Szukaj
Close this search box.

Czy narcyz jest zazdrosny o ex? Wszystko o zazdrości narcyza

czy narcyz jest zazdrosny

Czy narcyz jest zazdrosny? A w szczególności, czy jest on zazdrosny o swoje byłe dziewczyny?

Zazdrość to uczucie, które czy chcemy, czy nie, odczuwamy wszyscy, niektórzy bardziej, inni mniej. Gdy jednak pojawia się uczucie do kogoś, nie ma nic bardziej normalnego niż doświadczanie zazdrości. Nawet jeśli w międzyczasie związek z tą osobą się zakończył.

Po tak długim czasie spędzonym razem zrozumiałe jest, że nie można być całkowicie obojętnym na swojego byłego lub swoją byłą, prawda? Ale czy to samo odnosi się do narcyza? Jak się przekonamy, w tym przypadku należy rozważyć wiele kwestii.

Zanim jednak przejdziesz do lektury, zachęcam cię do poświęcenia 2 minut na wykonanie tego krótkiego testu online, który pozwoli ci lepiej zrozumieć, czy twój partner jest naprawdę narcyzem, czy też niekoniecznie.

Dowiedz się, czy on jest narcyzem

Czy narcyz jest zazdrosny?

Zanim przyjrzymy się konkretnie temu, czy narcyz jest zazdrosny o swoje byłe, ważne jest, by zrozumieć, czy ogólnie jego natura jest również nacechowana skrajną zazdrością. I rzeczywiście, tak jest: narcyz cierpi z powodu zazdrości.

Należy jednak podkreślić, że zazdrość narcyza nie jest tą samą, którą powszechnie obserwujemy w relacjach międzyludzkich. Ta bowiem polega na odczuwaniu dyskomfortu, gdy np. pomyślimy o ukochanej osobie w ramionach kogoś innego.

Niestety, narcyz jest zazdrosny w zupełnie inny sposób. Jego ofiary, które są także źródłem zasilania jego ego i zaspokajania jego potrzeb, znajdują się w jego posiadaniu. Postrzega je jako przedłużenie siebie, jako przedmiot, jako własność prywatną.

zazdrość narcyza

Kiedy mężczyzna jest zazdrosny o swoją kobietę (w granicach normy), to daje do zrozumienia, jak bardzo mu na niej zależy i jak bardzo boi się ją stracić, prawda?

W przypadku narcyza jest kompletnie inaczej. Zazdrość, którą odczuwa, obraca się wyłącznie wokół niego samego, jego uczuć, jego lęków, jego wyobraźni. Nie chodzi tu wcale o dobro czy miłość, jaką czuje do swoich ofiar.

W związku z tym „uczucie”, jakim darzy swoje partnerki, nie jest czymś autentycznym. Jest to bardziej zaborczość, niż tylko zazdrość. To bardziej strach przed utratą kontroli, a nie miłości ukochanej osoby.

Czy narcyz może być zazdrosny o ex?

Narcyz nie tylko odczuwa tę formę zaborczości i niezdrowej zazdrości w stosunku do swojej obecnej partnerki. Odczuwa ją również w stosunku do swojej byłej.

W rzeczywistości chce on nadal czuć się niezbędny swojej byłej partnerce. Nie bierze nawet pod uwagę tego, że ona może być w stanie podnieść się po rozstaniu i rozpocząć nowe życie.

Idealna sytuacja dla narcyza to taka, w której była nadal cierpi z jego powodu, ma nadzieję na jego powrót i cierpliwie czeka, nie wchodząc w nowe związki z innymi mężczyznami.

Narcyz nie może znieść tego, że jego była nawiązuje kontakty z innymi mężczyznami. Nie chce stracić władzy i nie chce, aby ktokolwiek wkraczał na to, co on uważa za „swoje terytorium”. To jest coś, co go niepokoi i niszczy od środka, dlatego jego zazdrość jest niezdrowa.

Ponadto, automatycznie wyzwala się w nim duch rywalizacji wobec innych mężczyzn, z którymi jego ex wchodzi w relację. Chce udowodnić, że jest lepszy. Chce być w stanie wyzwolić w swojej ofierze silniejsze uczucia niż te, które ona żywi do innych mężczyzn.

Nie chce stracić pierwszego miejsca i właśnie z tego powodu narcyz cyklicznie wraca do swoich byłych, próbując ponownie wciągnąć je w toksyczną relację.

Bardzo często wraca właśnie w momencie, gdy orientuje się, że ex spotyka się z kimś nowym. Gdy nie czuje się już pożądany i zauważa, że nie jest w centrum uwagi, za to zaczyna dostrzegać, że jego „własność”, jego zabawka, trafia w szpony innego mężczyzny. W mgnieniu oka wyzwala się zazdrość, rywalizacja i chęć odzyskania ofiary.

Podsumowując to, co zostało powiedziane do tej pory, zazdrość narcyza w stosunku do jego byłej jest spowodowana głównie następującymi czynnikami:

  • strach przed utratą władzy nad nią;
  • strach przed tym, że zobaczy ją szczęśliwą z innym mężczyzną;
  • myśl, że ten człowiek może być lepszy od niego.

Dlatego narcyz jest zazdrosny o swoje byłe dziewczyny, ale nie z powodu uczucia, jakie do nich żywi, ale z powodu strachu przed utratą kontroli i z powodu całego dyskomfortu, jaki odczuwa na myśl o konieczności konkurowania z innymi mężczyznami.

Zazdrość narcyza: podsumowanie

W dzisiejszym wpisie dowiedzieliśmy się, czy narcyz jest zazdrosny, dlaczego odczuwa zazdrość o swoje byłe i jak się to przejawia. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć, co zrobić, żeby trafić w jego czuły punkt i żeby zaczął zwracać na ciebie uwagę, a nawet odczuwać zazdrość, przeczytaj ten artykuł.

Lecz jeśli obecnie jesteś ofiarą chorobliwej zazdrości swojego byłego partnera-narcyza, radzę ci nie siedzieć z założonymi rękami, bo narcyz na pewno też tego nie robi. Wręcz przeciwnie, będzie działał z myślą o własnych interesach i nie będzie go obchodziło, że próbujesz odbudować swoje życie.

Nauczenie się, jak bronić się przed narcyzem, nigdy nie jest łatwe, ani wtedy, gdy jest to twój partner, ani wtedy, gdy jest to twój były. Dlatego moja rada dla ciebie jest taka, aby od samego początku ustawić się na silnej pozycji.

Jak? Czytając i stosując w praktyce to, co jest napisane w ebooku „Sposób Na Narcyza„. Z tego poradnika dowiesz się wszystkiego o mentalności narcyza i świecie, w którym żyje. Jestem pewny, że skorzystasz na tej lekturze niezależnie od tego, czy to twój były, czy obecny partner. Znajdziesz go tutaj.

Strategia, która pozwala bronić się przed narcyzem, zdobyć go, odzyskać lub uwolnić się od niego

3.2/5 - (6 votes)
Picture of Redacja
Redacja
Rozwój Do Potęgi to blog poświęcony rozwojowi osobistemu, psychologii i relacjom partnerskim. Nasz zespół redakcyjny składa się z doświadczonych autorów specjalizujących się w relacjach partnerskich, a wszystkie treści są tworzone zgodnie ze ściśle określoną polityką redakcyjną.

Czytaj również: