Szukaj
Close this search box.

Ignorowanie narcyza: czy przyniesie pozytywne rezultaty?

ignorowanie narcyza

Czy ignorowanie narcyza ma sens? Czy ignorując go, sprawię, że wróci? A może właśnie odpuści?

Narcyz, jak można było dowiedzieć się z tego wpisu, to specyficzna osobowość, której główną cechą jest to, że uwielbia być w centrum uwagi innych. Podporządkowuje sobie ludzi dzięki sprytnym manipulacjom po to, by zyskać nam nimi kontrolę. Mechanizm ten jest wyjątkowo dobrze widoczny w relacjach damsko-męskich.

Skoro więc narcyz potrzebuje uwagi, zainteresowania i podziwu niczym powietrza, można przyjąć, że ignorowanie go będzie dla niego nie do zniesienia. Czy warto go tak katować? Jak długo wytrzyma ignorowany narcyz? Jak się będzie zachowywał? Czy ignorowanie narcyza to sposób na odzyskanie kontroli nad sytuacją? Czy to strategia, która pozwoli go od siebie odsunąć czy wręcz przeciwnie?

W dzisiejszym wpisie spróbujemy sobie odpowiedzieć na te pytania i omówić wszystko, co dotyczy ignorowania narcyza. Jeśli masz do czynienia z narcystycznym partnerem, z pewnością docenisz poradnik „Sposób Na Narcyza”. Narcyz to wyjątkowo trudny w obyciu typ osobowości, warto mieć więc pod ręką rzetelny przewodnik, który pomoże ci reagować na jego zachowania i postępować z nim tak, by maksymalnie chronić siebie. Znajdziesz go tutaj.

A co, jeśli nie wiesz, czy mężczyzna, z którym masz do czynienia, faktycznie jest narcyzem? Wtedy z pomocą przychodzi ci darmowy test online, który możesz zrobić, klikając poniżej. Przekonaj się, czy on jest narcyzem i jak bardzo przejawia narcystyczne cechy.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Ignorowanie narcyza: czemu służy?

Jak już wspomniałem, ignorowanie to nie jest to, co narcyz lubi najbardziej. To typ osobowości, który często głęboko skrywa poważne problemy. Wbrew pozorom może mieć nawet obniżone poczucie własnej wartości, które rekompensuje sobie przesadnym, wręcz patologicznym niekiedy, stawianiem siebie w centrum zainteresowania innych. Spójrzmy, jakie jego cechy najbardziej ucierpią, kiedy będzie ignorowany:

 • potrzeba uwagi i zainteresowania;
 • potrzeba podziwu i robienia wrażenia na innych;
 • stawianie siebie w roli eksperta od wszystkiego;
 • przekonanie o własnej wyjątkowości;
 • oczekiwanie specjalnego traktowania.

Zasadniczo, ignorowanie narcyza może ci posłużyć w trzech sytuacjach: kiedy chcesz go odzyskać, kiedy chcesz zerwać z nim kontakt i kiedy chcesz się do niego zdystansować. Omówmy pokrótce te trzy sytuacje.

1. Ignorujesz narcyza, żeby go odzyskać

Narcyz jest bardzo uwodzicielski i szybko potrafi zbudować bliską relację z drugą osobą. Jednocześnie łatwo się nudzi i nie ma skrupułów, by bezceremonialnie porzucić kobietę, z którą się spotyka, gdy przestanie go interesować, a szczególnie, gdy pojawi się w jego życiu ktoś inny. O odchodzeniu i wracaniu narcyza pisałem więcej w tym wpisie.

Narcyz będzie jednak oczekiwał, że po zerwaniu będziesz pokazywać, jak bardzo ci na nim zależy, jak bardzo bez niego cierpisz i że zrobiłabyś wszystko, by wrócił. To woda na jego młyn. Nie spodziewa się natomiast, że kompletnie odpuścisz i będziesz go ignorować, nawet mimo bezczelnych prowokacji z jego strony. Będzie chciał odzyskać twoją uwagę, więc ignorowanie go może nawet wystarczyć, by sam wrócił i znów próbował cię podejść. A jeśli nie wystarczy, na pewno okaże się bardzo pomocne.

2. Ignorujesz narcyza, żeby z nim zerwać

Ignorowanie narcyza jest też konieczne, gdy chcemy ostatecznie zerwać z nim stosunki. Może to się wydawać paradoksalne po tym, co napisałem wyżej, ale wiele zależy od tego, jak i jak długo ignorujemy narcyza, do czego jeszcze wrócę. Faktem jest, że jeśli chcemy go na stałe usunąć z naszego życia, nie możemy mu poświęcać ani odrobiny uwagi.

Jeśli pozostaniesz konsekwentna i radykalna, to w końcu narcyz zrozumie, że jego wysiłki na nic się nie zdadzą. Przestanie go to bawić, bo każda jego nieudana próba wrócenia do ciebie będzie dowodem jego porażki. W takiej sytuacji będzie wolał zostawić cię w spokoju i ograniczyć jakikolwiek kontakt z tobą, by uniknąć kompromitacji, np. w oczach innych osób.

3. Ignorujesz narcyza, żeby stworzyć dystans

Jeśli jesteś w stałym związku z narcyzem albo masz narcystyczną osobę w swoim otoczeniu (rodzinie, pracy), musisz nauczyć się postępować z nią inaczej, w przeciwnym razie czekają cię  jej strony liczne nieprzyjemności. Ignorowanie narcyza to trochę igranie z ogniem, ale uległość wobec niego to pakowanie się w paszczę lwa.

Warto zatem stworzyć odpowiedni dystans, który nie pozwoli chętnemu do przekraczania granic narcyzowi kontrolować cię i manipulować tobą. Ignorowanie jest w tym wypadku przejawem twojej asertywności, oznaką, że masz silną osobowość i nie pozwolisz, by owinął sobie ciebie wokół palca czy wykorzystał cię. Dzięki temu w twoich rękach pozostaje kontrola nad sytuacją i masz szansę uniknąć w dużej mierze negatywnych konsekwencji bliskiej relacji z narcyzem.

Jak zachowuje się ignorowany narcyz?

Skoro już wiemy, że ignorowany narcyz nie będzie z tego powodu zadowolony, przyjrzyjmy się teraz temu, jak może reagować na tę sytuację. Będzie reagował po swojemu, a więc przede wszystkim usiłując na różne sposoby przykuć twoją uwagę, również z pomocą licznych form manipulacji – najczęściej w niezbyt przyjemny sposób, choć nie zawsze.

jak ignorować narcyza

Po pierwsze (i to należy do tych „najprzyjemniejszych” reakcji), może na nowo próbować cię uwieść i ten sposób odzyskać twoje zainteresowanie. Możesz się spodziewać, że:

 • będzie próbował z tobą flirtować i podrywać cię;
 • spróbuje przekupić cię jakimś prezentem czy przysługą;
 • będzie próbował cię zaciągnąć do łóżka;
 • będzie prawił ci komplementy i mówił miłe rzeczy;
 • będzie próbował na nowo się do ciebie zbliżyć.

Po drugie, narcyz może też starać się przykuć twoją uwagę swoimi standardowymi metodami czyli robić wszystko, by wzbudzić twój podziw:

 • może robić różne rzeczy na pokaz, stawiając siebie w centrum zainteresowania;
 • może pokazywać się w otoczeniu „prestiżowych” znajomych;
 • może przechwalać się w towarzystwie swoimi osiągnięciami;
 • może ostentacyjnie szastać pieniędzmi;
 • może próbować się wywyższać kosztem innych.

Po trzecie, i tu przechodzimy do bardziej nieprzyjemnych reakcji, narcyz może próbować ukarać cię tym samym, tzn. ignorować cię, lekceważyć oraz wzbudzać zazdrość, udowadniając, że nie obchodzą go twoje uczucia. Będzie starał się dać ci do zrozumienia, że „jest lepszy w te klocki” i że nie będziesz w stanie skrzywdzić go w ten sposób. Z drugiej strony będzie miał nadzieję, że w końcu uda mu się ciebie sprowokować:

 • będzie traktował cię jak powietrze;
 • spróbuje odizolować cię od towarzystwa;
 • będzie robił ci „czarny PR” za plecami;
 • będzie ostentacyjnie pokazywał, że spotyka się z kimś innym;
 • będzie udawał, że nic was nigdy nie łączyło.

Po czwarte w końcu, narcyz może przejść do bardziej radykalnych środków i po prostu stać się wyjątkowo agresywny. Tym samym, będzie próbował cię zastraszyć w celu odzyskania kontroli i twojej uwagi:

 • zacznie ci grozić i szantażować cię;
 • będzie cię prześladował na różne sposoby;
 • będzie opowiadał kłamstwa, by cię oczernić;
 • zacznie robić wszystko, by odebrać ci to, co dla ciebie ważne;
 • może cię stalkować, niepokoić głuchymi telefonami itp.

Brzmi co najmniej niepokojąco, ale pamiętaj, że im bardziej ignorujesz narcyza i izolujesz się od niego, tym większe szanse na to, że w końcu zaprzestanie nawet agresywnych zachowań. To też dobra okazja, by zobaczyć, na co naprawdę go stać i w którym kierunku powinna pójść relacja z nim. Za chwilę pokażę ci, jak go ignorować, żeby osiągnąć pożądane efekty.

Jak ignorować narcyza?

Ignorowanie narcyza jest na swój sposób pewną sztuką wymagającą konsekwencji, cierpliwości, a niekiedy też nieco sprytu. W zależności od tego, czemu ma takie postępowanie służyć – odzyskaniu, uwolnieniu się czy zdystansowaniu – inaczej będą wyglądały wytyczne dla ciebie. Przeanalizujmy więc te trzy okoliczności niezależnie, wracając do tego, o czym pisałem na początku tego artykułu.

Pamiętaj, że bez względu na to, co jest dla ciebie w tym momencie priorytetem w relacji z narcyzem, porady dla każdego z tych przypadków znajdziesz w poradniku „Sposób Na Narcyza” – jedynym e-booku, który nie tylko wnikliwie prezentuje narcystyczną osobowość, ale dostarcza garść porad i technik, które pozwolą ci poradzić sobie z narcystycznym partnerem. Dowiesz się z niego, jak poprawić wasze relacje, jak go odzyskać, a także jak go zostawić. Znajdziesz go tutaj.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

1. Jak ignorować narcyza, by go odzyskać?

W większości przypadków, gdy chcesz odzyskać partnera, ale w szczególności narcyza, ta metoda zadziała. Po pierwsze, zamiast dobijać się do niego, przepraszać i błagać o powrót, przyznaj mu rację, że rozstanie to dobry pomysł, a następnie zerwij z nim kontakt na jakiś czas. To okres, w którym nie inicjujesz z nim kontaktu i ignorujesz go lub spławiasz, gdy on próbuje się do ciebie dobijać.

Narcyz nie lubi tracić kontroli, więc od razu będzie chciał ją odebrać. Zacznie się tobą interesować, bo zauważy, że zachowujesz się w sposób nieprzewidywalny i tajemniczy. Będzie koniecznie chciał się przekonać, czy z kimś się umawiasz i czy planujesz coś za jego plecami. Staniesz się bardziej niedostępna, a narcyz uwielbia takie wyzwania! Więcej przeczytasz o tym w tym wpisie.

2. Jak ignorować narcyza, by dał ci spokój?

Rozstanie z narcyzem może nastąpić z jego lub twojej inicjatywy. W pierwszym przypadku może się zdarzyć, że narcyz zapragnie do ciebie wrócić, jakby nigdy nic. Jeśli nie interesuje cię już relacja z nim, nie możesz pozwolić, by się do ciebie zbliżył. Każdy kontakt jest dla niego zielonym światłem. Narcyz jest przebiegły i lubi manipulować, więc najbezpieczniej jest zerwać z nim kompletnie kontakt – ignorować go w 100%.

W drugim przypadku jest to jeszcze trudniejsze, ponieważ narcyz będzie robił wszystko, by nie usunąć się z twojego życia na twoje życzenie. Tylko radykalne i długotrwałe ignorowanie go i odcięcie się na wszystkich płaszczyznach może sprawić, że ostatecznie da ci spokój, ale i wtedy nie należy tracić czujności.

3. Jak ignorować narcyza, by panować nad waszą relacją?

Jeśli jesteście w związku lub w jakichś innych stałych relacjach, ignorując narcyza, możesz zagwarantować sobie lepszą i silniejszą pozycję w stosunkach z nim – a to niesamowicie istotne. Nie oddawaj mu całej kontroli, by nie mógł cię później wykorzystać czy źle potraktować (i tak będzie próbował to zrobić, ale ignorując go, jesteś na to bardziej odporna).

Co konkretnie powinnaś robić? Wystarczy, że nie będziesz zawsze i bezwzględnie dostępna dla niego, zachowasz swój własny krąg towarzyski, do którego nie będziesz go za bardzo wpuszczać, czasami będziesz mu odmawiać, czasami nie odbierzesz telefonu lub przełożysz spotkanie, nie będziesz mu zawsze poświęcać tyle czasu, ile by chciał. Dzięki temu będzie musiał zachować czujność i bardziej się starać.

Ignorowanie narcyza: podsumowanie

Podsumowując ten wpis, chciałbym podzielić się z tobą jeszcze jedną uwagą. Zadawanie się z narcyzem nie jest prostą sprawą i zasadniczo lepiej unikać relacji z tego typu osobami. Trudno przewidzieć, jak się zachowają, i jeśli sama nie masz silnego charakteru i nie jesteś bardzo niezależna, możesz wpaść w sidła, z których trudno ci się będzie później wyzwolić.

Ignorowanie narcyza niewątpliwie jest strategią, która może pomóc ci zapanować nad relacjami z nim, ale pamiętaj, że wymaga ona też odwagi i konsekwencji. Narcyz szybko wyczuje chwilę słabości, wahanie czy brak konsekwencji i wykorzysta fakt, że nie jesteś autentyczna w ignorowaniu go.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości odnośnie tego, jak powinnaś postępować z narcyzem, odsyłam cię do lektury e-booka „Sposób Na Narcyza”, który okaże się niezastąpiony, jeśli spotykasz się z narcystyczną osobą, jesteś z nią w związku, chcesz ją do siebie zbliżyć lub wręcz przeciwnie – odsunąć ją od siebie na dobre.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

5/5 - (12 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: