Co sprawia, że partner lub partnerka nagle znika z twojego życia i to bez żadnego wyjaśnienia? Jakie są prawdziwe powody niespodziewanego urwania kontaktu i czym jest ghosting?
Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, w tym wpisie wszystkiego się dowiesz!
Ghosting to praktyka polegająca na nagłym zaprzestaniu odbierania telefonów i wiadomości od partnera lub partnerki (lub innej osoby, z którą coś cię łączy) oraz całkowitym zniknięciu z życia drugiej osoby, bez podawania żadnych wyjaśnień.
Taka sytuacja może wystąpić w każdym momencie relacji: w początkowych fazach, kiedy wymieniacie się jedynie wiadomościami, ale także po spędzeniu razem nocy, a co gorsza, nawet po wielu miesiącach spotykania się.
W tym artykule przyjrzymy się możliwym przyczynom, które prowadzą do ghostingu. Dzięki temu dowiesz się więcej o tym powszechnym zjawisku i, jeśli to konieczne, zrozumiesz, jak najlepiej zareagować, gdy staniesz się ofiarą ghostingu.
Warto zaznaczyć, że ghosting dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. W związku z tym, informacje i wskazówki, które znajdziesz poniżej, są skierowane do wszystkich tych, którzy podejrzewają, że ich partner lub partnerka zastosował na nich ghosting.
Spis treści
Ghosting: główne przyczyny
Powody stosowania ghostingu mogą być bardzo różne i zależą od kilku czynników. Przyjrzyjmy im się dokładnie.
1. Utrata bodźców
Jedną z głównych przyczyn ghostingu jest utrata jakiegokolwiek zainteresowania drugą osobą. Na taką sytuację zazwyczaj składa się kilka przyczyn. Najczęstszy przypadek to, gdy jedna osoba jest zmęczona drugą (lub ogólnie związkiem), ale nie ma odwagi powiedzieć tego otwarcie.

Innym równie częstym powodem jest przypadek, w którym partner (gdyż dotyczy to głównie mężczyzn) pragnie jedynie seksu. Gdy cel zostanie osiągnięty, traci wszelkie chęci do kontynuowania związku.
Ghosting może pojawić się także wtedy, gdy zamysłem związku była jedynie chęć zabawienia się drugą osobą, po to, aby wzbudzić zazdrość w ex lub mieć towarzystwo po zakończeniu związku.
Tak czy inaczej, w takich sytuacjach człowiek zazwyczaj nie ma odwagi (ani najmniejszych chęci), aby bezpośrednio skonfrontować się z drugą osobą. Rzadko bowiem okazuje się to przyjemnym doświadczeniem. W rezultacie postanawia nagle zniknąć, nie podając żadnego wyjaśnienia.
W ten sposób nie tylko unika się konfrontacji, ale także pozostawia sytuację nierozwiązaną. Czyniąc to, osoba, która rozpoczyna ghosting, wierzy, że zostawiła sobie otwarte drzwi do ewentualnego przemyślenia, gdyby zdecydowała się ponownie wrócić i kontynuować relację.
2. Zbyt duża obojętność i nieodpowiedzialność
Zbyt duża obojętność i brak ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny są kolejnymi przyczynami powstawania ghostingu. Wiążą się one z tym, że człowiek nie przywiązuje niemal żadnej wagi do konsekwencji swoich działań.
Bez zbytniego uogólniania, możemy stwierdzić, że era mediów społecznościowych zaczęła powodować, że nie dbamy o relacje międzyludzkie.
W związku z tym zakończenie relacji z dnia na dzień, bez żadnego słowa wyjaśnienia, stało się niemal normalną i często stosowaną praktyką.
Co więcej, jeśli doda się do tego prawie całkowitą anonimowość zapewnianą przez ekran telefonu komórkowego, to ten sposób postępowania stanie się jeszcze łatwiejszy do zastosowania w praktyce.
Oczywiście, nie zawsze ghosting to dobrze przemyślane i złośliwe działanie. Czasami ten, kto znika, robi to, nawet nie zdając sobie sprawy ze szkodliwości takiego zachowania.
Nie zastanawia się, czy po drugiej stronie jest osoba, dla której ich związek jest nadal ważny. Może ta osoba obiecała sobie, że później odpowie na wiadomości, ale wyleciało jej to kompletnie z głowy.
Faktem jest jednak, że jeśli partner lub partnerka zachowuje się w ten sposób, to w większości przypadków oznacza, że nie byłaś/byłeś dla drugiej osoby wystarczająco ważna/ważny.
3. Zbyt wiele oczekiwań
Innym powodem, dla którego człowiek znika i zaczyna wdrażać w życie ghosting, jest zbyt duża presja, która spowodowana jest zbyt wieloma oczekiwaniami drugiej osoby.
Może twoja partnerka czy partner chciał po prostu poflirtować i trochę się zabawić, ale z czasem zdał sobie sprawę, że robi się zbyt poważnie.
Być może osoba, z którą randkujesz jest już w związku i ukrywa to przed tobą? Gdy sprawy między wami zaczęły nabierać tempa, zdecydowała się uciec, aby uniknąć odkrycia prawdy przez swojego partnera/partnerkę.

W końcu po co narażać się na zakończenie poważnego i długiego związku, na rzecz zwykłego flirtu? Tak więc możliwe, że osoba, która poddaje cię ghostingowi, nie znalazła lepszego wyjścia, niż ukrywanie się przed tobą i zostawienie cię bez żadnego wyjaśnienia.
4. Strach przed konfrontacją
Inną bardzo częstą sytuacją, która prowadzi do nagłego zniknięcia i braku kontaktu, jest strach przed konsekwencjami swoich działań.
Być może partnerka lub partner cię zdradził lub ukrywa przed tobą jakiś ważny fakt w swoim życiu. Może ma żonę lub męża, a nawet dzieci lub okłamuje cię na temat swojej pracy lub pewnych mrocznych aspektów swojej przeszłości.
Choć może się to wydawać dziecinnym zachowaniem, to głównie mężczyźni, nawet w wieku dorosłym, decydują się na ghosting właśnie z takiego powodu. W tego typu sytuacjach jest niemal pewne, że druga osoba nie znajdzie odwagi, aby cokolwiek wyjaśnić i stanąć do konfrontacji.
5. Manipulacje
Chociaż można pomyśleć, że poprzednia przyczyna była już wystarczająco nieprzyjemna, to ta, którą teraz przeanalizujemy, jest znacznie gorsza. Chodzi o stosowanie ghostingu do manipulowania drugą osobą.
Ten sposób postępowania, oprócz tego, że jest powszechny, jest również bardzo typowy dla narcyzów.
W rzeczywistości narcyzi używają tej techniki bardzo często, aby zapewnić sobie kontrolę nad ofiarą lub wyeliminować ją (przynajmniej tymczasowo) ze swojego życia. W takich sytuacjach ghosting jest tylko częścią serii działań, których celem jest sprawienie, by druga osoba całkowicie się pogubiła!
Tak więc, jeśli nie chcesz znaleźć się w podobnej sytuacji lub chcesz zrozumieć, jak zareagować, jeśli to już ci się przydarzyło, najlepiej byłoby być wcześniej przygotowanym do działania.
W tym celu polecam lekturę e-booka „Sposób Na Narcyza” lub „Sposób Na Narcyzkę„. Jest to kompletny poradnik, który porusza wszystkie kwestie związane z narcyzmem.
Czytając go, od razu nauczysz się rozpoznawać narcyza i bronić się przed jego manipulacyjnymi technikami.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu
6. Fałszywy altruizm
Ostatni powód, który zbadamy, dotyczy dość szczególnego przypadku. Chodzi tu o sytuację, w której ktoś nagle znika, myśląc, że tym samym robi dla ciebie najlepszą rzecz. Ghosting jest tu postrzegany jako jedyny sposób na uniknięcie cierpienia drugiej osoby.
Być może w umyśle partnerki lub partnera pojawia się pomysł, by nie chcieć sprawiać, by druga osoba za bardzo się przywiązała. Możliwe także, że dana osoba uważa, że nie nadaje się do zbyt poważnego związku. Faktem jest, że często ci, którzy z takich powodów wdrażają w życie ghosting, są naprawdę przekonani o prawdziwości swoich motywacji.
Oczywiście w rzeczywistości to tylko brak odpowiedzialności zatuszowany fałszywym altruizmem, a nawet udawanym uczuciem. W końcu, jeśli chce się zapobiec cierpieniu innych, z pewnością nie robi się tego przez nagłe zniknięcie z ich życia.
Ghosting i narcyzm: zależności
Istnieje bardzo silny związek między zjawiskiem ghostingu a narcyzmem. Ci, którzy realizują te praktyki, mogą przejmować kontrolę nad emocjami drugiej osoby, czując się przy tym lepiej. Jest to stan, który narcyz kocha szczególnie.
Narcyz z natury czuje się uprawniony do wykorzystywania swojej ofiary do woli. Zniknięcie bez uprzedzenia wydaje się dla niego świetnym sposobem na osiągnięcie tego celu.
Przeczytaj też: Jak rozpoznać narcyza

W większości przypadków narcyz po etapie bombardowania swoją miłością wdraża w życie ghosting. To moment, w którym po obdarzeniu swojej ofiary dużą uwagą, nagle przestaje się odzywać, co powoduje u niej niezrozumienie.
Nagłe zniknięcie następuje zazwyczaj po całkowitym zniszczeniu życia swojego partnera lub partnerki. Czasami, osoba stosująca ghosting znika i co jakiś czas wraca, po to, aby zdestabilizować ofiarę i zapewnić jej huśtawkę emocjonalną.
Tak czy inaczej, ghosting stosowany przez narcyza jest bardzo szkodliwy i należy wiedzieć, jak się przed nim skutecznie obronić.
Z tego powodu ponownie polecam ci lekturę „Sposobu Na Narcyza” lub „Sposobu Na Narcyzkę„. Poradnik pozwoli ci poznać wszystkie strategie, które możesz zastosować, aby nie dać się zaskoczyć narcyzowi (lub narcyzce), który chce tobą manipulować.
Z e-booka dowiesz się również, jak wykorzystywać tę sytuację, by zyskać przewagę. Dzięki odpowiednim technikom będziesz w stanie kontrolować ją i normalnie żyć. W poradniku znajdziesz tez wiele informacji na temat budowania zdrowszej relacji z narcyzem.
Tak więc, niezależnie od tego, czy chcesz być przygotowana na ataki narcyza, czy chcesz, aby wrócił do ciebie, warto sięgnąć po ten e-book.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu
Dziękuję za przeczytanie tego artykułu, w którym przybliżyłam ci problem ghostingu i wyjaśniłam możliwe przyczyny takiego zachowania. Jestem pewna że teraz będziesz w stanie rozpoznać tę sytuację i w razie potrzeby odpowiednio się obronić.