Czy narcyz potrafi kochać? Czy narcyz może się zakochać?
W ciągu naszego życia prędzej czy później przychodzi nam spotkać jakiegoś narcyza. Może to być przyjaciel, kolega, szef, zwykły znajomy albo gorzej… chłopak lub dziewczyna.
Narcystyczna osobowość ma dość szczególne podejście do uczuć i miłości. Charakteryzuje ją przede wszystkim miłość własna, ale z drugiej strony potrafi się z kimś związać, nawet na dłużej.
Dlatego w tym wpisie postaram się rozwiać wątpliwości na temat życia uczuciowego narcyza. Spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy narcyz potrafi kochać, jak kocha i co zrobić, jeśli jest się w związku z patologicznym narcyzem, który nigdy nie pokocha.
Zanim zaczniemy, zachęcam cię do zrobienia krótkiego, darmowego testu, który pozwoli ci ocenić, czy masz do czynienia z narcystycznym partnerem lub narcystyczną partnerką. Kliknij poniżej i poznaj wynik!
Test na narcyzm
Dowiedz się, czy mężczyzna lub kobieta cierpi na patologiczny narcyzm lub przejawia narcystyczne cechy osobowości
Spis treści
Miłość narcyza a jego charakter
Zacznijmy od spojrzenia na kilka głównych cech narcystycznej osoby, by następnie odpowiedzieć na pytanie, czym tak naprawdę jest miłość narcyza.
1. Brak empatii: narcyz nie potrafi postawić się na czyimś miejscu i zrozumieć stanów emocjonalnych drugiej osoby.
2. Skłonność do manipulacji: każdy rodzaj interakcji, jaki stosuje wobec innych ludzi, jest nakierowany na osiągnięcie poczucia kontroli na nimi, poprzez manipulowanie, kłamstwa, szantaże i wzbudzanie poczucia winy.
3. Wyzyskiwanie innych: wykorzystuje do maksimum inne osoby na płaszczyźnie uczuciowej, seksualnej, ekonomicznej. Widzi innych ludzi jako obiekty do wykorzystania w celu nakarmienia jego poczucia wyższości.
4. Przewrażliwienie: nie przyjmuje żadnej krytyki, staje się agresywny, kiedy wytyka mu się błędy, nigdy nie przeprasza, nigdy nie pokazuje swojego miękkiego podbrzusza.
5. Mania wielkości: narcyz chce zawsze być w centrum uwagi, udaje, że jest ważniejszy niż w rzeczywistości, często się przechwala, przecenia swoje zdolności, uważa się za eksperta w różnych dziedzinach, kiedy przyłącza się do jakiejś grupy, robi wszystko, żeby dać się zauważyć.
6. Poszukiwanie nowości: narcystyczna osoba szybko się nudzi, bez przerwy szuka nowych bodźców i uznania, często zmienia partnera, miejsce zamieszkania, aktywność zawodową, hobby.
Dlatego miłość, którą odczuwa narcyz, to przede wszystkim miłość własna. Nawet jeśli ma niskie poczucie własnej wartości, koncentruje się wyłącznie na sobie.
Jeśli zaś chodzi o partnera bądź partnerkę, to miłość w tym przypadku jest równoznaczna z przejęciem kontroli nad drugą osobą. Chodzi o to, by zaspokajała ona potrzeby narcyza, dostarczała mu nowych bodźców i przede wszystkim była dla niego lustrem.
Tak więc w miłości narcyza nie chodzi o darzenie uczuciem drugiego człowieka. Chodzi o to, by mieć przy sobie człowieka, który będzie całkowicie oddany i pozwoli się wykorzystać.
Oczywiście temat jest bardzo obszerny, jako że dotyka skomplikowanego problemu psychologicznego. Dlatego też poświęciłem mu dwa e-booki: „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„.
Omawia wszystkie aspekty relacji z narcystyczną osobą: tworzenie i etapy związku, komunikowanie się z nią, odzyskanie czy rozstanie. Jeśli ten temat cię interesuje, polecam ci zapoznanie się z jednym z tych poradników.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu
Czy narcyz może się zakochać?
Od razu powiem, że narcyz zasadniczo się nie zakochuje, ponieważ jego brak empatii w stosunku do innych oraz egoizm nie pozwalają mu na to. Nie zakochuje się jednak wyłącznie w powszechnym rozumieniu tego określenia.
Zakochanie narcyza jest raczej rodzajem fiksacji. Potrafi darzyć daną osobę silnym zainteresowaniem, jednocześnie ją idealizując. Obsesyjnie próbuje kogoś zdobyć, ale po to, by zaspokoić swoje potrzeby, a nie obdarzyć prawdziwym uczuciem.

Uwielbia etap zalotów i uwodzenia, ale nie ma emocjonalnej dojrzałości, żeby przejść do poważnej relacji. Jego życie uczuciowe to nic innego jak nieustannie powtarzający się etap zalotów, za każdym razem z inną kobietą (lub innym mężczyzną).
Mógłby powiedzieć, że jest zakochany, a nawet w to uwierzyć, ale w rzeczywistości nie jest on w stanie odróżnić miłości od pragnienia.
To, czego naprawdę chce, to absolutne posiadania drugiej osoby i to tylko po to, żeby ją wykorzystać w celu zaspokojenia własnych narcystycznych potrzeb, nie zwracając uwagi na cudze oczekiwania uczuciowe.
Niemniej jednak są osoby, które mają silny narcystyczny rys osobowości, ale nie można ich nazwać patologicznymi narcyzami. Wówczas jest szansa, że taka osoba się zakocha, ale prawdopodobnie z czasem jej związek stanie się mniej lub bardziej toksyczny.
Czy narcyz potrafi kochać?
Wiesz już, że osoba narcystyczna zakochuje się w specyficzny sposób. A więc czy narcyz potrafi kochać? I przede wszystkim, jak kocha narcyz?
Zazwyczaj początkowy okres relacji z narcyzem mija pod hasłem wielkiej namiętności, czułości, troskliwości i magii uczuć. To dlatego, że narcyz nie widzi i nie rozumie osoby, która się przed nim znajduje. Idealizuje ją, nadając jej cechy kogoś, kto jest w stanie zaspokoić jego narcystyczne potrzeby.
Z czasem, kiedy związek się rozwija i zaczyna wymagać większej głębi i autentyczności, narcyz zaczyna się oddalać, jest bardziej nieprzystępny i nieosiągalny. Na potrzeby partnerki bądź partnera odpowiada kłamstwami, manipulacjami, a czasem wściekłością.
Na koniec, kiedy narcyz widzi, że nie jest w stanie stworzyć z drugą osobą jednostronnej relacji, w której tylko on bierze i jest uwielbiany, nie dając nic w zamian, postanawia porzucić ofiarę.
To porzucenie nie ma jednak na celu definitywnego odcięcia się, ale zniszczenie i spowodowanie cierpienia w drugiej osobie tak, by znów móc poczuć nad nią totalną kontrolę. Niebawem wróci, żeby odzyskać swoją własność.

Narcyz widzi innych ludzi jako zwykłe narzędzia, źródła zaspokojenia. Może kochać drugą osobę tak, jak kocha się przedmiot, jeśli pozwala on na wzmocnienie własnego ego. Nie bierze pod uwagę innych tak, jakby byli prawdziwymi istotami ludzkimi, ze swoimi potrzebami i emocjami. Jego miłość to tylko pragnienie, nie dojrzałe uczucie.
Należy jednak powiedzieć, że w tym wypadku mówimy o narcyzmie patologicznym albo zaburzeniu osobowości narcystycznej. Wiele osób ma narcystyczne cechy osobowości, ale i tak są w stanie kochać. Kosztuje je to natomiast zdecydowanie więcej pracy.
Tak więc z definicji narcyz nie potrafi kochać, ale twój narcyz być może zdołałby pokonać przeszkody własnego charakteru i zacząć żywić do ciebie zdrowe uczucia.
Czy narcyz ma uczucia?
Można by pomyśleć, że ktoś, kto potrafi kochać, nie ma też uczuć. Nie jest to jednak stwierdzenie słuszne względem narcyza.
Narcystyczna osoba ma uczucia, ale ich hierarchia wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku osoby niecierpiącej na to zaburzenie.
Gdy partner lub partnerka się od niego odwróci, narcyz zareaguje. Nie jest więc pozbawiony uczuć, będzie na swój sposób cierpieć. Ale to cierpienie nie będzie spowodowane miłością, lecz zazdrością, zaborczością i wściekłością, że ktoś ośmielił się zakwestionować jego pozycję.

Wielu narcyzów w głębi ma obniżone poczucie własnej wartości, które próbuje sobie zrekompensować. Dlatego za wszelką cenę maskuje swoje wady i nie dopuszcza do tego, by ktoś mógł podważyć jego autorytet. Taka strategia jest podyktowana wewnętrznym lękiem przed zburzeniem wypracowanego wizerunku.
Narcyz lubi być też na ogół w centrum uwagi i być podziwiany. Każde zaspokojenie jego narcystycznych potrzeb przez inne osoby będzie niezwykle przyjemne dla jego ego. Dlatego właśnie może czuć się na swój sposób związany z osobą, która darzy go uwielbieniem i się mu podporządkowuje.
Miłość do patologicznego narcyza: co robić?
Podsumowując nasze rozważania, należy podkreślić, że uczuciowa więź z patologicznym narcyzem nie prowadzi do niczego dobrego. Prawdopodobnie ty też mylisz miłość z uzależnieniem emocjonalnym.
Nie możesz liczyć na to, że narcyz nagle się zmieni i zacznie cię szanować i kochać w zdrowy sposób. Jeśli zatem masz świadomość, że jesteś w związku z patologicznym narcyzem, lepiej spróbuj się od niego uwolnić. Najważniejsze są 3 poniższe punkty:
1. Nie miej do niego żalu. To osoba o znacznym zaburzeniu osobowości, niezdolna do miłości, ani do bycia naprawdę szczęśliwą. Nie jest świadoma swojej podłości i bólu, który zadaje innym ludziom.
2. Zerwij z nim (nią) kontakt i nie pozwól wrócić. Kiedy się rozstaniecie, usuń go i zablokuj na wszystkich social media, zablokuj jego numer telefonu, a kiedy spróbuje wrócić do twojego życia, nie pozwalaj mu na to.
3. Zacznij pracę nad sobą. Zazwyczaj narcyz wybiera sobie na ofiarę osobę o niskim poczuciu własnej wartości, która daje sobą łatwo manipulować, stając się osobą współuzależnioną. Jeśli w swoim życiu nie raz już byłeś/aś ofiarą narcyza, zalecam ci zabranie się za poważną pracę nad sobą.
Musisz przede wszystkim zyskać większe poczucie własnej wartości i psychiczną niezależność tak, by przyciągać do siebie i utrzymać bardziej satysfakcjonujące i godne relacje. W twoim wypadku może okazać się bardzo przydatna terapia z psychologiem lub coachem.
Mam nadzieję, że przekonałem cię, że z patologicznym narcyzem nie da się stworzyć normalnej uczuciowej relacji. Jeśli jednak masz do czynienia z osobą, która ma tylko narcystyczny rys, być może zainteresuje cię artykuł Jak odzyskać narcyza, w którym tłumaczę, jak znowu go do siebie przyciągnąć i rozkochać w sobie.
Na koniec przypominam ci o e-bookach „Sposób Na Narcyza” i „Sposób Na Narcyzkę„, które zdradzą ci, jak postępować z różnymi narcystycznymi typami i jak radzić sobie w relacji z nimi.
Polecam ci te poradniki, ponieważ nie znajdziesz bardziej przystępnych, praktycznych i pogłębionych źródeł wiedzy o narcyzmie u mężczyzn i u kobiet.
Metoda pozwalająca bronić się przed narcystyczną osobą, odpowiedzieć na jej manipulacje, zdobyć ją lub skłonić do powrotu