Szukaj
Close this search box.

Jak naprawić związek? Porady, co zrobić, by polepszyć związek

jak naprawić związek

Jak naprawić związek, który się rozpada? I jak polepszyć relacje w związku?

Udany związek to jeden z ważniejszych celów większości osób i większości par. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy w poważniejszej relacji, z którą wiążemy konkretne plany, zależy nam, żeby między nami a partnerem wszystko układało się jak najlepiej. Podchodzimy do tego ze swego rodzaju ambicją i jesteśmy dumni, kiedy znajomi postrzegają nas jako idealnie zgraną, kochającą się parę.

Kiedy jednak zauważamy, że coś nie gra, możemy nawet postrzegać to jako osobistą porażkę. Niekiedy gubimy się w tym nieco, skupiając się bardziej na szukaniu winnego zamiast realnego rozwiązania – a sposobów na naprawienie związku jest przecież wiele i warto się im przyjrzeć, by następnie je wypróbować i nie tylko uratować to, na czym naprawdę nam zależy, ale też po prostu poprawić relacje.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się temu, jak naprawić związek. Przygotowałem sugestie, zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, które warto wziąć sobie do serca, by uzdrowić swój związek. Zobaczymy również, jak poprawić relacje w związku, kiedy nie dopadł go jeszcze kryzys, a także przyjrzymy się szczególnym sytuacjom i odpowiemy na pytanie, jak naprawić związek po kłótni, zdradzie, zerwaniu i w innych przypadkach.

Jeśli dodatkowo chcesz zgłębić temat na własną rękę i poznać zaawansowane techniki, dzięki którym naprawisz związek, polecam ci poradnik „Pogotowie Dla Związku”, w całości poświęcony radzeniu sobie w czasie kryzysu w relacji z partnerem lub partnerką. Możesz zapoznać się z jego zawartością, klikając ten link.

Na początek chciałbym zachęcić cię jeszcze do zrobienia darmowego testu online, który pomoże ci ocenić sytuację w twoim związku. To doskonały sposób na uporządkowanie sobie w głowie tego, co tak naprawdę cię trapi. Interpretacja wyniku podpowie ci, co dalej robić.

W jakiej kondycji jest Twój związek?

Jak naprawić związek: porady dla niej i dla niego

Podstawowym narzędziem, które pomoże nam naprawić związek, jest szczera rozmowa. Wydaje się, że to oczywiste, jednak warto mieć na uwadze, że do szczerej rozmowy należy się przygotować, by przyniosła odpowiednie efekty. Oto, co należy rozważyć:

 • Co naszym zdaniem w związku nie działa i jak się to objawia?
 • Jakie czynniki zewnętrzne na to wpływają i co można z nimi zrobić?
 • Jak nasz charakter i nasze zachowania na to wpływają?
 • Jak wpływa na to charakter i zachowanie drugiej osoby?
 • Co jest dla nas najtrudniejsze do zaakceptowania?
 • Na jakie ustępstwa jesteśmy gotowi?
 • Dlaczego chcemy naprawiać nasz związek?
 • Jakich efektów oczekujemy?

Jeśli dobrze sobie przygotujemy odpowiedzi na te pytania, będziemy mieli podstawę do przeprowadzenia rozmowy, w której łatwiej nam będzie kontrolować emocje i wyrazić to, co czujemy. Szczegółowe wskazówki dotyczące tego, jak podjąć rozmowę o problemach i jak znaleźć najlepsze rozwiązania w konkretnych sytuacjach, wraz z praktycznymi przykładami, znajdziesz w e-booku „Pogotowie Dla Związku„. Kliknij poniżej i dowiedz się więcej.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

Jak naprawić związek z chłopakiem

Jeśli zauważyłaś, że w twojej relacji z chłopakiem coś przestało się układać i nie jest już tak, jak kiedyś, na pewno będziesz musiała z nim porozmawiać. Weź jednak pod uwagę sposób komunikacji. Mężczyźni oczekują zwykle, że problem zostanie im zakomunikowany w sposób jasny i czytelny po to, by następnie można było opracować jego rozwiązanie.

Staraj się zatem nie owijać w bawełnę, nie udawać, że nic się nie dzieje, używać dokładnie takich słów i przykładów, które najlepiej ilustrują to, jak się czujesz. Nie atakuj, ale komunikuj i okaż swoją gotowość do pracy nad waszym związkiem. Staraj się uniknąć kłótni i zadbaj, by rozmowa odbyła się w intymnej atmosferze tak, żebyście oboje czuli się swobodnie i by nikt wam nie przeszkadzał. Im bardziej będziesz konkretna, a przy tym łagodna, tym większe szanse na współpracę ze strony partnera.

Jak naprawić związek z dziewczyną

Kobietom łatwiej przychodzi mówienie o swoich uczuciach i okazywanie ich, również tych negatywnych. Jeśli często się kłócicie, z jej ust słyszysz liczne zarzuty i masz wrażenie, że konflikt między wami narasta, przejęcie inicjatywy i zaproponowanie rozmowy zostanie na pewno docenione przez partnerkę.

Staraj się podczas niej okazać jej bliskość, czułość i zrozumienie. Weź pod uwagę, że prócz znalezienia rozwiązania dla waszych problemów może zależeć jej na tym, żeby po prostu wyrzucić z siebie nagromadzone emocje i otrzymać od ciebie wsparcie. Zadeklaruj konkretne zmiany, bo obietnice, które nie są puste, stanowią dla niej ważną gwarancję. Mówiąc jej o swoich oczekiwaniach, jednocześnie podkreślaj, co w niej cenisz i lubisz. Jeśli rozmowa zacznie być niebezpiecznie napięta, przerwij ją i wróć do niej później.

Jak poprawić relacje w związku

Nie zawsze problem, który pojawia się w naszym związku, musimy definiować jako kryzys. Różne czynniki, również (a nieraz przede wszystkim) zewnętrzne, wpływają na to, że chwilowo się od siebie oddalamy, mamy dla siebie mniej czasu, dopada nas rutyna, gorzej się dogadujemy, rzadziej okazujemy sobie uczucia, zaskakujemy siebie pozytywnie nawzajem czy wchodzimy w bliski kontakt fizyczny.

jak poprawić relacje w związku

Rozmowa, o której pisałem wyżej, ma na celu określenie problemu i zaplanowanie działań, ale jeśli ten problem nie jest zbyt konkretny, a po prostu czujemy, że w naszym związku mogłoby być lepiej, warto wdrożyć w codzienne życie kilka rytuałów, które polepszą nasze relacje w związku:

 • Poświęcajcie codziennie czas na rozmowę – niech stanie się to rytuałem, który oboje staracie się pielęgnować. Jeśli nie jesteście w tym momencie razem, umówcie się na telefon.
 • Pamiętajcie by okazywać sobie czułe gesty – możecie określić nawet ich dzienną ilość. Za każdym razem to może być coś innego: pocałunek, przytulenie, poczęstowanie kawą.
 • Znajdźcie sobie wspólne hobby lub sport – ruch działa bardzo uwalniająco, ale jeśli brak wam pomysłów, możecie zacząć od wspólnego oglądania filmów i seriali, zagrania w grę albo gotowania.
 • Róbcie sobie prezenty i niespodzianki – takie, które będą bezinteresowne, bez oczekiwania czegoś w zamian, a motywowane po prostu chęcią niespodziewanego sprawienia drugiej osobie radości.
 • Oderwijcie się od codzienności i wyjedźcie na wakacje czy weekend, nawet jednodniową wycieczkę czy po prostu pójdźcie na randkę. Zmiana otoczenia odświeża relacje.
 • W łóżku starajcie się zawsze poświęcić trochę czasu na bliskość fizyczną, bez presji uprawiania seksu. Cieszcie się również innymi przyjemnościami, przede wszystkim byciem razem w intymnej sytuacji.
 • Dajcie sobie czasem trochę przestrzeni, by jedna i druga strona poczuły większą potrzebę bycia razem i chwilową tęsknotę, która pozwoli docenić związek.

A jeśli potrzebujesz więcej inspiracji – odsyłam cię do lektury e-booka „Pogotowie Dla Związku„.

Jak naprawić związek: szczegółowe zagadnienia

Jak naprawić relacje z partnerem lub partnerką, kiedy sytuacja stała się naprawdę konfliktowa, kiedy popełniliśmy poważny błąd lub kiedy dzieli nas dystans ograniczający pole działania?

Poniżej postanowiłem przedstawić bardziej szczególne przypadki, kiedy staramy się naprawić związek. Część z nich wymaga natychmiastowej, ale i przemyślanej reakcji, inne zaś – długoterminowej strategii.

Jak naprawić związek po kłótni

Jak naprawić związek po kłótniach? Jedna sprzeczka zwykle nie niszczy doszczętnie związku, ale każda kolejna może go osłabiać, a także uzmysławiać nam, że nie możemy się porozumieć z osobą, na której nam zależy. Jednocześnie kłótnie są czymś zupełnie normalnym i powinniśmy nauczyć się maksymalnie łagodzić ich negatywne efekty.

Przede wszystkim kłótnię warto jak najszybciej przerwać, żeby nie przekształciła się w prawdziwą batalię słowną. Łatwo pod wpływem emocji powiedzieć coś, czego później żałujemy, jak również usłyszeć słowa, które nas wyjątkowo zabolą. Podniesiony głos i wzajemne oskarżanie się nie rozwiąże kwestii.

Należy zatem ochłonąć i pozwolić na to drugiej osobie. Następnie powinniśmy być gotowi wyciągnąć rękę jako pierwsi, bez względu na to, kto sprowokował sprzeczkę. Przy wzajemnych przeprosinach za to, że nas poniosło, i deklaracji, że chcemy rozmawiać, a nie kłócić się, mamy szansę coś naprawić.

Na przyszłość warto natomiast opanować techniki skutecznej komunikacji oraz metody unikania kłótni – wszystko to znajdziesz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„.

Jak naprawić związek po zdradzie

Ten problem dotyczy również innego zagadnienia: jak naprawić zaufanie w związku. To właśnie ten element, który jest absolutnie kluczowy, jeśli chcemy ratować nasz związek po tym, gdy popełniliśmy błąd, którego szczerze żałujemy.

W tej sytuacji powinniśmy okazać pokorę i skruchę, przeprosić i dać drugiej osobie czas na to, by uporała się ze swoimi negatywnymi emocjami i przepracowała cierpienie. Musimy udowodnić, że od teraz będziemy nieskazitelni – nie możemy sobie pozwolić na żadną wpadkę.

jak naprawić związek po zdradzie

Obowiązkowo zatem zrywamy kontakt z osobą, z którą zdradziliśmy partnera lub partnerkę. Nie prowadzimy rozrywkowego trybu życia, staramy się być pomocni, ale nie nachalni. Innymi słowy trzeba odpokutować. Przygotujmy się oprócz tego na niewygodne pytania i docinki, ale nie opowiadajmy szczegółów romansu, nie nadawajmy mu sentymentalnej wartości, nie popadajmy w irytację, lecz oczekujmy cierpliwie przebaczenia, które powinno zobowiązywać do obustronnej chęci poprawy relacji.

Jak naprawić związek po rozstaniu

Jak naprawić związek po zerwaniu? Jak walczyć o związek po rozstaniu? Zależy to w dużym stopniu od tego, jakie były przyczyny rozpadu związku. Ich zrozumienie to w istocie klucz do przyjęcia odpowiedniej strategii odbudowania relacji z ex.

Zasadniczo, w większości przypadków, należy trzymać się kilku najważniejszych kroków. Przede wszystkim zamiast błagania o powrót, wywierania presji czy awantur, należy się kompletnie wycofać i przestać kontaktować z byłym/byłą. Zyskujemy w ten sposób czas na przepracowanie naszych emocji, zastanowieniem się nad tym, jak naprawić związek, zyskanie niezależności i zmianę w wyglądzie i zachowaniu, która przyciągnie uwagę ex i na nowo go/ją zainteresuje.

Istnieje całe mnóstwo różnych strategii i technik, których się nawet nie spodziewasz, a które można w łatwy sposób wcielić w życie w niemal każdej możliwej sytuacji. Znajdziesz je wszystkie w e-booku „Klucz Do Odzyskania”.

Jak naprawić związek na odległość

Związek na odległość jest często narażony na więcej prób. Dystans fizyczny nie sprzyja budowaniu bliskości emocjonalnej i generalnie jeśli zależy nam, by relacja przetrwała, warto jak najszybciej zacząć myśleć nad rozwiązaniem, które sprawi, że będziecie mogli zamieszkać blisko siebie.

Jeśli póki co nie jest to możliwe, zadbajcie o to, by nie tylko rozmawiać przez telefon i pisać do siebie, ale też prowadzić rozmowy wideo. Widok ukochanej osoby, nawet na ekranie, jest jednak czymś więcej niż wiadomość czy nawet usłyszany głos. Starajcie się też wzajemnie siebie zaskakiwać, wysyłając tradycyjny list czy upominek, czule się odnosząc do siebie przez telefon czy prowadząc dwuznaczne, podkręcające temperaturę rozmowy.

Problemy, które mogą się pojawić, to brak zaufania i zbytnie zaangażowanie jednej ze stron. Pamiętaj, że brak zaufania, nadmierna kontrola i konfliktowość są pierwszym krokiem do zdrady, która zaczyna się zwykle od wmawiania jej drugiej osobie. Jeśli natomiast widzisz, że partner/partnerka jest mniej zaangażowany(-na) niż ty, zdystansuj się lekko i zobacz, jak zareaguje.

Jak naprawić związek małżeński

Długotrwały związek małżeński niesie ze sobą spore ryzyko kryzysu. Bardzo silnie wpływają na niego różne okoliczności zewnętrzne, związane ze wspólnymi sprawami, wspólnym domem, finansami, dziećmi, obowiązkami, poważnymi planami itd.

Więź małżeńska jest silna i wcale nie tak łatwo ją zerwać, ale gdy zostaje za bardzo nadwyrężona, jej naprawienie może również wymagać więcej czasu i pracy. Dlatego ważne jest, by wszelkie problemy rozwiązywać na bieżąco, okazywać sobie czułość, zrozumienie i wsparcie, nauczyć się skutecznej komunikacji, nie rezygnować z bliskości fizycznej i wspólnego spędzaniu czasu w relaksujący sposób.

Jeśli czujesz, że twój związek małżeński jest na granicy kryzysu – częściej się sprzeczacie i coraz bardziej negatywnie do siebie podchodzicie – warto podjąć konkretne działania. Lektura odpowiedniego poradnika z pewnością okaże się niezastąpiona. Jest wiele opracowań dotyczących kryzysu w związku, ja natomiast rekomenduję „Pogotowie Dla Związku” – poradnik, który najpełniej omawia problemy w związku, skupiając się nie wyłącznie na teorii, ale przede wszystkim na propozycji bardzo konkretnych rozwiązań.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

W e-booku znalazły się ponadto ćwiczenia terapeutyczne dla par, które można wykonać samodzielnie lub z partnerem/partnerką, a do których nie potrzeba pomocy osób trzecich.

Oczywiście, alternatywnie można rozważyć zwrócenie się o pomoc do specjalisty – spotkania w parze w towarzystwie psychologa lub mediatora mogą okazać się strategią, która przyniesie zadowalające i ponadto długoterminowe rezultaty.

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

5/5 - (3 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: