Hoovering: co to jest i jak się bronić przed wciąganiem w związek

hoovering

Czy wiesz, czym jest hoovering? Potrafisz go rozpoznać? Jeśli nie masz pewności, to ten artykuł rozwieje twoje wątpliwości.

Choć ponowne wchodzenie w ten sam związek jest zwykle odradzane, w praktyce często do tego dochodzi. Niekiedy świadomie dajemy komuś drugą szansę i tego nie żałujemy. Ale bywa i tak, że po prostu nie jesteśmy w stanie uwolnić się od toksycznej osoby. I tak jest właśnie z hooveringiem.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy sobie to pojęcie i jego pochodzenie. Powiemy sobie, jak rozpoznać hoovering i jak mu zapobiec. Dowiesz się także, dlaczego hoovering wiąże się często z narcystyczną osobowością.

Skoro już o tym mowa, jeśli masz wrażenie, że osoba stosująca wobec ciebie taką strategię jest narcyzem, zrób darmowy test online i upewnij się. Kliknij poniżej:

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Hoovering: co to jest i skąd się bierze?

Hoovering oznacza ponowne wciągnięcie drugiej osoby w związek. Termin pochodzi od angielskiego słowa hoover – odkurzacz, co odnosi się właśnie do wciągania, „zasysania”.

Należy jednak odróżnić sytuację, w której podejmuje się próbę powrotu do ex w celu naprawienia związku, a kiedy stosuje się hoovering. W przypadku tego drugiego mówimy o relacji toksycznej, która została zakończona, ale ofiara tej relacji nie może się uwolnić od swojego partnera lub partnerki.

Pozornie dochodzi do rozstania i pójścia w swoją stronę, ale po pewnym czasie ex wznawia kontakt i angażuje w związek.

Robi to nie dlatego, że rozumie swój błąd i chce go naprawić. Odzyskuje w ten sposób kontrolę nad sytuacją, a przede wszystkim nad drugą osobą. Udowadnia, że w każdej chwili może ją zostawić i wrócić do niej.

Przeczytaj też: Czy toksyczny facet wraca?

Hoovering jako element narcystycznego cyklu

Ponowne wciąganie do związku jest typowym zagraniem narcystycznego, toksycznego partnera (lub partnerki). Choć nie musi nastąpić, jest wysoce prawdopodobne. Hoovering jest uznawany za jeden z elementów narcystycznego cyklu, polegającego na wciąganiu ofiary, wykorzystaniu jej i porzucaniu.

Gdy poznajemy narcyza robi on wrażenie partnera idealnego – jest doskonałym uwodzicielem. Bombarduje miłością (love bombing), by zdobyć zaufanie i oddanie.

Kiedy ugruntuje swoją pozycję i dostatecznie się zbliży, zacznie pokazywać swoje prawdziwe oblicze: pogrywającego na emocjach manipulanta, egoisty, uderzającego w samoocenę innych.

Narcyz jednak szybko się nudzi i po pewnym czasie może porzucić swoją ofiarę, bez zbędnych ceregieli. Koniec udręki? Niekoniecznie, bowiem narcyz lubi wracać, by odzyskać kontrolę i pokazać, że umie owinąć sobie ludzi wokół palca.

Wróci też, gdy zda sobie sprawę z tego, że możesz jeszcze zaspokoić jakoś jego potrzeby. Może też wkręcić cię w trójkąt z inną kobietą (lub z innym mężczyzną).

Więcej na temat osobowości narcystycznej dowiesz się z e-booka „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, jak radzić sobie z taką osobą, oraz garść informacji o hooveringu.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Hoovering: jak go rozpoznać?

Zobaczmy teraz, po czym poznać, że ktoś stosuje wobec nas hoovering. Poniżej znajdziesz 4 najbardziej charakterystyczne zagrania. Na koniec dowiesz się, jak odróżnić toksyczne wciąganie w związek od zwykłej próby odzyskania.

Udawanie, że nic się nie stało

Podstawowa strategia polega na tym, że ex udaje, że nic się nie stało i… że wcale nie jest ex. To wydaje się niemal absurdalne i być może masz wrażenie, że nie da się zaakceptować tego typu zachowania. W rzeczywistości jednak zaskakująco dużo osób po prostu dostosowuje się takiej bezczelnej zagrywki.

Były partner może po prostu z dnia na dzień wrócić albo zadzwonić do ciebie czy napisać w takim tonie, jakbyście się nigdy nie rozstali. Kiedy zaczniesz dopytywać, prawdopodobnie odwróci kota ogonem albo zacznie bagatelizować.

To najprostsza droga do powrotu. Fakt, że udaje się w ten sposób wrócić, jeszcze bardziej utwierdza narcyza w przekonaniu, że ma pełną władzę.

Prośby i groźby

Próba ponownego wciągnięcia w związek może się spotkać z oporem, niechęcią czy chociaż wątpliwościami. Ale i na to narcyz jest przygotowany.

Na ogół zaczyna łagodnie. Próbuje cię przekonać, że się zmienił, że zrozumiał swój błąd i że teraz będzie inaczej. Chce cię przekupić potencjalnymi korzyściami, ale też nadziejami na to, że wasz związek zostanie uzdrowiony. No i przecież każdemu należy się druga szansa!

Zwłaszcza, kiedy tak ładnie przeprasza. Zwróć jednak uwagę na to, za co przeprasza, czy faktycznie okazuje skruchę i czy nie próbuje sam siebie rozgrzeszyć.

hoovering w związku

Jeśli nie da rady przekonać cię prośbą, spróbuje groźbą, a wtedy robi się już nieprzyjemnie. Może zacząć cię obrażać, ale i szantażować. Twierdzić, że bez niego jesteś nikim i że gotów jest pozbawić cię wszystkiego, na czym ci zależy (np. praw do opieki nad dziećmi, domu, przyjaciół).

Niewykluczone, że stanie się agresywny. Może też dać ci do zrozumienia, że jeśli chcesz, by przestał, musisz zgodzić się na powrót.

Granie na emocjach

Narcyz jest mistrzem manipulacji i grania na emocjach. Podobnie jak w poprzednim przypadku, może działać w sposób łagodny lub skrajny.

Przede wszystkim będzie usiłował cię przekonać, że bardzo za tobą tęskni i nie może bez ciebie żyć. Będzie użalał się nad sobą i narzekał, jak bardzo źle sobie bez ciebie radzi. Może dramatyzować, wymyślać kryzysowe sytuacje i błagać o pomoc. Przecież nie możesz go zostawić w takiej chwili! Nie po tym, co was łączyło!

Takie stawianie sprawy, stosowanie szantażu emocjonalnego czy nawet gróźb, że coś mu się stanie wzbudza jednocześnie w tobie poczucie winy. I obarcza cię odpowiedzialnością.

Bez ciebie jest mu źle, przytrafiają mu się złe rzeczy, nie może funkcjonować. Jeśli nie zgodzisz się na powrót, to będzie twoja wina! I jak będziesz z tym żyć?

Stalking

Na koniec jeszcze jeden rodzaj aktywności, który może być podyktowany hooveringiem. Mam na myśli stalkowanie, czyli prześladowanie swojej byłej ofiary po to, by pokazać, że nie zamierza się usuwać z jej życia. Bez względu na to, czy się na to zgadza, czy nie.

Narcystyczny ex może zatem zacząć pojawiać się w pobliżu, by „przypadkowo” cię spotkać. Może cię śledzić i robić różne rzeczy za twoimi plecami, które są związane z twoją rodziną, pracą, przyjaciółmi, domem. Typowym zagraniem są też głuche telefony.

Jakimś pocieszeniem jest to, że takie nękanie można zgłosić. Na wszelki wypadek lepiej będzie zmienić zamki i na jakiś czas zmienić swoje przyzwyczajenia, a także uprzedzić bliskich o zaistniałej sytuacji.

Hoovering a próba odzyskania

Jak już zostało wspomniane, nie każda próba odzyskania może być uznawana za hoovering. Ex cię kocha, żałuje decyzji, chce naprawić błędy, ma nadzieję na drugą szansę – to zupełnie normalne. Wie o tym także narcyz, dlatego właśnie próbuje się pokazać od takiej strony.

Osoba, która nie jest toksyczna, a próbuje cię odzyskać, będzie starała się udowodnić ci, że naprawdę się zmieniła. Jej skrucha będzie szczera, a jednocześnie okaże cierpliwość, da ci czas do namysłu, bo cię szanuje.

Nie będzie z tobą pogrywać, ale zrobi wszystko, by pokazać, że jej zależy i że zrozumiała, co robiła nie tak.

Hoovering polega na tym, żeby cię od siebie ponownie uzależnić i ponownie cię krzywdzić. Nie ma tu miejsca na szacunek dla twoich uczuć – jest tylko wywieranie presji w celu odzyskania kontroli. I znając ex, możesz się tego domyślić.

Jak się rozstać z narcyzem?

Niezależnie od ciebie narcyz może próbować wciągnąć cię ponownie w relację z nim. Możesz go do tego nie zachęcać, ale jeśli będzie wyjątkowo nachalny, nic z tym nie zrobisz.

Możesz natomiast zapobiec skutecznemu hooveringowi i po prostu się mu oprzeć, a także przygotować mentalnie na okoliczność, kiedy ex ponownie zacznie się do ciebie zbliżać.

Zerwij kontakt

Przede wszystkim po rozstaniu z narcyzem zerwij z nim kompletnie kontakt. Nie pisz, nie dzwoń, nie spotykaj się. Jeśli macie jakieś wspólne sprawy, które tego kontaktu wymagają, ograniczaj go do absolutnego minimum. Lepiej, żeby bliskie ci osoby też się tego trzymały.

hoovering narcyz

Zerwanie kontaktu może spowodować, że narcyz szybciej zechce odzyskać kontrolę. Poczuje się sprowokowany i rozpocznie swoje podchody. To najtrudniejszy moment. Nadal jednak musisz zachować konsekwencję i ignorować go.

Najlepiej będzie w ogóle się odciąć – zablokować numer i profil w mediach społecznościowych, jeśli jest wyjątkowo nachalny. W ostateczności możesz stosować metodę zdartej płyty i napisać, że nie chcesz, żeby się z tobą kontaktował. Bezpieczniej jednak będzie stosować się do pierwszej opcji.

Skoncentruj się na sobie

Trudno jest siedzieć w samotności w domu i walczyć ze sobą, kiedy ktoś bombarduje cię wiadomościami i telefonami. Nic dziwnego, że kusi cię, żeby uchylić furtkę, choć na chwilę.

Dlatego łatwiej ci będzie przebrnąć przez ten etap, jeśli skupisz się na sobie i swoich zajęciach. Spotykaj się z ludźmi, może zrób sobie urlop, podejmij jakieś dodatkowe, przyjemne aktywności. Wówczas twoje myśli nie będą ciągle krążyć wokół dobijającego się ex.

Poza tym po wyjściu z toksycznego związku musisz zadbać o siebie i swój dobrostan. Możesz skorzystać z pomocy terapeuty, by poprawić swoją samoocenę i uniezależnić się emocjonalnie od ex.

Przepracuj to, co się stało

Tak samo pomoc terapeuty może okazać się konieczna, by można było przepracować zakończoną relację i trudne emocje z nią związane. Ale nawet jeśli nie zdecydujesz się na terapię, musisz uświadomić sobie to, co cię spotkało, i jakie ma to konsekwencje.

Twój związek nie był ani zdrowy, ani szczęśliwy. Nie było w nim szczerej, odwzajemnionej miłości, szacunku, miejsca na twoje potrzeby, twój rozwój osobisty, twoje cele i wartości. Wykorzystano cię i porzucono, ale to ostatnie być może jest w tym wszystkim i tak najlepsze.

Nikt ci nie zwróci zmarnowanego czasu, a będziesz go potrzebować jeszcze więcej, by dojść do siebie i zrozumieć, że nie tak powinny wyglądać relacje partnerskie. Daj sobie szansę, postaw w końcu siebie na pierwszym miejscu, bo tylko uwalniając się od ex, możesz to zrobić.

Sięgnij po wsparcie

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze krótko o formach wsparcia, z jakich możesz skorzystać. Wspomnieliśmy już sobie o terapeucie, którego obecność w twoim życiu może okazać się niezbędna. Ale to nie wszystko.

Z terapeutą możesz widywać się co jakiś czas, ale na stałe musisz mieć kontakt z bliskimi, zaufanymi osobami: rodziną i przyjaciółmi. Poczujesz się pewniej i bezpieczniej, jeśli będziesz mówić im o tym, co robi twój/twoja ex.

Przywołają cię do porządku, jeśli zaczniesz mieć wątpliwości, i pomogą, gdy były/a zacznie cię nękać.

Poza tym sięgnij po poradnik „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„. Im więcej wiesz na temat narcystycznej osobowości, tym lepiej sobie radzisz w obcowaniu z nią.

Dzięki temu e-bookowi zrozumiesz, jakie życie było twoim udziałem i do czego na pewno nie chcesz wracać. Praktyczne porady pomogą ci uwolnić cię od narcyza raz na zawsze i stanąć na nogi.

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

5/5 - (2 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.