Na naszym blogu omawialiśmy już różne aspekty i problematyki związane z relacją z narcyzem. Dziś poruszymy kolejny ważny temat, a mianowicie przeanalizujemy, co dzieje się, gdy narcyz traci kontrolę.
Jak być może wiesz, narcyz nie może żyć w związku, w którym to nie on rządzi i to nie on sprawuje nad wszystkim kontrolę. Krótko mówiąc, dominacja to jedna z jego głównych cech. Dlatego tak ważne jest, abyś była świadoma, z czym możesz się spotkać, jeśli zdecydujesz się odebrać mu część jego władzy.
Należy się oczywiście spodziewać, że jego reakcje nie będą pozytywne. Jednak jednocześnie ważne jest, abyś trzymała się swoich postanowień. W zdrowej relacji nie powinno być miejsca na walkę o władzę i na dominację jednego z partnerów. W związku z tym, nie czuj się winna z powodu tego, co starasz się zrobić – chcesz w istocie przywrócić równowagę w związku.
Zanim jednak zaczniemy, zachęcam cię do poświęcenia 2 minut na przeprowadzenie krótkiego i bezpłatnego testu online. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się lub nabrać jeszcze większej pewności, że mężczyzna, z którym się spotykasz jest narcyzem. Test znajdziesz pod tym linkiem.
Dowiedz się, czy on jest narcyzem
Spis treści
Kiedy narcyz traci kontrolę?
Narcyz to osoba, która żyje własnym życiem i własnymi sprawami, tak jak nikt inny. Nie bez powodu narcyzm jest uważany za zaburzenie.
Poza tym fakt, że staramy się tutaj zrozumieć, jak zachowuje się narcyz, gdy traci kontrolę, jest tego wyraźnym dowodem. W końcu narcyz traci kontrolę w momencie, gdy poczuje, że nie jest już w centrum zainteresowania.
Żyje on w przeświadczeniu, że jest najważniejszą osobą dla swojej ofiary. Dlatego powoli stara się ją przekonać, że bez niego ta osoba sobie nie poradzi. Gdy jego ofiara w końcu poddaje się jego wpływowi, a często staje się od narcyza wręcz uzależniona, nie jest już w stanie bez niego funkcjonować.

Wszystko to jest dla narcyza źródłem satysfakcji i napędza jego już i tak ogromne ego. Dlatego tak ważne dla narcyza jest, aby stale był w pozycji dominującej i kontrolującej.
Jednak fakt, że jesteś tutaj i czytasz ten artykuł, oznacza, że planujesz zmienić obecną sytuację i spowodować, aby narcyz stracił kontrolę. Co należy więc zrobić, abyś mogła osiągnąć ten cel? Przede wszystkim musisz wiedzieć, w jakich sytuacjach narcyz czuje, że traci kontrolę:
- Widzi, że jesteś szczęśliwa, spełniona i potrafisz funkcjonować bez niego.
- Zauważa, ze potrafisz go ignorować i nie spełniać jego rozkazów.
- Widzi, że jesteś samodzielna i nie jesteś od niego uzależniona.
Jednak przede wszystkim, narcyz traci kontrolę, gdy ma konkretny dowód na to, że jego manipulacje na ciebie nie działają. Połączenie tych wszystkich czynników powoduje, że narcyz szybko zdaje sobie sprawę, z tego, że jesteś samodzielną i niezależną osobą. W związku z tym nie będzie już w stanie przy tobie zaspokajać swoich narcystycznych potrzeb.
Jak reaguje narcyz, gdy traci kontrolę?
Teraz skupimy się na tym, jakie reakcje i działania będzie próbował podjąć narcyz, w chwili gdy uświadomi sobie, że starasz mu się przeciwstawiać. Jak można się domyślić, nie przyjmie tego zbyt dobrze, ponieważ nie jest przyzwyczajony do ludzi, którzy „buntują się” przeciwko niemu.
Prawdopodobnie jego zamiarem będzie odzyskanie kontroli, którą mu odebrałaś. Dlatego będzie gotowy zrobić wszystko, aby osiągnąć swój cel. Może więc zacząć stosować swoje własne, z góry ustalone techniki, które będzie stopniowo wdrażał w życie.
1. Oczernianie
Pierwszą rzeczą, jaką zrobi narcyz, gdy zda sobie sprawę, że traci kontrolę, jest poniżenie cię przed innymi, szczególnie przed wspólnymi znajomymi. Celem oczerniania i opowiadania na twój temat nieprawdziwych informacji jest oczywiście zniszczenie twojej reputacji.
W przypadkach, w których zaburzenie jest na „wyższym” poziomie, narcyz może również ujawnić poufne lub intymne informacje o tobie. Zrobi to właśnie w celu poniżenia cię i pokazania, jak dużą ma nad tobą przewagę.
Jednocześnie jednak będzie grać w swoją grę, polegającą na wmawianiu innym, że w ostatnim czasie zmieniłaś się nie do poznania i że to wywołuje w nim niepokój i troskę o ciebie. Może wyjaśniać to znajomym, mówiąc: „Nie wiem, co w nią wstąpiło, zmieniła się z dnia na dzień bez powodu, naprawdę się o nią martwię”. Oczywiście będzie stosował taką grę słów, abyś to ty była tą złą, a on dobrym, czułym, troskliwym i kochającym cię partnerem.
2. Rola ofiary
Kolejny „krok”, czyli rola ofiary, może mieć miejsce zarówno podczas oczerniania, jak i po nim. Jak wspomniałem wcześniej, będzie kreował się na kogoś, kto ma do czynienia z osobą, która nie zachowuje się racjonalnie, a wręcz niewłaściwie.

Krótko mówiąc, to on jest osobą, która cierpi i musi znosić twoje rzekome znęcanie się nad nim i złośliwości. Narcyz nie będzie tracił czasu i bardzo szybko postara się przekonać innych, że tak właśnie jest.
Równocześnie jednak będzie on starał się szukać innych źródeł narcystycznego zaspokojenia, aby mieć pewność, że cały czas posiada kontrolę. Dlatego jego cała energia będzie skierowana jedynie na tę „sprawę”.
3. Hoovering
Trzeci i ostatni krok podejmowany przez narcyza w psychologii określa się mianem hooveringu. Termin pochodzi od angielskiego słowa hoover – odkurzacz, co odnosi się do wciągania, „zasysania”. Przez tę metodę, narcyz będzie próbował dać ci do zrozumienia, że nie przyjmuje słowa „nie” jako odpowiedzi.
Dlatego będziesz musiała być gotowa na jego naciski i naleganie. W tej fazie możliwe jest, że w celu odzyskania utraconej kontroli narcyz użyje technik manipulacji i stalkingu, aby spróbować ponownie „wciągnąć” cię w relację z nim.
Rzeczywiście, by dosadnie użyć terminu, który definiuje samą strategię, narcyz będzie próbował „wciągnąć” cię w stary związek, podobnie jak działa odkurzacz. Zamiast zaakceptować twoją decyzję i ją uszanować, będzie natarczywie kontaktował się z tobą, wymyślając pilne sytuacje, wymagające waszego spotkania.
Możliwe więc, że pojawi się w twoim domu, w pracy, na spotkaniu z twoimi przyjaciółmi lub gdziekolwiek indziej, aby pokazać ci, że mimo wszystko nigdy nie stracił nad tobą kontroli.
Gdy narcyz traci kontrolę: jak się zachować?
To, co ci do tej pory przekazałam, z pewnością ci się nie podobało. Gdy narcyz traci kontrolę, zachowuje się bardzo nieprzyjemnie i bardzo silnie reaguje, ponieważ jest gotów zrobić wszystko, aby „odzyskać to, co jego”.
Ale co powinnaś zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim nie możesz dać się zastraszyć jego słowom lub czynom. Wszystko, co robi lub mówi, ma na celu wyłącznie sprawienie, abyś zmieniła zdanie i wróciła do bycia jego „ofiarą”. W związku z tym, absolutnie nie możesz mu ustąpić i pokazać, że odzyskał nad tobą kontrolę.
Najprawdopodobniej teraz myślisz „Oczywiście, łatwo ci powiedzieć, ale co właściwie mam zrobić?”.
Mam dla ciebie konkretną odpowiedź: czytaj, dowiaduj się i edukuj. Tak, dobrze zrozumiałaś! Musisz wiedzieć absolutnie wszystko na temat narcyza. Dowiaduj się ze wszystkich możliwych źródeł, jak zachowywać się względem narcyza w tej i w każdych innych niewygodnych sytuacjach, które najprawdopodobniej będą mieć miejsce lub już się wydarzyły.
To nieoceniona broń, która pomoże ci uniezależnić się od narcyza oraz poznać i wyprzedzić wszystkie jego nieuczciwe zagrywki.
Dlatego bardzo gorąco polecam ci e-book „Sposób Na Narcyza”. To jeden z najlepszych poradników na temat narcyzmu i radzenia sobie z narcystyczną osobowością. Wyjaśnia on wszystkie sztuczki, które powinno się stosować, aby bronić się przed narcyzami. Uczy też, jak we właściwy sposób reagować na próby przejmowania kontroli nad związkiem przez narcyza. Przeczytaj więcej na temat poradnika tutaj.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego