Jak naprawić toksyczny związek? 5 kroków, które możesz podjąć

jak naprawić toksyczny związek

Jeśli zastanawiasz się, jak naprawić toksyczny związek, zakładam, że tkwisz w relacji, co do której masz poważne zastrzeżenia. Musisz naprawdę kochać drugą osobę, wierzyć w nią i musi cię z nią wiele łączyć, skoro chcesz podjąć próbę ratowania waszego związku.

Zapewne wiele razy ktoś ci już mówił, że nie warto, że od toksycznych ludzi trzeba uciekać, że jedynym rozwiązaniem jest rozstanie, bo ta osoba nigdy się nie zmieni. Jest w tym niestety sporo racji, ale nie po to tu jesteśmy, by tylko kiwać głowami, słysząc oczywistości.

W dzisiejszym wpisie spróbujemy sobie odpowiedzieć nie tylko na pytanie, czy faktycznie toksycznego związku nie da się uzdrowić. Pokażę ci, co możesz zrobić, by jednak podjąć starania, których celem jest poprawa takiego związku.

Jedyne, czego nie mogę ci obiecać, to że te starania przyniosą satysfakcjonujący rezultat. Pewne jest natomiast to, że będziesz mieć poczucie, że zrobiłeś/aś wszystko, co było możliwe.

Mam nadzieję, że na koniec lektury tego wpisu będziesz mieć jasny ogląd swojej sytuacji i wizję tego, co możesz i chcesz zrobić ze swoim związkiem. Znajdziesz tu porady i polecane źródła wiedzy, które mają szansę jeszcze lepiej wesprzeć cię w twojej relacji.

Czy toksyczny związek można naprawić?

W beznadziejnych przypadkach radzi się, żeby nie próbować ratować toksycznego związku, ale jak najszybciej go zakończyć i zacząć żyć od nowa. Zgadzam się z tym, że nie powinniśmy marnować naszego życia na osobę, która nas nie szanuje, wykorzystuje i krzywdzi.

Sytuacje, w których dochodzi do przemocy, twój partner/ka wzbudza w tobie lęk, manipuluje tobą, odcina cię od innych relacji – mówiąc wprost: jest twoim oprawcą, nie należą do tych, nad którymi powinno się pracować i które powinno się ratować.

Niewątpliwie tu zaleceniem będzie rozstanie, bo ono, jeśli jest cień nadziei, prędzej coś zmieni w toksycznej osobie niż wierne trwanie przy niej.

Przeczytaj też: Jak zakończyć toksyczny związek?

Możliwe jednak, że wyraźnie dostrzegasz, jaki problem sprawia, że twoja relacja stała się toksyczna. Widzisz, z czym zmaga się twój partner/twoja partnerka, i zwyczajnie chcesz mu/jej pomóc.

Wiesz, że łączy was silna więź, która może przezwyciężyć nawet poważne problemy. Macie za sobą lepsze i gorsze chwile i potrafisz rozróżnić w swojej drugiej połówce „dr. Jeckylla i mr Hyde’a„.

W takiej sytuacji próba uratowania toksycznego związku jest w pewnym sensie uzasadniona. Ratunek ten musi się jednak odbyć poprzez uzdrowienie relacji.

Musisz zdawać sobie sprawę, że nie będzie łatwo, będą wzloty i upadki i nie raz najdą cię wątpliwości. A przede wszystkim należy pamiętać, że jeśli toksyczna osoba nie zechce w pewnym momencie współpracować, nic z tego nie będzie.

Być może twój związek jest toksyczny z powodu nałogu i na pewno wiesz, że uzależnione osoby same muszą chcieć coś zmienić i mieć determinację do pracy nad sobą. Tak samo jest z każdym innym problemem. Ale przejdźmy do meritum i zobaczmy, jak się zabrać za naprawianie toksycznego związku.

Jak naprawić toksyczny związek?

Poniżej przedstawiłem 5 kroków, które powinny wchodzić w skład twojego planu naprawy związku.

Pamiętaj, że uzdrawianie toksycznej relacji nie polega na dochodzeniu sprawiedliwości. Nie dostaniesz po tym wszystkim nic więcej poza podziękowaniem, przeprosinami i poprawą na przyszłość. W najbardziej optymistycznym scenariuszu.

Odpowiedz sobie zatem na pytanie, dlaczego chcesz naprawiać ten związek. Jeśli dlatego, że zależy ci na tej osobie i waszym wspólnym życiu, wierzysz w powodzenie i wasze szczęście – próbuj.

Dokonaj rozpoznania

W pierwszej kolejności musisz dokonać rozpoznania sytuacji, tzn. problemów, które zatruwają twoją relację. Musisz je zidentyfikować, żeby wiedzieć, z czym i o co walczysz.

Czy tym problemem jest nałóg lub choroba? Trauma z dzieciństwa? Zaburzenie osobowości? Niekontrolowanie agresji? Jakieś konkretne cechy charakteru?

Nie szukaj mankamentów tylko w partnerze/partnerce. Przyjrzyj się przy okazji też sobie i swoim reakcjom. Brak ci stanowczości? A może niezależności? A może masz niską samoocenę lub sam/a zmagasz się z problemami, które idealnie wpisują się w opresyjne zachowania partnera/ki?

Nie wzbudzaj w sobie poczucia winy, ale zrób pierwszy krok i przeanalizuj wnikliwie waszą relację i każde z was z osobna.

Już na tym etapie może pomóc ci konsultacja z psychologiem, który może zasugerować ci prawdziwe problemy w twoim związku. Często nie zdajemy z nich sobie sprawy albo błędnie je identyfikujemy.

Nierzadko do takich problemów należy narcystyczna osobowość partnera, którą możesz wstępnie spróbować rozpoznać dzięki poniższemu bezpłatnemu testowi online:

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Znajdź sojuszników

Musisz zdawać sobie sprawę, że stając przeciwko toksycznej osobie, wystawiasz się na nierówną walkę. To przede wszystkim ty wychodzisz z inicjatywą ratowania tego związku, nie twój partner czy twoja partnerka.

Prawdopodobnie napotkasz, przynajmniej na początku, opór i trudno będzie ci się przebić ze swoimi racjami oraz planem uzdrowienia relacji i rozwiązania problemów.

Dlatego właśnie zawsze lepiej jest znaleźć sobie dodatkowych sojuszników. To może być ktoś z rodziny, z kim jesteś w bliskiej relacji (nawet w rodzinie partnera/ki), albo z grona przyjaciół.

Twoim sojusznikiem z pewnością będzie też psycholog, ale on raczej nie będzie mógł wesprzeć cię bezpośrednią interwencją. Chodzi też o to, by mieć kogoś, kto w razie czego pomoże ci w przypadku porażki tej całej akcji.

Znajdywanie sojusznika nie polega jednak na przeciwstawianiu go osobie toksycznej tak, by ta czuła się atakowana i zagrożona. Konfrontacje muszą przebiegać bardzo ostrożnie. Sojusznik ma przede wszystkim wspierać ciebie.

Dobrze, by była to osoba, która nie jest obojętna toksycznemu partnerowi/toksycznej partnerce, ale też której nie jest obojętny los waszej relacji. Nie wciągaj jednak w ten układ dziecka, nawet dużego.

Przekonaj do terapii

Człowiek toksyczny, to nie po prostu osoba z problemami, która przechodzi cięższe chwile, ale generalnie będąca w stanie się z nimi uporać sama.

Toksyczny człowiek na 100% potrzebuje pomocy z zewnątrz, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, że swoim zachowaniem niszczy innych i przy okazji też siebie. Jego życie i emocje wymknęły się spod kontroli. Bez względu na to, co się z nim dzieje w środku, od świata rzeczywistego dzieli go mur.

jak uzdrowić toksyczny związek

Kluczowym, decydującym etapem jest więc przekonanie toksycznej osoby do terapii. Tylko jej praca nad sobą, potwierdzona, systematyczna, może pozwolić uzdrowić wasz związek.

Możecie się na nią udać jako para – wówczas może dojść do konfrontacji, która być może lepiej naświetli wasze problemy w oczach terapeuty. Jeśli jednak problemem jest np. nałóg czy jakaś trauma partner/ka może próbować rozwiązać go w trakcie terapii indywidualnej.

Tak czy inaczej, musisz pamiętać, że zgoda w pierwszej chwili na terapię nie jest jeszcze powodem do świętowania sukcesu. To tylko znak, że przed wami jeszcze długa droga, ale właśnie udało wam się w nią wyruszyć.

Mogą zdarzyć się potknięcia i pewnie nie raz odniesiesz wrażenie, że cofacie się, choć wcześniej szliście naprzód. Ale to jest właśnie ta szansa, którą dajesz waszej relacji.

Podejmij stanowcze kroki

Naprawianie toksycznego związku będzie wymagało od ciebie dużej stanowczości i cierpliwości. Przygotuj się na naprawdę radykalne kroki. Nie musisz być bezwzględny/a, ale nie zapominaj, że toksyczna osoba może wykorzystać opcję kompromisu, by udaremnić twój plan.

Ustal zasady, które mają być przestrzegane, i egzekwuj je. Tu nie ma miejsca na taryfę ulgową. Postawienie warunków pozwoli ci ostatecznie przekonać się, czy drugiej osobie na tobie zależy, pomimo problemów, z którymi się zmaga.

Stawiaj jasne granice i nie pozwalaj ich przekraczać. To będzie trudna, ale niezwykle ważna lekcja dyscypliny i wzajemnego szacunku.

Może się okazać, że aby ostatecznie uzdrowić relację, trzeba będzie się od siebie odizolować, ograniczyć kontakt albo wręcz przeciwnie – pilnować drugiej osoby i stale ją dopingować w jej zmianie. Odpowiednie strategie do twoje przypadku pomoże ci dobrać psychoterapeuta.

Zaakceptuj każdy rezultat

Kiedy tak rozważamy, jak naprawić toksyczny związek, w twojej głowie zapewne prezentuje się wizja powolnego, ale jednak, dążenia do całkowitego sukcesu. Nikt nie odbiera ci prawa do nadziei na zrealizowanie tego planu. Łatwo się jednak pogubić i tak zaślepić tą wizją, że nie dostrzega się innych możliwości.

jak uratować toksyczny związek

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania, musisz przyjąć z góry, że zaakceptujesz każdy wynik swoich starań. A tym wynikiem może być pełne, satysfakcjonujące uzdrowienie twojej relacji, ale też tylko częściowe, a nawet żadne.

Twoje starania mają wyklarować sytuację. Wstępnie zaakceptuj też to, że np. odkryjesz, że wasz związek układa się lepiej, kiedy nie mieszkacie pod jednym dachem. Albo że nie ma szans na powodzenie, ale przynajmniej wiesz, czego chcesz od życia.

Mówiąc w skrócie, nie podejmujesz tej próby tylko po to, by odnieść zwycięstwo. Twoja porażka jest tak naprawdę jednym z rezultatów, który też daje ci pojęcie o twoim związku.

To trudne, ale żeby to wszystko miało sens, musisz na koniec zadać sobie pytanie, czy się udało, a jeśli nie, to najprawdopodobniej zakończyć związek.

Jak uratować toksyczny związek: podsumowanie

Wiesz już, jak naprawić toksyczny związek, a właściwie jakie kroki podjąć, by w ogóle przystąpić do uzdrawiania takiej relacji. Twoją siłą muszą być pozytywne uczucia, które trzeba rozbudzić też po drugiej stronie. Jeśli one tam są, to jest szansa na to, by uratować związek.

To normalne, że czujesz się zagubiony/a i nie wiesz, co po kolei robić. Problemy, z którymi się zmagasz, są na co dzień materiałem, nad którym pracują specjaliści. Nie musisz wiedzieć, jak postępować z osobą uzależnioną, agresywną czy manipulującą.

Dobrze, jeśli wizyty u psychologa zostają uzupełnione o odpowiedni, rekomendowany poradnik. Na rynku jest wiele polecanych podręczników, które omawiają właściwie wszystkie problemy związków, również toksyczność relacji.

Na naszym blogu dostępny jest na przykład poradnik „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę” – kompletne opracowanie poświęcone relacji z narcystycznym partnerem lub narcystyczną partnerką.

Dowiesz się z niego, jak rozpoznać narcyza, a przede wszystkim jak go unieszkodliwić. Praktyczne porady dotyczące reakcji w konkretnych sytuacjach, stawiania granic i opierania się manipulacjom dadzą ci poczucie kontroli nad twoim życiem i twoim związkiem. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej:

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

4.8/5 - (5 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.