Czy toksyczny facet wraca? Porady na powrót toksycznego ex

czy toksyczny facet wraca

Jeśli niedawno rozstałaś się z, mówiąc delikatnie, trudnym partnerem, być może zastanawiasz się, jak długo będziesz mogła cieszyć się spokojem i wolnością. Masz mimo wszystko obawy, że on znów może nieoczekiwanie pojawić się w twoim życiu i zburzyć wszystko, co udało ci się wypracować. Zadajesz sobie pytanie: czy toksyczny facet wraca? A jeśli tak, to dlaczego i co z tym fantem zrobić?

Związek z toksycznym partnerem niestety zapowiada serię problemów. Sama relacja należy na ogół do traumatycznych, ale najgorsze jest to, że wcale nie tak łatwo się od niej uwolnić. Kiedy już się to udaje, bywa, że sukces jest tylko pozorny. Nie można chwalić dnia przed zachodem słońca, bowiem toksyczni faceci mają tendencję do powrotów.

Dlatego w dzisiejszym, krótkim wpisie przyjrzymy się dokładnie temu zjawisku. Wychodząc od tezy, że owszem, toksyczny partner może wracać, odpowiemy na pytanie, dlaczego tak się dzieje i jak reagować w takich sytuacjach.

Od razu pozwolę sobie zasugerować, że jednym z częściej spotykanych typów toksycznych partnerów jest narcyz. W dodatku powroty po rozstaniu i ponowne wciąganie w relację to jego specjalność.

Chcesz się przekonać, czy twój ex jest toksycznym narcyzem? Zrób poniższy darmowy test online. Dowiesz się, jak bardzo są w nim nasilone narcystyczne cechy. To istotny punkt wyjścia do lepszego zrozumienia swojej sytuacji.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Dlaczego toksyczny facet wraca?

Skąd ta pewność, że toksyczny facet wraca? Istnieje kilka konkretnych powodów, dla których tak właśnie robi. Jeśli powiela utarte, znane psychologii schematy, jego powrót naprawdę nie jest żadnym zaskoczeniem. Przeanalizujmy najczęstsze wyjaśnienia:

Chce odzyskać kontrolę

Pierwszy powód jest absolutnie podstawowy i występuje w przypadku niemal każdego toksycznego ex. Powrót do ciebie jest tak naprawdę powrotem do władzy nad tobą. Nawet jeśli twierdzi, że chce cię odzyskać i zmienił się, prawdopodobnie to tylko przykrywka. Chce ponownie mieć kontrolę nad twoim życiem, a odchodząc, po prostu zauważył, że ją stracił, szczególnie jeśli stanęłaś w tym czasie na nogi.

Stosuje toksyczny hoovering

Hoovering to jedno z narzędzi stosowanych przez narcyza i inne toksyczne typy. Polega na ponownym wciąganiu w relację – jak odkurzacz. Podbudowuje ego, pozwala odzyskać kontrolę, a także… ponownie rzucić. To część cyklu, który przechodzi wiele toksycznych związków – przeczytasz o tym więcej w tym wpisie.

Odejścia i powroty są narzędziem manipulacji

Znów krążymy wokół pojęcia kontroli. Toksyczny partner, który odchodzi i wraca, utwierdza się w przekonaniu, że w każdej chwili może odebrać to, co w jego przekonaniu do niego należy. Osłabia też twoje poczucie własnej wartości i sprawia, że masz wrażenie, że musisz zasłużyć na jego miłość i uwagę.

powrót toksycznego faceta

Nie wyszło mu z inną ofiarą

Przyczyna powrotu toksycznego ex może być naprawdę błaha. Jeśli to typ pasożytniczy, lubiący zawsze „przyssać” się do kogoś, być może zostawił cię, ponieważ znalazł lepsze źródło zaspokojenia swoich potrzeb. Istnieje możliwość, że nie udało mu się utrzymać relacji z tamtą osobą – znudziła mu się bądź szybciej go od siebie odcięła. Nie pozostało mu nic innego jak wrócić do poprzedniego „źródła”.

To część planu zemsty

Jeśli to ty zakończyłaś toksyczny związek i znalazłaś w sobie siłę, by pozbyć się ze swojego życia szkodliwego partnera, wiedz, że właśnie wstąpiłaś z nim na wojenną ścieżkę. Toksyczny facet tak łatwo ci nie odpuści. To on ma władzę i to on jest mistrzem manipulacji. Jego podstępny powrót może być tylko preludium do prawdziwej zemsty za to, że go zostawiłaś.

Jak reagować na powrót toksycznego ex?

Skoro już wiesz, że toksyczny facet ma wiele powodów, żeby wrócić, powinnaś się na tę okoliczność przygotować. Na szczęście nie musisz budować prawdziwego schronu, ale przyda ci się swego rodzaju schron mentalny. Na czym on polega?

Toksyczny związek prawdopodobnie odcisnął na tobie piętno, z którym ciężko jest żyć. Twoja psychika i samoocena są mocno poturbowane. Potrzebna im intensywna rekonwalescencja. Najrozsądniej będzie dokonać jej poprzez psychoterapię. To pierwszy element naszego schronu.

Drugim elementem jest wsparcie bliskich. Zacieśnienie więzi z przyjaciółmi i rodziną, którzy wiedzą, przez co przeszłaś, da ci poczucie bezpieczeństwa i siły. Powinnaś otoczyć się osobami, które w razie czego też będą mogły interweniować, kiedy toksyczny partner zacznie cię znowu nachodzić.

Przede wszystkim jednak – i to jest trzeci element – potrzebna ci konsekwencja i determinacja. Toksycznemu facetowi nie możesz ufać i nie możesz też niejako ufać swoim uczuciom. Kiedy zaczyna do ciebie dzwonić, znienacka przychodzi pod twoje drzwi, wypisuje do ciebie, ty nie możesz go dopuszczać do siebie ani na krok. Uchylenie drzwi do twojego życia wystarczy, by on wparował do niego z impetem. A wtedy trudno będzie znowu go z niego wyrzucić.

Dlatego moja rada to przede wszystkim ignorowanie takiej osoby. Zablokowanie jej numeru i profili w mediach społecznościowych, jeśli to konieczne. A jeśli będziesz musiała zmierzyć się z toksycznym facetem twarzą w twarz, wyjaśnij, bardzo zdawkowo i stanowczo, że nie chcesz mieć już z nim nic wspólnego.

Zachęcam cię również do sięgnięcia po e-book „Sposób Na Narcyza„, w którym zostało dokładnie wytłumaczone, na czym polega zjawisko hooveringu i jak się bronić przed toksycznym narcyzem, który usiłuje odzyskać kontrolę nad tobą i twoim życiem.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Czy toksyczny facet wraca: podsumowanie

Umiesz już odpowiedzieć na pytanie, czy toksyczny facet wraca i dlaczego tak robi. Wiesz także, jak w takiej sytuacji powinnaś się zachować. Pamiętaj, że powrót toksycznego ex nie jest pewny na 100%. Warto zachować czujność, ale nie możesz żyć w ciągłym lęku. Optymalnym podejściem jest wzmacnianie swojej samooceny, asertywności i niezależności. To właśnie one pozwolą ci dobrze przeżyć ewentualną ponowną konfrontację.

Niewykluczone jednak, że do takowej wcale nie dojdzie. Toksyczny facet może próbować wrócić, ale jeśli nie odniesie to skutku, w końcu odpuści. Być może skupił się już na kimś zupełnie innym i powrót do ciebie stracił dla niego znaczenie. My mu życzymy (mimo wszystko!), żeby zrozumiał swoje problemy i wykorzystał odejście do pracy nad sobą 😉

4/5 - (24 votes)
Picture of Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie. Obserwuj nas i skontaktuj się z nami na Instagramie.