przede wszystkim jako para – nie zadbaliście dostatecznie o wasz związek i nie chcieliście zauważyć pewnych poważnych niedoskonałości.

Nuda, rutyna, brak czułości i bliskości, brak rozmów i spędzania razem czasu, zaniedbywanie siebie i partnera/partnerki, niezrozumienie dla wzajemnych potrzeb i oczekiwań – to wszystko mogło was dotyczyć jako pary i z tym wszystkim musicie się rozprawić.

Odbudowa zaufania

Odbudowa zaufania to etap, na którym wiele par ponosi klęskę. Często jest tak, że na początku jest burza, potem szybko się przejaśnia i pozornie wszystko wraca do normy. Ale do czasu. Negatywne wspomnienia i emocje wracają, a ponadto okazuje się, że chociaż wybaczyliśmy, nie potrafimy już zaufać.

Możliwe, że nie uda wam się odbudować w 100% zaufania. Zdrada pozostawia rysę, której zwykle nie da się zatrzeć. Musicie jednak próbować odbudować je do tego stopnia, by móc razem żyć i nie męczyć się. Nikt nie chce być przesadnie kontrolowany i nikt nie chce trwać w ciągłym niepokoju.

Odbudowanie zaufania to zadanie dla dwojga. Jedno musi zachowywać się wzorcowo: żadnych spóźnień, podejrzanych telefonów, wiadomości czy spotkań, kłamstw i wzbudzania zazdrości. Drugie musi nauczyć się to doceniać i w pewnym sensie zaryzykować, bo albo zaufamy i będziemy szczęśliwi, albo nie i wtedy trudno będzie kontynuować związek tak, by stał się on lepszy. Więcej o odbudowaniu zaufania po zdradzie i kłamstwie przeczytasz w tym wpisie.

Naprawienie związku

Jak naprawić związek po zdradzie? Przyznaliście się do popełnienia błędów, nazwaliście problemy, które pojawiły się w waszym związku. Nie zrobiliście tego jednak po to, by tylko obiecać sobie, że już tak nie będzie. Jeśli nie wiecie, jak rozwiązać te problemy i jak im zapobiegać, jaką macie gwarancję, że następnym razem wasz związek się nie rozsypie?

To klucz do poprawy sytuacji i odbudowania zaufania. Skoro nie ma przyczyn zdrady, jest spora szansa, że podobny incydent się już nie pojawi. W zasadzie dla każdego problemu można znaleźć skuteczne rozwiązanie. Opracujcie je wspólnie, jako zespół, i wprowadzajcie w życie konkretne czynności, zwyczaje i zasady. Poprawcie komunikację, bo to dzięki niej nie dopuścicie do tego, by problemy w waszym związku nagromadziły się.

Nie wiecie jak to zrobić? Nic prostszego! Wystarczy sięgnąć po „Pogotowie Dla Związku”. Techniki, gotowe rozwiązania, ćwiczenia terapeutyczne, strategie – jest tam wszystko, czego potrzebujesz, by odbudować swój związek i zapewnić mu solidne fundamenty.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Jak odbudować związek po zdradzie żony lub męża?

Zdrada to częsta przyczyna rozpadu małżeństw, nie tylko dlatego, że ten, kto zdradza, odchodzi do nowego partnera lub nowej partnerki. To właśnie niemożność wybaczenia i odbudowania zaufania, a także rozwiązania prawdziwych problemów małżeńskich sprawia, że pary się poddają i wnoszą o rozwód lub separację.

Z drugiej strony rozstanie w przypadku małżeństwa jest krokiem bardzo radykalnym. Oznacza przekreślenie tego, co się razem stworzyło, najczęściej przez lata. Małżeństwo to ważna część naszego życia. Oczywiście nie nakłaniałbym nikogo do poświęceń, bo każdy ma jedno życie i powinien je wykorzystać jak najlepiej dla siebie. Warto jednak zrobić porządny bilans i przeprowadzić wiele rozmów, by podjąć świadomą decyzję, której nie będziemy żałować.

Pewnym rozwiązaniem jest separacja. Choć często stanowi ona tylko przejściowy etap przed rozwodem, daje wciąż szanse na powrót – nie unieważnia bowiem małżeństwa. To czas na przemyślenia, ale można go też spożytkować na terapię małżeńską, która lepiej pozwoli nam przepracować negatywne emocje, omówić problemy i być może uświadomić sobie, że jest jeszcze nadzieja dla naszego związku.

Jeśli oboje podejmiecie decyzję o odbudowie małżeństwa, czeka was zmierzenie się z tymi samymi wyzwaniami, które przedstawiłem wyżej. Wspólnie spędzone lata i więź, która niewątpliwie wciąż was silnie łączy, będzie działała na waszą korzyść, o ile podejdziecie do sprawy poważnie i naprawdę przyłożycie się do pracy nad waszym małżeństwem.

Jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej?

Zdrada emocjonalna nierzadko boli bardziej niż wyłącznie ta cielesna, choć często obie formy idą ze sobą w parze. Jednorazowy skok w bok nie musi się wiązać z zaangażowaniem uczuciowym, ale dłuższy romans, nawet jeśli nie ma w nim seksu – już tak.

jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej

Przede wszystkim zdrada emocjonalna nie wynika z potrzeby zaspokojenia pożądania czy sprawdzenia się, ale z deficytu uczuciowego. Brak zrozumienia ze strony partnera czy partnerki, dystans, brak czasu – to wszystko sprawia, że zaczynamy prędzej czy później szukać tego gdzie indziej. Wydaje nam się, że nawiązujemy z kimś przyjaźń, ale szybko rodzi się z tego zauroczenie lub nawet prawdziwa miłość.

Sposobem na odbudowanie związku po zdradzie emocjonalnej jest wyłącznie bardzo solidna praca nad więzią między partnerami. Przede wszystkim, trzeba zrozumieć, dlaczego doszło do oddalenia się, zaakceptować ten fakt i zacząć przeciwdziałać. Długa i szczera rozmowa jest tutaj podstawą, ale alternatywnie można spróbować też np. napisać list.

Jeśli zdrada emocjonalna partnera lub partnerki jest tylko twoim domysłem, trudno ci będzie ją udowodnić wprost, o ile nie doszło do zdrady fizycznej. Musisz zacząć pracować nad związkiem i zbliżyć się, by zacząć dawać to, co partner/partnerka otrzymuje najwyraźniej od kogoś innego.

Masz sporą przewagę, ponieważ jesteście parą, dobrze się znacie i macie wspólną przeszłość. Wykorzystaj to, by odzyskać partnera lub partnerkę. Zamiast oskarżać o nielojalność (która oczywiście nie jest wyłącznie twoją winą), pokaż, że potrafisz naprawić wasz związek, a uda ci się zachęcić do współpracy też tę drugą osobę. Zacznie mieć wyrzuty sumienia wobec ciebie i wycofa się ze swojej potajemnej relacji.

4.5/5 - (4 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.