Byłaś lub jesteś w związku z narcyzem. Rozstaliście się lub z jakiegoś innego powodu jesteście obecnie na dystans. Twoje myśli krążą wokół tego mężczyzny i sama się zastawiasz: czy narcyz tęskni?
W przypadku każdego innego faceta odpowiedź na to pytanie byłaby raczej prosta: jeśli nadal mu zależy, jeśli byliście ze sobą silnie i długo związani, zapewne tęskni. A jeśli nie tęskni, to najwyraźniej relacja z tobą nie jest już od pewnego czasu u niego na pierwszym miejscu. Gdy jednak mówimy o narcystycznym facecie, sprawa ta wygląda zgoła inaczej.
W dzisiejszym wpisie zobaczymy, czy narcyz tęskni po rozstaniu, trwałym lub tymczasowym, a jeśli nie – to co tak naprawdę czuje. Dowiemy się również, czy narcyz cierpi po rozstaniu, i spróbujemy określić faktyczne przyczyny tego, nazwijmy je tak, cierpienia. Na koniec wyjaśnię, jak sprawić, by narcyz odczuł twój brak.
Jeśli chcesz lepiej zgłębić narcystyczną osobowość i nauczyć sobie z nią radzić: w związku, małżeństwie, na etapie randkowania lub odzyskiwania byłego partnera, polecam ci e-book „Sposób Na Narcyza”. To kompletny i szczegółowy poradnik, dzięki któremu staniesz się silniejsza w potyczkach z narcyzem.
Być może nie jesteś pewna, czy mężczyzna, z którym masz do czynienia jest narcystyczny. Za chwilę słowem wstępu krótko przedstawimy sobie ten typ osobowości, ale przedtem możesz zrobić krótki test online, który pozwoli ci się wstępnie przekonać, czy on jest narcyzem i na ile te cechy są w nim nasilone.
Dowiedz się, czy on jest narcyzem
Spis treści
Narcyz: co musisz o nim wiedzieć?
Jeśli chcesz lepiej poznać narcystyczną osobowość swojego partnera lub faceta, z którym masz do czynienia, zachęcam cię w pierwszej kolejności do lektury tego artykułu, który w syntetyczny sposób prezentuje cechy tego typu osoby. Poniżej natomiast w formie podsumowania postanowiłem przedstawić ci podstawowy pakiet informacji o narcyzie i relacjach z nim.
Po czym poznać narcyza?
1. Po wyglądzie: To najmniej charakterystyczna cecha narcyza i nie ma co się trzymać stereotypów, ALE wiedz, że narcystyczny facet będzie przywiązywał dużą wagę do swojego wizerunku. Tym samym nie pozwoli sobie na niedbalstwo, niemodny, monotonny styl czy przestarzałe gadżety. Jego wygląd będzie nienaganny, elegancki, czasami wręcz ekstrawagancki – taki, który przykuwa uwagę i robi dobre wrażenie na kobietach.
2. Po tym, jak się zachowuje: Narcyz lubi być w centrum zainteresowania – jest egocentrykiem. Narzuca temat rozmowy, w którym czuje się ekspertem i w którym może zabłysnąć. Jest pewny siebie i towarzyski. Nie ma problemu z przesadną skromnością – chętnie się chwali i wymądrza nawet w tematach, o których nie ma pojęcia. Mówi dużo o sobie, o swoim życiu i doświadczeniach. W każdej jego historii to on będzie głównym bohaterem.
3. Po tym, jak traktuje innych: Narcyz bardzo uważnie dobiera sobie towarzystwo. Zależy mu przede wszystkim na ludziach, którzy mogą mu dodać prestiżu, swoją pozycją lub majątkiem. Traktuje innych z góry i spycha ich na drugi plan, nie znosi bowiem konkurencji, która nie przynosi mu korzyści. Dzieli ludzi na lepszych i gorszych, choć nikt nie może być lepszy od niego samego. „Przeciętniaków” będzie w najlepszym wypadku lekceważył.
4. Po tym, jak traktuje ciebie: Jeśli narcyz jest tobą poważnie zainteresowany, najpierw spróbuje cię zdobyć za pomocą tzw. love bombingu czyli bardzo intensywnego adorowania. Szybko się do ciebie zbliży i owinie sobie ciebie wokół palca. Następnie, gdy będzie już miał cię w szachu, pokaże swoją prawdziwą twarz: manipulatora, agresora, osoby pogardliwej, deprecjonującej, kontrolującej, fałszywej i nielojalnej. Kiedy przestaniesz spełniać jego potrzeby, porzuci cię bez mrugnięcia okiem.
Porzuci ciebie albo ty jego, jeśli w porę zorientujesz się, jak toksyczny ma na ciebie wpływ. Po jakimś czasie możesz zacząć się zastanawiać, czy za tobą tęskni. Warto jednak, byś lepiej zdawała sobie sprawę z jego natury i mechanizmów jego działań. Wiedza ta pozwoli ci dostosować swoje reakcje tak, by zawsze wyprzedzać go o krok. W jej zdobyciu niezbędny może się okazać „Sposób Na Narcyza”. Kliknij poniżej i poznaj zawartość e-booka.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego
Czy narcyz tęskni?
Czy narcyz tęskni po rozstaniu? Wbrew pozorom to nie do końca zależy od tego, kto do tego rozstania czy dystansu doprowadził. Narcyz bowiem, zasadniczo, nie tęskni. To, co potocznie można by nazwać u niego tęsknotą, to odczuwanie braku.
Na czym polega różnica? Każda tęsknota wiąże się z odczuwaniem braku, jednak nie każde poczucie braku wiąże się z tęsknotą. Narcyz ma raczej przedmiotowe podejście do innych ludzi – nie tęskni za nimi jak za żywymi istotami, z którymi łączyła go więź, ale jak za obiektami, których mu brakuje do zaspokojenia jego własnych potrzeb.
Dodatkowo, jeśli to on cię zostawi lub zerwie z tobą kontakt, to właśnie dlatego, że niespecjalnie cię potrzebuje – a zatem nie ma mowy o żadnej tęsknocie. Jeśli to ty się od niego odsuniesz, być może zacznie się do ciebie dobijać po to, by odzyskać to, co mu zabierasz, ale to również niewiele ma wspólnego z tęsknotą. Wyjaśnię za chwilę bardziej szczegółowo mechanizm reakcji narcyza i jego stanów emocjonalnych w tych sytuacjach.
Dlaczego narcyz nie tęskni?
Negatywna odpowiedź na pytanie, czy narcyz tęskni, wynika z cech jego osobowości i tego, na jakich zasadach wchodzi on w relacje z innymi ludźmi, przede wszystkim potencjalnymi partnerkami.
Narcyz, zwłaszcza taki, któremu przypisać możemy narcystyczne zaburzenie osobowości, przejawiać będzie znaczny lub całkowity brak empatii. Oznacza to, że nie potrafi on postawić się na czyimś miejscu, współczuć, zrozumieć emocji innych. Relacje będzie budował na fundamencie zaspokajania potrzeb. Tym samym trudno mu będzie stworzyć z kimś prawdziwą, sentymentalną więź.
Kiedy narcyz jest daleko czy z innych powodów nie może z tobą w danym momencie być, nie będzie rozpamiętywał z nostalgią cudownych, wspólnie spędzonych z tobą chwil. Nie będzie niecierpliwie wyczekiwał spotkania z tobą, by cię zobaczyć, usłyszeć, dowiedzieć się, co się wydarzyło w twoim życiu. Nie będzie wydzwaniał ani wypisywał, żeby tylko móc być z tobą choć nieco bliżej.
Tęsknota z definicji zakłada, że brakuje nam czegoś lub kogoś dla nas ważnego, czemu przypisujemy znaczną wartość sentymentalną. Może brakować nam pieniędzy, ale za nimi nie tęsknimy, choćby były nam potrzebne. Będziemy za to tęsknić za ukochanym, za domem rodzinnym, za naszym dzieciństwem, za smakiem ciasta, które piekła nam babcia. Krótko mówiąc: za wszystkim, co naprawdę wiele dla nas znaczyło w sensie emocjonalnym.
Będziemy chcieli do tego wrócić, by przywrócić towarzyszące nam pozytywne uczucia. Będzie nas ogarniał smutek bądź rozmarzenie, ale nie będzie to miało nic wspólnego z praktycznym zapotrzebowaniem. Natomiast narcyz, który nie wytworzył uczuciowej więzi opartej na empatii i nadaniu wartości drugiej osobie, nie zdobędzie się na takie stany emocjonalne.
Co narcyz czuje po rozstaniu?
Narcyz dysponuje repertuarem zupełnie innych wrażeń po rozstaniu. Warto jednak podkreślić, że uwidocznią się one dopiero, kiedy narcyz zacznie odczuwać brak. W przypadku relacji z tobą czy innymi kobietami będzie musiał nastąpić taki oto mechanizm:
- Narcyz się z tobą rozstanie, bo przestaniesz mu dawać to, czego potrzebuje (uwagę, zainteresowanie, prestiż, nowe bodźce itd.).
- Jednocześnie z dużym prawdopodobieństwem to ktoś inny stanie się źródłem zaspokajania jego potrzeb (docelowo inna kobieta).
- Kiedy jego kolejna ofiara znowu go znudzi i wyczerpie się jej potencjał, narcyz może zwrócić się znów w twoim kierunku i dostrzec, że cię zabrakło.
W szczególności jego zainteresowanie wróci, jeśli zorientuje się, że możesz mieć mu coś jeszcze do zaoferowania, a tym bardziej, gdy zobaczy, że ktoś inny mógłby czerpać zamiast niego korzyści ze znajomości z tobą.

W tej sytuacji, jak również wtedy, gdy to ty doprowadzisz do rozstania lub zerwania kontaktów, narcyz zacznie odczuwać dyskomfort związany z brakiem. Jest uzależniony od uwagi i zainteresowania innych, od bycia w centrum wszechświata, od kontrolowania i czerpania przyjemności z tego, że to inni stają się od niego zależni. Będzie się zmagał z czymś w rodzaju zespołu odstawienia: zacznie być rozdrażniony czy nawet agresywny. Z drugiej strony może czuć się pobudzony wyzwaniem odzyskania tego, co zostało mu odebrane. Tak czy inaczej szybko przystąpi do działania.
Czy narcyz cierpi po rozstaniu?
I czy narcyz w ogóle cierpi? Tutaj być może cię zaskoczę: na swój sposób tak. Osoba narcystyczna w głębi ducha zmaga się z zaburzeniem, które bądź co bądź negatywnie wpływa na jej relacje z ludźmi, wypacza jej wizję świata i uniemożliwia bycie naprawdę szczęśliwym człowiekiem. To cierpienie może nie być do końca uświadomione, ale to nie znaczy, że narcyza nie może dopaść nawet depresja. Jego poczucie wyższości nad innymi i stałe poszukiwanie poklasku wiąże się z brakiem wewnętrznego przekonania o własnej wartości.
Narcyzm jest pewną patologią i szczególnie w tych najbardziej skrajnych przypadkach tak należy na niego patrzeć. Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że przyczynia się ona też do krzywdzenia innych przez narcyza, na co nie można mu pozwalać.
Może się zdarzyć, że narcyz właśnie z powodu rozstania (przy założeniu, że jego cechy nie są aż tak nasilone, by mu to uniemożliwić) uświadomi sobie, że z jego życiem i relacjami z ludźmi jest coś nie tak. Ta świadomość, skonfrontowanie z jego wewnętrznym problemem, może spowodować cierpienie.
Przeczytaj też: Jak zranić narcyza?
Co zrobić, by narcyz odczuł twój brak?
Jeśli chcesz odzyskać narcyza, a więc spowodować, by odczuł twój brak i znów się tobą zainteresował, pozwól że w pierwszej kolejności zwrócę ci uwagę na jedną kwestię. Związek z narcyzem w wielu przypadkach jest skazany na porażkę. Z tego typu osobą bardzo trudno zbudować trwałą i zdrową relację, a osiągnięcie tego celu wymaga z pewnością wielu poświęceń. Narcyz jest mistrzem manipulowania cudzymi uczuciami i niełatwo się od niego uwolnić. Nie odda ci bez walki poczucia kontroli nad sytuacją.
Załóżmy jednak, że jesteś przekonana do tego, że chcesz dać temu mężczyźnie i waszemu związkowi jeszcze jedną szansę. Być może masz choć cień nadziei na jego zmianę. Przed przystąpieniem do działania radzę ci przeczytać e-book „Sposób Na Narcyza”, z którego dowiesz się, co robić, by nie stać się ofiarą narcystycznego partnera, by lepiej panować nad relacją i komunikacją z nim, chronić siebie i egzekwować swoje oczekiwania.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego
W e-booku znajdziesz również zaawansowane techniki odzyskania narcyza. Póki co powinnaś jednak wiedzieć, że aby on znów mógł odczuć twój brak, musisz trzymać się poniższych reguł:
- Nie kontaktuj się z nim i nie reaguj na jego próby kontaktu z tobą – przynajmniej przez jakiś czas. To go zaciekawi i sprawi, że nie będziesz dla niego tak łatwo dostępna.
- Zadbaj w tym czasie o swoją niezależność emocjonalną i rozwój osobisty. Wprowadź zmiany, które dadzą ci nową energię.
- Pielęgnuj swoje życie towarzyskie – odśwież stare znajomości, nawiązuj nowe i nie stroń od flirtu z innymi mężczyznami.
- Dopuść narcyza ponownie do siebie, ale na swoich zasadach. Z dużym prawdopodobieństwem sam się do ciebie zgłosi. Skąd to przekonanie? Przeczytaj w tym wpisie!
Na dzisiaj to już koniec. Mam nadzieję, że wiesz już więcej na temat tego, czy narcyz tęskni i dlaczego ten stan emocjonalny nie jest mu specjalnie bliski. Życzę ci, żeby udało ci się zapanować nad relacją z twoim narcyzem lub zostawić ją daleko za sobą bez żalu, jeśli masz nie być w niej szczęśliwa.