Facet narcyz: cechy osobowości i charakterystyka związku

Facet narcyz

Facet narcyz – jak go rozpoznać i czy można go z kimś pomylić? Jak zachowuje się facet narcyz w związku?

Narcystyczny mężczyzna reprezentuje szereg cech i zachowań, które pozwalają zdemaskować w nim ten typ osobowości. Niemniej jednak, należy mieć na uwadze, że narcyz (przynajmniej na początku) dość dobrze się kamufluje. Dlatego też wiele kobiet wchodzi w związek z narcystycznym facetem zupełnie nieświadomych tego, co je za chwilę czeka.

W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się dokładnie temu, jakie są najważniejsze cechy narcyza, po których można go zidentyfikować. Zastanowimy się przy okazji również nad tym, co sprawia, że narcyz, pomimo licznych wad, fascynuje do tego stopnia, że jest w stanie wciągnąć kogoś w bardzo bliską relację. Zobaczymy, jak sobie radzić z narcyzem, a na koniec poruszymy temat związku z takim mężczyzną – tego, jakie są jego cechy i etapy.

Na wstępie chciałbym dodatkowo zachęcić cię do lektury e-booka „Sposób Na Narcyza”, który stanowi kompendium wiedzy o narcystycznym mężczyźnie, uwzględniające każdy stopień nasilenia jego cech.

Znajdziesz w nim szczegółowe informacje dotyczące jego zachowania i cech charakteru oraz cenne porady, które pozwolą ci lepiej rozegrać relację z narcyzem.

Jesteśmy prawie gotowi, żeby zacząć. Prawdopodobnie już teraz zastanawiasz się, czy mężczyzna, z którym masz do czynienia, jest narcyzem. Niewątpliwie lektura tego artykułu pomoże ci to rozstrzygnąć, ale oprócz tego warto, żebyś zrobiła krótki darmowy test online.

Odpowiedzi na pytania testowe pozwolą ustalić, czy facet, w którym się spotykasz, jest narcystyczny, a jeśli tak, to w jakim stopniu. Czy cierpi na zaburzenie, czy przejawia zaledwie lekki narcystyczny rys? Kliknij tutaj i dowiedz się!

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Facet narcyz: cechy charakteru

Mężczyzna narcyz może przejawiać różne cechy i zachowania. Nie u każdego dostrzeżemy je wszystkie, a już na pewno nie u każdego będą one zauważalne od samego początku. Zasadniczo możemy je pogrupować na 5 kategorii – worków, w których można umieścić cały szereg szczegółów charakteru i sposobu bycia. Przeanalizujemy je wszystkie.

1. Megalomania

Pierwszą grupą cech narcyza zatytułowałem „megalomania”. Mieszczą się w niej wszystkie przejawy poczucia, że jest się lepszym od innych. Mężczyzna narcyz będzie zawsze podkreślał swoją wyższość i wyjątkowość. Będzie się przechwalał i przypisywał sobie liczne zalety i osiągnięcia. W swoim wyobrażeniu jest człowiekiem sukcesu i tak będzie się przedstawiał innym.

Z tego powodu możemy też powiedzieć, że to osoba o zaburzonej samoocenie, niemogąca pogodzić się z krytyką ze strony innych, nieakceptująca swoich wad. Ponadto chce być również szczególnie traktowana – narcyz domaga się przywilejów nawet, jeśli nigdy na nie nie zasłużył.

2. Brak empatii

Główną cechą, która niekorzystnie wyróżnia narcyza na tle innych, jest brak empatii. Nie widać jej na pierwszy rzut oka, ale szybko dochodzi do jej ujawnienia, kiedy wchodzimy z narcyzem w bliższą relację. Brak empatii dotyczy przede wszystkim osób o silnym rysie narcystycznym lub zaburzeniu osobowości.

Przejawia się to niezrozumieniem dla twoich uczuć, brakiem współczucia oraz umiejętności postawienia się na twoim miejscu. Z tego powodu trudno nawiązać jest jakąkolwiek więź emocjonalną, a narcyz często rani, nie rozumiejąc, co tak naprawdę robi. Z drugiej strony brak empatii oznacza również niemożność okazywania szczerych uczuć. Nawet jeśli partner trzyma się pewnej konwencji, mamy wrażenie, że w relacji z nim czegoś brakuje.

3. Przedmiotowe traktowanie

Facet narcyz, po części z braku empatii, ale też z innych powodów, traktuje inne osoby w sposób przedmiotowy. Nie tylko partnerkę, ale na ogół wszystkich ludzi, z którymi ma do czynienia. Nie próbuje nawiązać relacji emocjonalnej, ale traktuje innych jako środki do osiągania własnych celów i do zaspokajania własnych potrzeb.

Z tego powodu rzadko liczy się z innymi, sytuuje ich na podrzędnej pozycji w stosunku do siebie i dowolnie rozgrywa ich uczuciami, planami i oczekiwaniami. Często w praktyce stosuje powiedzenie „po trupach do celu”.

4. Manipulacje

Manipulacje to główny środek stosowany przez narcyza w celu osiągania tego, czego pragnie lub potrzebuje. Jest to najbardziej szkodliwa dla otoczenia cecha, bowiem doprowadza do toksycznej relacji nawet, jeśli nie jest ona bardzo bliska.

Manipulacje narcyza mają bardzo zróżnicowane oblicze. Ogólnie rzecz biorąc, opierają się na takim przekształcaniu rzeczywistości i takim jej przedstawianiu, by obarczyć drugą osobę winą i osłabić jej poczucie własnej wartości. Manipulacje to jednak bardzo złożony temat – został natomiast szczegółowo poddany analizie w e-booku „Sposób Na Narcyza”. Uwzględnione w nim zostały różne jej rodzaje, nawet takie, które z pozoru nie wydają się manipulacją.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

5. Nieuczciwość

Ostatnia główna grupa cech i zachowań faceta narcyza to wszystkie te, które opierają się na jego nieuczciwości. Narcyz często mija się z prawdą albo przynajmniej odpowiednio zataja niektóre fakty, by jak najbardziej wiarygodnie wykreować wyobrażenie o sobie. Często przed partnerką i przed osobami postronnymi odgrywa dwie zupełnie inne role.

Narcyz nie gra fair play i nie ma z tego powodu wyrzutów sumienia – w końcu cel uświęca środki. Dodatkowo przejawia szczególną skłonność do zdrady oraz wmanewrowywania w relacje miłosne kilku osób na raz.

Narcyz mężczyzna: co w nim fascynuje?

Widząc powyższe cechy narcyza, można się zastanawiać, co w nim właściwie takiego jest, że ktokolwiek chce wchodzić z nim w relacje. Dlaczego kobiety dopiero w pewnym momencie zdają sobie sprawę, że mężczyzna, z którym się spotykają, ma tak wyjątkowo trudny charakter?

Cały sekret tkwi w tym, że narcyz nie pozwala na zdemaskowanie go na samym początku. Co więcej na pierwszych randkach jest w zasadzie spełnieniem idealnego wyobrażenia o facecie. Jego strategia polega w szczególności na poniższych cechach i zachowaniach:

1. Stosuje love bombing czyli bombardowanie miłością. Od początku robi wrażenie zakochanego po uszy. Komplementuje, słucha, bardzo się stara. Szybciej niż z kimkolwiek innym dochodzi do poważnych wyznań miłości, okazywania uczuć i deklaracji.

2. Szybko wchodzi w związek, dzięki wyżej opisanej intensyfikacji relacji, ale też za pośrednictwem bardzo konkretnych kroków. To typ, który będzie dążył do tego, żebyś zamieszkała z nim i poświęcała mu każdą wolną chwilę. Za jego zbliżaniem się stoi jednak nie przekonanie, że jesteś tą jedyną, ale chęć podporządkowania sobie ciebie.

3. Wszyscy go podziwiają. Narcyz to człowiek sukcesu – zwykle tylko w jego fantazjach, które jednak w przekonujący sposób potrafi wpoić innym. Każda kobieta jest nim zafascynowana, bo każda chce mieć u swego boku mężczyznę silnego, pewnego siebie, charyzmatycznego, który wie, czego chce i potrafi to osiągnąć.

4. Facet narcyz jest zwykle bardzo uwodzicielski. Trochę tajemniczy, szarmancki, flirciarz doskonały. Na początku poczujesz się przy nim jak prawdziwa, piękna kobieta. Z łatwością namówi cię na pójście z nim do łóżka – i tu również nie zawiedzie, bowiem narcyz okazuje się często wyjątkowo atrakcyjnym kochankiem, spontanicznym, lubiącym erotyczną grę.

5. Narcystyczny mężczyzna robi też dobre wrażenie wizualne. Nie ma co się oszukiwać – to również ma znaczenie. Narcyz jest zadbany i stylowo ubrany. Lubi drogie, efektowne gadżety i wie, że kobieta przy nim czuje się lepiej także z tego powodu, że każda może jej pozazdrościć takiego faceta.

sposob na narcyza ebook

Mężczyzna narcyz: jak sobie z nim radzić

O tym, jak radzić sobie z narcyzem, pisałem w tym wpisie. Tutaj podsumuję krótko, na czym powinna opierać się twoja strategia, jeśli chcesz odzyskać kontrolę nad relacją z narcystycznym mężczyzną – o ile oczywiście nie postanowisz z nim zerwać.

Przede wszystkim musisz zadbać o swoją niezależność, głównie uczuciową. To pozwoli ci oprzeć się jego manipulacjom i przestać uzależniać własne nastroje i poczucie własnej wartości od tego, co on mówi lub robi. Uzależnienie emocjonalne jest tym łańcuchem, na którym narcyz będzie cię trzymał. Dodatkowo jeśli jesteś od niego uzależniona np. finansowo, powinnaś zadbać o to, by to zmienić.

Kolejnym ważnym punktem jest postawienie granic. Narcyz często je narusza, a ty musisz wykazać się naprawdę wyjątkową konsekwencją, by je utrzymać. To jak ciągłe odpieranie ataku najeźdźcy. Jednocześnie warto przemyśleć, jak egzekwować od niego to, na czym ci zależy. W tym celu należy zawsze trzymać się reguły, że jego negatywne zachowania (jak choćby właśnie przekraczanie granic) muszą spotkać się z twoim jasno wyrażonym brakiem akceptacji i pokazaniem, że nie chcesz poświęcać mu czasu i uwagi, kiedy on tak cię traktuje. Jeśli natomiast zrobi dla ciebie coś miłego, daj mu to, na czym mu zależy – zobaczy, że strategią do osiągnięcia celu jest postępowanie według twoich zasad.

Zadbaj o siebie, pielęgnuj inne znajomości i relacje z rodziną. Musisz mieć inne punkty odniesienia, inne hobby, inne zajęcia, które nie pozwolą narcyzowi odizolować cię od świata zewnętrznego i sterować tobą za pomocą manipulacji.

W końcu ważne jest też, byś uświadomiła sobie, że człowiek, z którym jesteś, ma poważny problem i nie wiadomo, czy da się go rozwiązać. W twoim interesie jest, by namówić partnera do skorzystania z pomocy psychologa lub rozstać się z nim, jeśli czujesz, że nie dasz rady na niego wpłynąć.

Facet narcyz w związku

O związku z narcyzem i małżeństwie z narcyzem pisałem w oddzielnych artykułach. Warto jednak nieco podsumować te dwa wątki i odnieść je do cech charakteru faceta narcyza.

Zasadniczo związek z narcyzem można podzielić na 3 etapy:

  • Love bombing i wciąganie do relacji: to ten najbardziej intensywny i najprzyjemniejszy etap, kiedy kobieta (niestety) zwykle jeszcze nie podejrzewa, że związek z facetem, który wydaje się chodzącym ideałem, wcale taki idealny nie jest i szybko się o tym przekona.
  • Ujawnienie prawdziwego oblicza: narcyz, kiedy tylko wyczuje, że omotał swoją ofiarę, zaczyna pokazywać się od znacznie gorszej strony. Na tym etapie wypływają wszystkie jego negatywne cechy, o których mówiliśmy na początku wpisu. W grę wchodzą tu również wszystkie nieprzyjemne manipulacje, a ty czujesz się coraz gorzej.
  • Porzucenie ofiary: nie zawsze do niego dochodzi, ale zwykle jest to moment, kiedy narcyz dochodzi do wniosku, że nie zaspokajasz już żadnej z jego potrzeb, więc musi poszukać kolejnego źródła. Może dojść do zdrady lub po prostu zerwania relacji.

Niekiedy po rozstaniu z narcyzem lub oddaleniu się, on wraca, by ponownie wciągnąć się w relację z nim (tzw. hooverinig) i zachować kontrolę nad twoim życiem. Wtedy możemy mówić o czwartym etapie i ponownym rozpoczęciu całego cyklu.

Facet narcyz w związku często łamie zasady, okłamuje i zdradza. Stosuje również technikę miłości przerywanej, a więc trzyma cię w ciągłym napięciu i niepewności przez to, że w irracjonalny sposób okazuje ci uczucia lub jest kompletnie obojętny, a nawet wrogi czy agresywny.

Związek z takim mężczyzną na pewno nie należy do prostych, a w wielu przypadkach jest zwyczajnie niemożliwy. Jeśli chcesz jednak sprawić, by zaczął normalnie funkcjonować lub zakończyć go, sięgnij po „Sposób Na Narcyza”, dzięki któremu wyrównasz z narcyzem siły.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

4.3/5 - (26 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.