Szukaj
Close this search box.

Dlaczego narcyz blokuje: przyczyny i porady, co robić

dlaczego narcyz blokuje

Dlaczego narcyz blokuje cię na WhatsApp i w mediach społecznościowych? Jakie są jego motywacje? I co to znaczy, gdy narcyz cię blokuje, a następnie odblokowuje?

Jeśli zadajesz sobie te pytania, to mam nadzieję, że w tym wpisie znajdziesz na nie odpowiedzi. Zajmiemy się tu bowiem kwestią blokowania przez narcyza w mediach społecznościowych i czatach.

Dowiesz się, czym charakteryzuje się blokowanie przez narcyza, dlaczego narcyz blokuje, a potem odblokowuje i co można z tym robić.

Aby upewnić się, że osoba, która cię blokuje, jest naprawdę narcystyczna, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu online, przeznaczonego dla kobiet i mężczyzn:

Test na narcyzm

Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości

Blokowanie przez narcyza: charakterystyka

Wyjaśnijmy od razu, że nie każda osoba, która blokuje, musi być narcyzem. To gest, który często robimy pod wpływem emocji, kiedy jesteśmy na kogoś źli albo gdy ktoś nachalnie do nas wypisuje.

Narcyz natomiast blokuje zazwyczaj z zaskoczenia i z byle powodu. Wywołuje w ten sposób poczucie winy, jego reakcja jest bowiem nieproporcjonalnie ostra w stosunku do tego, co się między wami wydarzyło.

Kolejna cecha związana jest z czasem, na jaki zostajesz zablokowany/a przez narcystyczną osobę. Przede wszystkim nigdy nie zablokuje cię nie zawsze. W narcystycznej grze zwykle chodzi bowiem o to, by cię kontrolować i na zmianę dopuszczać do siebie i odpychać.

Tak więc może się okazać, że na zmianę będzie się blokował i odblokowywał nawet w ciągu kilka dni. A z dużym prawdopodobieństwem odblokuje cię po niedługim czasie, by się z tobą skontaktować lub sprawdzić, czy monitorujesz jego aktywność.

Warto dodać, że narcyz może blokować twój numer telefonu, twoje profile w sieciach społecznościowych, a także blokować cię na czatach takich jak WhatsApp i Messenger. Zdarza się jednak, że zostawia jeden kanał niezablokowany (np. pocztę mailową).

Dlaczego tak robi? Chodzi o to, żeby umożliwić ci kontakt z nim, gdy zaczniesz żałować i będziesz bardzo chciała się do niego odezwać. Jeśli dobijesz się do niego nieoczywistym kanałem komunikacji, to będzie dla niego znak, że naprawdę ci na nim zależy, a to tylko nakarmi jego ego.

Jeśli chcesz lepiej zrozumieć narcyza bądź narcyzkę oraz nauczyć się radzić sobie z tą osobą, polecam ci e-booki „Sposób na narcyza” i „Sposób na narcyzkę„. Znajdziesz je, klikając poniżej:

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

Dlaczego narcyz blokuje?

Dotarliśmy do najważniejszego pytania w tym wpisie, czyli dlaczego narcyz blokuje. Właściwie można odpowiedzieć na nie jednym zdaniem:

Narcyz blokuje, żeby cię ukarać.

Co to znaczy? Narcyz po prostu chce, żebyś poczuł/a się odtrącony/a. A zablokowanie kanałów komunikacji jest dosadnym sposobem na osiągnięcie tego celu. Zrywa z tobą kontakt, ale tak, by uniemożliwić ci jakąkolwiek reakcję i jakąkolwiek kontrolę nad waszą relacją. Na tym właśnie polega kara.

Blokowaniem cię wysyła ci komunikat: nie chcę mieć z tobą nic wspólnego, usuwam cię z mojego życia. Oczywiście zdaje sobie w ten sposób sprawę, że sprawia ci ból – o to właśnie chodzi.

Poza bólem masz prawo odczuwać niepokój, zdezorientowanie, osamotnienie i obniżoną samoocenę z powodu odrzucenia. To także było zamierzone.

czemu narcyz blokuje

Co więcej, blokada wywołuje analogicznie silne reakcje. To moment, w którym narcyz może się przekonać, jak bardzo ci na nim zależy. Czy spróbujesz skontaktować się z nim jakoś inaczej? Czy mimo blokad, będziesz próbować co jakiś czas do niego pisać, żeby sprawdzić, czy cię nie odblokował?

Blokada jest także formą manipulacji i szantażu emocjonalnego, a także sposobem na zwrócenie na siebie uwagi i odzyskanie kontroli. Jeśli ostatnio zaniedbywałeś/aś narcystyczną osobę, oddaliłeś/aś się od niej i pokazałeś/aś swoją niezależność, blokada będzie miała na celu przywołanie cię do porządku.

Właśnie dlatego niekiedy mówi się, że jeśli narcyz cię blokuje, to znaczy, że z nim wygrałeś/aś.

Może też być tak, że narcyz po prostu zaczął się spotykać z kimś innym i blokuje cię, żeby autentycznie się od ciebie odciąć. To jednak nic nie znaczy, ponieważ znając zwyczaje narcystycznych osób, prędzej czy później ponownie się z tobą skontaktuje.

Przeczytaj też: Czy narcyz wraca?

Dlaczego narcyz blokuje i odblokowuje?

Odpowiedzmy sobie teraz na kolejne pytanie. Dlaczego narcyz na zmianę blokuje i odblokowuje cię? W istocie, jest to często spotykana strategia.

Narcyz cię zablokował, po chwili odblokował, żeby do ciebie napisać, a następnie niemal od razu zablokował ponownie? Tobie wydaje się, że to nie ma sensu, ale narcystyczne osoby często tak robią i mają ku temu konkretny powód.

Jak już powiedzieliśmy sobie wcześniej, jest to mechanizm kontroli. Narcystyczna strategia zasadza się na zbliżaniu i odpychaniu, w sposób kompletnie nieprzewidywalny i powodujący, że ofiara narcyza czuje, że nie ma żadnej kontroli nad tą relacją.

narcyz mnie zablokował

Blokowanie i odblokowywanie to tylko jedna z realizacji tej strategii. Chodzi o to, żeby cię zmanipulować, zastosować szantaż emocjonalny i sprowokować.

Kiedy nie spełniasz jego oczekiwań, np. nie poświęcasz mu uwagi, zablokuje cię. Następnie będzie sprawdzał, czy jego metoda podziałała.

W tym celu albo zostawi otwarty jeden kanał komunikacji, żeby umożliwić ci desperacką próbę skontaktowania się z nim. Albo po prostu po pewnym czasie cię odblokuje. Jeśli zareagujesz szybko, to znaczy, że ci na nim zależy, bo na bieżąco monitorujesz jego zachowanie na czatach i w mediach społecznościowych.

Innymi sposobami będzie np. wyświetlanie twoich wiadomości i zwlekanie z odpowiedzią albo nagłe odzywanie się o dziwnych porach z banalnymi pytaniami typu „Co słychać?”.

Narcyz mnie zablokował: co robić?

Zapewne zastanawiasz się, co robić, jeśli narcyz cię zablokował. Cóż, strategie są różne i ich konsekwencje również.

Jak już mówiłem, możesz próbować szukać kanały komunikacji i się do niego dobijać – na pewno go tym uszczęśliwisz. Ale jednocześnie utracisz swoją godność i włożysz w jego ręce jeszcze więcej kontroli.

Dlatego doradzałbym ignorowanie go tak długo, jak sam się z tobą nie skontaktuje. Zobaczy wtedy, że jego sposób na ukaranie cię i zmanipulowanie nie podziałał i kto wie, może nawet przekona go to, żeby nie powtarzać tego eksperymentu.

Najbardziej zalecane jest natomiast, jak to zwykle bywa w przypadku toksycznych partnerów, żeby w ogóle się od niego odciąć na dobre i wykorzystać blokadę, aby uwolnić się od wpływu narcyza. Zawsze znajdzie sposób, aby cię zmanipulować i skrzywdzić – niestety taka jest przykra prawda.

Pewnie na tym etapie nie wiesz jeszcze, jak zerwać z narcystyczną osobą, jak nie pozwolić się manipulować przez nią i szantażować oraz jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem i relacją. Dlatego koniecznie sięgnij po „Sposób Na Narcyza” lub „Sposób Na Narcyzkę„.

To jedyne takie e-booki, które dogłębnie analizują męską i żeńską odmianę narcyzmu oraz dostarczają praktycznych porad na wszelkie okoliczności relacji z taką osobą. Dowiedz się więcej, klikając poniżej:

Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu

4.7/5 - (6 votes)
Picture of Aleks Rajzer
Aleks Rajzer
Doświadczony dating coach, absolwent socjologii i studiów podyplomowych na kierunku Coaching z elementami psychologii. Od wielu lat studiuje relacje damsko-męskie, by odpowiedzieć na pytania dręczące tysiące osób ze złamanym sercem. Autor bestselleru "Klucz Do Odzyskania" i wielu innych poradników. Założyciel bloga Rozwój Do Potęgi, gdzie publikuje artykuły i udziela również porad indywidualnych. Prywatnie miłośnik tańca, podróży i wypoczynku na łonie natury. Możesz się z nim skontaktować na Instagramie.

Czytaj również: