Szukaj
Close this search box.

Jak być pewny siebie: techniki, porady i wskazówki

Jak być pewny siebie

Jeśli dotarłeś do tego artykułu, to z pewnością w twojej głowie nieustannie przewija się pytanie: jak być pewny siebie?

W kontaktach z kobietami, w pracy, w miłości, w szkole, w towarzystwie czy przy rodzinie… Wiedza o tym, jak być pewnym siebie facetem, może kompletnie zmienić twoje życie. Jeśli popracujesz nad pewnością siebie, może być ono szczęśliwe i wypełnione ludźmi, którzy będą cię szanować i którzy z przyjemnością będą spędzać z tobą każdą chwilę. Brak pewności siebie sprawia natomiast, że nasze życie staje się bardziej skomplikowane i często doskwiera nam samotność.

Mam jednak dla ciebie wspaniałą wiadomość! Pewność siebie nie jest cechą wrodzoną, którą posiadają tylko nieliczni, ale czymś, czego każdy z nas może się nauczyć.

Poczucie własnej wartości jest w zasięgu wszystkich! Każda osoba, dzięki odpowiednim technikom i właściwemu zaangażowaniu, może wzmocnić swój charakter i nauczyć się modeli zachowań przydatnych w zdobywaniu pewności siebie.

W tym artykule dowiemy się wszystkiego na temat pewności siebie i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: „Jak być pewny siebie?” Najpierw jednak zapraszam cię do wykonania poniższego testu. Dowiesz się z niego jaki jest twój obecny poziom samooceny.

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Jak być pewny siebie: psychologia

Przed zapoznaniem się z technikami i wskazówkami, które pomogą ci osiągnąć wyższy poziom poczucia własnej wartości, warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest pewność siebie i jakie są główne czynniki, które na nią wpływają.

Według psychologii pewność siebie oznacza głęboką wiarę we własne możliwości, świadomość bycia wartościowym oraz przekonanie, że będziemy w stanie radzić sobie w nowych, trudnych lub niespodziewanych sytuacjach życiowych.

Oto niektóre z czynników, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój naszej pewności siebie:

 • miłość, akceptacja i wsparcie otrzymywane od innych,
 • pozytywne reakcje innych wobec nas,
 • nabywanie i rozwijanie talentów lub umiejętności,
 • sukcesy osobiste lub zawodowe.
Jak być pewny siebie

Czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na naszą pewność siebie, obniżając samoocenę czy uniemożliwiając jej rozwój to np.:

 • destruktywna krytyka otrzymywana od innych,
 • doświadczenia traumy, przemocy lub znęcania się,
 • brak wsparcia rodziców.

Wymienione wyżej przyczyny nazywane są czynnikami środowiskowymi. Mogły mieć one decydujący wpływ na twoje życie i twój poziom pewności siebie. Nie są jedynymi przyczynami, ale z pewnością stanowią ważne czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę. Aby zapoznać się z pełną listą przyczyn niskiej samooceny, zapraszam cię do lektury naszego artykułu, który znajdziesz tutaj.

Chcę cię jednak uspokoić. Niezależnie od doświadczeń, które przeżyłeś, sposobu, w jaki traktowali cię inni ludzie, a nawet cech charakteru, zyskanie większej pewności siebie lub zbudowanie jej na nowo jest zawsze możliwe.

Będzie to wymagało trochę wysiłku, ale zapewniam cię, że będziesz bardzo zadowolony z rezultatów, jakie uzyskasz! Nie czekajmy więc dłużej i sprawdźmy, jak być pewnym siebie!

Jak być bardziej pewnym siebie: 5 skutecznych technik

Dużo czytałam, słuchałam i dowiadywałam się, aby poznać odpowiedź na pytanie: Jak być pewny siebie? Większość informacji, jakie znajdywałam, wiązała się z ogólnie przyjętymi stereotypami i dotyczyła absolutnie nieprzydatnych rad.

Zacznijmy od porad, które nie działają, są niewłaściwe i z pewnością ci nie pomogą:

 • Bądź sobą. A co, jeśli jesteś osobą pełną lęków, nadwrażliwą, płaczliwą lub z niczym sobie nie radzącą? Nie wydaje mi się, żeby w tym przypadku była to świetna rada. Osobom z problemami powinno się raczej wskazywać metody ich pokonywania. Stwierdzenie „bądź sobą” zdecydowanie nie jest wskazówką, jak być pewny siebie 😉
 • Otaczaj się dobrami materialnymi. Pieniądze, luksusowe samochody, markowe ubrania, drogocenne przedmioty. Ludzie, którzy mogą pozwolić sobie na posiadanie różnego rodzaju dóbr materialnych, nie są bardziej pewni siebie niż ci, którzy ich nie mają. Dlatego jeśli chcesz poprawić swoją pewność siebie, nie inwestuj w tego typu dobra, gdyż w żaden sposób ci nie pomogą!
 • Szukaj aprobaty innych. Kolejnym, często popełnianym błędem, przez osoby, które chcą czuć się pewniej, jest szukanie za wszelką cenę aprobaty przyjaciół, rodziny i znajomych. Robienie tego, czego oczekują inni, nie sprawi, że zwiększysz swoją pewność siebie. Podporządkowywanie się innym prowadzi jedynie do pogarszania swojego nastroju i uzależniania się od innych.

Teraz, gdy już wiemy jakich zachowań należy unikać, skupmy się na tych postawach, które pomogą ci żyć szczęśliwiej i rozwinąć twoją samoocenę. Jeśli chcesz wiedzieć jak być pewny siebie i popracować nad poczuciem własnej wartości, to wystarczy, abyś wdrożył w życie 5 skutecznych technik. Oto one:

1. Myśl pozytywnie

Jak twierdzą wszyscy wielcy mistrzowie rozwoju osobistego i sukcesu, od Tony’ego Robbinsa po Briana Tracy: stajesz się tym, o czym myślisz. Ale co to właściwie oznacza?

Jeśli myślisz, że jesteś nieudacznikiem, że w oczach innych jesteś po prostu nikim i że każdy projekt, którego się podejmujesz skończy się niepowodzeniem… cóż, dokładnie tak będzie!

Zasada numer 1 dotycząca tego, jak być pewny siebie, to niewątpliwie nauka pozytywnego i konstruktywnego myślenia. Gdy masz wysokie oczekiwania wobec życia i swoich celów, spoglądasz w przyszłość z optymizmem i czujesz się wartościową, interesującą i zabawną osobą, uruchomiają się w tobie psychologiczne dźwignie wyobraźni, które przygotują cię do osiągnięcia tych rezultatów.

Jak być pewnym siebie mężczyzną

Dobrze zrozumiałeś! Jeśli będziesz myśleć, że chcesz stać się pewnym siebie człowiekiem, to zaczniesz zwracać uwagę na szereg zachowań i działań, które sprawią, że zmienisz się w taką właśnie osobę. Dzięki temu, poprawisz swoją prezencję, ton głosu czy sposób w jaki nawiązujesz kontakty z innymi.

2. Zaakceptuj siebie

Pojęcie „akceptacji siebie” bardzo różni się od pustej, pozbawionej sensu i ogólnej rady „bądź sobą”. Uważaj, aby ich nie mylić!

Nikt nie jest doskonały, nawet najbardziej pewna siebie osoba na świecie. Wszyscy mamy liczne wady i zmagamy się z ograniczeniami i niedoskonałościami. Przede wszystkim każdy z nas popełnia błędy. Nieustannie!

I nie ma w tym nic dziwnego. Jednak dążenie do doskonałości jest złe, ponieważ nikt z nas nie jest w stanie osiągnąć perfekcji. Dlatego musimy nauczyć się akceptować nasze ograniczenia i żyć z naszymi wadami. Pamiętaj jednak, że nie wyklucza to możliwości pracy nad poprawą negatywnych aspektów naszego życia.

Akceptacja i doskonalenie to dwie koncepcje, które są ze sobą ściśle powiązane. Akceptując siebie i kochając się za to, kim jesteśmy, będziemy w stanie nie tylko zwiększyć swoją pewność siebie. Dodatkowo nauczymy się traktować problemy i porażki jako okazję do rozwoju.

3. Bądź niezależny i bierz odpowiedzialność za swoje czyny

Pewni siebie ludzie nie siedzą i nie narzekają na to, co w ich życiu jest nie tak. Działają, aby poprawić swoją sytuację.

Dlatego musisz przestać być zależny od opinii osób, które masz wokół siebie i pozwolić sobie na samodzielną ocenę tego, jak żyjesz lub jak się zachowujesz. Ludzie pewni siebie wiedzą, czego chcą, są niezależni i nie przejmują się opinią innych. Idą prosto przed siebie i zmierzają do swoich celów.

Bycie niezależnym oznacza zatem, że nie można podlegać zbyt dużemu wpływowi innych. Niezależność polega raczej na posiadaniu własnego systemu przekonań i idei.

Jak być bardziej pewnym siebie

Ten stan emocjonalny jest ściśle powiązany z koniecznością brania odpowiedzialności za swoje czyny. Przestań szukać wymówek i usprawiedliwiać swoje niepowodzenia czymś, na co nie masz wpływu.

Jeśli zawiodłeś, jeśli coś ci się nie podoba, jesteś nieszczęśliwy, nie jesteś pewny siebie lub masz problemy, być może wina nie leży tylko po twojej stronie. Nie mniej jednak to ty w pełni odpowiadasz za swoje życie i to, żeby zmienić je na lepsze. Pamiętaj, że wszystko zależy od ciebie! Nie czekaj z założonymi rękoma i działaj!

Wzięcie odpowiedzialności za swoje czyny jest podstawowym krokiem na drodze do rozwoju osobistego i absolutnie niezbędnym warunkiem, aby stać się bardziej pewnym siebie.

4. Postaw na proaktywność i odrzuć reaktywność

Różnica jest znacząca. Proaktywni ludzie biorą odpowiedzialność za podejmowane decyzje, natomiast reaktywni ludzie pozwalają, aby decydował za nich los i bieg wydarzeń.

Osoba proaktywna kontroluje sytuację, koncentruje się na narzędziach i strategiach, których musi użyć, aby osiągnąć swoje cele. Poczucie bezpieczeństwa i pewności jest jednocześnie motorem napędowym i konsekwencją podejmowanych działań.

Natomiast ludzie reaktywni pozostają bierni i poddają się wydarzeniom. Ich zachowanie można porównać do liści spadających jesienią z drzew. Są one unoszone przez wiatr i same nie kontrolują swojego położenia. Podobnie jak osoby z reaktywną postawą. Nie wiedzą, czego chcą, żyją w ciągłej niepewności i boją się przyszłości.

Zacznij wyznaczać cele, planować swoje życie i kierować nim tak, aby realizować swoje postanowienia. Zacznij od małych kroków i prostych celów. Zobaczysz, że z każdym osiągniętym celem zaczniesz nabierać do siebie coraz większego zaufania!

5. Wyjdź ze swojej strefy komfortu

Problemem osób nieśmiałych lub niepewnych siebie bardzo często jest trudność w radzeniu sobie w nowych lub nieznanych sytuacjach. Ten strach często skutkuje brakiem doświadczeń życiowych, a tym samym brakiem wiary we własne możliwości.

Jak być pewnym siebie i odważnym

Tak więc, tylko starając się wyjść ze swojej strefy komfortu, próbując nowych rzeczy, podejmując ryzyko i mniejsze bądź większe wyzwania, przekonasz się, jak być pewny siebie. Jeśli przełamiesz się i poddasz nieznanym bodźcom, zaczniesz rozszerzać swoją strefę komfortu. W konsekwencji, twoje poczucie własnej wartości znacząco wzrośnie, a ty będziesz mógł odkryć swój prawdziwy potencjał.

Jak być pewnym siebie facetem przy kobietach?

Zacznijmy od pewnej oczywistości. Jeśli kobieta będzie miała wybór, to zawsze będzie bardziej zainteresowana pewnym siebie i odważnym mężczyzną niż takim z niskim poczuciem własnej wartości.

Oto 3 praktyczne wskazówki, jak być pewnym siebie facetem w kontaktach z kobietami:

1. Zadbaj o swój wygląd

Może wydać ci się to banalne, ale dbanie o swoją sylwetkę, o wagę i dietę oraz uprawianie sportu może okazać się kluczem do tego, jak być być pewny siebie.

Kiedy czujesz się zawstydzony swoim wyglądem, ryzykujesz, że przekażesz swoje negatywne nastawienie i odczucia kobiecie, którą jesteś zainteresowany. Może ona łatwo wyczuć, że nie czujesz się dobrze z samym sobą. Pamiętaj, że twoja mowa ciała może zdradzić bardzo wiele szczegółów. Nieuniknioną konsekwencją może być więc to, że kobieta zamiast chcieć kontynuować waszą znajomość, po prostu się od ciebie odsunie.

Dbanie o swój wygląd jest więc kluczową kwestią i nie należy o niej zapominać!

2. Zwracaj uwagę na swoją mowę ciała

Twoja mowa ciała komunikuje więcej niż byłbyś w stanie wyrazić słowami. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak poprawić sytuację:

 • Mów powoli i moduluj ton głosu;
 • Patrz drugiej osobie w oczy;
 • Kiedy odwracasz wzrok, nie patrz w dół;
 • Przyjmij prawidłową postawę i gdy stoisz, nie garb się;
 • Gdy siedzisz, zrelaksuj się i nie przysuwaj zbyt blisko drugiej osoby.

Wpływ mowy ciała na utrzymywanie dobrych kontaktów z kobietami to naprawdę szeroki i niezwykle ciekawy temat. Bardzo często mowa ciała odgrywa kluczową rolę, szczególnie w fazie uwodzenia. Dlatego tak ważne jest, abyś zwrócił na nią szczególną uwagę i stosował się do podanych wyżej reguł.

3. Dbaj o odpowiedni ubiór

Inwestowanie czasu w dbanie o swój styl i ubiór zwiększa poczucie samoakceptacji, a co za tym idzie, pewność siebie w kontaktach z kobietami.

Jak być pewnym siebie facetem

Spersonalizowany styl wyróżnia cię na tle innych mężczyzn i sprawia, że czujesz się bardziej doceniony. Kobiety szaleją na punkcie mężczyzn z osobowością oraz wyczuciem dobrego smaku i stylu. Z drugiej strony dotyczy to pewnie również ciebie. Czy wolałbyś wyjść z zaniedbaną i źle ubraną dziewczyną, czy bardziej pociągałaby cię stylowa i elegancko wyglądająca kobieta?

Jak stać się pewnym siebie człowiekiem: od czego zacząć?

W ten sposób doszliśmy do końca artykułu, który pozwolił odpowiedzieć na pytanie: jak być pewnym siebie. Mam nadzieję, że rozwiałam twoje wątpliwości i podałam ci wiele interesujących przykładów, które mogą zainspirować cię do poprawy twojej samooceny i poczucia własnej wartości.

Aby jeszcze bardziej wzmocnić swoją pewność siebie, możesz sięgnąć po kursy online, które oferują pomoc w rozwoju osobistym. Polecam ci szczególnie 10-dniowy kurs Sandry LasekPoczucie własnej wartości”.

jak być pewny siebie kurs

Kurs nauczy cię pokochać siebie, żyć w zgodzie ze sobą oraz przestać porównywać się do innych. Uczestnictwo w kursie pomoże ci również wzmocnić twoją pewność siebie i zaakceptować wszystkie niedoskonałości, z jakimi się zmagasz.

Dzięki warsztatom zrozumiesz przyczyny swojego niskiego poczucia własnej wartości i dostrzeżesz, jaki wpływ ma ono na twoje obecne życie. Dodatkowo dowiesz się, jak możesz wziąć na siebie odpowiedzialność za to, co o sobie myślisz, oraz jak odkryć w sobie potencjał niezbędny do osiągania wymarzonych celów.

W trakcie kursu „Poczucie własnej wartości” zlokalizujesz nawyki myślowe i przekonania utwierdzające cię w niskim poczuciu własnej wartości i zamienisz je na takie, które będą wspierać twoją wysoką samoocenę.

Zachęcam cię również do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami, dostępnymi na blogu Rozwój Do Potęgi. Znajdziesz w nich, m.in. książki o pewności siebie oraz szeroką ofertę kursów pewności siebie.

3.7/5 - (4 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: