Czy narcyz może się zakochać? Wszystko o zakochanym narcyzie

Czy narcyz może się zakochać

Czy narcyz potrafi kochać?

W ciągu naszego życia prędzej czy później przychodzi nam spotkać jakiegoś narcyza. Może to być przyjaciel, kolega, szef, zwykły znajomy albo gorzej… chłopak lub dziewczyna.

Niekiedy jesteśmy w stanie rozpoznać ten typ osobowości albo chociaż zaczynamy podejrzewać, że za zachowaniem danej osoby musi kryć się pewien określony schemat osobowości.

Innymi razy natomiast, czy to przez niewiedzę, czy przez naiwność, nie zdajemy sobie sprawy z niczego i w dalszym ciągu tolerujemy narcystyczne zachowania tej osoby w sposób pasywny i nieświadomy, nawet przez relatywnie dłuższy czas.

W każdym razie fakt, że mamy do czynienia z narcyzem, przede wszystkim w relacji uczuciowej, stanowi zawsze bardzo bolesne doświadczenie, które nas kompletnie wykańcza.

W tym wpisie zobaczymy, jak rozpoznać narcyza, jakie są typowe dla niego schematy zachowań w miłości, oraz odpowiemy sobie na pytanie: „czy narcyz może się zakochać?”.

Oczywiście temat jest bardzo obszerny, jako że dotyka skomplikowanego problemu psychologicznego. Dlatego też poświęciłem mu e-book „Sposób Na Narcyza„, który omawia wszystkie aspekty relacji z narcyzem: tworzenie i etapy związku, komunikowanie się z nim, odzyskanie czy rozstanie. Jeśli ten temat cię interesuje, polecam ci zapoznanie się ze tą stroną prezentującą e-book.

Narcyz: jak go rozpoznać?

Poniżej przedstawiłem charakterystyczne cechy narcyza. Z pewnością okażą ci się bardzo pomocne w zdemaskowaniu narcyza i rozpoznaniu typowych dla niego mechanizmów zachowań.

czy narcyz potrafi kochać

1. Nie jest empatyczny: nie potrafi postawić się na czyimś miejscu i zrozumieć stanów emocjonalnych drugiej osoby.

2. Jest manipulatorem: każdy rodzaj interakcji, jaki stosuje wobec innych ludzi, jest nakierowany na osiągnięcie poczucia kontroli na nimi, poprzez manipulowanie, kłamstwa, szantaże i wzbudzanie poczucia winy.

3. Jest wyzyskiwaczem: wykorzystuje do maksimum inne osoby na płaszczyźnie uczuciowej, seksualnej, ekonomicznej. Widzi innych ludzi jako obiekty do wykorzystania w celu nakarmienia jego poczucia wyższości.

4. Jest bardzo przewrażliwiony: nie przyjmuje żadnej krytyki, staje się agresywny, kiedy wytyka mu się błędy, nigdy nie przeprasza, nigdy nie pokazuje swojego miękkiego podbrzusza.

5. Ma manię wielkości: chce zawsze być w centrum uwagi, udaje, że jest ważniejszy niż w rzeczywistości, często się przechwala, przecenia swoje zdolności, uważa się za eksperta w różnych dziedzinach, kiedy przyłącza się do jakiejś grupy, robi wszystko, żeby dać się zauważyć.

6. Ciągle szuka nowości: szybko się nudzi, bez przerwy szuka nowych narcystycznych bodźców i uznania, często zmienia partnera, miejsce zamieszkania, aktywność zawodową, hobby.

Większość z nas rozpoznaje w sobie cechy narcyza: ja też i ty prawdopodobnie również. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy te cechy zaczynają dominować nad resztą i stają się najważniejszym elementem charakteru danej osoby: wówczas staje przed nami narcyz.

Narcystyczny mężczyzna ma złożoną osobowość, a przy tym jest mistrzem kreowania wizerunku. Jeśli chcesz lepiej poznać jego charakter, dowiedzieć się, czego możesz się po nim spodziewać, a także nauczyć się z nim żyć, przeczytaj koniecznie „Sposób Na Narcyza„.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Czy narcyz potrafi kochać?

Teraz, kiedy już wiesz, jak rozpoznać narcyza, dochodzimy do centralnego punktu naszych rozważań, by odpowiedzieć na pytanie: czy narcyz może się zakochać?

Od razu powiem, że narcyz zasadniczo się nie zakochuje, ponieważ jego brak empatii w stosunku do innych oraz egoizm nie pozwalają mu na to.

zakochany narcyz

Uwielbia etap zalotów i uwodzenia, ale nie ma emocjonalnej dojrzałości, żeby przejść do poważnej relacji. Jego życie uczuciowe to nic innego jak nieustannie powtarzający się etap zalotów, za każdym razem z inną kobietą.

Mógłby powiedzieć, że jest zakochany, a nawet w to uwierzyć, ale w rzeczywistości nie jest on w stanie odróżnić miłości od pragnienia. To, czego naprawdę chce, to absolutne posiadania drugiej osoby i to tylko po to, żeby ją wykorzystać w celu zaspokojenia własnego narcystycznego pragnienia, nie zwracając uwagi na cudze oczekiwania uczuciowe.

Zazwyczaj początkowy okres relacji z narcyzem mija pod hasłem wielkiej namiętności, czułości, troskliwości i magii uczuć. To dlatego, że narcyz nie widzi i nie rozumie kobiety, która się przed nim znajduje, ponieważ ją idealizuje, nadając jej cechy osoby, która jest w stanie zaspokoić jego narcystyczne potrzeby.

Z czasem, kiedy związek się rozwija i zaczyna wymagać większej głębi i autentyczności, narcyz zaczyna się oddalać, jest bardziej nieprzystępny i nieosiągalny. Na prośby partnerki odpowiada kłamstwami, manipulacjami, a czasem wściekłością.

Na koniec, kiedy narcyz widzi, że nie jest w stanie stworzyć z drugą osobą jednostronnej relacji, w której tylko on bierze i jest uwielbiany, nie dając nic w zamian, postanawia porzucić ofiarę.

To porzucenie nie ma jednak na celu definitywnego odcięcia się, ale zniszczenie i spowodowanie cierpienia w partnerce tak, by znów móc poczuć nad nią totalną kontrolę. Niebawem wróci, żeby odzyskać swoją własność.

A więc czy narcyz potrafi kochać?

Narcyz widzi innych ludzi jako zwykłe narzędzia, źródła zaspokojenia. Może kochać drugą osobę tak, jak kocha się przedmiot, jeśli pozwala on na wzmocnienie własnego ego. Nie bierze pod uwagę innych tak, jakby byli prawdziwymi istotami ludzkimi, ze swoimi potrzebami i emocjami. Jego miłość to tylko pragnienie, nie dojrzałe uczucie.

Należy jednak powiedzieć, że w tym wypadku mówimy o narcyzmie patologicznym albo zaburzeniu osobowości narcystycznej. Wiele osób ma narcystyczne cechy osobowości, ale i tak są w stanie kochać, mimo że wykazują niektóre z zachowań opisanych wyżej.

Tak więc z definicji narcyz się nie zakochuje, ale twój narcyz być może zdołałby się zakochać, jednak sprawi mu to większą trudność niż innym.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Jak zachowywać się przy narcyzie?

Moja rada, jeśli uświadomiłaś sobie, że masz do czynienia z patologicznym narcyzem, opiera się na tych 3 punktach:

1. Nie miej do niego żalu. To osoba o znacznym zaburzeniu osobowości, niezdolna do miłości, ani do bycia naprawdę szczęśliwą. Nie jest świadoma swojej podłości i bólu, który zadaje innym ludziom.

2. Zerwij z nim kontakt i nie pozwól mu wrócić. Kiedy się rozstaniecie, usuń go i zablokuj na wszystkich social media, zablokuj jego numer telefonu, a kiedy spróbuje wrócić do twojego życia, nie pozwalaj mu na to.

3. Zacznij pracę nad sobą. Zazwyczaj narcyz wybiera sobie na ofiarę osobę o niskim poczuciu własnej wartości, która daje sobą łatwo manipulować, stając się osobą współuzależnioną. Jeśli w swoim życiu nie raz już byłaś ofiarą narcyza, zalecam ci zabranie się za poważną pracę nad samą sobą. Musisz przede wszystkim zyskać większe poczucie własnej wartości i psychiczną niezależność tak, by przyciągać do siebie i utrzymać bardziej satysfakcjonujące i godne relacje. W twoim wypadku może okazać się bardzo przydatna terapia z psychologiem lub coachem.

Jesteś z kolei zdeterminowana, żeby stać się obiektem pragnień narcyza i sprawić, by zaangażował się w relację z tobą? W tym przypadku możemy przyjrzeć się paru mechanizmom psychologicznym i zabiegom, które nie pozwolą mu tobą manipulować…

Przeczytaj też: Jak odzyskać narcyza

Narcyz ma potrzebę odczuwania totalnej kontroli, dlatego to, co musisz zrobić, to danie mu poczucia, że ją posiadł; tylko w ten sposób zaangażuje się w relację z tobą.

Na początku daj mu do zrozumienia, że jesteś od niego zależna, sprawiając, by poczuł się ważny, że jest punktem odniesienia dla twojego życia. Następnie powolutku odbieraj mu tę pewność, zasiewając w nim ziarno zwątpienia: może właśnie traci nad tobą władzę?

Tak więc co jakiś czas nie uwzględniaj go, znikaj, stwórz wokół siebie aurę tajemniczości, czasami wręcz się z niego nabijaj. Używaj tej samej techniki, co on: push & pull, a zobaczysz, że będzie za tobą szalał, zacznie okazywać ci częściej swoje uczucia i starać się odzyskać wpływ, jaki miał na twoje życie.

Więcej strategii rozkochania w sobie narcyza i sprawienia, by stracił kontrolę nad sytuacją, znajdziesz w e-booku „Sposób Na Narcyza„.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

Pamiętaj jednak, że narcyz może chorobliwie cię pragnąć, ale cię nie pokocha. Jego uczucie będzie zawsze związane wyłącznie z chęcią posiadania, tak więc nigdy nie przerodzi się w zrównoważoną i zdrową miłość.

Na tym kończę wpis, w którym starałem się odpowiedzieć na pytanie, czy narcyz może się zakochać. Mam nadzieję, że teraz już nie masz w tym temacie żadnych wątpliwości.

Zachęcam cię do lektury pozostałych wpisów na blogu Rozwój Do Potęgi – gwarantuję, że dostarczą ci wiele inspiracji i pomogą zadbać o twoje życie uczuciowe.

Powodzenia we wszystkim 😊

4.4/5 - (61 votes)
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Jesteśmy także autorami cenionych poradników poświęconych tej tematyce. Wszystkie nasze e-booki dostępne są na tej stronie.