Czy narcyz może się zmienić? Czy narcyza można zmienić? Czy można mu pomóc?
Praktycznie każda kobieta, kiedy tylko zdaje sobie sprawę z tego, że jest w związku lub spotyka się z narcyzem, zadaje sobie podobne pytania. Uświadamia sobie, że narcystyczny mężczyzna jest wyposażony w pewne cechy charakteru, które znacznie utrudniają stworzenie z nim zdrowej relacji.
Mam tu na myśli szereg cech, z których najważniejsze to skłonność do manipulacji, brak empatii czy megalomania. Sprawiają one, że narcyz wychodzi na nieszczerego, niezaangażowanego, niegodnego zaufania, a nieraz nawet okrutnego partnera.
Czy jednak jest jakaś nadzieja? Czy jest jakaś szansa, że narcyz się zmieni? Chcemy wierzyć, że tak, choć od razu ci powiem, że nie zawsze jest to możliwe.
Żeby tak się stało, muszą zostać spełnione pewne warunki – wówczas zmiana nie będzie prowizoryczna, nie będzie tylko czczą obietnicą, ale faktycznie sprawi, że wasza relacja zacznie zmierzać ku dobremu.
W dzisiejszym wpisie spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy narcyz może się zmienić, dlaczego właściwie tego oczekujemy, czego możemy się po nim spodziewać i jak (jeśli to możliwe) możemy pomóc mu w podjęciu decyzji o zmianie.
Jeśli po lekturze zechcesz zgłębić temat relacji z mężczyzną/kobietą o narcystycznej osobowości, zachęcam cię do sięgnięcia po mój e-book „Sposób Na Narcyza”.
Jesteśmy prawie gotowi, żeby zacząć. Zanim jednak przejdziemy do zaplanowanych zagadnień, chciałbym zaproponować ci zrobienie krótkiego, darmowego testu online, który pomoże rozwiać twoje wątpliwości na temat narcystycznego charakteru mężczyzny, z którym masz do czynienia.
Dowiedz się, czy on jest narcyzem
Spis treści
Czy narcyz może się zmienić?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie. To pewnie nie bardzo cię satysfakcjonuje?
Jak już zapowiedziałem we wstępie, przy pewnych spełnionych warunkach, jest szansa, że narcyz faktycznie się zmieni. Musisz mieć jednak świadomość, że narcyz jest typem osobowości, któremu takie zmiany przychodzą wyjątkowo trudno i niestety często do nich nie dochodzi.
Za chwilę sobie przeanalizujemy te pozytywne i negatywne czynniki wpływające na jego zmianę, ale wcześniej chciałabym skupić się przez chwilę na tobie i na tym, co właściwie możesz rozumieć pod pojęciem „zmiana”.
Dlaczego chcesz, żeby narcyz się zmienił?
Kobieta, która poznaje narcyza, na początku jest nim oczarowana. Nic dziwnego: narcystyczni mężczyźni potrafią w sobie rozkochać dzięki temu, że posiadają umiejętność kreowania wizerunku. Narcyz wyczuwa twoje potrzeby i stara się do nich dostosować. Będzie seksowny i romantyczny – przynajmniej do momentu, aż stracisz dla niego głowę.
Kiedy narcyz już widzi, że ma nad tobą kontrolę, pozwala sobie na pokazanie swojego prawdziwego, dużo bardziej negatywnego oblicza. Próbuje sobie ciebie podporządkować i często daje ci do zrozumienia, że jesteś gorsza, niż on by tego oczekiwał. A twoje poczucie własnej wartości spada na łeb na szyję…
Zaczynasz myśleć: co się takiego stało, że się zmienił? Winy upatrujesz w sobie, w otoczeniu, ale być może jeszcze nie wiesz, że to tak naprawdę nie jest zmiana, ale cecha narcyza – on taki jest. W zasadzie ciągle się zmienia: raz jest miły i czuły, innym razem chłodny i sarkastyczny, a ty nie umiesz znaleźć dla tego reguły.
Jeśli jego charakter na tyle ci przeszkadza, że postanawiasz z nim zerwać, on widzi, że traci nad tobą kontrolę i… znów się „zmienia”. Zaczyna pokazywać, że mu na tobie bardzo zależy, jest potulny, skruszony i obiecuje, że już nigdy nie będzie cię tak traktował. Jeśli w tym momencie mu zaufasz, historia najprawdopodobniej się powtórzy, bo on tak naprawdę się nie zmienił, a tylko założył inną maskę.

Dlatego musisz pamiętać, co oznacza twoja chęć zmiany partnera czy mężczyzny, który cię interesuje. Obietnica i tymczasowa zmiana zachowania narcyza to nie zmiana, tylko poza.
Zmiana będzie u niego czymś, co nastąpi po długim czasie pracy i starań, nie z dnia na dzień. Jeśli więc chcesz, by narcyz się zmienił, będziesz prawdopodobnie mu w tym procesie towarzyszyć, co nie zawsze będzie łatwe. Do ciebie należy decyzja, czy chcesz na to poświęcić swój czas i energię.
Dlaczego narcyz może się zmienić?
To, czy chcemy pomóc narcyzowi się zmienić, zależy w dużej mierze od tego, czy faktycznie wierzymy w jego szansę na zmianę. Dlatego poniżej przedstawiłem w punktach pewne uwarunkowania i okoliczności, których spełnienie i zajście może dawać nadzieję na zmianę narcyza:
- Narcyz chce się zmienić – to absolutnie podstawowy warunek. Każdy, kto ma jakiś problem czy nałóg, musi sam chcieć z nim walczyć i wygrać tę walkę. Wsparcie innych jest bardzo pomocne i ważne, ale motywacja musi mieć źródło w tej osobie, która przyznaje, że coś w jej życiu poszło nie tak i trzeba to naprawić. Jeśli twój narcyz pokazuje, że chce się zmienić, bo zamiast obiecywać, podejmuje konkretne kroki, to znak, że jest jakaś szansa na poprawę.
- Mężczyzna, z którym masz do czynienia, nie ma aż tak silnych narcystycznych cech. Jeśli zmaga się z zaburzeniem osobowości narcystycznej, to musisz wiedzieć, że problem jest poważny, a ty jesteś w niego uwikłana. Takim ludziom trudno podjąć decyzję o terapii i osiągnąć w niej sukces. Jeśli natomiast mężczyzna, z którym się spotykasz, jest po prostu egoistyczny, humorzasty i ma rozbuchane ego, jego praca nad sobą może przynieść pozytywne efekty.
- Narcystycznemu mężczyźnie zależy na tobie. Być może ma on w sobie wystarczająco empatii i potrzeby bycia z drugim człowiekiem, że nie chce tak łatwo przekreślać waszego związku. Główną motywacją do zmiany dla narcyza jest właśnie jego relacja z kobietą. Ale tu znów trzeba zachować czujność, czy przypadkiem chęć zmiany nie jest tylko grą pozorów.
- Narcyz potrafi zanegować swój sposób postrzegania siebie i rzeczywistości. Musi to zrobić, by się zmienić, by pracować nad sobą samodzielnie i z terapeutą. To największa przeszkoda, która nie pozwala mu na zmianę. Całe życie narcyza oparte jest na wizerunkach, które tworzy – w celu zmiany musi najpierw przyznać, że są one zafałszowane.
- Narcystyczny mężczyzna jest gotów na podjęcie terapii. To trudna decyzja. Oznacza zgodę na podjęcie długiej i ciężkiej pracy. Terapia to nie jedno czy nawet dziesięć spotkań, ale często nawet wieloletni proces. Jeśli jednak narcyz podejmuje taką decyzję, można brać jego intencje bardziej na poważnie.
Dlaczego narcyz NIE może się zmienić?
Istnieje jednak szereg okoliczności, które stoją na przeszkodzie zmianie narcyza i które być może spowodują, że nie będzie w stanie się zmienić (a przynajmniej tobie nie uda się być tego świadkiem). Przyjrzyjmy się im:
- Narcyz nie widzi problemu. Z tego powodu nie chce się zmienić. Robi to, co zwykle robi większość narcystycznych mężczyzn, czyli obarcza winą ciebie, zrzuca na ciebie odpowiedzialność za stan waszej relacji i za jego własne zachowania. A tobie pozostaje albo w tym tkwić, albo się od tego uwolnić.
- Narcystyczny mężczyzna unika problemu. Ucieczka jest dla niego sposobem na rozwiązanie kwestii. Nie konfrontuje się, tylko usuwa, np. zaczyna spotykać się z inną kobietą. Więcej o tym przeczytasz we wpisie Czy narcyz wraca?.
- Narcyz czuje, że ma nad tobą kontrolę. Dopóki ją ma, otrzymuje od ciebie wszystko to, czego mu potrzeba. Stosuje swoją grę i widzi, że przynosi ona zamierzone rezultaty. A skoro tak się dzieje, to po co cokolwiek zmieniać?
- Narcyz nie boi się, że może stracić coś ważnego. Niestety bywa, że znajomość z tobą nie przedstawia dla niego aż takiej wartości. Widzi, że niczym nie ryzykuje, a w konsekwencji nie próbuje zakwestionować siebie i swoich zachowań.
- Mężczyzna narcystyczny nie jest empatyczny. To sprawia, że po prostu nie dociera do niego, jak bardzo cię krzywdzi. Nie potrafi postawić się w twojej sytuacji, nie ma wyrzutów sumienia, że sprawia ci ból, że czujesz się przy nim gorsza, że jest ci przykro i jesteś rozczarowana. Gdyby był w stanie to sobie uświadomić, być może chciałby to zmienić.
Czy narcyz się zmieni: jak mu pomóc?
Zakładając jednak, że istnieje jakaś szansa na to, że twojemu narcyzowi da się pomóc, czy możesz coś zrobić, żeby on się zmienił?
Przede wszystkim to, co możesz zrobić, to odebrać mu choć trochę kontroli nad sobą, nauczyć się z nim rozmawiać i pokazać mu, że zmiana jest dla niego przepustką do tego, by cię nie stracić i otrzymać od ciebie coś, na czym mu zależy.
Szczegółowo o tym piszę w e-booku „Sposób Na Narcyza”. Klikając na poniższy obrazek, możesz zapoznać się ze szczegółami jego zawartości. Gwarantuję, że jeśli masz choćby podejrzenie, że mężczyzna, z którym jesteś w związku lub z którym się spotykasz, jest narcystyczny, ten poradnik pomoże ci zapanować nad jego trudnym charakterem i odzyskać niezależność. W tej chwili jest w promocyjnej cenie.
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego
Spróbuj choć trochę się do niego zdystansować i skupić na sobie. Nie musisz zawsze mu odpowiadać na telefony czy wiadomości, nie zawsze zgadzać się na spotkanie, nie zawsze mieć dla niego czas. To skłoni go do tego, żeby się postarać, by na nowo zyskać twoją uwagę, uczucie i gotowość do spełniania jego oczekiwań.
Jednocześnie stawiaj granice i pilnuj, by ich nie przekraczał. W pierwszej kolejności musisz ochronić siebie i swoją niezależność. Wtedy zobaczy, że nie ma nad tobą całkowitej kontroli – to poczucie wcześniej skutecznie blokowało go przed podjęciem zmiany.
Kiedy widzisz, że odpuszcza sobie trochę swoją grę, staraj się być mu bardziej przychylna, a sam poczuje, że zmiana może przynieść mu korzyści. Zauważaj jego pozytywne zachowania, rozmawiaj z nim dużo o uczuciach, by pobudzić jego empatię.
Jeśli narcyz zacznie rozważać terapię (za twoją lub cudzą namową, czy też w wyniku własnych przemyśleń), wspieraj go w tym postanowieniu. Będzie mu trudno wytrwać, nieraz na pewno przyjdzie kryzys, ale jeśli to cię nie zniechęci, twoja siła bardzo mu może pomóc. To jednak oznacza, że narcyz chce się zmienić, bo rozumie, że w jego życiu nie wszystko działa tak, jak powinno.
Czy narcyz może się zmienić: podsumowanie
Tym sposobem dotarliśmy do końca wpisu, w którym starałem się odpowiedzieć na pytanie, czy narcyz może się zmienić. Mam nadzieję, że po jego lekturze lepiej rozumiesz swoją sytuację oraz szanse i przeszkody, które mogą się pojawić na drodze do zmiany.
Jeśli nie jesteś pewna, co powinnaś zrobić, jak postępować z narcyzem, jak z nim rozmawiać i jak egzekwować od niego swoje oczekiwania, sięgnij po „Sposób Na Narcyza”, w którym znajdziesz niezbędną ci wiedzę.
Zawarłem tam mnóstwo bardzo praktycznych wskazówek, których nie zastąpi ci sama teoria na temat narcystycznego charakteru. Kliknij tutaj i spraw, by wasze role się odwróciły!
Dziękuję ci za przeczytanie tego wpisu i życzę ci powodzenia w dalszych zmaganiach!
Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego