Dziewczyna manipulantka: jak ją rozpoznać i przeciwstawić się jej

manipulacja kobiet

Kim jest dziewczyna manipulantka? Jak ją rozpoznać? Jak powinienem się zachowywać, aby przeciwdziałać jej manipulacjom?

Dziewczyna manipulantka to ta, która mniej lub bardziej świadomie wdraża w życie strategiczne zachowania, aby móc uzyskać od innych to, czego chce. Mamy tu na myśli określone techniki, prowokacje, szantaż emocjonalny czy groźby.

Aby odnieść sukces, wykorzystuje słabości bliskich jej osób, w tym swojego partnera. Najpierw stara się zdobyć dużą władzę, by potem bez skrupułów móc zacząć ją wykorzystywać do zaspokojenia własnych potrzeb.

Sposób działania, jaki ją charakteryzuje może być bardzo podstępny i niejasny. Dlatego rozpoznanie, czy mamy do czynienia z dziewczyną manipulatorką nie jest wcale takie proste.

Ale właśnie dlatego jesteśmy tu dzisiaj. W tym artykule dowiemy się, kim jest toksyczna manipulantka, jak ją zdemaskować i jakie są najlepsze strategie obrony przed jej szkodliwym zachowaniem.

Jednak zanim zaczniemy, zachęcam cię do wykonania krótkiego testu online, który znajdziesz poniżej. Na podstawie uzyskanego wyniku będziesz mógł jeszcze dokładniej określić, czy masz do czynienia z narcystyczną i manipulującą kobietą. Przekonaj się już teraz, klikając ten link.

Dowiedz się, czy ona jest narcystyczna

Kim jest dziewczyna manipulantka?

W potocznym wyobrażeniu kobiety zawsze postrzegane są jako słabsza płeć. Przez to uważa się, że są bardziej podatne na manipulację i wykorzystywanie przez partnera. Jednakże, jeśli dokonamy głębszej analizy, rzeczywistość może okazać się zupełnie inna!

Nie tylko mężczyzna może być manipulantem. Często to kobieta przejmuje kontrolę nad dynamiką związku dzięki podstępnym postawom, manipulacjom i różnym rodzajom przemocy psychicznej (a nawet fizycznej).

Dziewczyna manipulantka naprawdę istnieje! Powodem, dla którego niewiele się o tym mówi, jest fakt, że mężczyźni raczej nie rozmawiają o przemocy czy nadużyciach, jakich doznają w związku, w przeciwieństwie do kobiet, które łatwiej otwierają się na tego typu rozmowy.

Kobiety, które stosują bardzo wiele typów manipulacji i robią to niemal każdego dnia, najczęściej posiadają cechy osobowości narcystycznej, histrionicznej lub borderline.

Dzięki swoim zdolnościom manipulacyjnym mają one tendencję do podporządkowania sobie mężczyzny i znęcania się nad nim zarówno psychicznie, fizycznie, jak i finansowo. Jako toksyczna manipulantka, taka dziewczyna zrobi wszystko, aby zaspokoić własne potrzeby i wymagania.

Stosowane przez nią manipulacje to nic innego jak narzędzie, dzięki któremu dostaje od partnera to, czego chce, niezależnie od jego stanu psychicznego, samopoczucia i szczęścia.

dziewczyna manipulantka

Ale jak rozpoznać dziewczynę manipulantkę? Oto jej główne cechy:

  • Niemal całkowicie brakuje jej empatii
  • Musi być zawsze w centrum uwagi
  • Nie dba o twoje potrzeby
  • Jest egocentryczna
  • Często kłamie
  • Próbuje cię odizolować, odsuwając od przyjaciół i rodziny
  • Zazwyczaj przyjmuje rolę ofiary
  • Często krytykuje ciebie, ale nie akceptuje bycia krytykowaną
  • Stawia ci liczne żądania
  • Czuje się lepsza od ciebie i chętnie to okazuje

Podsumowując, można stwierdzić że dziewczyna manipulantka jest egocentryczną, podstępną i często zaburzoną osobą, która nawiązuje relacje mogące przynieść jej jednostronną korzyść. Ponadto jest skłonna do przejmowania kontroli nad partnerem i wykorzystywania go do zaspokojenia własnych pragnień i potrzeb.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, kim jest toksyczna manipulantka i jak wygląda jej perspektywa postrzegania świata i związków, polecam ci przeczytanie e-booka „Sposób Na Narcyzkę„.

Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.

To najbardziej zaawansowany poradnik w Polsce poświęcony kobiecej toksyczności. Pomoże ci on zrozumieć narcystyczną kobietę, jej zachowanie oraz dowiedzieć się, jak najlepiej radzić sobie, będąc z nią w relacji.

Toksyczna manipulantka: jak się zachowuje?

Zobaczmy teraz, jakie emocjonalne szantaże może stosować dziewczyna manipulantka. Dzięki zapoznaniu się z nimi będziesz mógł łatwiej je dostrzec i zrozumieć, czy kobieta, z którą tworzysz związek, próbuje tobą manipulować.

1. Sprawia, że czujesz się winny

Zrzucenie winy na inną osobę to pierwsza rzecz, na której skupia się dziewczyna manipulantka. Postępuje tak, aby móc wykorzystać swoją władzę. Aby obarczyć kogoś winą, stawia się w pozycji ofiary, sprawiając, że druga osoba czuje się dla niej niewystarczająca i zbyt mało wartościowa, np. jako partner.

Jeśli coś nie działa w związku, to zawsze przez ciebie. Nawet jeśli nie zrobiłeś nic złego, zawsze jest gotowa wytknąć ci wszystkie twoje błędy. W ten sposób liczy na to, że poczujesz dodatkową motywację, by bardziej się zaangażować, a także dać jej z siebie znacznie więcej, niż do tej pory otrzymała.

To podstępna metoda, którą stosuje dziewczyna manipulantka, aby dostać to, czego chce, jednocześnie niszcząc ciebie jako osobę i partnera.

2. Nie bierze na siebie odpowiedzialności

Jak wspomniałem wcześniej, manipulatorka jest bardzo krytyczna, ale jednocześnie sama nie jest w stanie przyjąć krytyki ze strony swojego partnera. Oznacza to, że nie potrafi i nie chce nawet spróbować zrozumieć swoich błędów ani wziąć na siebie żadnej odpowiedzialności.

Nigdy nie poczuwa się do winny i zwykle odwraca każdą sytuację, sprawiając, że cała odpowiedzialność spada na ciebie. Na przykład, gdy dziewczyna manipulantka zdradza swojego partnera, po fakcie zrzuca całą winę właśnie na niego, np. tłumacząc, że czuła się zaniedbywana.

3. Stosuje karanie ciszą

Inna typowa strategia, jakiej dopuszcza się manipulatorka, polega na karaniu drugiej osoby ciszą, tak aby ta była jej kompletnie podporządkowana. Tak naprawdę, aby dostać to, czego chce, może zniknąć, zacząć cię kompletnie ignorować lub całkowicie przestać z tobą rozmawiać i utrzymywać jakikolwiek kontakt.

Może to robić z konkretnego powodu. Dąsając się lub okazując ci dystans, stara się cię psychicznie zdominować. W rzeczywistości chce, abyś ją przeprosił lub zaczął zachowywać dokładnie w taki sposób, jakiego od ciebie oczekuje.

Toksyczna manipulantka może również karać cię ciszą bez konkretnego powodu, tylko po to, aby wmówić ci, że zrobiłeś coś złego.

4. Zaczyna ci grozić

Jeśli między wami nie dzieje się najlepiej, a co za tym idzie istnieje szansa na rozpad waszej relacji, to manipulująca tobą partnerka może również zacząć ci grozić. W szczególności chodzi o stawianie ultimatum o zakończeniu związku.

manipulantka w związku

Jej zamiarem jest sprawienie, abyś poczuł się jak słabsze ogniwo w waszym związku. Manipulatorka dobrze wie, że ci na niej zależy i że prawdopodobnie byłbyś gotów zrobić wszystko, aby jej nie stracić. Ta świadomość daje jej możliwość uzyskania od ciebie wszystkiego, czego zechce.

5. Poniża cię, mówiąc o innych mężczyznach

Inną techniką, która jest bardzo często używana przez manipulantkę, jest stosowanie porównań i umniejszanie partnerowi. Polega ona na opowiadaniu przy nim o innych mężczyznach, ich cechach lub o tym, co byliby oni skłonni dla niej zrobić. Technika ta ma celu to, aby partner poczuł się źle i był bardziej podatny na manipulacje.

Często porównywanie jest dokonywane w sposób bardzo subtelny, a nawet żartobliwy. Na przykład, twoja dziewczyna może ci powiedzieć: „Chłopak Marty kupił jej nową torebkę. Ja nigdy niczego od ciebie nie dostaje… Ona to ma szczęście…

Dziewczyna maipulantka może również wspominać ci o swoich byłych i o tym, co dla niej zrobili w przeszłości. Robi to po to, aby pokazać ci, że jej oczekiwania są bardzo wysokie i musisz się dostosować, jeśli chcesz z nią dalej być.

6. Wykorzystuje seks jako swoją broń

Wreszcie, toksyczna manipulantka może również wykorzystywać seks, aby osiągnąć swoje cele. W rzeczywistości nawet intymność jest przez nią traktowana jako broń, która pozwala jej dostać coś w zamian.

Może chcieć z tobą współżyć tylko wtedy, gdy zasłużyłeś, aby „nagrodzić” cię za postępowanie zgodnie z jej oczekiwaniami. W drugą stronę, może również odmówić ci seksu po to, żeby „ukarać” cię, gdy zachowałeś się inaczej niż chciała.

Dziewczyna manipulatorka: jak się jej przeciwstawić?

Zachowania, które opisałem w tym artykule, dotyczą wszystkich manipulujących kobiet. Jednakże, prawie wszystkie kobiety, które manipulują innymi, mają również narcystyczne cechy osobowości.

W rzeczywistości związek między narcyzmem a manipulacją jest bardzo silny.

Manipulująca i narcystyczna kobieta to absolutnie najgorsze połączenie. Jest nie tylko toksyczna, ale również egocentryczna. Cierpi na prawdziwe zaburzenie osobowości, które uniemożliwia jej zrozumienie uczuć i potrzeb innych ludzi.

Przeczytaj także: Związek z kobietą narcyzem: fazy, objawy i wyzwania

Dlatego ważne jest, abyś wiedział, jak się zachować, gdy podejrzewasz lub jesteś pewien, że żyjesz z narcystyczną i manipulującą kobietą. Wiedząc, jak się bronić, unikniesz wejścia w rolę ofiary.

W związku z tym, ponownie zachęcam cię do lektury ebooka „Sposób Na Narcyzkę”, poradnika poświęconego tematyce kobiecego narcyzmu. Pomoże ci on uniknąć wejścia w świat przemocy psychicznej, manipulacji i szantażu emocjonalnego.

Podczas lektury zrozumiesz, jak przeciwstawić się dziewczynie manipulantce i odkryjesz, jakie są jej słabości i typowe zachowania. Znajomość tego zaburzenia jest konieczna, aby nie pozwolić sobie ulec emocjonalnemu lub psychicznemu podporządkowaniu ze strony manipulatorki.

Kliknij tutaj i przejdź do poradnika.

Jak bronić się przed narcystyczną kobietą: techniki, które pozwolą ci ją uwieść, zmanipulować, unieszkodliwić, odzyskać lub uwolnić się od niej raz na zawsze.

5/5 - (2 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.