Czy narcyz zdradza? Cała prawda o zdradach narcyza

czy narcyz zdradza

Zastanawiasz się, czy narcyz zdradza zawsze, czy może jest to czymś uwarunkowane? Chcesz wiedzieć, dlaczego narcyz zdradza? W tym wpisie postaram się odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania dotyczące zdrady narcyza.

Oprócz zasygnalizowanych już kwestii, zastanowimy się z drugiej strony, czy narcyz może być wierny i czy skłonność do zdrady jest bezdyskusyjnym przejawem narcyzmu. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu będziesz potrafiła ocenić problem niewierności u twojego partnera.

Jeśli chcesz zgłębić temat osobowości narcystycznej i relacji z narcyzem, zachęcam cię do sięgnięcia po poradnik „Sposób Na Narcyza„. Znajdziesz w nim szczegółową analizę narcystycznego charakteru, związku z taką osobą, a także liczne praktyczne porady, jak się zachować, by odzyskać kontrolę nad relacją lub uwolnić się od niej na zawsze. E-book znajdziesz tutaj.

Zanim zaczniemy, koniecznie zrób darmowy test online, który pomoże ci odpowiedzieć na pytanie, czy on jest narcyzem. Wynik powie ci, jak bardzo u mężczyzny, z którym masz do czynienia, nasilone są narcystyczne cechy.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Czy narcyz zdradza i jak to robi

Już na samym początku tego wpisu możemy odpowiedzieć sobie na postawione w jego tytule pytanie: tak, narcyz zdradza, bardzo często. Wynika to z jego cech charakteru. Narcyz ma silną tendencję do zdrady, co oznacza, że oczywiście może pozostać wierny, ale prawdopodobieństwo zdrady w jego wypadku będzie znacznie większe.

To, z jakich dokładnie cech wynika jego predyspozycja do zdrady, omówimy sobie w kolejnym akapicie. Teraz natomiast przyjrzymy się innemu aspektowi, mianowicie temu, jak w praktyce zdrada u narcyza najczęściej wygląda. Możemy wyróżnić cztery schematy zachowań.

Skoki w bok jako zaspokajanie potrzeb

Narcyz jest bardzo silnie ukierunkowany na zaspokajanie własnych potrzeb – również tych seksualnych. Stawia je na pierwszym miejscu, nawet jeśli może to ranić uczucia najbliższych mu osób. Chętnie będzie sprawdzał się w roli namiętnego kochanka, dla którego relacje typu one-night stand to chleb powszedni.

dlaczego narcyz zdradza

Dlatego właśnie jego zdrady mogą przypominać nawet zachowania seksoholika. Narcyz chętnie skorzysta z sytuacji, w której w krótkim czasie będzie mógł wykorzystać swój urok osobisty do tego, by posiąść, najlepiej atrakcyjną, kobietę. Nie przeszkadza mu to być związanym ze stałą partnerką, której obecności w tych sytuacjach w ogóle nie uwzględnia.

Płynne zmiany partnerek

Narcyz ma również tendencję do zmiany partnerek jak rękawiczki. Poza modelem stałego związku i skoków w bok, może realizować także model krótkich, intensywnych związków. Szybko wchodzą one w fazę silnego zaangażowania, ale zanim nastanie stabilizacja, narcyz je kończy, by wkrótce rozpocząć kolejny.

Zdrada ma tu miejsce dlatego, że narcyz nierzadko nie zdąży zakończyć poprzedniego związku, kiedy nawiązuje już kolejną poważna relację. W rezultacie wchodzi w związki i wychodzi z nich „na zakładkę”. Nawet jeśli partnerka pod wpływem odkrycia nielojalności sama go zostawi, on szybko pokaże jej, że powinna żałować swojej decyzji. Udowodni, że błyskawicznie otrząsnął się po rozstaniu i już ma inną, podczas gdy ona prawdopodobnie samotnie płacze w poduszkę.

Triangulacja

Specyficzną sytuacją, do której doprowadza zdradzający narcyz, jest tzw. triangulacja. Termin ten odnosi się do rodzaju narcystycznej manipulacji przy udziale, jak sama nazwa wskazuje, trzech osób. Tymi osobami są sam narcyz, jego partnerka oraz druga kobieta, mogąca być jego kochanką, choć nie jest to warunek konieczny. O co dokładnie chodzi?

Narcyz tworzy wrażenie sztucznej konkurencji poprzez wprowadzenie na scenę trzeciej osoby. To kobieta, do której nieustannie będzie porównywał partnerkę, podkopując jej samoocenę i wzmagając poczucie zagrożenia i zazdrości. W skrajnych przypadkach narcyz może mieć kochankę i prowadzić grę, w której ostatecznie dwie kobiety walczą o jego względy i uwagę, zdając sobie sprawę z obecności „tej drugiej”.

Rozstania i powroty

Kolejnym schematem działania narcyza charakterystycznym dla sytuacji, kiedy zdradza partnerkę, jest to, że cyklicznie odchodzi i wraca. Więcej przeczytasz o tym w tym wpisie. Ogólnie rzecz biorąc, narcyz przejawia tendencję do porzucania kobiety, z którą jest związany, i wracania, jakby nigdy nic.

To zachowanie pozwala narcyzowi utrzymywać kontrolę nad relacją. Nie pozwala kobiecie ani czuć się przy nim pewnie, ani zbudować sobie życia bez niego. Szczególnie gdy relacja nie jest zbyt formalna, narcyz może się np. regularnie z tobą umawiać, a potem nagle przestać odzywać i zacząć spotykać z kimś innym. Po pewnym czasie z dużym prawdopodobieństwem wróci, żebyś nie zdążyła wymknąć mu się z rąk.

Dlaczego narcyz zdradza?

Odpowiedzmy sobie teraz na pytanie, dlaczego narcyz zdradza. Przyczyn tego, jak już wspomniałem, należy upatrywać w jego cechach charakteru, o których więcej przeczytasz w tym wpisie. My zwrócimy szczegółowo uwagę na te cechy, które wyjątkowo warunkują jego skłonność do zdrady.

Przypominam, że wszystko, co chciałabyś wiedzieć o narcyzie, znajdziesz w e-booku „Sposób Na Narcyza„. Odkryłaś jego zdradę i chcesz go zostawić? A może pragniesz odzyskać kontrolę nad waszymi relacjami, by jego uwaga była skupiona tylko na tobie? W tym poradniku znajdziesz wskazówki dla każdej sytuacji związanej z narcyzem. Zapoznaj się z jego treścią, klikając poniżej.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Szybko się nudzi

Narcyz szybko się nudzi, szuka nowych wrażeń, ma skłonność do ponoszenia ryzyka i ogólnie przyzwyczajony jest do silnych bodźców i wyższego poziomu adrenaliny. Nuda i rutyna to częste przyczyny zdrady, ale u narcyza mają one wyjątkowo istotny wymiar.

Narcyz bowiem nie rozumie, że relacje ulegają przekształceniom, że się stabilizują, że trzeba nad nimi pracować. Dla niego jedyną sytuacją, jaką akceptuje, jest stały przypływ silnych wrażeń. A te towarzyszą nowym relacjom, które szybko kończą się w łóżku. Dlatego z jednej strony będzie namiętnie zdradzał, z drugiej – często zmieniał partnerki. Oba rozwiązania nie pozwolą mu się nudzić.

Brak mu empatii

Cechą, o której często się mówi w kontekście osobowości narcystycznej, jest szczątkowa empatia lub jej kompletny brak. To oznacza, że narcyz nie potrafi współczuć, nie postawi się na twoim miejscu, nie będzie w stosunku do ciebie wyrozumiały. Sam fakt, że zadaje ci ból jakimś zachowaniem, nie spowoduje zatem, że przed tym zachowaniem się powstrzyma.

Mężczyzna, który zdradza, przynajmniej w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, jak wiele cierpienia może tym zadać swojej partnerce. To właśnie to powoduje, że ma wyrzuty sumienia i czuje się winny. Narcyz jest tego wszystkiego pozbawiony, dlatego nawet nie rozumie, czym dla ciebie jest jego zdrada.

Nie rozwiązuje problemów

Kolejną cechą narcyza jest to, że nie jest on totalnie zainteresowany rozwiązywaniem problemów w związku. Dla niego pogorszenie relacji jest sygnałem, że nie istnieje więź z partnerką. W normalnym związku, kiedy partnerzy się kłócą, nie zmienia to faktu, że się kochają i to sprawia, że chcą dojść do porozumienia. Dla narcyza ta sama sytuacja oznacza zwolnienie go z zobowiązań wynikających z bycia w stałej relacji. Nie ma porozumienia, nie ma więzi, nie ma związku – można zdradzać.

To również stanie się dla niego powodem do tego, by to ciebie obarczyć winą za jego zdradę. Pokłóciłaś się z nim, więc nie mógł uczynić inaczej. Sama jesteś sobie winna.

Podboje wzmacniają jego ego

Jeśli czytając ten nagłówek, przyszedł ci do głowy stereotypowy facet w kryzysie wieku średniego, który chce się sprawdzić – pomnóż tę myśl razy 10, a zrozumiesz, dlaczego narcyz zdradza. Ego dla narcyza to sprawa kluczowa. Chce być w centrum uwagi, chce czuć się najlepszy i chce widzieć u innych potwierdzenie tego, co sam o sobie myśli.

love bombing

Uwodzenie kobiet, miłosne podboje, flirty i zdrady karmią jego wygłodniałe ego. Nie ma dla niego lepszej „odżywki” niż namiętny seks z atrakcyjną kobietą, która szaleje na jego punkcie. Być może sama tego doświadczyłaś na początku waszej znajomości, kiedy to ty byłaś tą kobietą. Mistrz podrywu i idealny kochanek to jeden z częściej powtarzających się wizerunków utrwalanych przez narcyza.

Zdrada jest tylko środkiem

Bywa, że dla narcyza zdrada jest tylko środkiem do osiągnięcia jakiegoś celu. Tym celem może być zaspokojenie własnych potrzeb, ale nie tylko. To może być prestiż, jeśli do jego łóżka trafi wpływowa kochanka. To może być sposób na celowe zadanie ci bólu i manipulowanie twoimi emocjami.

Pamiętaj, że dla narcyza zdrada nie ma charakteru uczuciowego. To nie jest tak, że on czuje się samotny i niekochany i dlatego przestaje być tobie wierny. Zdrada jest dla niego czynnością taką, jak każda inna, po którą sięga, gdy odczuwa taką potrzebę.

Przeczytaj też: Narcyz w łóżku

Czy narcyz może być wierny?

Po tym, co powiedzieliśmy sobie do tej pory na temat zdrady narcyza, może pojawić się pytanie, czy narcyz może być wierny. Skoro ma aż tak silne tendencje do zdrady, skoro nie przejmuje się twoimi uczuciami, szuka ciągle nowości i lubi się sprawdzać jako kochanek, być może jego zdradę trzeba wziąć jako pewnik, nawet jeśli nie ma na nią dowodów?

Oczywiście, muszę tu przyznać, że zdecydowana większość narcystycznych facetów będzie zdradzać. Jest to znacznie bardziej prawdopodobne niż to, że mężczyzna-narcyz pozostanie wierny. Są jednak pewne wyjątki.

Może się zdarzyć, że facet, z którym masz do czynienia, przejawia tylko narcystyczny rys. To powoduje, że w repertuarze jego cech, tych charakterystycznych dla narcyza jest tylko trochę i niekoniecznie muszą wpływać one na jego nielojalność. W tym wypadku choć mężczyzna ten będzie np. lubił koncentrować na sobie uwagę czy egoistycznie się zachowywać, niekoniecznie od razu zacznie szukać sobie kochanki.

Narcyz ukryty

Bywa też tak, o czym zdążyłem już po części wspomnieć, że narcyz w poszukiwaniu nowych bodźców i w celu zaspokajania swoich potrzeb, zamiast zdradzać, będzie po prostu często zmieniał partnerki. Z żadną z nich nie zawiąże stałej, poważnej relacji. W efekcie będzie miał po prostu opinię nałogowego kobieciarza.

Ostatni wyjątek natomiast należy do rzadszych i wyjątkowo specyficznych. Narcyz jest bardzo przywiązany do swojego wizerunku, który kreuje. Nie jest powiedziane, że tym wizerunkiem będzie namiętny kochanek. Może nim być przykładny mąż, ojciec rodziny, gorliwie wierzący. W takim wypadku faktycznie zdrada mogłaby być sprzeczna z wykreowanym wizerunkiem, ale jak już mówiłem, to bardzo specyficzna okoliczność.

Czy jeśli mnie zdradza, jest narcyzem?

Zbliżamy się nieuchronnie do finału tego wpisu, w którym staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, czy narcyz zdradza. Na kończenie postanowiłem to pytanie trochę odwrócić. Skoro narcystyczny mężczyzna ma tendencję do zdrady, to czy każdy facet, który często zdradza, jest w jakimś stopniu narcyzem?

Domyślasz się zapewne, że odpowiedź na to pytanie jest przecząca. Narcystyczna osobowość występuje stosunkowo często, ale to nie oznacza, że zdradę można nią zawsze tłumaczyć. Istnieją inne zaburzenia, takie jak seksoholizm, ale choć powinniśmy mieć ich świadomość, nie możemy jednocześnie wykluczać pozostałych możliwości. Takie podejście może tylko stanowić wyparcie prawdziwych przyczyn zdrady.

O tym, dlaczego mężczyźni zdradzają przeczytasz w tym wpisie. Większość powodów, jakie tam znajdziesz, są związane z problemami, jakie pojawiły się w relacji. Zwykle to one wymagają rozwiązania, by zdradza się nie pojawiła lub nie powróciła.

Oczywiście, wśród owych przyczyn jest również ta związana z narcyzmem. Sama jednak możesz ocenić, czy to, co opisałem w tym artykule, odpowiada postawie i zachowaniom mężczyzny, z którym masz do czynienia. Przypominam, że dodatkowo może okazać się w tej ocenie pomocny nasz test online.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

4.3/5 - (7 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.