Dlaczego faceci zdradzają? 7 najpewniejszych powodów

dlaczego faceci zdradzają

Dlaczego faceci zdradzają? Dlaczego mężczyzna zdradza, choć twierdzi, że kocha? I dlaczego mąż zdradza, zamiast po prostu odejść?

Wszystkie kobiety – i te, które zostały kiedyś zdradzone, i te, które się tego obawiają – zadają sobie powyższe pytania. Istnieje przekonanie, że faceci mają szczególne predyspozycje do skoku w boku i nawiązywania sekretnych romansów.

O ile wbrew pozorom kobiety zdradzają niemal równie często, o tyle przyczyny, cele i charakter tych zdrad na ogół różni się ze względu na płeć.

W dzisiejszym wpisie spróbuję odpowiedzieć na pytanie dlaczego facet zdradza, podając 7 najczęstszych i najbardziej pewnych powodów. Ponadto powiemy sobie trochę o zdradzie małżeńskiej i o tym, co ma zdrada do miłości.

Jeśli już teraz chcesz poznać prawdę i sprawdzić, czy twój partner jest wobec ciebie fair, czy nie, polecamy w tym calu aplikację szpiegującą mSpy. To najlepsze tego typu oprogramowanie na rynku. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

mSpy to aplikacja, która pozwala dowiedzieć się, kiedy i z kim on (lub ona) rozmawia na Facebooku, Instagramie i WhatsAppie.

Dlaczego faceci zdradzają? Prawdziwe powody

Facet może różnie usprawiedliwiać swoją zdradę, ale najczęściej mija się wtedy z prawdą. Mówi się też, że kobiety zdradzają z nudów, a mężczyźni – bez powodu. Nie da się jednak aż tak uprościć tematu.

Oczywiście, istnieje pogląd, że faceci nie wierzą w monogamię i uważają, że zdrada jest biologicznie uzasadniona. Jest w tym nieco racji, ale to nie zmienia faktu, że na pytanie „Dlaczego mężczyzna zdradza?” można odpowiedzieć, podając kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn. Oto one:

1. Szuka nowości

Mężczyzna, który pozostaje w stałym związku, najbardziej tęskni za uczuciami towarzyszącymi zdobywaniu kobiety i dążeniem do pójścia z nią do łóżka.

Choć potrzebuje też bliskiej relacji z partnerką, nowe zawsze będzie go kusiło, bo to właśnie ono przełamuje codzienną rutynę. Facet wie, że słabo poznana kobieta dostarczy mu silnych bodźców i doznań.

Może się ograniczyć do flirtowania czy wysyłania pikantnych wiadomości, ale w końcu może też zdradzić.

W takim przypadku bywa, że mężczyzna staje się dużo bardziej zaangażowanym i energicznym partnerem i wbrew pozorom nowe bodźce poprawiają jego relacje intymne w stałym związku. Istnieje jednak ryzyko, że po pierwszej takiej zdradzie będą następowały kolejne.

2. To efekt kryzysu w związku

Jak wspominałem, często zdrada jest wynikiem ciągnących się od dawna i nierozwiązanych problemów w związku.

Kłótnie, kontrola, zazdrość, ale też ograniczenie wspólnego spędzania czasu w sposób wartościowy i skupienie się wyłącznie na obowiązkach zawodowych i domowych – to wszystko oddala partnerów od siebie. Nic dziwnego, że przestają też czerpać radość ze swojego życia intymnego.

W takiej sytuacji kobieta musi przyznać, że częściowo miała swój udział w tym, co się stało. Zdrada tutaj nie prowadzi do kryzysu pary – ona jest jego dobitnym, ostatecznym objawem. To jednak nie usprawiedliwia mężczyzny, który zamiast próby naprawienia relacji, postanowił się z niej wycofać i odreagować problemy.

O kryzysie w związku i jego powiązaniach ze zdradą przeczytasz w poradniku „Pogotowie Dla Związku„. Dowiesz się z niego m.in., jak rozwiązać problemy w relacji, które doprowadziły do zdrady i utraty zaufania. Kliknij poniżej, by dowiedzieć się więcej.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

3. Musi nakarmić ego

Bywa, że ta przyczyna zbiega się w czasie z tzw. kryzysem wieku średniego. Mężczyzna z jednej strony czuje się za mało doceniany, adorowany, chwalony.

Z drugiej strony sam może czuć się niemęsko, np. przez gorszą kondycję fizyczną czy ograniczenie życia towarzyskiego. To moment, w którym odczuwa silną potrzebę, żeby się sprawdzić.

Kobiety często patrzą na to z politowaniem. Jednak gdy chęć zaimponowania młodej, atrakcyjnej koleżance z pracy przeradza się w zdradę, boli ona tak samo, jak w innych przypadkach.

4. Nie czuje więzi z tobą

Zdrada, która wynika z braku więzi z partnerką, jest najbardziej poważnym zwiastunem końca związku. W takiej sytuacji oznacza bowiem ona, że facet nie identyfikuje się z relacją, w której nadal trwa, i w zasadzie jedną nogą jest już poza nią.

Jest gotów na emocjonalne zaangażowanie się w związek z inną kobietą, ponieważ poprzedni jest już dla niego sprawą zamkniętą.

Niewierność o takim podłożu może zacząć się od zdrady emocjonalnej, która nie oznacza nawiązania pozamałżeńskiej relacji seksualnej. Wynika ona z braku bliskości i zrozumienia. Partnerzy na tyle oddalają się od siebie, że mężczyzna nawet nie musi widzieć nic złego w tym, że szuka zaspokojenia uczuciowego gdzie indziej.

Jeśli to właśnie ta przyczyna zadecydowała o jego zdradzie, jej dowody na pewno znajdziesz na jego telefonie. Bez wątpienia często wymienia wiadomości z kochanką, szukając u niej czułości i emocjonalnego wsparcia.

W odkryciu tego pomoże ci mSpy – aplikacja do monitorowania aktywności na telefonie innej osoby. Wystarczy, że wykażesz się odrobiną sprytu i będziesz mieć dostęp do całej zawartości telefonu partnera.

mSpy to aplikacja, która pozwala dowiedzieć się, kiedy i z kim on (lub ona) rozmawia na Facebooku, Instagramie i WhatsAppie.

5. Jest seksoholikiem

Jeśli mężczyzna notorycznie zdradza, ale nie angażuje się w żadną dłuższą relację, wydaje się, że robi to niemal machinalnie, i nie potrafi wyjaśnić, jaka jest tego przyczyna, możliwe, że zmaga się z seksoholizmem.

Oczywiście, można pomyśleć, że najłatwiej usprawiedliwić skoki w bok zaburzeniem. Jednak należy mieć świadomość, że seksoholizm istnieje i dotyczy dość znacznej części populacji, głównie mężczyzn.

Twój partner może mieć zaburzenia libido, które powodują u niego nieustanną potrzebę podejmowania aktywności o charakterze seksualnym. Seksoholizm ma wszystkie typowe cechy uzależnienia (wzrost tolerancji, niepokój i irytacja w przypadku braku zaspokojenia itp.). Ważne, by ten problem właściwie zdiagnozować i dążyć do wyleczenia.

6. Sam nie wie, dlaczego

Tak, to może brzmieć absurdalnie, ale niektórzy mężczyźni po prostu nie wiedzą, dlaczego zdradzili. Czuli się szczęśliwi w związku, nie narzekali na relacje intymne, nie są seksoholikami, w ich związku nie panował kryzys.

dlaczego mężczyźni zdradzają

Zdarza się, że facet dopuści się zdrady zupełnie bezmyślnie, np. z powodu sprzyjających okoliczności (wyjazd, alkohol, flirtująca koleżanka). Może bardzo tego żałować, postrzegać swoją niewierność jako największy błąd życia i chcieć jak najszybciej ją od siebie odsunąć i o niej zapomnieć.

Bywa jednak i tak, że kieruje się maksymą „czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal„. Zdradza, ale ma wrażenie, że póki nikt o tym nie wie, to nikogo tym nie krzywdzi.

7. A może jest narcyzem?

Jednym z wytłumaczeń zdrady partnera jest i to związane głęboko z jego osobowością. Jeśli twój facet jest narcyzem, zdrada jest wpisana w jego naturę. To typ człowieka, który szybko się nudzi, ma wysokie mniemanie o sobie, notorycznie kłamie, lubi manipulować, zdobywać, porzucać – nieustannie prowadzi grę.

Narcyz nie widzi nic złego w zdradzie. Dla niego to tylko sposób na zaspokajanie swoich potrzeb. W jego oczach sama jesteś sobie winna, ponieważ nie byłaś dla niego wystarczająco dobra.

Warto zrobić darmowy i krótki test online, który pozwoli upewnić się, czy mężczyzna, z którym masz do czynienia, jest narcyzem. Jeśli podejrzewasz, że to właśnie narcystyczna osobowość partnera doprowadziła do zdrady, sięgnij po „Sposób Na Narcyza” – kompletny poradnik radzenia sobie z narcyzem w każdej sytuacji i każdej relacji.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Dlaczego mąż zdradza?

Dlaczego mężowie zdradzają? Przede wszystkim należy pamiętać, że dla faceta małżeństwo oznacza zamknięcie pewnego etapu w jego życiu. Ten etap charakteryzowały też swobodne relacje nawiązywane z wieloma kobietami, wiele partnerek seksualnych, możliwość flirtowania na imprezach.

Związek z żoną jest dla niego ważny, ale niestety dla mężczyzny dobre relacje intymne to takie, które cechują się intensywnością doznań i silnym pożądaniem. Dojrzały partner powinien zdawać sobie sprawę, że seks w związku się przeobraża. Zawsze może dawać dużo satysfakcji, pod warunkiem, że akceptuje się to jego nowe oblicze.

Mężczyzna-mąż może czuć się odsunięty na boczny tor w momencie narodzin dziecka. Może być zaangażowany w pracę i spędzać mało czasu z żoną. Może go męczyć rutyna.

Z żoną istnieje większe prawdopodobieństwo konfliktów, nieporozumień, ochłodzenia stosunków. Może czuć się niepotrzebny i niemęski, a w końcu może przeżywać też kryzys wieku średniego.

O wszystkich powyższych przyczynach już mówiłem. Ważne, by zwrócić uwagę na to, że mąż rzadko zdradza po to, by zostawić żonę dla kochanki. Zwykle liczy jednak, że jego zdrada nigdy nie zostanie odkryta.

Jeśli pragnie rozwodu, oznacza to, że zdrada była przede wszystkim emocjonalna. Nawet gdyby do niej nie doszło, mężczyzna prędzej czy później znalazłby motywację do tego, by się rozstać.

Przeczytaj też: Mąż ma kochankę

Dlaczego facet kocha i zdradza?

Panuje przekonanie, że mężczyzna, który kocha, nie zdradza. Jednak chyba bardziej realne byłoby stwierdzenie, że mężczyzna, który kocha, nie zostawia swojej partnerki czy żony.

Zdrady często mają miejsce w związkach, w których partnerzy nadal się darzą uczuciem, a nawet w związkach, które uchodzą za szczęśliwe i nie borykają się z żadnymi poważnymi problemami. Wówczas wiadomość o zdradzie spada dosłownie jak grom z jasnego nieba.

dlaczego facet zdradza

No więc dlaczego facet kocha i zdradza? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powody związane z poszukiwaniem odskoczni, udowadnianiem sobie czegoś, ale też sytuacje, w których mężczyzna pozwala sobie na skok w bok w sposób zupełnie bezmyślny. Bywa, że mężczyzna powiela schemat znany mu z okresu dzieciństwa, jeśli jego ojciec zdradzał matkę.

Taki facet ani myśli o tym, żeby odejść od stałej partnerki czy rodziny, którą z nią zbudował. Gdyby pojawiła się groźba rozstania, stanąłby na głowie, by do tego nie dopuścić. Dla takiego mężczyzny kochanka nigdy nie będzie realną kandydatką na partnerkę numer 1.

Musi jednak on sobie głęboko uświadomić, że stoi przed nim pewien wybór. Miłość to nie tylko darzenie kogoś uczuciem. To też pokazywanie swoim zachowaniem, że jest się gotowym na pracę nad związkiem, pracę nad sobą w imię miłości do partnerki, to wierność i lojalność, wsparcie i zaufanie.

Nawet jeśli mężczyzna kocha, kiedy zdradza burzy przede wszystkim zaufanie, które jest jednym z najważniejszych filarów związku.

Przeczytaj również: Jak wybaczyć zdradę żony lub męża i zaufać ponownie

Dlaczego mężczyźni zdradzają: podsumowanie

Podsumowując nasze rozważania na temat tego, dlaczego faceci zdradzają, chciałbym ci zwrócić uwagę na pewne aspekty, które być może pozwolą ci uniknąć tego przykrego doświadczenia, jakim jest odkrycie niewierności partnera.

Kluczem nie jest dążenie do ograniczania go i pilnowania, co nie oznacza, że celowo masz go pchać w ramiona innych kobiet.

Co możesz zrobić, by uniknąć błędów przyczyniających się do zdrady?

Po pierwsze nie kontroluj partnera i nie okazuj nadmiernej zazdrości, ale doceń go, okaż zainteresowanie i spraw, by ci ufał.

Zostawiaj mu przestrzeń i jednocześnie dbaj o swoją. Oboje macie prawo do życia towarzyskiego, hobby, rozwoju osobistego. Może robić część rzeczy wspólnie, ale warto też umieć spędzać czas oddzielnie.

Pielęgnuj wasz związek, staraj się rozwiązywać problemy na bieżąco i zadbaj o wartościowe spędzanie czasu razem, kiedy będziecie mieli okazję się zrelaksować, porozmawiać i pobyć blisko.

Powyższe wskazówki nie oznaczają, że wszystko zależy od ciebie i spoczywa na twoich barkach. Ale nie masz do końca wpływu na postawę twojego partnera i jego uczciwość. Jedyne, co możesz zrobić, to zachować się tak, by sama nie ponosić odpowiedzialności za jego decyzje.

Na koniec chciałbym jeszcze raz zachęcić cię do przeczytania poradnika „Pogotowie Dla Związku„. Jeśli w twoim związku pojawił się problem zdrady lub obawiasz się, że może się pojawić na skutek narastającego napięcia między wami, koniecznie sięgnij po ten e-book.

Znajdziesz w nim gotowe rozwiązania najczęstszych problemów w relacji oraz liczne ćwiczenia dla par, które was do siebie zbliżą.

Jak zażegnać kryzys w związku oraz odbudować uczucie, zaufanie i namiętność między partnerami

4.6/5 - (7 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.