Jak nie przejmować się opinią innych: 3 kluczowe wskazówki

Jak nie przejmować się opinią innych

Chcesz dowiedzieć się, jak nie przejmować się opinią innych i pokonać strach przed byciem osądzanym? Trafiłeś we właściwe miejsce!

Strach przed oceną ze strony innych to problem, którego doświadcza mnóstwo ludzi. Jeśli ty również odczuwasz tego typu lęk, dobrze wiesz, jak bardzo negatywnie wpływa on na twoje zachowanie, twoje poczucie własnej wartości i twój wewnętrzny spokój.

W tym artykule przede wszystkim dogłębnie przeanalizujemy zjawisko strachu przed osądzeniem. Przed podjęciem jakichkolwiek działań zawsze należy zrozumieć problem, z którym się borykamy.

Następnie podam ci kilka bardzo cennych wskazówek, jak nie przejmować się opinią innych, tak abyś wiedział, co zrobić, by stać się bardziej zdecydowaną, pewną siebie i niezależną osobą.

Jesteśmy już prawie gotowi, aby zacząć! Jednak najpierw zapraszam cię do wykonania krótkiego testu online. Dzięki niemu dowiesz się, jaki jest twój obecny poziom pewności siebie i być może odkryjesz bariery, które uniemożliwiają ci zwiększenie twojej samooceny. Zrób go teraz – jest niezwykle przydatny, a jego wykonanie zajmie ci tylko 2 minuty!

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Jak nie przejmować się opinią innych i dlaczego to takie ważne

Człowiek jest istotą społeczną. Zgodnie ze swoją naturą potrzebuje być porównywany z innymi ludźmi, tak aby otrzymać ich aprobatę, szacunek i uznanie.

Strach przed oceną innych jest głęboko zakorzeniony w naszym DNA. Dzieje się tak dlatego, że w głębi duszy każdy z nas chciałby zadowolić wszystkich wokół siebie… ale to niemożliwe!

Nie da się zadowolić wszystkich, być doskonałym i jednocześnie uniknąć popełniania życiowych błędów!

Poza tym, ludzie stale wydają swoje opinie na każdy możliwy temat i będą to robić nieustannie, niezależnie od tego, jak się zachowujesz. Krótko mówiąc… bez względu na to, jak bardzo będziesz starał się zadowolić innych, zawsze znajdzie się ktoś, komu nie będzie to odpowiadać!

Są tacy, którzy oceniają, ponieważ są zazdrośni i tacy, którzy robią to z nudów lub z przyzwyczajenia. Niektórzy dokonują oceny z braku kultury. Inni natomiast myślą, że ich opinia dużo dla ciebie znaczy i w czymś ci pomoże.

Ale prawda jest taka, że ani twoi rodzice, ani rodzina, przyjaciele czy znajomi nie wiedzą na pewno, co jest dla ciebie odpowiednie, a co nie. Ci, którzy cię oceniają, w większości przypadków mają tylko częściową wizję rzeczywistości, wobec której wyrażają swój osąd i nie wiedzą, jakie są twoje prawdziwe cele i potrzeby.

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się, jak nie przejmować się opinią innych. Przykładając zbyt dużą wagę do opinii i ocen ludzi, ryzykujesz, że obarczysz się tysiącem lęków, które uniemożliwią ci życie na własnych warunkach.

Próbując zadowolić wszystkich, przestajesz wsłuchiwać się w siebie i działać zgodnie ze swoją prawdziwą naturą. Poza tym blokujesz się przed okazywaniem swojej wyjątkowości i nie robisz tego, co naprawdę jest dla ciebie w życiu ważne.

jak przestać przejmować się opinią innych

Podporządkowywanie się rodzicom, innym ludziom czy generalnie społeczeństwu niesie ze sobą ogromne ryzyko dla twojego szczęścia. Wpływa też negatywnie na twoje dobre samopoczucie psychiczne. Twoja natura prędzej czy później ujawni się, zbuntuje i będzie próbowała obronić się przed wpływami innych ludzi. Ten proces nie będzie bezbolesny: rozwinie się w tobie cała seria emocji i wewnętrznych konfliktów.

Wszystkie filary, na których opierałeś swoje życie, zawalą się. Ponadto pojawią się problemy w pracy, w rodzinie, z partnerem i przyjaciółmi. A wszystko dlatego, że próbowałeś zadowolić innych, sprzeciwiając się swojemu prawdziwemu „ja”.

Poczucie niepewności, które się u ciebie pojawia, nie wynika z twojego sposobu bycia. Jest generowane przez krytykę tych, którzy chcą, abyś stał się inną osobą, niż jesteś, i tych, którzy próbują narzucać ci swoje własne poglądy.

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się, jak nie przejmować się opinią innych. Musisz także wiedzieć, jak rozpoznać swoją prawdziwą naturę i podążać własną drogą. Tylko w ten sposób będziesz mógł żyć w zgodzie z samym sobą i swobodnie manifestować swoją naturę w całej jej okazałości.

Jak przestać przejmować się opinią innych: 3 wskazówki

Zobaczmy więc, jak wyznaczyć sobie drogę, która doprowadzi cię do prawdziwej wolności. Postaram się pokazać ci, jak ignorować opinie innych i przezwyciężyć strach przed byciem osądzonym. Oto moje wskazówki:

1. Przestań być perfekcjonistą

Jeśli panicznie boisz się osądów innych, być może wynika to z tego, że traktujesz siebie zbyt surowo. A może masz też wobec siebie zbyt wysokie wymagania? Nie chcesz popełniać błędów, chcesz zadowalać każdego i dążyć do perfekcji we wszystkim, co robisz? Być może nadszedł czas, aby zmienić swoje nastawienie!

Pomyśl na przykład o wzorowym uczniu, który w szkole zawsze dostaje najlepsze oceny. Dla niego nawet otrzymanie piątki zamiast szóstki to tragedia! Czuje się oceniany przez kolegów z klasy, nauczycieli i rodziców, podczas gdy mimo wszystko uzyskał ocenę wyższą niż większość klasy.

Perfekcjonizm jest szkodliwy: paraliżuje cię i nadmiernie wystawia na osąd innych. Czy na pewno zawsze chcesz być taki doskonały? Nieznaczne obniżenie swoich oczekiwań pozwala czasem zwiększyć produktywność, zrelaksować się i nauczyć żyć spokojniej, nawet z oceną innych 😉

2. Uwierz w siebie

Aby nauczyć się, jak nie przejmować się opinią innych, będziesz musiał stać się silniejszą osobą. Ponadto powinieneś bardziej wierzyć w siebie i swoje przekonania. Będzie to niosło ze sobą dwa główne skutki:

  • Pójdziesz przed siebie, nie oglądając się na innych: wierząc mocno w swoje zasady, wyznaczysz sobie jasną ścieżkę, którą będziesz podążał. Każda próba zdeptania tej ścieżki przez innych będzie powodowała, że przeanalizujesz swoje wartości i przekonania, a następnie zaczniesz ich bronić.
  • Inni przestaną mieć na ciebie wpływ: widząc twoją determinację, ludzie będą mniej skłonni do wywierania na ciebie wpływu, a nawet osądzania cię. Człowiek z natury odczuwa potrzebę przekonywania innych do swoich poglądów. Zwykle jednak poddaje się, gdy ma do czynienia z silnymi i pewnymi siebie ludźmi.
Jak nie przejmować się opinią innych

3. Przestań oceniać sam siebie

Prawda jest taka, że często to nie inni oceniają ciebie, tylko to właśnie ty wydajesz opinie o sobie samym. Cały czas osądzasz siebie, a potem przenosisz ten osąd na innych ludzi. Przekonujesz sam siebie, że nikt nie ma nic lepszego do roboty niż myślenie o twoich wadach i o tym, co robisz.

Zazwyczaj osoby nieco nieśmiałe lub niepewne siebie są nadmiernie skupione na tym, co inni mogliby o nich pomyśleć. Ten nadmierny strach przed osądem innych blokuje ich i powoduje, że nie oceniają realnie rzeczywistości.

Myślisz, że wszyscy cię oceniają lub chcą to zrobić, gdy tylko otworzysz usta lub zrobisz jakiś krok? Prawda jest jednak taka, że każdy zajęty jest swoim życiem. Nikt z pewnością nie ma czasu, aby myśleć o twoich zachowaniach i poddawać je osądom.

Takie opinie pochodzą tylko z twojej głowy i zazwyczaj nie są kreowane przez innych. Oto moja rada dla ciebie: naucz się rozpoznawać sytuacje, w których bardziej, niż powinieneś, martwisz się oceną innych. Następnie pomyśl, skąd właściwie one się biorą i zrelaksuj się. Zobaczysz, że całe twoje życie zacznie się układać znacznie lepiej.

To były moje wskazówki, jak przestać przejmować się opinią innych. Mam nadzieję, że teraz już wiesz, w jaki sposób powinieneś rozwiązać ten problem raz na zawsze.

Zajrzyj też do innych artykułów związanych z podobnymi treściami, które znajdziesz w zakładce Rozwój osobisty na naszym blogu.

5/5 - (2 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.