Dziewczyna po rozstaniu: co robi i kiedy zaczyna tęsknić?

dziewczyna po rozstaniu

Co czuje dziewczyna po rozstaniu? Kiedy dziewczyna zaczyna tęsknić po rozstaniu?

Jeśli niedawno rozpadł się twój związek, w dodatku nie z twojej inicjatywy i woli, z całą pewnością zadajesz sobie podobne pytania. Zastanawiasz się, co tak naprawdę dzieje się z kobietą po rozstaniu, a w odpowiedzi szukasz dla siebie nadziei. Co robi? Co czuje? Jak się zachowuje? Czy tęskni?

Nic dziwnego, że twoje myśli wciąż krążą wokół twojej byłej dziewczyny. Być może wysyła ci sygnały, których nie potrafisz zinterpretować, a może po prostu chcesz wybadać jej nastrój, żeby wiedzieć, czy masz jeszcze u niej szanse. Postaram się to wszystko wyjaśnić w dzisiejszym wpisie.

W pierwszej kolejności omówimy sobie psychologię dziewczyny po rozstaniu, a następnie dokładnie, punkt po punkcie, wytłumaczę, co i dlaczego może teraz robić i odczuwać. Dowiemy się też, czy dziewczyna tęskni po rozstaniu i kiedy to następuje. Na koniec porównamy reakcje kobiet i mężczyzn po zakończeniu związku.

Zanim przejdziemy do rzeczy, chciałbym zachęcić cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online. Pozwoli ci on poznać twoje realne szanse na odzyskanie byłej dziewczyny. Odpowiedz na pytania (to zajmie tylko chwilę!) i pozwól ocenić prawdopodobieństwo odzyskania ex. Wynik, wyrażony w procentach, otrzymasz zaraz po zakończeniu testu.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Psychologia dziewczyny po rozstaniu

Zacznijmy od tego, że to, jak przeżywamy rozstanie, zależy przede wszystkim od naszego temperamentu i zewnętrznych okoliczności. Nie zamierzam powielać tutaj stereotypów, ale chcę naświetlić ci pewne ogólne tendencje, wynikające z różnych uwarunkowań.

Pierwszym uwarunkowaniem jest to, kto z kim zerwał. Rozstanie jest zawsze trudniejszym przeżyciem dla tej strony, która jest porzucana. To nie znaczy jednak, że dla drugiej strony wydarzenie to jest kompletnie obojętne.

Po drugie istotne jest to, w jakiej atmosferze przebiega rozstanie. Zazwyczaj w dość nieprzyjemnej – to jasne. Ale jest różnica między siadaniem do poważnej rozmowy i oświadczaniem, że nie czuje się tego, co kiedyś, a dramatyczną kłótnią po odkryciu zdrady.

Podsumujmy to na zasadzie case study:

  • Kiedy to ty zrywasz z dziewczyną: po pierwsze duży wpływ ma to, czy robisz to, ponieważ poznałeś inną kobietę; po drugie reakcja twojej ex zależy od jej charakteru, poczucia własnej wartości itd.
  • Jeśli to ona z tobą zrywa: twojej ex może być bardzo przykro z powodu tego, że zadaje ci ból, zwłaszcza jeśli ceniła waszą relację. Niemniej jednak to jej decyzja i będzie utwierdzała siebie w przekonaniu, że robi właściwie.
  • Wasz związek rozpada się z powodu kłamstwa/zdrady: jeśli twoja dziewczyna zrywa z tobą z powodu odkrycia twojej zdrady, na pewno bardzo cierpi; jeśli role są odwrócone – wszystko zależy od tego, czy ona żałuje zdrady.

Nie ma powodów, żeby sądzić, że twoja dziewczyna przeżywa rozstanie mniej, niż gdybyś to ty był na jej miejscu. Różnice wynikają bardziej z tego, jak ta reakcja rozgrywa się w czasie i na jakie konkretne uczucia i zachowania się przekłada. Zrozumienie tego jest bardzo istotne, jeśli chcesz wiedzieć, jak odzyskać byłą dziewczynę.

Kobieta po rozstaniu: emocje i zachowanie

Mamy już za sobą słowo wstępu. Teraz przeanalizujemy już bardziej dokładnie poszczególne zachowania kobiety po rozstaniu i spróbujemy znaleźć dla nich wyjaśnienie. Następnie przyjrzymy się z bliska sferze uczuciowej, abyś lepiej zrozumiał, z jakimi emocjami zmaga się twoja była na różnych etapach po rozstaniu.

Co robi dziewczyna po rozstaniu?

Być może się domyślasz pierwszej odpowiedzi na to pytanie. Dziewczyna po rozstaniu w pierwszej kolejności chce się komuś z tego wygadać – na ogół wybór pada na najlepszą przyjaciółkę.

To dzielenie się swoimi emocjami i przemyśleniami jest dla niej doskonałym katalizatorem: pozwala od razu wyrzucić z siebie to, co najgorsze, poukładać w głowie i w zasadzie poczuć pewną ulgę już po pierwszej takiej rozmowie.

kobieta po rozstaniu

Fakt, że twoja ex od razu się wygadała, nie oznacza jednak, że ma potrzebę ostentacyjnego pokazywania swojego cierpienia.

Możliwe, że pod wpływem silnych emocji pokaże w mediach społecznościowych, że w jej życiu uczuciowym zaszły drastyczne zmiany. Ale tak czy inaczej, by zachować godność, raczej nie będzie publicznie wylewać łez.

Prawdopodobnie po prostu w pewnym momencie zorientujesz się, że wróciła do swoich spraw i normalnego życia. Pewnie zauważysz, że spotyka się z koleżankami, chodzi na imprezy, a może nawet trafisz na jej profil na portalu randkowym.

Jeśli stara się o tobie zapomnieć, raczej nie trzyma na wierzchu pamiątek przywołujących wasz związek. Niewykluczone jednak, że co jakiś czas kusi ją, żeby wybadać, co u ciebie – nawet jeśli to ona zerwała.

Gorzej, gdy masz coś na sumieniu – np. zdradę. Wtedy możesz się spodziewać zemsty. Nie dotyczy to 100% przypadków, ale dość powszechną reakcją u kobiet po odkryciu zdrady jest natychmiastowa myśl: „Zrobię wszystko, by poczuł się tak samo jak ja!”. Jeśli boli cię to, że obściskuje się z innym chłopakiem na twoich oczach – to taki właśnie był plan.

Spora część dziewczyn, które same kończą związek, ale usiłują to zrobić możliwie jak najłagodniej, proponuje przyjaźń po rozstaniu. Nie wiąż z tym jednak zbyt dużych nadziei. Kieruje nią z dużym prawdopodobieństwem litość i poczucie winy. Lepiej zrobisz, nie korzystając z oferty.

Co czuje dziewczyna po rozstaniu?

Jak natomiast wygląda sfera emocjonalna dziewczyny po rozstaniu? Cóż, jeśli to ty postanowiłeś ją pożegnać, na pewno cierpi. Raczej nie stara się tego stłumić – po prostu w pełni przeżywa ból, jaki spowodowało zerwanie. Nikt nie wywiera na niej presji bycia twardą, więc może się swobodnie wypłakać, co w końcu na pewno jej pomaga.

Zadaje sobie pytanie, dlaczego tak się musiało stać. Obwinia siebie, obwinia ciebie. Szuka wad po obu stronach, ponieważ ma potrzebę zracjonalizowania tej sytuacji. Jej samoocena podupada, nie dziwi więc, że podejrzewa, że zostawiłeś ją dla innej.

Na zmianę przelewa się przez nią smutek, złość, żal, upokorzenie. Mówiąc krótko, jest ogarnięta negatywnymi emocjami i bardzo intensywnie przeżywa to, co się dzieje. Podobnie jest w przypadku rozstania z powodu zdrady.

Z czasem jednak rozmowy z bliskimi i kolejne wylane łzy pozwalają jej odzyskać równowagę. Fakt, że przeżywała wszystko tak silnie na samym początku, sprawia, że szybciej dochodzi do siebie.

Przechodzi okres swego rodzaju żałoby, ale jednocześnie wie, że musi dalej żyć, wykonywać swoje obowiązki, pielęgnować relacje. Stopniowo przestaje się wyżalać, za to pragnie pokazać, że udało jej się uporać z rozstaniem i jest gotowa, by pójść dalej.

Sprawa ma się inaczej, jeśli to ona postanowiła się rozstać. W tej sytuacji odczuwa przede wszystkim wątpliwości i poczucie winy. Te wrażenia nie towarzyszą jej jednak stale – to raczej przebłyski, które odrzucane są przez racjonalizację decyzji.

Twoja była raczej stara się umysłowo pojąć swoje uczucia. Analizuje, odpowiada sobie na pytania, by finalnie stwierdzić, że to, co zrobiła, było słuszne i zgodne z jej emocjami.

Czy dziewczyna tęskni po rozstaniu?

Bez względu na to, czy to twoja dziewczyna cię rzuciła, czy to ty postanowiłeś się z nią rozstać, praktycznie zawsze pojawia się kwestia tęsknoty. Zastanawiasz się, kiedy dziewczyna zaczyna tęsknić po rozstaniu?

czy dziewczyna tęskni po rozstaniu

Jeśli to ty ją zostawiłeś, na początku będzie głównie rozżalona. Tęsknota pojawi się dosyć szybko. Nagle po prostu zda sobie sprawę, że nie może do ciebie zadzwonić, napisać, spotkać się z tobą. Że nie może być tak, jak dawniej. Jeśli dodatkowo mieszkaliście ze sobą, a ty się wyprowadziłeś, uczucie pustki pojawi się praktycznie natychmiast.

Przez kolejne tygodnie i miesiące będzie raczej starała się walczyć z tym, by tej tęsknoty nie odczuwać. Nie będzie pomagało oglądanie twoich zdjęć i śledzenie twojej aktywności w mediach społecznościowych. Jeśli nie będzie mogła i chciała się z tym pogodzić, zapewne będzie próbować przekonać cię do powrotu.

Nie jest natomiast wykluczone, że twoja była zatęskni, mimo że to ona była stroną zrywającą. Oczywiście trochę to potrwa, będzie potrzebowała co najmniej kilku tygodni.

W pewnym momencie zacznie odczuwać twój brak: coś jej się z tobą skojarzy, coś przypomni, zobaczy cię na zdjęciu. A wystarczy niekiedy, że po prostu będzie smutna i zapragnie mieć cię obok siebie, choć jeszcze niedawno cię odtrąciła.

Ten scenariusz może się spełnić pod warunkiem, że nie będziesz jej się narzucał. Jeśli nie znikniesz z jej życia, jak ma za tobą zatęsknić? Tzw. zasada braku kontaktu to jeden z fundamentów strategii odzyskania. Jeśli chcesz poznać więcej zaawansowanych metod, przeczytaj e-book „Klucz Do Odzyskania” – kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłą Dziewczynę lub Żonę i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Dziewczyna vs chłopak po rozstaniu

Wbrew pozorom, zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą zmagać się z bardzo podobnymi emocjami w obliczu rozstania. Każdemu, na swój sposób, spada samoocena, każdy może popaść w desperację, każdy może mieć wątpliwości.

Na tym jednak zazwyczaj kończą się podobieństwa. Zachowanie, reakcje, a przede wszystkim ich „harmonogram” prezentuje się u jednej i drugiej płci zupełnie inaczej. To też przyczynia się do tego, że często mylnie interpretujemy to, co robi druga strona.

Kobiety na przykład mają wrażenie, że ich były chłopak wcale nie przejął się rozpadem związku. Szybko zaczął spotykać się z kumpami, imprezować i wszystko wskazuje na to, że jest szczęśliwym singlem. A one przecież tak cierpią! Przeżywają żałobę!

Sam wiesz, że to nie do końca jest tak. Mężczyźni często odczuwają presję oczekiwań społecznych: facet ma być twardy i świetnie radzić sobie bez dziewczyny. Może znów podrywać bez zobowiązań i nie musi się przed nikim tłumaczyć.

Ta presja powoduje, że mężczyźni tłumią emocje, i choć na początku sprawiają pozory, jakby nic ich to nie obeszło, po pewnym czasie cierpienie i tęsknota ich i tak dopada.

Przeczytaj też: Facet po rozstaniu

U kobiet sytuacja wygląda zgoła inaczej. Twoja była silnie przeżywa rozstanie głównie na początku. Nie próbuje zagłuszyć emocji, ale pozwala im się wydostać na zewnątrz.

Przede wszystkim natomiast obgaduje wszystko z przyjaciółkami, co facetowi zdarza się znacznie rzadziej. Kumpel pocieszy cię zaproszeniem na piwo czy do klubu, a przyjaciółka twojej ex wysłuchuje ją, doradza i pomaga uporać się z trudnymi uczuciami.

W rezultacie, kiedy do ciebie jak bumerang wraca tęsknota i żal po straconym związku, twoja była może już stać na nogach o własnych siłach, patrząc z nadzieją w przyszłość.

Jeśli jednak chcesz się z nią zejść, najważniejsze, żeby trafić na moment, kiedy ona już nie ma do ciebie pretensji, jest pozytywnie nastawiona, a wtedy ty pojawiasz się znowu w jej życiu, kompletnie odmieniony. Wspomniany już „Klucz Do Odzyskania” wyjaśnia te mechanizmy najlepiej. Warto po niego sięgnąć – by to zrobić, kliknij tutaj.

3.9/5 - (34 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.