Szukaj
Close this search box.

Jak być pewną siebie kobietą: 5 niezawodnych wskazówek

jak być pewną siebie kobietą

Jak być pewną siebie i odważną kobietą? W dzisiejszych czasach pewność siebie to bardzo ważna cecha, której oczekuje się od współczesnych mężczyzn, ale także i kobiet. Nic dziwnego: kiedy jesteś pewna siebie, inni ludzie automatycznie nabierają do ciebie większego zaufania.

Dzięki pewności siebie skuteczniej osiągniesz wyznaczone cele i łatwiej będzie ci je realizować. Pracując nad poczuciem własnej wartości, staniesz się silniejsza i bardziej pewna swoich możliwości. Swoją pewność siebie będziesz mogła wykorzystać w życiu prywatnym i zawodowym, co przełoży się na poczucie spełnienia i zadowolenia.

Pewne siebie osoby łatwiej przyciągają do siebie innych. Pomyśl o politykach, artystach czy naukowcach, którym wiara we własne możliwości, przebojowość i wysoka samoocena pomogły w zdobyciu autorytetu i podziwu społeczeństwa. Ty również, biorąc z nich przykład, możesz zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Pewność siebie to cecha, nad którą możesz stale pracować. W tym artykule przedstawię ci kilka skutecznych wskazówek, jak być pewną siebie na różnych płaszczyznach swojego życia: w pracy, w towarzystwie i w związku.

Na naszym blogu możesz zrobić również test na pewność siebie, dzięki któremu dowiesz się, na jakim poziomie jest twoje poczucie własnej wartości. Jeśli wynik jest zbyt niski i nie do końca cię satysfakcjonuje, zapraszam cię do lektury i zapoznania się z radami 🙂

Jak bardzo jesteś pewny siebie?

Jak być pewną siebie: 5 wskazówek

W jaki sposób możesz stać się bardziej pewną siebie? Przede wszystkim, na początku przeanalizuj w jakich sytuacjach czujesz się niekomfortowo i tracisz pewność siebie.

Zadaj sobie pytanie, dlaczego tak jest. Być może stresuje cię jakieś towarzystwo, konkretna osoba, która odbiera ci komfort psychiczny? A może nie akceptujesz swojego wyglądu lub jednej z cech swojego charakteru?

Jeśli będziesz świadoma przyczyn braku pewności siebie, będzie ci zdecydowanie łatwiej pracować nad odzyskaniem jej. Bądź szczera sama ze sobą i nie ukrywaj swoich obaw. To pierwszy krok w stronę osiągnięcia sukcesu. Poniżej natomiast znajdziesz 5 innych, niezwykle cennych wskazówek.

1. Popracuj nad mową ciała

Za pomocą odpowiedniej mowy ciała możesz pokazać swoją pewność siebie. Wyobraź sobie, jak postrzegana jest osoba, która ma pochyloną głowę, niepewny chód i unika kontaktu wzrokowego. Tego typu postawa wyraźnie wskazuje na poczucie lęku i niższości wobec innych, onieśmielenie oraz nerwowość. W taki sposób nie będzie ci łatwo nawiązać kontaktu z rozmówcą i dobrze się zaprezentować.

Zmieniając swoją postawę i mowę ciała, zmieniasz także wrażenie, jakie robisz na innych, ich zachowanie w stosunku do ciebie, a ostatecznie wpływasz na swoje pozytywne postrzeganie samej siebie.

Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad odpowiednią posturą i czujesz się niekomfortowo w bezpośrednim kontakcie z drugą osobą, wypróbuj niektóre z technik używanych podczas przygotowań do wystąpień publicznych. Ćwicz w domu przed lustrem lub nagraj krótkie wideo, dzięki czemu zauważysz, jak postrzegają cię inni. Zwróć uwagę na swoją gestykulację, ruch dłoni, stabilną postawę czy wyprostowaną sylwetkę.

Mając świadomość swoich mankamentów, będziesz mogła łatwiej zyskać kontrolę nad niepożądanymi ruchami ciała. Możesz też poćwiczyć z przyjaciółką lub przyjacielem i zapytać ich o opinię.

2. Popracuj nad odpowiednią prezencją

Jeśli chcesz zademonstrować swoją pewność siebie, kluczowym elementem jest odpowiednie zaprezentowanie się, szczególnie jeśli nawiązujesz pierwszy kontakt z nieznaną osobą. Już od pierwszych chwil daj poznać się jako zdecydowana i wyrazista osoba. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest kluczowe!

jak być pewną siebie w pracy
  • Nawiąż kontakt wzrokowy. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas mówienia jest oznaką zaufania, zainteresowania i zaangażowania w rozmowę. Nigdy nie sprawdzaj telefonu i nie patrz w podłogę. Spróbuj patrzeć na drugą osobę tak długo, aby dowiedzieć się, jaki jest jej kolor oczu.
  • Na powitanie uściśnij mocno dłoń. Mocny uścisk dłoni natychmiast wzbudzi zaufanie i wyrazi pewność z twojej strony. Poruszaj dłonią lekko w górę i w dół przez 2-3 sekundy. Jeśli masz problem z potliwością dłoni, miej przy sobie chusteczkę.
  • Nie zapominaj o uśmiechu! Dzięki niemu, będziesz wyglądać przyjaźnie. Staraj się, aby twój uśmiech był jak najbardziej naturalny. Unikaj jednak ciągłego śmiania się, bo stworzysz wrażenie nerwowej i nienaturalnej.
  • Mów wyraźnie, bez pośpiechu. Jeśli masz tendencję do mylenia słów, zmniejsz tempo wypowiedzi. Zanim odpowiesz rozmówcy, przemyśl dobrze to, co chcesz powiedzieć i uporządkuj swoją wypowiedź, aby sprawić, że wypowiadając się, będziesz bardziej pewna siebie.
  • Przećwicz nowe umiejętności. Wybierz się na imprezę lub zaproś do domu kilkoro znajomych. Nawet jeśli przez cały wieczór będziesz rozmawiała tylko z jedną osobą, potraktuj to jako sukces.

3. Zadbaj o swój wygląd i lepsze samopoczucie

Dbanie o siebie jest niezwykle istotne, szczególnie w kontekście dobrego samopoczucia i pewności siebie. Jeśli chcesz zaimponować komuś podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub romantycznej randki, zadbaj o odpowiednie ubranie i wygląd.

Wybierz się na zakupy i kup sobie coś, w czym czujesz się pewnie. Przywiązując uwagę do tego, jak wyglądasz, już od pierwszej chwili będziesz sprawiać wrażenie osoby godnej zaufania i pewnej siebie.

Jeśli twój nastrój poprawia się po wizycie u fryzjera lub kosmetyczki, nie odmawiaj sobie tych przyjemności. Poczucie własnej wartości buduje się także poprzez inwestowanie w siebie. Gdy czujesz się zadbana i piękna, wzrasta twoja samoocena. Tym samym ludzie postrzegają i oceniają cię lepiej.

4. Poszerzaj swoją strefę komfortu

Jeśli chcesz stać się bardziej pewna siebie, powinnaś popracować nad rozszerzaniem swojej strefy komfortu. Gdy wychodzisz poza swoją strefę komfortu, przyzwyczajasz się do nowych wyzwań, jednocześnie budując większą pewność siebie. Przełamując swoje bariery i doprowadzając do sytuacji, w których czujesz lęk, niepokój i dyskomfort, pracujesz nad sobą i rozszerzasz granice swojej wytrzymałości.

Zamiast powtarzać sobie „nie potrafię”, „nie dam rady”, „boję się”, skoncentruj się na działaniu. Uwierz we własne możliwości, umiejętności i doceń wysiłek, jaki wkładasz, aby stawić czoła swoim lękom. Jeśli uda ci się wykonać jakąś czynność, która jeszcze niedawno była dla ciebie nieosiągalna, z pewnością będziesz z siebie dumna, a każdy zauważy w tobie zmianę.

Czasem, aby wyjść ze strefy komfortu, musisz zaakceptować siebie i swoje słabości. Nie bój się przyznać sama przed sobą, że masz jakieś słabe strony czy że borykasz się z pewnymi trudnościami. Przyznanie się do tego też świadczy o twojej sile!

5. Zainwestuj w rozwój osobisty

Jak spędzasz swój wolny czas? Oglądasz telewizję, wybierasz się na spacer do parku lub lasu czy oddajesz się błogim drzemkom?

Zastanów się, czy mogłabyś poświęcać swój wolny czas na coś bardziej produktywnego. Pomyśl o zapisaniu się na jakiś kurs, np. nauki języka obcego lub na szkolenie, które pomoże ci osiągnąć większy sukces w pracy. Czytanie książek to również doskonały sposób na poszerzanie swoich horyzontów i zdobywanie nowej wiedzy.

Dopasuj aktywność do swojej osobowości i zainteresowań. Gdy nauczysz się czegoś nowego, staniesz się bardziej interesującą osobą i będziesz miała możliwość poruszenia wielu tematów podczas rozmów. Dzięki temu zyskasz większą pewność siebie i będziesz mogła pokazać się z jak najlepszej strony!

Jak być pewną siebie w pracy?

Nierzadko zdarza się, że kobieta w pracy nie czuje się dostatecznie doceniona, w związku z czym jej pewność siebie spada. Może przekładać się to również na efektywność pracy. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim nigdy nie zapominaj, że jesteś wartościowa i nikt nie może wmówić ci, że jest inaczej. Zawsze bądź dumna ze swoich osiągnięć. Staraj się nie porównywać swoich wyników z wynikami innych osób, np. swoich kolegów z pracy. Doceniaj wysiłek, jaki wkładasz w wypełnianie swoich obowiązków, szczególnie jeśli wiąże się to z przekraczaniem twoich barier. Kiedy uda ci się osiągnąć coś znaczącego, pochwal się przyjaciółce, partnerowi lub rodzinie.

Bądź pozytywnie nastawiona. Postaraj się jak najbardziej skupić na swoich mocnych stronach, umiejętnościach i talentach. Nie koncentruj się na słabościach. Budowanie poczucia własnej wartości oznacza odkrywanie swoich mocnych stron, a następnie rozwijanie ich.

Zachowuj się pewnie. Sposób, w jaki prezentujesz się przed innymi, może pomóc ci poczuć się swobodniej. Bądź świadoma tego, co myślisz o sobie i jakie sygnały wysyła twoja mowa ciała. Zwróć uwagę na swoją postawę i wygląd, gestykulację i sposób mówienia. To ważne w kontekście środowiska zawodowego.

Jak być pewną siebie w związku?

Wiara w siebie i poczucie własnej wartości postrzegane są jako atrakcyjne i przyciągające. Niekiedy mamy jednak problem z pewnością siebie, przez co w naszym związku mogą pojawić się napięcia i problemy.

Podstawową zasadą bycia szczęśliwym w związku jest bycie szczęśliwym z samym sobą. Aby kogoś kochać, musisz przede wszystkim kochać i akceptować siebie. Dlatego ważne jest, aby zadbać o dobre samopoczucie i dobre postrzeganie siebie. Jeśli nie darzymy samych siebie uczuciem, zaczynają się problemy z samooceną, na czym traci nasz związek.

Aby rozwiązać problem braku pewności siebie w związku, musisz spróbować wyjść ze swojej strefy komfortu. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest nauczenie się akceptowania siebie taką, jaką jesteś, z twoimi mocnymi i słabymi stronami, twoimi ograniczeniami, lękami, statusem społecznym czy wyglądem fizycznym. Musisz skupić się na tym, czego chcesz dla siebie, nie myśląc o innych.

Kiedy masz niskie poczucie własnej wartości, tworzysz w swojej głowie czarne scenariusze. Wydaje ci się, że jesteś mało atrakcyjna dla swojego partnera, a każda inna kobieta jest lepsza od ciebie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z partnerem i wyjaśnienie mu swoich rozterek. Czasami nie doceniamy siebie samych i potrzebujemy usłyszeć, ile znaczymy dla drugiej osoby, co pozwala nam poczuć się pewniej i bezpieczniej.

Jak być pewną siebie i seksowną

Aby zaimponować mężczyźnie nie wystarczy ładna buzia i świetna sylwetka. Oprócz tego ważna jest twoja osobowość i poczucie własnej wartości. Istnieje powszechne, mylne przekonanie, że mężczyźni zwracają u kobiet jedynie uwagę na wygląd zewnętrzny, w dodatku w stereotypowy sposób. To nieprawda.

Nie ma znaczenia, jaką masz sylwetkę, kolor skóry czy długość włosów: jesteś piękna taka, jaka jesteś. Wiele kobiet ma skłonność do zbyt surowej oceny siebie. Nie miej wobec siebie zbyt wysokich oczekiwań. Pokochaj i zaakceptuj siebie, nie porównuj się do innych kobiet. Twoja wyjątkowość to twoja największa siła.

Gdy jednak nie czujesz się dobrze w swoim ciele i uważasz, że jest to główna przyczyna twojego braku pewności siebie, postaw na drobne zmiany w swoim wyglądzie i znajdź czas na zadbanie o siebie. Jeśli nie czujesz się seksowna, możesz spróbować zmienić swój styl, np. ubierania się. Powinien wyrażać twoją osobowość i pozwolić ci poczuć się pewniej i bardziej atrakcyjnie.

Dziękuję ci za przeczytanie do końca wpisu o tym, jak być pewną siebie kobietą. Mam nadzieję, że udało ci się wynieść z niego maksymalnie dużo dobrego dla siebie i dla własnego rozwoju osobistego. Pamiętaj, że jeśli brak pewności siebie wyraźnie utrudnia ci codzienne funkcjonowanie i wchodzenie w relacje z innymi, a nie umiesz nad nim pracować, masz zawsze możliwość zwrócenia się do specjalisty, który zaoferuje ci profesjonalną pomoc w osiągnięciu wyższej pewności siebie. Powodzenia!

Potrzebujesz wsparcia specjalisty? Poznaj najlepszy serwis konsultacji psychologicznych online!

4.3/5 - (6 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: