Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak odbudować zaufanie w związku. Zazwyczaj pada ono po stronie tego, kto to zaufanie naruszył, a kto tego żałuje, jednak odbudowanie zaufania to proces długi i skomplikowany, który powinien odbywać się przy udziale obu stron konfliktu.
Niektórzy twierdzą, że można ufać komuś tylko trochę albo niezupełnie. W rzeczywistości jednak, jeśli zastanowimy się nad sensem pojęcia „zaufanie”, dojdziemy do wniosku, że jego obecność lub brak to całkowicie zero-jedynkowa kwestia. Albo się ufa, albo się nie ufa.
Wątpliwości, podejrzenia czy niepokój wskazują na brak zaufania. Najczęstszymi powodami, dla których zaufanie jednego z partnerów zostaje naruszone, są kłamstwo i zdrada, ale pamiętajmy, że do tego dochodzą również np. zatajone fakty (nawet „w dobrej wierze”) oraz niedotrzymane obietnice.
Czy da się zatem odbudować raz utracone zaufanie? A jeśli tak, to jak to zrobić? O tym powiemy sobie w dzisiejszym wpisie. Zastanowimy się, jak wygląda kwestia odbudowania zaufania z punktu widzenia psychologii, zobaczymy też, jak odbudować zaufanie po kłamstwie oraz po zdradzie.
Jeśli zmagacie się z kryzysem w związku z powodu utraty zaufania, np. z powodu zdrady, polecam ci lekturę e-booka „Pogotowie Dla Związku”. To niezwykle rzetelny poradnik dotyczący bardziej i mniej złożonych trudności w związku, z którego dowiesz się również, jak odbudować zaufanie, by ukochana osoba dała ci drugą szansę. Znajdziesz go tutaj.
Zanim przejdziemy do zasadniczej części artykułu, chciałbym zaproponować ci również zrobienie krótkiego testu online, który pozwoli ci natychmiast i całkowicie za darmo ocenić kondycję twojego związku. Kliknij poniżej, a po 2 minutach będziesz już znać swój wynik!
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Jak odbudować zaufanie w związku: psychologia
Jak odbudować zaufanie? Psychologia nie daje na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To dlatego, że odbudowanie zaufania w związku zależy od wielu różnych czynników, przede wszystkim tych osobowościowych. Swój udział mają również przeszłe doświadczenia osoby, której zaufanie zostało w tym momencie nadwyrężone. W związku z tym należy się liczyć z tym, że w przypadku niektórych osób zaufania wcale tak łatwo się nie traci, a potem stosunkowo łatwo i szybko zyskuje, natomiast innym wystarczy jedno potknięcie, by na nawet na zawsze stracić do kogoś zaufanie.
Mogą mieć na to wpływ wydarzenia z przeszłości, również te dotyczące poprzedniego związku czy wręcz relacji z rodzicami. Fakt, że ktoś w przeszłości zawiódł nasze zaufanie może z jednej strony powodować, że jesteśmy na tym punkcie bardzo ostrożni, z drugiej zaś – że nieświadomie związujemy się z ludźmi, którzy powielają znane nam schematy i ponownie nas rozczarowują.
Dodatkowo sprawę komplikować mogą okoliczności utraty zaufania. Im bardziej są one bolesne, im brutalniej burzą nasze wyobrażenie o danej osobie czy nasze oczekiwania względem niej, tym trudniej odbudować będzie nasze zaufanie.
W całym procesie odbudowy zaufania kluczowe jest przede wszystkim słowo „przepraszam” oraz refleksja prowadząca do zrozumienia przyczyn złego postępowania oraz szczerej skruchy. Osoba, którą rozczarowaliśmy lub która poczuła się przez nas oszukana, bardzo często tak naprawdę chce, by partner czy partnerka chciał(a) się poprawić.
Zobaczmy teraz, jak odbudować zaufanie w różnych przypadkach relacji, tych bardziej i tych mniej formalnych.
Jak odbudować zaufanie dziewczyny
W każdym przypadku, by odbudować zaufanie drugiej osoby, musimy pokazać jej, że zrozumieliśmy swój błąd, szczerze przeprosić oraz dać jej przestrzeń i czas, by uporała się z negatywnymi emocjami, wybaczyła i stopniowo odzyskiwała zaufanie.
Zwykle powtarza się, że najważniejsze są czyny, bo przecież można obiecywać, ale dopiero, gdy się obietnicy dotrzyma, to znak, że można nam zaufać. W relacji z kobietą czy dziewczyną nie należy jednak zupełnie bagatelizować mocy słów. Kobiety bowiem bardziej niż mężczyźni przywiązują do nich wagę. Chcą usłyszeć deklarację, by wiedzieć, czego się spodziewać i czego oczekiwać.
Z tego powodu powinno się zwrócić szczególną uwagę na słowo „przepraszam”, które na pewno musi wybrzmieć jako pierwszy krok do odzyskania zaufania. Nie powinno być ono zastąpione czym innym, nie powinno po nim następować usprawiedliwienie („przepraszam, ale…”). Musi być szczere i jednoznaczne, tak samo jak wyrażona skrucha i chęć naprawy tego, co się zniszczyło.
Związek, który przechodzi kryzys z powodu utraty zaufania, można odbudować, jeśli ma się do dyspozycji praktyczny i oparty o wiedzę z zakresu psychologii związków przewodnik taki jak „Pogotowie Dla Związku”. Kliknij poniżej i poznaj jego zawartość.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Jak odbudować zaufanie chłopaka
Jak odbudować zaufanie u chłopaka? Tak naprawdę oprócz szczerych przeprosin trzeba zrozumieć, dlaczego się go oszukało, zdradziło czy w inny sposób rozczarowało. Mężczyźni często skrywają swoje emocje, ale nielojalność czy nieszczerość kobiety, którą kochają, jest dla nich równie bolesna. Aby wybaczyć, potrzebują czasu i przestrzeni, ale też wyraźnej gwarancji, że odbudowanie ich zaufania będzie miało sens.
W tym celu należy wykazać się konsekwencją i cierpliwością. Pokazać wprost, że podejmuje się kroki ku zmianie, poświęcając więcej uwagi partnerowi, słuchając go i rozmawiając z nim. Weź również pod uwagę, że może chcieć cię ukarać, wzbudzając zazdrość czy ignorując. Warto w takiej sytuacji wykazać się wyrozumiałością, która naturalnie ma swoje granice, bo nie da się odbudować zaufania, gdy ktoś ciągle nas wini.
Twój facet musi ci w pierwszej kolejności, po zapewne dłuższej refleksji, przebaczyć, ale ty również powinnaś w końcu przebaczyć sama sobie (oraz jemu, jeśli w głębi duszy go winisz o przyczynienie się do twojego błędu). Jeśli zawsze będziesz wracać do tej sytuacji, nie pozwolisz swojemu partnerowi zakończyć tematu i nigdy nie odbudujesz jego zaufania.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak masz mu pokazać, że zrozumiałaś swoje błędy, zmieniłaś się i więcej ich nie popełnisz, sięgnij po „Pogotowie Dla Związku”, który dokładnie tłumaczy krok po kroku te etapy odzyskiwania zaufania. Kliknij poniżej, by poznać zawartość poszczególnych rozdziałów.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
Jak odbudować zaufanie w małżeństwie
Odbudowanie zaufania w małżeństwie to proces żmudny, ale wiele osób daje mu szansę, również ze względu na powagę więzi męża i żony. Jeśli para tworzy rodzinę, ma dzieci, wspólny dom, czuje, że aby nie pozwolić temu wszystkiemu, co razem stworzyła, obrócić się w proch, powinna spróbować odbudować zaufanie, bo tylko tak związek może zyskać drugie życie.
W małżeństwie ludzie oczekują od siebie w takiej sytuacji przyznania się do błędu i wzięcia na siebie odpowiedzialności. Spodziewają się również, że druga osoba zrozumie ich uraz i da im czas na to, by zaleczyć rany (choć mówi się, że blizna po raz utraconym zaufaniu pozostaje na zawsze).
Kiedy związek przechodzi kryzys z powodu poważnego rozczarowania, najpierw przychodzi szok związany z owym rozczarowaniem, a następnie zdarza się, że relatywnie szybko wszystko pozornie wraca do normy. To dlatego, że tak naprawdę obu stronom zależy na tym, żeby ten bolesny i przykry okres jak najszybciej minął. Niestety zwykle to pospieszne pojednanie i zamiecenie sprawy pod dywan powoduje, że problem wkrótce wraca i osoba, która zawiniła, nie może zrozumieć, dlaczego wciąż obrywa za coś, co zostało jej wybaczone.
Dlatego w poważniejszych i dłuższych związkach praca nad odbudową zaufania powinna być wyjątkowo dojrzała. Ważne jest, żeby dużo ze sobą rozmawiać, by zbliżyć się do siebie, a jednocześnie zrozumieć problemy, które w tej relacji były już od dawna, a których przejawem był właśnie incydent, w którym zaufanie zostało zawiedzione.
Jak odbudować zaufanie w związku po kłamstwie
Jak odbudować zaufanie po kłamstwie? Jeśli chcemy odzyskać zaufanie w związku po kłamstwie, musimy mieć pełną świadomość, czym to kłamstwo dla tej osoby było. Mówiąc krótko, musimy zrozumieć, dlaczego nasze minięcie się z prawdą było tak bolesne dla drugiego człowieka i jakie miało konsekwencje, by następnie wiedzieć, jak temu zaradzić.
Pamiętaj, że kłamstwo to nie tylko powiedzenie wprost czegoś, co nie jest zgodne ze stanem faktycznym. To również zatajenie pewnych istotnych faktów, celowe przemilczenie czegoś czy w pewnym sensie również nie dotrzymanie danego słowa. Dla drugiej osoby jest to nie tylko przykre zaskoczenie, rozczarowanie czy poczucie, że nie może polegać na partnerze/partnerce, ale również, co bardzo ważne, oznaka, że ona też nie jest darzona zaufaniem! To właśnie ten aspekt najczęściej okazuje się najbardziej bolesny.

Pierwszym krokiem do odbudowania zaufania w takiej sytuacji jest przerwanie łańcucha kłamstw w sposób definitywny. Należy wszystko ujawnić i zmierzyć się z konsekwencjami. Później powinny nastąpić przeprosiny oraz wyjaśnienie powodów, dla których się tak postąpiło. Niektóre kłamstwa wydają nam się bowiem powiedziane w dobrej wierze, po to, by nie zasmucić, zaniepokoić czy rozzłościć drugiej osoby, ale tak naprawdę pokazują, że nie potrafimy być z nią szczerzy na dobre i na złe, a tego ona od nas oczekuje.
By stopniowo odbudowywać zaufanie w takiej sytuacji, musimy dążyć do uzyskania przebaczenia, dużo rozmawiać z partnerem/partnerką, ale też liczyć się z tym, że przez dłuższy czas będziemy musieli bardzo wyraźnie dawać dowody naszej szczerości i prawdomówności. Zaufaj mi, ostatecznie takie podejście nie tylko zbliży was do siebie i umocni waszą więź, ale też sprawi, że sam(a) poczujesz się lepiej i lżej – bo z czystym sumieniem oraz poczuciem wsparcia i zrozumienia.
Jak odbudować zaufanie po zdradzie
O tym, jak odbudować zaufanie w związku po zdradzie, można było już po części przeczytać w moich poprzednich wpisach: „Jak odzyskać faceta po zdradzie” oraz „Jak odzyskać dziewczynę lub żonę po zdradzie”. Standardowe kroki, które na pewno należy zrobić, zanim podejmie się wspólnie decyzję z partnerem lub partnerką o próbie odbudowania relacji, to:
- zrozumienie swojego błędu, przyczyn popełnienia go i szczera skrucha
- odcięcie się w 100% od osoby, z którą się zdradziło partnera lub partnerkę, oraz wszelkich powiązań z aktem zdrady
- wyraźne przeprosiny i cierpliwe oczekiwanie na wybaczenie, bez wywierania presji.
Jednocześnie nie powinno się bagatelizować aktu zdrady, ale i unikać niepotrzebnego wnikania w szczegóły tego wydarzenia tak, by druga osoba przekonała się, że to nie było dla ciebie ważniejsze od związku z nią.
Wiele osób zadaje sobie również pytanie, jak odbudować zaufanie po zdradzie emocjonalnej. Wbrew pozorom ta zdrada niekiedy boli bardziej, niż ta cielesna. To dlatego, że następuje do złamania jednego z filarów związku – intymności – który polega również na tym, że do naszego najgłębiej ulokowanego duchowo-emocjonalnego świata wpuszczamy wyłącznie najbliższą nam osobę. Gdy tą osobą okazuje się ktoś spoza związku, wyjątkowo trudno może być odbudować zaufanie (podobnie jak w przypadku kłamstwa – ponieważ osoba, która traci zaufanie ma wrażenie, że jej też się nie ufa).
W każdym przypadku bardzo ważna jest cierpliwość i rozmowa, a także swego rodzaju takt i opanowanie, by z jednej strony zrobić pokornie miejsce na negatywne emocje drugiej osoby, a jednocześnie dać jej do zrozumienia, że odbudowywanie zaufania może odbyć się tylko pod warunkiem wybaczenia i nie obarczania winą.
Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu do końca i zachęcam do zapoznania się z e-bookiem „Pogotowie Dla Związku”. Gwarantuję ci, że znajdziesz tam wskazówki, które na zawsze odmienią twoją relację z partnerką bądź partnerem!