Czy narcyz wraca? Mechanizmy zachowań partnera – narcyza

Czy narcyz wraca do ofiary

Kiedy narcyz odchodzi? Czy narcyz wraca? Kiedy narcyz odpuszcza?

Narcyz jest osobą, która w bardzo szczególny sposób rozumie relacje damsko-męskie. Funkcjonuje w nich na zasadach, które dla innych często są nielogiczne i krzywdzące.

Narcyz robi wrażenie osoby bardzo dynamicznej w relacjach z innymi ludźmi. Intensywnie się do nich zbliża, żeby po chwili zdecydowanie od siebie odepchnąć. Okazuje cały wachlarz uczuć od silnej namiętności po skrajną nienawiść.

Mówi się, że narcyz, nawet kiedy porzuci swoją ofiarę, po pewnym czasie zawsze wraca. W tym wpisie spróbujemy sprawdzić, czy faktycznie jest to regułą, jakie mechanizmy psychologiczne powodują u narcyza takie zachowanie oraz jak możemy na nie reagować.

Dowiesz się przede wszystkim, kiedy narcyz odchodzi, kiedy wraca, a kiedy tego nie robi. Poznasz też jego motywacje, które są inne niż u empatycznych i nieegoistycznych osób.

Zanim przejdziemy do właściwej części wpisu, chciałbym zachęcić cię do zrobienia krótkiego testu online. Odpowiadając na kilkanaście pytań dotyczących twojej relacji z mężczyzną, dowiesz się, czy rzeczywiście jest on narcyzem.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Kiedy narcyz porzuca?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy narcyz wraca do swojej ofiary, musimy przeanalizować najpierw, kiedy i dlaczego ten typ mężczyzny porzuca swoją partnerkę.

Narcystyczny partner na początku relacji będzie bardzo uwodzicielski. Będzie stale podkręcał temperaturę między wami aż do gwałtownej namiętności.

Wynika to z jego silnej potrzeby zdobywania: jego głównym celem jest zdobycie twojego uwielbienia dla niego.

Jednak narcyz szybko się nudzi, zatem kiedy tylko osiągnie swój cel, porzuca ofiarę i koncentruje swoją uwagę na kolejnej. Nie potrzebuje bezpieczeństwa, miłości i stabilności, ale nieustannie nowych bodźców.

Poza tym, kiedy narcyz odchodzi, ma to najczęściej związek z poniższymi, charakterystycznymi dla niego cechami:

1. Brak empatii

Narcyz nie liczy się kompletnie z uczuciami drugiej osoby. Nie zauważa jej potrzeb, nie potrafi jej współczuć. Traktuje drugiego człowieka jak lustro. Nie zależy mu na tym, żeby kogoś poznać.

Zmiany stanów emocjonalnych partnerki, które nie wiążą się z jego osobą, nie interesują go. Woli się wycofać z relacji, w której druga osoba oczekuje od niego empatii.

2. Niechęć do rozwiązywania konfliktów

Kiedy narcyz pokłóci się z partnerką lub zostanie przez nią skrzywdzony, nie próbuje dojść do sedna problemu i spróbować mu zaradzić. Negatywna reakcja ze strony drugiej osoby powoduje, że pozytywne uczucia względem tej osoby rozpływają się w powietrzu. Z tego powodu też nie można w jego przypadku mówić o przeżywaniu miłości.

3. Szukanie w innych wyłącznie zaspokojenia własnych potrzeb

Konsekwencją tego jest to, że zdaniem narcyza każdego można zastąpić. Jeśli ktoś przestaje dawać mu to, czego chce, narcyz jest przekonany, że szybko znajdzie się ktoś inny, kto mu to da. Traktuje ludzi jak przedmioty i wraz z końcem ich przydatności, przestaje się nimi interesować i wyrzuca ich ze swojego życia.

4. Dopasowywanie partnerki do odpowiedniego poziomu

Coś w rodzaju aktualizacji. Człowiek, który zaczyna dobrze zarabiać i zyskuje wyższy status społeczny, zwykle chce też się godnie prezentować. Nie wypada mu mieć starego modelu smartfona, rdzewiejącego samochodu czy źle skrojonego garnituru. Zwłaszcza, jeśli jest próżny.

Tak samo narcyz będzie dopasowywał drugą połówkę do swojego statusu. Bez skrupułów zamieni kogoś na „lepszy model”.

Przy okazji warto, żebyś rzuciła okiem na e-book „Sposób Na Narcyza„. Jeśli jesteś (lub byłaś) w związku z narcystycznym mężczyzną, ta książka dostarczy ci wiedzy, która pozwoli ci lepiej sobie z nim radzić, a także odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Czy narcyz wraca i dlaczego to robi?

Czy narcyz wraca do swojej ofiary?

Od razu mogę ci odpowiedzieć, że to prawda: prędzej czy później narcyz wraca do swojej ofiary. Taki schemat jego działania związany jest z dwoma kwestiami. Pierwsza to jego podstawowe potrzeby, do których zaspokojenia zawsze dąży. Druga to sposób, w jaki postrzega emocje innych.

Narcyz niechętnie angażuje się w związki, nie próbuje dawać nikomu poczucia bezpieczeństwa, nie zależy mu też na budowaniu emocjonalnej więzi. Typowym dla niego zachowaniem są odejścia i powroty. Zastanówmy się jednak, dlaczego i kiedy tak się dzieje.

Skoro narcyz się tobą znudził i zdał sobie sprawę, że nie jesteś już dłużej w stanie zaspokajać jego potrzeb, dlaczego postanowił do ciebie wrócić?

Uświadomienie sobie tej rzeczy może być dla ciebie mało przyjemne, zwłaszcza jeśli darzysz narcystycznego mężczyznę silnym uczuciem.

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że narcyz na pewno NIE wraca do ciebie z powodu tęsknoty, zrozumienia błędów i chęci zmiany. To nie jest tak, że zdał sobie sprawę, że mu na tobie zależy, kocha cię i nie chce cię stracić. To nie ma nic wspólnego z powrotem narcyza.

Relacje narcyza opierają się na mechanizmie kontroli. Narcyz zawsze będzie dążył do utrzymania kontroli nad drugą osobą, mimo że ją od siebie odsuwa. Kiedy tylko zauważy, że z powodu dystansu ofiara zaczyna mu się wymykać, szybko wróci po swoje.

Poniżej rozwinąłem powody, dla których narcyz zawsze wraca po rozstaniu.

1. Nie może stracić kontroli nad ofiarą

Narcyz będzie pragnął odzyskać kontrolę za wszelką cenę. Nie zdziw się więc, jeśli chcąc wrócić, będzie próbował przekupić cię słodkimi słówkami, prezentami i czułymi gestami. Jeśli to nie podziała, szybko przejdzie do bardziej radykalnych środków: zacznie grozić i szantażować.

Narcyz zawsze chce być numerem 1 w naszym życiu i nie da się zdetronizować. Będzie chorobliwie zazdrosny tylko dlatego, że poświęcasz uwagę nie jemu, ale choćby sobie samej.

Utrata kontroli powoduje też u niego strach o jego własną reputację. Jeśli mu się wymkniesz, istnieje ryzyko, że zdemaskujesz go przed osobami, które zna.

2. Myśli, że w każdej chwili może wrócić

On naprawdę nie rozumie, że ktoś z nim zrywa albo że po rozpadzie związku chce pójść dalej i ułożyć sobie życie z kimś innym. Jest przekonany, że jego ofiara całkowicie dostosuje się do rytuału porzucania i wracania.

Nieoczekiwanie pojawi się znowu w twoim życiu. To tak, jakby wyprowadził się z domu. Jeśli nie zmienisz zamków – wróci, kiedy tylko zechce, bez uprzedzenia. Jeśli zmienisz – wejdzie siłą i zrobi ci awanturę.

3. Jest uzależniony od zrywania i zdobywania na nowo

Narcyz lubi czerpać z innych jak najwięcej. Kiedy porzuca jedną ofiarę, przechodzi do kolejnej, ale kiedy ta przestanie zaspokajać jego potrzeby, po jakimś czasie wróci do tej pierwszej.

kiedy narcyz wraca

Zabawa w rzucanie i zdobywanie to esencja jego życia. Zdobywając nawet byłe partnerki, karmi swoje ego i urozmaica swoją codzienność. Szybki powrót do byłej kochanki pozwala mu naładować baterie i znów zatruwać innym życie.

4. Kocha manipulować emocjami

Narcyz uwielbia huśtawki od skrajnej namiętności do skrajnej nienawiści, a porzucanie partnerki i wracanie do niej sprzyja takiej atmosferze. Dla niego to po prostu dodatkowa atrakcja.

Kiedy wraca i usiłuje przekonać cię, że jest najcudowniejszym facetem pod słońcem, będzie zachwycony, obserwując jak reagujesz na jego zaloty. Następnie zmieni się o 180 stopni, zada ci ból, zostawi i równie zachwycony będzie obserwował, jak cierpisz.

5. Może chcieć cię wciągnąć w układ z innymi kobietami

Możliwe, że narcyz odezwie się do ciebie po jakimś czasie, spotykając się w dalszym ciągu z kimś innym. Zdrady i równoległe relacje są u niego na porządku dziennym.

Jedną z jego manipulacji jest triangulacja. W skrajnych przypadkach narcyz spotyka się z dwoma kobietami jednocześnie, by wzbudzić w nich zazdrość i zmusić do rywalizacji. To karmi jego ego.

Nieświadomie możesz stać się pionkiem w jego grze, w której dwie kobiety walczą o jego względy, a on decyduje, którą i kiedy nimi obdarzy. Strzeż się tego typu niebezpiecznych trójkątów!

6. Nie zniesie myśli, że radzisz sobie bez niego

Jeśli jego celem było zadanie ci cierpienia – chce widzieć, jak cierpisz. Jeśli oczekiwał od ciebie miłości i uwielbienia – będzie oczekiwał też na to dowodów. Nie znosi, kiedy reagujesz inaczej, niż on to sobie zaprojektował.

Jesteś wtedy jak zbuntowany przedmiot, który nie chce mu już dłużej służyć. Będzie starał się utrzymywać twoją zależność emocjonalną od niego i nie pozwoli, by twoje życie uwolniło się od jego wpływu.

Więcej na temat mechanizmu odchodzenia i wracania u narcyza przeczytasz w e-booku „Sposób Na Narcyza„. Wyjaśniłem tam również, co robić, by narcyz nie oddalał się tak ochoczo oraz by wrócił do ciebie szybciej, niż by się tego spodziewał.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Kiedy narcyz odpuszcza?

Zapewne zastanawiasz się, czy narcyz zawsze będzie odchodził i wracał, czy może w pewnym momencie odpuści, przerwie ten cykl i da ci spokój. A jeśli tak, to dlaczego i kiedy narcyz odpuszcza?

Narcyz to typ nieprzewidywalny i w zasadzie nigdy do końca nie wiadomo, co zrobi. Może ci się wydawać, że już odpuścił, a on nagle, ni stąd, ni zowąd, po latach znów się pojawi w twoim życiu, licząc na to, że nadal będzie miał na ciebie wpływ, mimo urazy, którą kiedyś pozostawił.

Z drugiej strony, faktycznie może się skupić na relacji z kolejnymi „ofiarami” i po prostu o tobie zapomnieć.

Rozstanie z narcyzem, o czym pisałem w tym artykule, nie jest prostym przedsięwzięciem z racji tego, że narcystyczny były ma tendencję do ponownego wciągania w relację. Jeśli ma sobie odpuścić, tak naprawdę wiele zależy nie od niego samego, ale od ciebie.

kiedy narcyz odpuszcza

To, czego narcyzowi trzeba, to zainteresowanie, uwaga, podziw i podporządkowanie się mu. Jeśli mu się to odbierze, będzie starał się to odzyskać. Twój konsekwentny opór jest w tym momencie absolutnie kluczowy, by doprowadzić do tego, że narcyz sobie ciebie na dobre odpuści.

Co powinnaś zrobić?

  • Nie kontaktuj się z nim i nie odpowiadaj na jego próby kontaktu. Nie łam tej zasady nawet odrobinę. Zamknij wszystkie drogi dostępu do ciebie na tyle, na ile jest to możliwe.
  • Najlepiej wyeliminuj ze swojego życia okoliczności, w których mogłabyś go ponownie spotkać (np. wspólne kręgi towarzyskie i zawodowe, miejsca, w których bywa).
  • Odwróć swoją uwagę od niego – zajmij się sobą, nie interesuj tym, co się z nim dzieje, uwolnij od niego swoje myśli. Zadbaj o swój rozwój osobisty i samoocenę.

Narcyz będzie wykorzystywał twoją osłabioną czujność, żeby się do ciebie dobić, ale jeśli pozostaniesz konsekwentna, w końcu najprawdopodobniej odpuści, bo zda sobie sprawę, że nie masz mu nic do zaoferowania.

Czy narcyz wraca: podsumowanie

Dotarliśmy do końca wpisu, z którego miałaś szansę dowiedzieć się, czy narcyz wraca do swojej ofiary.

Wiesz już, że jeśli wróci do ciebie, bez względu na to, kto doprowadził do rozstania, nie jest to oznaką skruchy, tęsknoty czy chęci zmiany stosunku do ciebie, ale odwieczną grą opartą na kontroli i manipulacji, którą prowadzi prawdopodobnie nie tylko z tobą.

Jeśli wpis ten przekonał cię do tego, żeby uwolnić się od relacji z narcyzem, pomocny może ci się okazać mój poradnik „Sposób Na Narcyza„. Tłumaczę w nim, jak poradzić rozstać się z narcyzem raz na zawsze i nie pozwolić mu wrócić do swojego życia.

Jeśli natomiast interesuje cię, jak odzyskać narcyza, a jednocześnie nauczyć się sterować mechanizmami jego działania, zachęcam cię do lektury wpisu Jak odzyskać narcyza.

Pamiętaj, że narcyz jest osobą wymagającą szczególnego traktowania – w przeciwnym razie może stać się zmorą twojego życia.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

4.1/5 - (97 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.