Jak nie być zazdrosnym o dziewczynę? Jak przestać być zazdrosną o faceta?
Zazdrość to naturalne odczucie, które znamy niemal od zawsze. Zdarza nam się zazdrościć innym stanu posiadania albo tego, że im się powiodło, a nam nie. Często się przy tym porównujemy, na własną niekorzyść.
Ale gdy mówimy o zazdrości, jeszcze częściej mamy na myśli relacje międzyludzkie, szczególnie te miłosne. To element niemal każdego związku, wynikający z tego, że nam na kimś bardzo zależy, a także z tego, że boimy się go stracić.
Zazdrość nierzadko jest przyczyną konfliktów w związku, a przede wszystkim złego samopoczucia w relacji. Zdając sobie z tego sprawę, zadajmy sobie pytanie, jak przestać być zazdrosnym.
W dzisiejszym wpisie wyjaśnię w 6 punktach, co zrobić, żeby nie być zazdrosną lub zazdrosnym w związku. Powiem też, dlaczego zazdrość szkodzi relacji oraz kiedy może być dla nas sygnałem ostrzegawczym.
Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia poniższego darmowego testu online, z którym ocenisz kondycję swojego związku. Być może zazdrość wynika z innych, dodatkowych problemów, które uda ci się zdiagnozować:
W jakiej kondycji jest Twój związek?
Spis treści
Jak nie być zazdrosnym / zazdrosną w związku?
Uczucie zazdrości w związku dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku tych pierwszych skoncentrowana jest ona głównie na sferze cielesnej i na niebezpieczeństwie wynikającym z obecności rywali. Natomiast w przypadku kobiet częściej pojawia się wizja partnera, który ulega pokusie i pozwala się uwieść innej, bardziej atrakcyjnej kobiecie.
W obu przypadkach jednak zazdrość wynika z lęku, a przejawia się agresją, bierną (obrażanie się) lub czynną (awantury, kontrolowanie). Istnieje ryzyko utraty panowania nad tą emocją, dlatego warto zrobić 6 niżej opisanych kroków, które pozwolą uwolnić się od zbyt silnej zazdrości.
1. Zrozum mechanizm zazdrości
Pierwszym krokiem do uporania się z problemem jest zrozumienie go. Rozłożenie na czynniki pierwsze potrafi naprawdę oświecić i nauczyć panowania nad reakcjami i emocjami.
Mechanizm zazdrości opiera się na trzech elementach. Jednym z nich jesteś ty. Drugim – osoba, którą kochasz. Trzecim – ktoś, kto potencjalnie mógłby ci ją odebrać. Zazdrość towarzyszy nam, gdy obawiamy się, że stracimy coś (lub kogoś) na rzecz kogoś innego.

To, co odczuwasz jako zazdrość, to lęk, że stracisz osobę, na której ci zależy, którą chcesz mieć przy sobie. Nie chcesz, by twoim kosztem zyskał ją ktoś inny. To rodzi w tobie chęć kontroli, ponieważ sądzisz, że tylko tak upilnujesz partnera lub partnerki.
Możesz oczywiście mieć konkretne powody do zazdrości, ale równie dobrze wszystko może się rozgrywać w twojej głowie. Niezależnie od tego, sama zazdrość jest w tobie – to twój lęk przechodzący w agresję. A lęk z kolei karmi się różnymi rzeczami, o których powiemy sobie teraz…
2. Popraw poczucie własnej wartości
Brak pewności siebie i niska samoocena niesamowicie podsycają lęki, które wywołują zazdrość. Jeśli czujesz się gorszy/a od potencjalnych rywali/lek, zagrożenie z ich strony z twojej perspektywy rośnie. W głębi czujesz, że w tej konkurencji wygra ktoś inny, że ukochana osoba będzie wolała od ciebie kogoś innego.
W twoim niskim poczuciu własnej wartości tkwi sedno problemu. To przez nie porównujesz się obsesyjnie z innymi i boisz się, że partner/ka straci tobą zainteresowanie. Masz wrażenie, że jedyna broń, jaką posiadasz, to kontrola.
Pytanie, jak nad tym pracować i jak nie być zazdrosnym dzięki temu. Zacznij od skoncentrowania się na sobie i własnym życiu. Postaraj się znaleźć jak najwięcej zalet: cech charakteru, zdolności i innych rzeczy, które sprawiają, że jesteś wartościową osobą.
Dużo dają pozytywne zwroty z otoczenia. Spotkania ze znajomymi czy hobby to dobry punkt wyjścia. Pielęgnuj w sobie to, co sprawia, że partner/ka z tobą jest.
Przeczytaj też: Jak pokonać zazdrość w związku?
3. Kontroluj ciągi myślowo-emocjonalne
Twój lęk bierze się także z natłoku negatywnych myśli. To one w prostej linii powodują w tobie odczuwanie określonych emocji. Odpowiedz więc sobie na pytanie, o czym dokładnie myślisz, kiedy jesteś zazdrosny/a.
Być może zaczynasz wyobrażać sobie, jak ukochana osoba wyraża zainteresowanie kimś innym i poświęca komuś innemu uwagę, a może nawet wręcz widzisz oczami wyobraźni, jak flirtuje lub cię zdradza.

Możliwe, że zaczynasz myśleć, że jesteś nieudacznikiem, że wyglądasz okropnie, że przestałaś być atrakcyjna. Szukasz w sobie powodów, dla których bliska ci osoba mogłaby cię porzucić.
Spróbuj zatrzymać tę myśl, uchwycić ją i zastanowić się, ile jest w niej prawdy. Jeśli zaczniesz rozważać ją czysto racjonalnie, jakby należała do kogoś innego, zauważysz, że jest ona skrajna, przesadzona i nieadekwatna do sytuacji. Postaraj się ją odrzucić, zanim zacznie warunkować to, co czujesz.
4. Doceniaj wspólny czas
Jeśli zastanawiasz się, jak przestać być zazdrosnym o wszystko, pomyśl, czy przypadkiem nie tracisz jednocześnie czegoś ważnego. Tą ważną rzeczą jest wspólnie spędzony czas z ukochaną osobą i korzyści, jakie z tego płyną.
Osoby zazdrosne dużo bardziej koncentrują się na potencjalnych zagrożeniach i na swoich lękach, niż na „tu i teraz”. Przez to są nieobecne, przestają przywiązywać wagę do wspólnych chwil i zaniedbują relację. Jeśli partner/ka odejdzie, to prędzej to będzie powodem takiej decyzji.
Związek trzeba pielęgnować. To ciągła praca, a nie coś, co zdobywamy i jest nam dane na całe życie. Zamiast nakręcać się na zazdrość, pomyśl, jak możecie miło spędzić czas, o czym porozmawiać, jak się zabawić, jak sprawić sobie przyjemność. Pomożesz swojemu związkowi i sobie także.
W ty miejscu chciałby ci polecić lekturę e-booka „Pogotowie Dla Związku„. Jest to poradnik dla par w kryzysie zmagającymi się z różnymi problemami. Poza tym, że część jest poświęcona właśnie zazdrości, znajdują się tam praktyczne porady, jak poprawić atmosferę w związku, oraz ćwiczenia na wzmocnienie więzi.
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami
5. Rozmawiaj, by rozładować napięcie
W opanowywaniu zazdrości bardzo pomaga też po prostu rozmowa z partnerem lub partnerką. Powinniście sobie ufać. Nie możecie się ciągle bać, że albo ktoś was zostawi, albo zdradzi, albo będzie wiecznie podejrzliwy i kontrolujący. Na strachu nie buduje się zaufania.
Powiedz drugiej osobie o swoich obawach, żeby rozbroić bombę, zamiast rozniecać kolejną awanturę. Wyjaśnij, że czujesz się niepewnie, bo z powodu różnych problemów spadła twoja samoocena. Albo że czujesz się nieatrakcyjna i masz wrażenie, że inne kobiety bardziej się podobają twojemu partnerowi.
Nie chodzi o to, żeby wzbudzać litość czy poczucie winy. Dzielisz się tym, co myślisz, co cię dręczy. Powiedz, że nie chcesz, żeby zazdrość niszczyła waszą relację, ale chcesz poszukać rozwiązań, które pomogą ci ją mniej odczuwać.
Partner/ka na pewno wie, że odczuwasz zazdrość także z miłości. Skupcie się na tym: na mówieniu sobie, że wam zależy na waszej relacji, że się kochacie i chcecie ze sobą być. To ukoi, choć częściowo i chwilowo, twój niepokój.
6. Zadbaj o siebie
Ostatni krok posłuży poprawie twojej samooceny oraz wpłynie na poprawę atmosfery w waszym związku. Chodzi po prostu o to, żebyś o siebie zadbał/a. Wydaje się to banalne, ale często o tym zapominamy.
Lęk przed odrzuceniem i związana z nim zazdrość może wynikać z przekonania, że jesteśmy nieatrakcyjni. I to nie tylko fizycznie, ale również z powodu nieciekawego stylu życia i niechęci do poznawania nowych rzeczy.

Ponownie skup się trochę na sobie i zamiast się porównywać do innych, zapisz się na siłownię, basen, do fryzjera, odśwież garderobę, umaluj się, załóż obcasy i sukienkę, przystrzyż zarost (nie wszystko na raz ;)). I mężczyźni, i kobiety zwracają uwagę na poprawę wizualną partnera/ki.
Oprócz tego zadbaj właśnie o to, by twoje życie nabrało trochę kolorów. Trudno się odchodzi od starych przyzwyczajeń, ale warto spróbować czegoś nowego. To nie tylko sprawi, że przestaniesz być zazdrosny/a, ale też zwróci uwagę twojej drugiej połówki na ciebie i wprowadzi powiew świeżości do waszego związku.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak jeszcze poprawić atmosferę między wami, pozbawić ją zbędnych napięć i uatrakcyjnić, polecam ci lekturę „Pogotowia Dla Związku” (kliknij tutaj).
Dlaczego nie warto być zazdrosnym / zazdrosną?
Z psychologicznego punktu widzenia, to zazdrość jest przyczyną zdrady, a nie odwrotnie. Dlaczego? Ponieważ niszczy więź między partnerami, pozbawia wzajemnego zaufania i zrozumienia.
Kontrolowanie, atakowanie, robienie awantur, podejrzliwość, przeszukiwanie prywatnych rzeczy – jak takie zachowania mogłyby pozytywnie wpłynąć na więź? To właśnie one powodują, że druga osoba coraz bardziej się oddala.

A zatem jak nie być zazdrosną lub zazdrosnym? W chwilach słabości (np. gdy partner/ka wychodzi na spotkanie ze znajomymi) dobrze jest pomyśleć sobie, jak wiele rzeczy można zrobić zamiast bycia zazdrosnym. Oto kilka przykładów:
- Umów się ze swoją drugą połówką na jakąś wspólną aktywność kolejnego dnia, np. wycieczkę rowerową albo randkę;
- Bezpośrednio przed wyjściem partnera/ki spędźcie miło czas;
- Wyraź chęć poznania znajomych partnera/ki, nie unikaj towarzyszenia na imprezach;
- W tym czasie umów się ze swoimi przyjaciółmi albo wyjdź z domu w innym celu (np. hobbystycznym);
- Jeśli zostajesz w domu sam/a, potraktuj to jako czas dla siebie i spraw sobie jakąś przyjemność, spróbuj się zrelaksować.
Jest tyle wartościowych i przyjemnych rzeczy, które możesz zrobić, zamiast być zazdrosnym/ną. I dzięki temu po wszystkim powitasz partnera/kę z uśmiechem, a nie awanturą i fochami!
Jak przestać być zazdrosnym / zazdrosną: lampki ostrzegawcze
Jest kilka sygnałów ostrzegawczych, które świadczą o tym, że nasza zazdrość zdecydowanie wymyka się spod kontroli. To wyraźne oznaki, że trzeba zacząć działać.
Chorobliwa, obsesyjna zazdrość, w dodatku połączona z uzależnieniem od alkoholu może oznaczać, że zmagasz się z syndromem Otella. W takiej sytuacji objawy wskazują na konieczność podjęcia terapii.
Nadmierna zazdrość, połączona z potrzebą kontroli i manipulowaniem uczuciami drugiej osoby może być oznaką innych zaburzeń, np. narcystycznego. Więcej o zazdrości narcyza przeczytasz w tym wpisie.
Niektórzy potrafią być zazdrośni nawet nie o aktualne relacje partnera/ki z innymi osobami, ale o jego/jej poprzednie związki, romanse i flirty, również te należące do dalekiej przeszłości. Mówimy wówczas o zazdrości wstecznej, która łatwo może przerodzić się w obsesję. Więcej przeczytasz o niej w tym artykule.
Dotarliśmy do końca tego wpisu, w którym starałem się odpowiedzieć ci na pytanie, jak nie być zazdrosnym lub zazdrosną w związku. Mam nadzieję, że zastosowanie się do zamieszczonych tu porad pozwoli ci opanować te trudne emocje, pozbyć się lęków i poprawić relację z partnerem lub partnerką.
Na koniec przypominam, że jeśli zauważasz, że twój związek wpada w kryzys, warto rozważyć sięgnięcie po pomocne narzędzia. Takie, które pozwolą poprawić komunikację, rozwiązać typowe problemy, odbudować więź, wprowadzić powiew świeżości w relacjach intymnych i pomóc stworzyć szczęśliwy związek na nowo.
Takim narzędziem jest poradnik „Pogotowie Dla Związku„, który zawiera teoretyczne wyjaśnienia, praktyczne porady i gotowe ćwiczenia do wykonania samodzielnie lub w parach. Kliknij poniżej, by poznać bliżej jego zawartość i pobrać go już dziś:
Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami