Facet po rozstaniu: co myśli i jak się zachowuje

facet po rozstaniu

Po zakończeniu związku kobiety bez większych problemów wyrażają to, co czują. Zazwyczaj nie są w najlepszej kondycji, płaczą, przeżywają rozstanie, czują się zawiedzione… Krótko mówiąc, w pewien sposób dają do zrozumienia innym, że cierpią i wprost wyrażają swoje emocje.

W przypadku mężczyzn nie możemy jednak powiedzieć tego samego. Właśnie z tego powodu często zadajemy sobie pytanie: „Jak zachowuje się facet po rozstaniu?”. Z pozoru wydaje się bowiem, że facet po rozstaniu prawie nie cierpi i podchodzi do zakończenia związku w sposób obojętny.

Jednak, jak za chwilę dokładniej wyjaśnię, rzeczywistość jest zgoła inna. Znasz słynne zdanie „mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus”? Powiedzmy, że tak właśnie jest, nawet w obliczu odczuwanego bólu.

W tym artykule spróbuję wprowadzić cię w „milczący” świat mężczyzn, tak abyś mogła zrozumieć, jak może zachowywać się twój były facet po rozstaniu.

Tymczasem, możesz zrobić szybko darmowy test online, który pozwoli ci ocenić twoje szanse na odzyskanie byłego. Przeanalizuje on wasze dotychczasowe i obecne relacje oraz zachowanie twojego ex.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Facet po rozstaniu: psychologia

Zacznijmy od tego, że kiedy związek się kończy, to bez względu na to, kto kogo opuszcza i jakie są powody rozstania, obydwoje partnerzy cierpią. Oba serca są złamane, bo zarówno kobieta, jak i mężczyzna doznali rozczarowania z powodu zakończenia relacji.

Dlatego błędem jest stwierdzenie, że facet po rozstaniu w ogóle nie cierpi. To, co zasadniczo odróżnia mężczyzn od kobiet, to sposób, w jaki objawia się ból, a także sposób, w jaki facet sobie z nim radzi. Różnica dotyczy również faz bólu, które są nieco inne u kobiet i mężczyzn.

Właśnie ta różnica sprawia, że kobiety sądzą, że w kwestii zerwania mężczyźni są całkowicie obojętni. Jest to jednak błędne przekonanie. Fakt, że ból jest doświadczany w inny sposób, nie oznacza, że jest gorszy i ma mniejszą wartość.

fazy po rozstaniu u faceta

Mężczyźni zwykle cierpią w milczeniu, nie okazują swojego stanu emocjonalnego całemu światu i starają się ukryć uczucia na wszelkie możliwe sposoby, nawet jeśli ich serce pękło na tysiąc kawałków.

Ponadto, zwłaszcza jeśli to oni zdecydowali o rozstaniu i odeszli, zaraz po tym wydarzeniu mężczyźni bardzo emocjonalnie przeżywają nowy etap w życiu, związany z ponownym byciem singlem. Jednak ta faza jest krótkotrwała i szybko ustępuje miejsca świadomości, że utracili coś bardzo wartościowego i ważnego.

Dlatego nie popełniaj więcej błędu, twierdząc, że twój były nie czuje się dotknięty tym, że wasz związek się zakończył, nawet jeśli w danym momencie swoimi czynami udowadnia coś innego.

Pamiętaj, że mężczyźni różnią się od kobiet. Ogólnie rzecz biorąc, każdy z nas przejawia swoje uczucia w zupełnie inny sposób i nie powinien być za to oceniany.

Przy okazji, jeśli chcesz sprawdzić, w jaki sposób radzisz sobie z zawodem miłosnym, zapraszam cię do wykonania tego prostego testu online, który zajmie ci tylko kilka minut:

Jak radzisz sobie z zawodem miłosnym?

Co robi facet po rozstaniu

Teraz, gdy ustaliliśmy już, że mężczyźni reagują inaczej niż kobiety, gdy ich związek dobiega końca, postaramy się szczegółowo zrozumieć, jak zachowuje się facet po rozstaniu.

1. Brak okazywania cierpienia

Choć wspomniałam już o tym na początku, to teraz w praktyce musimy zrozumieć, co to znaczy nie okazywać cierpienia, a przede wszystkim przed kim to cierpienie nie jest okazywane.

Jak można się domyślić, pierwszą osobą, przed którą facet pod żadnym pozorem nie będzie okazywał słabości i cierpienia, jest jego była dziewczyna.

Mężczyźni „nie mogą” i nie chcą pokazywać swojej słabości, szczególnie bezpośrednio po rozstaniu. Będą więc starali się pod każdym względem udowodnić, że nie przejęli się tym, co się stało, że mają się dobrze i ich życie toczy się dalej.

Jednocześnie mężczyźni będą starali się szczerze otworzyć na swoich przyjaciół, choć im także nie będą okazywali cierpienia, którego doświadczają.

Podsumowując, mówienie o uczuciach, bólu i rozczarowaniu nie jest typowe dla facetów i nie będą oni manifestować nikomu swoich emocji. Dlatego też przyjaciele raczej nie odegrają roli psychologów (co dosyć często zdarza się wśród kobiet). Będą jedynie pełnić funkcję towarzyszy przygód i zabaw.

2. Oddawanie się rozrywce i zabawie

Kiedy mężczyzna musi stawić czoła rozpadowi związku, z pomocą przychodzą mu zazwyczaj przyjaciele. Nie pytają go, jak się czuje, nie rozmawiają z nim na temat jego ex czy byłego związku, który właśnie się zakończył, ale próbują sprawić, by kumpel poczuł się lepiej dzięki zabawie i przyjemnościom.

faceci po rozstaniu

Czy nam kobietom się to podoba, czy nie, sposobem, w jaki mężczyźni odreagowują po rozstaniu, jest szukanie rozrywek, chodzenie na imprezy czy organizowanie spotkań z kolegami.

Dlatego też kobiety mogą pomyśleć, że facet wcale nie cierpi po rozstaniu i ma się dobrze, skoro ma chęci na wspólne imprezowanie z kumplami i oddawanie się rozrywkom.

Jednak jest to tylko tymczasowy sposób na rozładowanie emocji i zapomnienie o tym, że związek się rozpadł. Nie ma to nic wspólnego ze stawaniem twarzą w twarz z rzeczywistością i mierzeniem się z nią.

To tylko krótka ucieczka i chwilowy sposób na zapomnienie o problemach. Dla mężczyzn jest to jednak ważny i zbawienny etap, który muszą przejść, aby móc zmierzyć się z rozczarowaniem i zakończeniem związku.

3. Odreagowywanie przez sport

To kolejna typowa reakcja mężczyzn, którzy muszą zmierzyć się z końcem relacji miłosnej. Podstawową koncepcją jest to, że facet po rozstaniu robi wszystko, aby uniknąć kontaktu z tym, co czuje w środku. Przenosi więc swoją uwagę „na zewnątrz”.

Przez pojęcie „na zewnątrz” rozumiemy wszystkie odczucia, które mężczyźni odczuwają podczas wysiłku fizycznego i uprawiania sportu. Musisz wiedzieć, że aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, hormony wytwarzane przez mózg, które sprawiają, że czujemy się podekscytowani i szczęśliwi.

Dlatego fakt, że mężczyzna po zakończeniu związku postanawia skupić się na sporcie, nie jest nawet taki zły, jak może się wydawać. Powiedzmy, że jest to sposób na zmniejszenie bólu, przyspieszenie etapu „gojenia ran”, a także oczyszczenie umysłu.

4. Wchodzenie w nowe relacje

Czwartą i ostatnią reakcją, która niestety może się przydarzyć, jest to, że aby spróbować odgonić ból, mężczyźni często angażują się w nowe i krótkotrwałe związki.

Mówimy o takich relacjach miłosnych, które zaczynają się zaraz po zakończeniu związku, i które pełnią głównie funkcję paliatywną, czyli uśmierzającą ból.

facet po rozstaniu psychologia

W wielu przypadkach nie jest nawet możliwe stworzenie prawdziwego związku, bo relacje te to głównie „przygoda na jedną noc”. Jest to swego rodzaju „metoda” stosowana przez facetów (którą kobieta rzadko potrafi zastosować), aby poradzić sobie z bólem i zapomnieć o swojej ex.

Z drugiej strony facet po rozstaniu będzie chciał jak najlepiej wykorzystać swój powrót do „stanu wolnego”. Zapragnie obudzić swoją naturę uwodziciela, by podrywać i czarować inne kobiety. W końcu nie był w stanie tego robić, gdy był w poważnym i stałym związku.

Jednak po bardzo wczesnym okresie po zerwaniu, przyjętym niemal z entuzjazmem, i po tym, jak zaczął spotykać się z nową kobietą, mężczyzna zacznie zdawać sobie sprawę, że ciąży na nim nadal przeszłość i że nie jest jeszcze gotowy na wejście w nowy związek.

W tym momencie zacznie bardziej tęsknić za swoją byłą, zdając sobie sprawę, że brakuje mu głębokiej relacji, którą z nią nawiązał. Uświadomi sobie że żaden związek bez zobowiązań ani przygoda na jedną noc nie będą porównywalne z tym, co stracił.

Jeśli widzisz, że twój były próbuje za wszelką cenę odwrócić swoją uwagę od waszego rozstania, a ty chcesz go odzyskać, zacznij działać. To dobry moment na przyjęcie strategii, która pozwoli ci go odzyskać za pomocą odpowiednich technik.

Wszystkie je poznasz, czytając e-book „Klucz Do Odzyskania„. Dowiesz się z niego, co dokładnie czuje twój były po rozstaniu i co możesz zrobić, by to wykorzystać i odzyskać go.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Fazy po rozstaniu u faceta

Mężczyźni, podobnie jak kobiety, po zakończeniu związku przechodzą przez pewne etapy, które są nieodłączną częścią procesu żałoby po rozstaniu.

Niestety nie da się ich w żaden sposób uniknąć. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i przejść przez wszystkie fazy, aby na końcu móc zacząć żyć bez drugiej osoby.

Musisz jednak wiedzieć, że fazy po rozstaniu u faceta zazwyczaj nie trwają tak długo jak u kobiet i mężczyźni dosyć szybko są w stanie prowadzić normalny tryb życia po zakończonym związku. Dużo zależy również od podejścia i chęci, a także wewnętrznej siły, która pozwala przestać myśleć o zakończonym związku

Oto 5 faz, przez które przechodzi facet po rozstaniu:

1. Szok i niedowierzanie

Pierwszą fazą po rozstaniu u faceta jest szok. Na tym etapie facet będzie próbował zrozumieć co się wydarzyło i dlaczego.

Na pewno nie raz pomyśli: „Nie mogę uwierzyć, że to już koniec” lub „Dlaczego to przydarzyło się właśnie nam”. Rozstanie to ogromny szok, szczególnie gdy kobieta, którą facet kocha, nie chce już mieć już z nim nic wspólnego.

Taka sytuacja może dosłownie powodować nudności, utratę apetytu, stres, spadek koncentracji itd.

Za szokiem idzie niedowierzanie, które w kolejnym etapie prowadzi do zaprzeczania temu, co się stało.

2. Zaprzeczenie i gniew

Następnymi etapami są zaprzeczenie i gniew. Gdy początkowy szok zacznie mijać (a może on trwać nawet do kilku dni), facet zacznie negować to, co się stało.

Może wtedy pomyśleć: „Nie wierzę w to, że między nami to już koniec. Na pewno nie straciłem jej na zawsze”. Na tym etapie facet może wysyłać SMS-y do byłej dziewczyny, dzwonić lub chcieć się z nią spotkać i nakłaniać ją do powrotu.

Gdy to się nie uda, mężczyzna może wpaść w gniew. Jeśli kobieta stanowczo nie zgadza się na kontynuowanie związku, a facet czuje, że nie może nic z tym zrobić, może zacząć złościć się na siebie lub na swoją ex.

Jeśli jest zły na siebie, może to wynikać z tego, że zdaje sobie sprawę, że nie ma już powrotu. Widzi, że związek zakończył się definitywnie. Może mieć do siebie pretensje, że popełnił błędy, które przekreśliły szanse na szczęśliwy związek.

3. Negocjacje

Po fazie gniewu, przychodzi czas na etap negocjacji. Mężczyzna próbuje kolejny raz namówić swoją byłą do powrotu i obiecuje jej, że zrobi wszystko, aby tylko dostać kolejną szansę.

co myśli facet po rozstaniu

W tym momencie zaczyna przyrzekać, że uszczęśliwi kobietę i nigdy więcej jej nie zawiedzie. Liczy na to, że jego argumentacja zdoła przekonać byłą. Wciąż widzi więc w sobie potencjał sprawczy i ma nadzieję na powrót.

Jeśli to się nie uda i kobieta pozostanie nieugięta, facet wchodzi w fazę depresji.

4. Przygnębienie i depresja

Gdy mężczyzna wie już na pewno, że nie odzyska swojej byłej, zaczyna czuć się przygnębiony i smutny. Jest bezsilny bo wie, że wszelkie próby powrotu do ex nie powiodły się, stracił bezpowrotnie swoją miłość i został singlem.

Wie, że od tego momentu jest skazany na samotność. Wspomnienia związane z zamkniętą relacją stają się nie do zniesienia.

Na tym etapie smutek może również wynikać z faktu, że będzie musiał tłumaczyć się przed rodziną i znajomymi. Powiedzenie, że jego związek się rozpadł jest dla faceta równoznaczne z poniesieniem porażki.

5. Akceptacja rozstania

Ostatnią fazą po rozstaniu u faceta jest akceptacja. Gdy przetrwał wszystkie poprzednie etapy żałoby po zakończonym związku, może w końcu wkroczyć w ostatnią. Wówczas poczuje się wolny i gotowy do rozpoczęcia nowego życia.

To jeden z najtrudniejszych, ale również najważniejszych etapów, który pozwoli przestać patrzeć w przeszłość i zacząć budować rzeczywistość od początku.

Facet po rozstaniu: wnioski

Niektórych reakcji, które okazuje facet po rozstaniu można się było spodziewać, a innych nie. Jednak faktem jest, że twój były najprawdopodobniej po prostu próbuje uniknąć pogrążania się w rozpaczy.

Nie wiadomo, czy istnieją mniej lub bardziej właściwe sposoby radzenia sobie z zakończeniem związku. Moje rada jest jednak taka, aby nie osądzać osoby, z którą byłaś, na podstawie tego, jak zareagowała na rozstanie.

Po zakończeniu związku powinnaś raczej skupić się na sobie i zastanowić się, jak chcesz dalej pokierować swoim życiem. Twoja relacja się skończyła.

Jeśli jednak trafiłaś na ten artykuł, oznacza to, że zachowanie twojego byłego wzbudza w tobie pewne emocje. To natomiast może oznaczać tylko dwie rzeczy: albo chcesz go odzyskać, albo próbujesz o nim zapomnieć.

W każdym razie nie jest ci obojętny. Jednak radzę ci spróbować przestać skupiać się na jego zachowaniu i pomyśleć o tym, co czujesz. Ten trudny okres w końcu minie i będziesz mogła zacząć koncentrować się na innych osobach, zapominając o ex.

Jak już wspomniałem, „Klucz Do Odzyskania” to świetna metoda pozwalająca podjąć najbardziej skuteczną próbę odzyskania ex.

Jeśli jednak wolisz zapomnieć o nim i zacząć nowy rozdział w swoim życiu, pomoże ci w tym „Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym„. To poradnik, który krok po kroku przeprowadzi cię przez najtrudniejszy okres po rozstaniu.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Przeczytaj także: Jak odzyskać faceta i Jak zapomnieć o byłym

4.3/5 - (57 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.