Dlaczego przyciągam narcyzów: 5 cech, których szuka narcyz

dlaczego przyciągam narcyzów

Dlaczego przyciągam narcyzów? Czy coś jest ze mną nie tak?

Zauważyłaś, że wszyscy faceci, z którymi się spotykałaś, byli w mniejszym lub większym stopniu narcystyczni? To nie tylko kwestia tego, że tacy mężczyźni ci się podobają. To także efekt twoich niektórych cech, które wyjątkowo przyciągają narcyzów.

W tym artykule dowiesz się, jakie typy kobiet przyciągają narcyzów. Zwykle łączy je kilka głównych cech, bowiem ofiary narcystycznych mężczyzn (ale też kobiet) mają pewne predyspozycje. Dzięki nim narcyz może szybko przejąć nad nimi władzę oraz czerpać znaczne korzyści.

Zanim przejdziesz do lektury, upewnij się, czy faktycznie mężczyźni, z którymi miałaś do czynienia (lub masz), są narcystyczni. Zrób krótki darmowy test i przekonaj się!

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Dlaczego przyciągam narcyzów: 5 cech

Przejdźmy od razu do najważniejszej części tego artykułu i zobaczmy, jakie cechy reprezentują kobiety, które przyciągają narcyzów.

1. Empatia

Pierwszą i zarazem najważniejszą cechą jest empatia, czyli umiejętność wczucia się w sytuację i emocje drugiej osoby. Może to być dla ciebie zaskakujące: w końcu sam narcyz słynie z tego, że jest właściwie pozbawiony empatii.

Narcystyczne osoby są wampirami energetycznymi i lubią czerpać od innych cechy, których sami nie posiadają. Twoja empatia jest dla niego źródłem potwierdzenia, że jest wartościowym człowiekiem.

Przez empatię jesteś dla niego znacznie bardziej wyrozumiała. Prędzej zauważasz jego problemy emocjonalne niż to, że cię krzywdzi. Starasz się też dostroić do niego, dostosować do jego nastrojów, które bardzo dynamicznie się zmieniają.

Jednocześnie jesteś wrażliwa, więc sama starasz się go nie urazić i nie skrzywdzić, lecz pokazać mu, że ci na nim zależy i go doceniasz.

2. Zależność emocjonalna

Drugą cechą jest zależność emocjonalna. Osoby, które łatwo się uzależniają emocjonalnie, odczuwają przede wszystkim lęk przed porzuceniem. Dlatego zaakceptują każde zachowanie narcyza, byle go nie stracić1.

Poza tym łatwo wyrobić w nich zdanie, że ich wartość zależy tylko od drugiego człowieka – w tym wypadku narcystycznego partnera. Wierzą, że na miłość muszą zasłużyć, i łatwo poddają się manipulacji.

Zależność emocjonalna polega również na zatraceniu siebie w związku. Taka osoba łatwo się izoluje od innych ludzi, znajomych i rodziny, rezygnuje ze swoich pasji i kariery, przestaje samodzielnie podejmować decyzje. Przejmuje życie partnera i pozbawia się swego własnego.

3. Niska samoocena

przyciąganie narcyza

Trzecią niezwykle istotną cechą, która przyciąga narcyzów, jest niska samoocena2. Narcystyczne osoby skutecznie potrafią zniszczyć poczucie własnej wartości drugiej osoby, ale tym łatwiej im to przychodzi, im słabszą masz samoocenę.

Szukają osób niedowartościowanych, niepewnych, które szybko się od nich uzależnią. Narcyz wykorzysta to, prawiąc najpierw komplementy i dając złudne wrażenie, że może być źródłem wyższej samooceny dla partnerki.

Kiedy jednak pokazuje swoje prawdziwe oblicze, tak samo może osłabić poczucie własnej wartości. Uzyska to poprzez nieustanne, niesprawiedliwe ocenianie, stawianie wygórowanych wymagań i brak nagradzania za ich spełnianie.

4. Wpływowość

Z drugiej strony narcyzów ciągnie też do osób, które wcale nie wpisują się w profil, jaki został opisany przed chwilą. Dlatego niektóre kobiety są zaskoczone, że akurat uległy takiemu mężczyźnie.

Są niezależne, odnoszą sukcesy i mają wpływy3. Dlaczego pociągają narcyzów? Właśnie z tego powodu. Narcyz może się sam dowartościować, przebywając w pobliżu takiej kobiety. Związek będzie służył odnoszeniu konkretnych korzyści.

Być może widzi w tobie drabinę do kariery, może dzięki tobie poznać wpływowych ludzi albo zwyczajnie wyciągnąć korzyści finansowe, jeśli jesteś zamożną osobą. Jeśli uda mu się skutecznie cię zmanipulować, wyciśnie cię jak cytrynę, nie dając nic w zamian.

5. Atrakcyjność

dlaczego przyciągam narcyza

Z tego samego powodu narcystyczni mężczyźni zawieszają oko raczej na bardziej atrakcyjnych kobietach. W każdym człowieku widzą bowiem odbicie siebie.

Pokazywanie się u boku niezbyt atrakcyjnej partnerki nie może go dowartościować, a dodatkowo naraża na złośliwe komentarze. Partnerka świadczy o nim, więc najlepiej żeby była wyjątkowo atrakcyjna.

To nie znaczy jednak, że będzie cię z tego powodu lepiej traktował. Równie dobrze możesz mu się znudzić i znajdzie na twoje miejsce inną, równie atrakcyjną kobietę.

Co pociąga w narcyzie?

Poza tym, że posiadasz pewne cechy, które przyciągają narcyzów, również sam narcyz jest na ogół mężczyzną bardzo pociągającym. To drugi czynnik wpływający na to, że wiążesz się z narcyzami.

Nie ma nic dziwnego w tym, że początkowo narcystyczni faceci bardzo ci się podobali. Zazwyczaj mają oni pewne cechy, które przyciągają uwagę wielu kobiet:

  • Są przystojni, zadbani, dobrze ubrani;
  • Lubią prestiż i luksus;
  • Stosują love bombing i intensywnie adorują;
  • Podkreślają, że macie wiele wspólnego;
  • Przedstawiają się jako ludzie sukcesu;
  • Są atrakcyjnymi kochankami;
  • Są pewni siebie i charyzmatyczni.

Jak widzisz, narcyz często ma cechy typowego amanta, uwodziciela, którego urokowi ulegnie niejedna kobieta.

Przyciąganie narcyzów: jak sobie radzić?

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi, odpowiedziałaś sobie na pytanie „Dlaczego przyciągam narcyzów?”.

Teraz ważne jest jednak to, byś wiedziała, co możesz zrobić, by uwolnić się od narcystycznych mężczyzn w swoim życiu.

Dlatego na koniec chciałbym ci polecić lekturę poradnika „Sposób Na Narcyza„. Jest to bardzo szczegółowy e-book, tłumaczący, jak postępować z narcyzem, by nie dać się zmanipulować, jak walczyć o swoją niezależność i samoocenę oraz jak pozbyć się narcyza ze swojego życia.

Poradnik pomógł już setkom kobiet uporać się z narcystycznym partnerem, zdemaskować jego gierki i odzyskać wewnętrzną siłę. Kliknij poniżej, aby dowiedzieć się więcej o jego zawartości:

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Źrodła

  1. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/women-autism-spectrum-disorder/202006/5-reasons-youre-attracted-narcissists ↩︎
  2. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/women-autism-spectrum-disorder/202006/5-reasons-youre-attracted-narcissists ↩︎
  3. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/addiction-and-recovery/202106/why-strong-women-and-narcissists-attract-each-other ↩︎
Rate this post
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.