Dlaczego tak wiele osób zastanawia się, jak odbudować związek po rozstaniu, mimo że wszyscy znamy popularne powiedzenie o nie wchodzeniu dwa razy do tej samej rzeki? Czy odbudowywanie związku z byłym partnerem lub byłą partnerką naprawdę znajduje uzasadnienie i może być dobrym wyborem?
Okazuje się, że nawet 50% par po rozstaniu po pewnym czasie znów się schodzi. Powody tego są różne, ale dowodzi to przede wszystkim, że wcale nie tak dużo osób po rozstaniu chce zostawić dawny związek daleko w tyle i że mimo plagi rozwodów gdzieś w głębi dostrzegamy wartość relacji miłosnej z drugim człowiekiem.
Dziś spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak odbudować związek po rozstaniu. Zobaczymy, czy takie podejście ma rzeczywiście sens, a następnie przyjrzymy się, z czym będziemy musieli się zmierzyć, chcąc odbudować związek na nowo. Będzie to więc wpis nie tyle o samym odzyskaniu ex, ile o tym, jak nie zaprzepaścić drugiej szansy.
Jeśli natomiast interesuje cię, jak wrócić do byłego chłopaka lub byłej dziewczyny, zapoznaj się e-bookiem „Klucz Do Odzyskania”, który poprowadzi cię krok po kroku ku odzyskaniu ex. Oprócz zaawansowanych strategii opartych na psychologii nie zabrakło w nim cennych porad, dzięki którym pod wpływem rozstania staniesz się lepszą osobą i lepszym partnerem/lepszą partnerką. Znajdziesz go pod następującymi linkami: w wersji dla niej i w wersji dla niego.
Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online, dzięki któremu dowiesz się, jakie są twoje procentowe szanse na odzyskanie ex. Wystarczy odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących związku, a wynik pojawi się od razu po zakończeniu testu. Kliknij poniżej.
Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?
Spis treści
Odbudowa związku po rozstaniu: ma sens?
Aby odpowiedzieć sobie na tak zadane pytanie, musimy się zastanowić przede wszystkim nad tym, z jakiego powodu doszło do rozstania z ex i dlaczego chcemy jednak dać danej relacji drugą szansę.
Przyczyn rozpadu związku jest wiele, a do najczęstszych z nich należą:
- zdrada, kłamstwa i brak zaufania;
- niezgodność charakterów i idące za tym częste kłótnie;
- brak wspólnej wizji przyszłości, wspólnych celów, wspólnego systemu wartości;
- rutyna i nuda, osłabienie zainteresowania drugą osobą;
- wywieranie presji z jednej strony i słabnące zaangażowanie z drugiej;
- niezdecydowanie, niepewność uczuć, niezałatwione sprawy z przeszłości.
Kiedy już właściwie rozpoznamy przyczynę rozstania, powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniem problemu i zadać sobie pytanie, czy chcemy go rozwiązać. Jeśli naprawdę nam zależy na drugiej osobie, jesteśmy przekonani, że będziemy w stanie naprawić swoje błędy i stworzyć z tą osobą udany związek mimo pierwszej nieudanej próby, to oczywiście podjęcie wszelkich starań ma sens. Zwłaszcza, jeśli rozstanie było wynikiem chwilowej słabości czy oddalenia się, głupiego nieporozumienia czy braku wyczucia cudzych potrzeb. Nawet jeśli związek nie był długi, ale był dla nas ważny i mamy poczucie straconej szansy, nie ma nic złego w tym, że chcemy go jeszcze odbudować.
Rozważając wszelkie za i przeciw, bierzmy też możliwie obiektywnie pod uwagę postawę drugiej osoby. W istocie, bywa, że zaślepieni miłością nie zauważamy, że nasze uczucia nigdy nie były odwzajemniane, ktoś się nami zabawił, nie potraktował poważnie i być może wcale nie zasługuje, by się dla niego jeszcze starać.
Oprócz tego możemy wskazać na kilka szczególnych przypadków, kiedy odbudowa związku naprawdę nie ma sensu, a może nam nawet zaszkodzić. Nie powinniśmy próbować wracać tylko dlatego, że czujemy się samotni i niekompletni, bo to świadczy tylko o naszej zależności emocjonalnej. Powinniśmy się ponadto wystrzegać związków toksycznych, gdzie pojawia się współuzależnienie czy przemoc.
Jak odbudować związek po rozstaniu
Jeśli naszym celem jest odbudowa związku po rozstaniu, cały proces możemy z grubsza podzielić na 4 etapy. Pierwszym z nich będzie ten następujący zaraz po rozstaniu, następnie odzyskanie ex i powrót do związku. Na ostatnich dwóch etapach staramy się natomiast udowodnić, że potrafimy naprawić to, co wcześniej nie zadziałało, oraz umiemy sprawić, by partner/partnerka nam na nowo zaufał(a).
Okres detoksu
W większości przypadków po rozstaniu (przede wszystkim jeśli nie my je zainicjowaliśmy) dobrze robi okres detoksu. Powinno się go rozpocząć tak szybko, jak to możliwe, zawiadamiając partnera/partnerkę, że akceptujemy jego/jej decyzję o rozstaniu i że postanowiliśmy zająć się swoimi sprawami. Życzmy mu/jej powodzenia i przeprośmy, jeśli mamy za co.
W tym czasie możemy m.in. odpowiedzieć sobie na pytanie, czy odbudowanie związku z tą osobą ma sens. Jeśli tak, dajmy sobie kilka tygodni na opracowanie planu i wprowadzenie zmian, które pomogą nam odzyskać ukochaną osobę.

Przepracujmy w pierwszej kolejności negatywne emocje i zastanówmy się nad sposobem rozwiązania problemów, które doprowadziły do rozstania. Poddajmy refleksji takie aspekty naszej relacji jak system wartości, cele życiowe, charakter. Odświeżmy swój wizerunek, życie towarzyskie i zawodowe. Sięgajmy po nowe doświadczenia, by zrobić dobre wrażenie i skłonić ex do zmiany zdania.
Odzyskanie i powrót
Po okresie detoksu możemy znów pojawić się w życiu naszej utraconej drugiej połówki. Na tym etapie musimy się skupić na ponownym zaciekawieniu jej naszą osobą. Warto do tego wykorzystać media społecznościowe oraz okoliczności, w których możemy ją spotkać, jak wspólna impreza czy często uczęszczane przez nią miejsce publiczne. To też kolejny sprawdzian, po którym poznamy, czy uczucie po tamtej stronie naprawdę wygasło, czy może tylko czeka, aby na nowo je rozbudzić.
Wykorzystaj pomyślne wiatry i zbliż się na nowo do ex, doprowadzając do waszego spotkania sam na sam na neutralnym gruncie. Podczas spotkania subtelnie flirtuj i żartuj, opowiadaj anegdoty, w których przemycisz interesujące informacje na temat twojego życia. Spróbuj podbić jego/jej serce tak, jak udało ci się to kiedyś. Jeśli jesteś facetem, twoim celem powinno być maksymalne zbliżenie fizyczne i pójście do łóżka z byłą partnerką. Jeśli jesteś kobietą, rozpal swojego byłego do granic, ale nie dawaj mu od razu wszystkiego, by poczuł się zachęcony do intensywniejszych starań.
Jak naprawić związek po rozstaniu
Kiedy już wstępnie damy sobie drugą szansę, nasza praca nad związkiem tak naprawdę dopiero się zacznie. Musimy bowiem wrócić do dawnych błędów i nierozwiązanych problemów, by po raz kolejny nie doprowadziły do nieporozumień i oddalenia się.
Punktem wyjścia powinna być szczera rozmowa, w której wzajemnie się wysłuchamy i uszanujemy. To okazja do udowodnienia, że mamy konstruktywne podejście do naszej relacji i chcemy coś poprawić, a nie czujemy się tylko samotni. To moment, by zmierzyć się ze swoimi oczekiwaniami, obawami, potrzebami i planami.
Z jednej strony powinniśmy się wspólnie zastanowić, co należy zmienić w naszej relacji. Z drugiej strony należy wyciągnąć wnioski z naszej autorefleksji i np. jeśli za bardzo koncentrowaliśmy swoje życie wokół partnera lub partnerki, teraz musimy znaleźć równowagę między związkiem a własnym życiem. Dodatkowo, warto zapamiętać, by dawać pozytywne sygnały drugiej osobie (np. okazywać jej zainteresowanie) tylko wtedy, gdy robi coś, co jest przez nas pożądane.
Przeczytaj też: Jak naprawić związek?
Odbudowa zaufania po rozstaniu
Jednym z największych wyzwań na etapie odbudowy związku po rozstaniu jest odbudowa utraconego zaufania. Ma to najczęściej miejsce w przypadku zdrady – co zresztą jest najtrudniejszą sytuacją – ale również kłamstwa czy innego rozczarowania, jakiego partnerzy wzajemnie doświadczyli.

Jeśli to ty jesteś stroną, która zawiodła czyjeś zaufanie, oprócz przeprosin i wyrażenia skruchy konieczne jest zagwarantowanie drugiej osobie, że już więcej nie popełnimy tego samego błędu. Często wymaga to cierpliwości i czasu, przejścia wielu prób, ale daje szansę na uzyskanie wybaczenia i odbudowanie zaufania pomimo pozostałych blizn. Pierwszym krokiem na pewno powinno być odcięcie się od niechlubnej przeszłości, drugim natomiast – zadbanie o bliskość i intymność w związku.
Jeśli natomiast to twoje zaufanie zostało naruszone, pamiętaj, że masz prawo dać sobie czas na uporanie się z negatywnymi emocjami. Warunkiem jest oczywiście to, że druga osoba wykaże się postawą, którą opisałem wyżej. Kiedy podejmiesz decyzję o wybaczeniu, weź za nią odpowiedzialność. Odbudowa zaufania na pewnym etapie musi odbywać się przy dobrej woli obu stron – jeśli będziesz żyć wiecznie z poczuciem żalu i krzywdy, zaufanie nie powróci do waszego związku.
Jak odbudować związek po rozstaniu: podsumowanie
Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania poświęcone temu, jak odbudować związek po rozstaniu, chciałbym jeszcze raz zachęcić cię do sięgnięcia po naprawdę dobry poradnik, jakim jest „Klucz Do Odzyskania”, który zawiera zdecydowanie pogłębione informacje na temat odzyskania byłego lub byłej. Znajdziesz w nim liczne przykłady, praktyczne sugestie i sztuczki, które sprawią, że twoja strategia odzyskania stanie się znacznie skuteczniejsza.
Klikając tutaj, przejdziesz do strony prezentującej e-book, na której możesz zapoznać się z zawartością poszczególnych rozdziałów, pobrać fragment poradnika zupełnie za darmo oraz skorzystać z promocyjnej ceny.
Nie zrażaj się tym, jeśli odbudowa twojego związku wydaje ci się na tym etapie bardzo skomplikowana. Daj sobie szansę i powiedz sobie, że możesz naprawdę zasłużyć na udaną, satysfakcjonującą relację. Jeśli natomiast czujesz, że w twoim przypadku korzystne będzie skonsultowanie się ze specjalistą, zajrzyj do wpisu, w którym tłumaczę, na czym polega terapia dla par. Znajdziesz tam pakiet niezbędnych informacji na temat terapii psychologicznej w parze oraz specjalnie przygotowaną dla naszych czytelników zniżkę na konsultacje indywidualne lub w parze ze specjalistą.