Czy narcyz wraca? Mechanizmy zachowań partnera – narcyza

Czy narcyz wraca do ofiary

Kiedy narcyz odchodzi? Czy narcyz wraca? Kiedy narcyz odpuszcza?

Narcyz jest osobą, która w bardzo szczególny sposób rozumie relacje damsko-męskie i funkcjonuje w nich na zasadach, które dla innych często są nielogiczne i krzywdzące.

Partner charakteryzujący się taką osobowością będzie odznaczał się zestawem typowych cech, po których bez trudu można określić, czy jest narcyzem. To przede wszystkim:

 • brak empatii
 • skłonność do manipulacji
 • megalomania
 • pragnienie kontroli
 • przewrażliwienie na własnym punkcie
 • nieodporność na nudę

Narcyz robi wrażenie osoby bardzo dynamicznej w relacjach z innymi ludźmi: bardzo się do nich zbliża, żeby po chwili zdecydowanie od siebie odepchnąć; okazuje cały wachlarz uczuć od silnej namiętności po skrajną nienawiść;  bierze bardzo do siebie opinie na swój temat i potrafi je interpretować w nieprzewidywalny sposób.

Mówi się też o tym, że narcyz, nawet kiedy porzuci swoją ofiarę i wydaje się nią kompletnie niezainteresowany, po pewnym czasie zawsze wraca. W dzisiejszym wpisie spróbujemy sprawdzić, czy faktycznie jest to regułą, jakie mechanizmy psychologiczne powodują u narcyza takie zachowanie oraz jak możemy na nie reagować.

Przy okazji warto, żebyś rzuciła okiem na e-book „Sposób Na Narcyza„. Jeśli jesteś (lub byłaś) w związku z narcystycznym mężczyzną, ta książka dostarczy ci wiedzy, która pozwoli ci lepiej sobie z nim radzić, a także odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Pełny opis znajdziesz tutaj.

Zanim przejdziemy do właściwej części wpisu, chciałbym zachęcić cię do zrobienia krótkiego testu online. Odpowiadając na kilkanaście pytań dotyczących twojej relacji z mężczyzną, dowiesz się, czy rzeczywiście jest on narcyzem.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Czy narcyz wraca do ofiary?

Czy narcyz wraca do swojej ofiary?

Od razu mogę ci odpowiedzieć, że to prawda, że prędzej czy później narcyz wraca do swojej ofiary. Taki schemat jego działania związany jest z jednej strony z jego podstawowymi potrzebami, do których zaspokojenia zawsze dąży, z drugiej – ze sposobem, w jaki postrzega emocje innych.

Typowym zachowaniem narcyza są cykliczne odejścia i powroty, dlatego w celu lepszego wyjaśnienia tego fenomenu postanowiłem podzielić temat na dwa zagadnienia i odpowiedzieć na dwa pytania: dlaczego narcyz odchodzi i dlaczego narcyz wraca.

Kiedy narcyz porzuca?

Narcystyczny partner na początku relacji będzie bardzo uwodzicielski. Będzie stale podkręcał temperaturę między wami aż do gwałtownej namiętności. Wynika to z jego silnej potrzeby zdobywania: jego głównym celem jest zdobycie twojego uwielbienia dla niego. To uwielbienie z twojej strony jest dla niego swego rodzaju gwarancją kontroli nad tobą.

Z poprzednich akapitów wiesz jednak, że narcyz szybko się nudzi, zatem kiedy tylko osiągnie swój cel, porzuca ofiarę i koncentruje swoją uwagę na kolejnej (narcystyczna osoba zwykle ma za sobą wiele związków). Nie potrzebuje bezpieczeństwa, miłości i stabilności, ale nieustannie nowych bodźców.

Poza tym, co opisałem powyżej, kiedy narcyz odchodzi, ma to najczęściej związek z poniższymi, charakterystycznymi dla niego cechami:

1. Brak empatii, który powoduje, że narcyz nie liczy się kompletnie z uczuciami drugiej osoby. Nie umie nic powiedzieć o jej charakterze, nie zauważa jej potrzeb, nie potrafi jej współczuć. Traktuje drugiego człowieka jak lustro. Jeśli lustro zaczyna pokazywać mu coś, co mu nie odpowiada, pozbywa się go. Nie zależy mu na tym, żeby kogoś poznać. Zmiany stanów emocjonalnych partnera bądź partnerki, które nie wiążą się z jego osobą, nie interesują go, więc woli się wycofać z relacji, w której druga osoba oczekuje od niego empatii.

2. Niechęć do rozwiązywania konfliktów, która wiąże się z pojęciem „stałości rzeczy” rozumianym w psychologii jako świadomość tego, że nieobecność czegoś nie oznacza, że to nie istnieje. Jeśli narcyz pokłóci się z partnerem/partnerką lub zostanie przez niego/nią skrzywdzony, nie próbuje dojść do sedna problemu i spróbować mu zaradzić. Negatywna reakcja ze strony drugiej osoby powoduje, że pozytywne uczucia względem tej osoby rozpływają się w powietrzu. Z tego powodu też nie można w jego przypadku mówić o przeżywaniu miłości.

3. Szukanie w innych wyłącznie zaspokojenia własnych potrzeb, czego konsekwencją jest to, że zdaniem narcyza każdego można zastąpić. Jeśli ktoś przestaje dawać mu to, czego chce, narcyz jest przekonany, że szybko znajdzie się ktoś inny, kto mu to da. Traktuje ludzi jak przedmioty i wraz z końcem ich przydatności, przestaje się nimi interesować i wyrzuca ich ze swojego życia.

4. Dopasowywanie partnera/partnerki do odpowiedniego poziomu – czyli coś w rodzaju aktualizacji. To znów wiąże się z tym, że narcyz traktuje inne osoby jak przedmioty. Człowiek, który zaczyna dobrze zarabiać i zyskuje wyższy status społeczny, zwykle chce też się godnie prezentować: nie wypada mu mieć starego modelu smartfona, rdzewiejącego samochodu czy źle skrojonego garnituru. Zwłaszcza, jeśli jest próżny. Tak samo narcyz będzie dopasowywał drugą połówkę do swojego statusu. Bez skrupułów zamieni kogoś na „lepszy model”.

Odkryj metodę i najlepsze techniki, żeby przestać cierpieć z miłości, szybko zapomnieć o ex i zbudować sobie cudowne życie.

Kiedy narcyz wraca?

Wstępnie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy narcyz wraca do ofiary. Wiemy już, że niechętnie angażuje się w związki, nie próbuje dawać nikomu poczucia bezpieczeństwa, nie zależy mu też na budowaniu emocjonalnej więzi z drugą osobą (chyba, że mamy na myśli więź toksyczną). Wiemy też, że typowym dla niego zachowaniem są odejścia i powroty. Zastanówmy się jednak, dlaczego i kiedy tak się dzieje.

Skoro narcyz się tobą znudził, nie okazywał ci empatii, zdał sobie sprawę, że nie jesteś już dłużej w stanie zaspokajać jego potrzeb, dlaczego postanowił do ciebie wrócić?

Uświadomienie sobie tej rzeczy może być dla ciebie mało przyjemne, zwłaszcza jeśli darzysz narcystycznego mężczyznę silnym uczuciem, ale musisz zdawać sobie sprawę z tego, że narcyz na pewno NIE wraca do ciebie z tych powodów:

 • Zdał sobie sprawę, że mu na tobie zależy i że nie chce cię stracić.
 • Odkrył, że przelotny romans nie jest wart zburzenia poważnego związku opartego na prawdziwej miłości.
 • Tęsknił za tobą i nie mógł znieść myśli, że znajdziesz sobie kogoś innego.
 • Zrozumiał swoje błędy, postanowił się zmienić i cię odzyskać.

Powyższe scenariusze na pewno nie mają nic wspólnego z powrotami narcyza. To typ, który zupełnie inaczej funkcjonuje w relacjach z drugim człowiekiem. Relacje te opierają się na mechanizmie kontroli. Narcyz zawsze będzie dążył do utrzymania kontroli nad drugą osobą, mimo że ją od siebie odsuwa. Kiedy tylko zauważy, że z powodu dystansu (nawet jeśli sam go wytworzył) ofiara zaczyna mu się wymykać, szybko wróci po swoje.

Poniżej rozwinąłem powody, dla których narcyz zawsze wraca po rozstaniu. Weź sobie do serca szczególnie pierwszy punkt:

1. Narcyz nie może stracić kontroli nad ofiarą. Będzie pragnął ją odzyskać za wszelką cenę, więc nie zdziw się, jeśli chcąc wrócić, będzie próbował przekupić cię słodkimi słówkami, prezentami i czułymi gestami. Jeśli to nie podziała, szybko przejdzie do bardziej radykalnych środków: zacznie grozić i szantażować. Narcyz zawsze chce być numerem 1 w naszym życiu i nie da się zdetronizować. Będzie więc chorobliwie zazdrosny nie tylko z powodu pojawienia się potencjalnego rywala, ale też jeśli jego ofiara zacznie się skupiać na sobie samej. Ponadto utrata kontroli powoduje u niego strach o jego własną reputację: jeśli mu się wymkniesz, istnieje ryzyko, że zdemaskujesz go przed osobami z kręgu jego znajomych.

2. Narcyz myśli, że w każdej chwili może wrócić do przerwanej relacji. On naprawdę nie rozumie, że ktoś z nim zrywa albo że po rozpadzie związku chce pójść dalej i ułożyć sobie życie z kimś innym. Jest przekonany, że jego ofiara całkowicie dostosuje się do rytuału porzucania i wracania. Nieoczekiwanie pojawi się znowu w twoim życiu – a raczej z impetem wkroczy do niego, bo przecież postrzega je jako swoją własność. To tak, jakby wyprowadził się z domu: jeśli nie zmienisz zamków – wróci, kiedy tylko zechce, bez uprzedzenia; jeśli zmienisz – wejdzie siłą i zrobi ci awanturę.

3. Jest uzależniony od zrywania i zdobywania na nowo. Tak działa jego natura, lubi czerpać z innych jak najwięcej. Kiedy porzuca jedną ofiarę, przechodzi do kolejnej, ale kiedy ta przestanie zaspokajać jego potrzeby, po jakimś czasie wróci do tej pierwszej. Zabawa w rzucanie i zdobywanie to esencja jego życia. Zdobywając nawet byłe partnerki, karmi swoje ego i urozmaica swoją codzienność. To dla niego jak narkotyk, a szybki powrót do byłej kochanki jest jak zażycie dawki używki, kiedy jest na głodzie.

4. Narcyz kocha manipulować emocjami i stosować szantaż emocjonalny, a więc będzie to robił bez przerwy. Uwielbia te huśtawki od skrajnej namiętności do skrajnej nienawiści, a porzucanie partnerki i wracanie do niej sprzyja takiej atmosferze. Kiedy wraca i usiłuje przekonać cię, że jest najcudowniejszym facetem pod słońcem, będzie zachwycony, obserwując jak reagujesz na jego zaloty. Następnie zmieni się o 180 stopni, zada ci ból, zostawi i równie zachwycony będzie obserwował, jak cierpisz.

5. Narcyz może chcieć cię wmanewrować w układ z innymi kobietami. Możliwe więc, że odezwie się do ciebie po jakimś czasie, spotykając się w dalszym ciągu z kimś innym. Nieświadomie możesz stać się pionkiem w jego grze, w której dwie kobiety walczą o jego względy, a on decyduje, którą i kiedy nimi obdarzy. Strzeż się tego typu niebezpiecznych trójkątów!

6. Nie zniesie myśli, że radzisz sobie bez niego. Jeśli jego celem było zadanie ci cierpienia – chce widzieć, jak cierpisz. Jeśli oczekiwał od ciebie miłości i uwielbienia – będzie oczekiwał też na to dowodów. Nie znosi, kiedy reagujesz inaczej, niż on to sobie zaprojektował. Jesteś wtedy jak zbuntowany przedmiot, który nie chce mu już dłużej służyć. Będzie starał się utrzymywać twoją zależność emocjonalną od niego i nie pozwoli, by twoje życie uwolniło się od jego wpływu.

Więcej na temat mechanizmu odchodzenia i wracania u narcyza przeczytasz w e-booku „Sposób Na Narcyza„. Wyjaśniłem tam również, co robić, by narcyz nie oddalał się tak ochoczo oraz by wrócił do ciebie szybciej, niż by się tego spodziewał.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Kiedy narcyz odpuszcza?

Zapewne zastanawiasz się, czy narcyz zawsze będzie odchodził i wracał, czy może w pewnym momencie odpuści, przerwie ten cykl i da ci spokój. A jeśli tak, to dlaczego i kiedy narcyz odpuszcza?

Narcyz to typ nieprzewidywalny i w zasadzie nigdy do końca nie wiadomo, co zrobi. Może ci się wydawać, że już odpuścił, a on nagle, ni stąd, ni zowąd, po latach znów się pojawi w twoim życiu, licząc na to, że nadal będzie miał na ciebie wpływ, mimo urazy, którą kiedyś pozostawił. Z drugiej strony, faktycznie może się skupić na relacji z kolejnymi „ofiarami” i po prostu o tobie zapomnieć.

Rozstanie z narcyzem, o czym pisałem w tym artykule, nie jest prostym przedsięwzięciem z racji tego, że narcystyczny były ma tendencję do ponownego wciągania w relację. Jeśli ma sobie odpuścić, tak naprawdę wiele zależy nie od niego samego, ale od ciebie.

To, czego narcyzowi trzeba, to zainteresowanie, uwaga, podziw i podporządkowanie się mu. Jeśli mu się to odbierze, będzie starał się to odzyskać. Twój konsekwentny opór jest w tym momencie absolutnie kluczowy, by doprowadzić do tego, że narcyz sobie ciebie na dobre odpuści. Co powinnaś zrobić?

 • Nie kontaktuj się z nim i nie odpowiadaj na jego próby kontaktu. Nie łam tej zasady nawet odrobinę. Zamknij wszystkie drogi dostępu do ciebie na tyle, na ile jest to możliwe.
 • Najlepiej wyeliminuj ze swojego życia okoliczności, w których mogłabyś go ponownie spotkać (np. wspólne kręgi towarzyskie i zawodowe, miejsca, w których bywa).
 • Odwróć swoją uwagę od niego – zajmij się sobą, nie interesuj tym, co się z nim dzieje, uwolnij od niego swoje myśli. Zadbaj o swój rozwój osobisty i samoocenę.

Narcyz będzie wykorzystywał twoją osłabioną czujność, żeby się do ciebie dobić, ale jeśli pozostaniesz konsekwentna, w końcu najprawdopodobniej odpuści, bo zda sobie sprawę, że nie masz mu nic do zaoferowania.

Czy narcyz wraca: podsumowanie

Dotarliśmy do końca wpisu, z którego miałaś szansę dowiedzieć się, czy narcyz wraca do swojej ofiary. Wiesz już, że jeśli wróci do ciebie, bez względu na to, kto doprowadził do rozstania, nie jest to oznaką skruchy, tęsknoty czy chęci zmiany stosunku do ciebie, ale odwieczną grą opartą na kontroli i manipulacji, którą prowadzi prawdopodobnie nie tylko z tobą.

Jeśli wpis ten przekonał cię do tego, żeby uwolnić się od relacji z narcyzem, pomocny może ci się okazać mój poradnik Nowy Początek Po Zawodzie Miłosnym, w którym krok po kroku tłumaczę, jak poradzić sobie po miłosnym rozczarowaniu, zamknąć dawny związek i pójść dalej, jednocześnie rozpoczynając swoją przygodę z rozwojem osobistym.

Jeśli natomiast interesuje cię, jak odzyskać narcyza, a jednocześnie nauczyć się sterować mechanizmami jego działania, zachęcam cię do lektury wpisu Jak odzyskać narcyza. Pamiętaj, że narcyz jest osobą wymagającą szczególnego traktowania – w przeciwnym razie może stać się zmorą twojego życia.

Uzyskaj Dostęp Do Bezpłatnej Serii Maili, Które Pomogą Ci Przestać Cierpieć i Uleczyć Twoje Złamane Serce

4/5 - (83 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.