Szukaj
Close this search box.

Czy dystans działa na faceta? Zalety i wady tej taktyki

dystans działa na faceta

Często mówi się, że niedostępność i obojętność to silne wabiki w świecie relacji damsko-męskich. Być może w związku z tym zastanawiasz się, czy dystans działa na faceta, w jaki sposób działa i jak można to wykorzystać. Jeśli tak, to doskonale trafiłaś!

Faktycznie, dystans działa na faceta, ale pod pewnymi warunkami. W tym artykule wyjaśnię, jakich efektów możesz się spodziewać, kiedy dystans może zaszkodzić, a kiedy może pomóc ci odzyskać chłopaka, który cię zostawił.

A skoro już o tym mowa… Jeśli twój związek właśnie się rozpadł, a ty zastanawiasz się, jak odzyskać byłego chłopaka, od razu zrób poniższy darmowy test, który pozwoli ci ocenić twoje szanse na odzyskanie ex.

Jakie są twoje realne szanse na odzyskanie?

Dystans w relacjach damsko-męskich: psychologia

Nie od dziś wiadomo, że niedostępność, dystans, obojętność potrafią bardzo silnie działać na płeć przeciwną. Odgrywanie niedostępnej to technika, która nie jest już dla nikogo sekretem, a każdy zna teorię o gonieniu króliczka.

Z psychologicznego punktu widzenia dystans, zarówno ten fizyczny, jak i emocjonalny, powoduje, że silniej czegoś pragniemy. To zupełnie normalne – skoro nie możemy tego mieć, to bardziej tego chcemy.

czy dystans działa na faceta

Dlatego tęsknimy, gdy nasza druga połówka wyjedzie bez nas na dłuższy czas, nie możemy zasnąć, gdy nie otrzymamy żadnego telefonu czy odpowiedzi na wiadomość. A gdy mężczyzna widzi kobietę, która jest zdystansowana, a zarazem pociągająca, czuje się zmotywowany do podjęcia wyzwania i próby przełamania jej dystansu.

W dziedzinie uwodzenia mówimy często o technice push&pull – a więc o odpychaniu i przyciąganiu. Dystans bowiem nie miałby większego sensu, gdyby nie był jednocześnie obietnicą zbliżenia.

W skrócie chodzi o to, by przeplatać ze sobą wykazywanie zainteresowania kimś i ignorowanie go, by utrzymać napięcie, ciekawość i fascynację. Jest to również zgodne z ideą psychologii odwróconej, mówiącej o tym, że działając w określony sposób możemy wywołać reakcję przeciwną do spodziewanej.

Jeśli chcesz zgłębić ten temat, koniecznie sięgnij po e-book „Klucz Do Odzyskania„. Znajdziesz w nim mnóstwo psychologicznych sztuczek, które pomogą ci odzyskać partnera, ale też rozkochać go w sobie ze zdwojoną siłą.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Jak dystans działa na faceta: 6 skutków

Zobaczmy teraz, jakie są skutki dystansu wobec faceta. Wymienię ich 6, zwracając uwagę zarówno na te korzystne, jak i niekorzystne z punktu widzenia budowania relacji.

dystans działa na facetów

1. Wzrost zainteresowania

Najbardziej oczywistym sygnałem w odpowiedzi na dystans będzie wzrost zainteresowania, rozumiany na dwa sposoby. Po pierwsze, będziesz dla niego bardziej pociągająca, interesująca jako kobieta. Po drugie, będzie żywił zwykłą ciekawość, zastanawiając się, dlaczego się zdystansowałaś i co robisz, gdy się nie odzywasz.

Te dwa elementy powodują, że dystans działa jak przynęta – oczywiście kiedy mówimy o flircie. Nawet jeśli twój dystans budzi w nim lekki niepokój, to jest to niepokój ekscytujący, powodujący, że nie może oderwać od ciebie myśli.

2. Większe zaangażowanie

jak dystans działa na faceta

Z drugiej strony z pewnością możesz spodziewać się również większego zaangażowania. Twój dystans zmotywuje faceta do podjęcia działań mających na celu zbliżenie się do ciebie. Podświadomie będzie przekonany, że nie może się od ciebie oddalać, bo ryzykuje, że cię straci. Zamiast tego musi pokazać, że mu na tobie zależy.

Będzie próbował zwrócić na siebie twoją uwagę. Zacznie częściej pisać i dzwonić, próbować aranżować spotkania, będzie pamiętał o ważnych dla ciebie rzeczach, zaoferuje pomoc i towarzystwo. Mówiąc krótko, spróbuje się wykazać, żeby zapobiec twojemu oddaleniu się od niego.

3. Zwiększenie wartości partnerki

Kolejnym efektem dystansu jest zwiększenie wartości partnerki (czy innej poznanej kobiety) w oczach mężczyzny. Ludzie często bardziej cenią to, co jest trudne do osiągnięcia. Jeśli partnerka nie jest zawsze dostępna, facet może postrzegać ją jako bardziej wartościową, ponieważ musi włożyć więcej wysiłku, aby spędzać z nią czas.

Poza tym dystans i niedostępność są dowodem niezależności, również tej emocjonalnej. Taka kobieta budzi w mężczyźnie większy szacunek, sprawia, że w jego oczach jest interesująca i wartościowa, ponieważ potrafi zadbać o siebie i swój rozwój.

4. Wzbudzenie zazdrości

Dystans może również spowodować wzbudzenie zazdrości w mężczyźnie, jeśli towarzyszy mu pojawienie się na horyzoncie potencjalnego rywala. Gdy dystansujesz się i jesteś niedostępna, jednocześnie poświęcając więcej uwagi innemu mężczyźnie, natychmiast obudzisz ducha rywalizacji.

Warto przy tym zachować pewną subtelność sygnałów, by nie zrazić do siebie mężczyzny, a jedynie zachęcić go do większego starania się o twoje względy. Dlatego i tu pamiętaj o umiarze, by nie dopuścić do upokorzenia mężczyzny, na którym faktycznie ci zależy.

5. Wycofanie się z relacji

dystans działa na mężczyznę

Niestety dystans nie zawsze przynosi efekty korzystne dla rozwoju relacji. Niekiedy zdarza się, że mężczyzna odbiera dystans jako oznakę braku zainteresowania i to go skłania również do wycofania się. Stwierdza, że nie będzie się narzucał, i przenosi uwagę na inną kobietę, która być może jest w stosunku do niego bardziej otwarta.

Dlatego właśnie, o czym jeszcze sobie powiemy, z dystansem nie należy przesadzać. Konsekwentne okazywanie braku zainteresowania i unikanie kontaktu na dłuższą metę nie będzie w stanie przyczynić się do zbudowania więzi między dwojgiem ludzi. Pomimo dystansu musisz więc okazywać też czasami większą dostępność.

6. Poczucie odrzucenia

Mężczyzna, który jest z tobą w związku, może odebrać dystans jako odtrącenie. Poczucie odrzucenia nie będzie sprzyjało dalszemu budowaniu relacji, a przede wszystkim odpowiedniej komunikacji w związku.

Twój partner może mieć wrażenie, że już nie darzysz go uczuciem, nie chcesz go wspierać i nie jesteś nim zainteresowana. Dla niego to będzie znak, że coś jest nie tak, że może planujesz go zostawić, ale nie chcesz z nim o tym rozmawiać. W takich okolicznościach długotrwały dystans, przede wszystkim emocjonalny, będzie szkodził relacji.

Przeczytaj też: Co zrobić, żeby facet zatęsknił?

Czy dystans działa na faceta, którego chcę odzyskać?

Dystans wobec faceta jest szczególnie istotny, gdy zostawił cię, a ty chcesz go odzyskać. Zawiera się on w jednym zwrocie: zasada zero kontaktu.

Mówiąc zwięźle, chodzi o to, żeby zerwać, a przynajmniej ograniczyć kontakt z byłym partnerem. Nie powinno się ani inicjować kontaktu, ani odpowiadać na próby ze strony byłego. Żadnej wymiany wiadomości, telefonów, tym bardziej spotkań.

Pełna zasada zero kontaktu obejmuje również zaprzestanie obserwowania w mediach społecznościowych i kontaktowania się z bliskimi z otoczenia ex.

Taka strategia pozwala osiągnąć wiele korzyści z punktu widzenia poprawy relacji z byłym:

  • Opadną negatywne emocje, które nagromadziły się między wami;
  • Twój były odczuje twój brak i za tobą zatęskni;
  • Wzbudzisz w nim ciekawość, bo nie będzie wiedział, co robisz;
  • Będzie zdezorientowany, bo nie tego się po tobie spodziewał;
  • Będziesz miała okazję wprowadzić zmiany i go zaskoczyć;
  • Uporasz się z bólem i żalem po rozstaniu.

Dlatego w zdecydowanej większości przypadków zasada zero kontaktu i zachowanie dystansu będzie miała kluczowe znaczenie o odzyskaniu byłego chłopaka.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak ją wprowadzić, przeprowadzić, a następnie wznowić kontakt, przeczytaj „Klucz Do Odzyskania„, gdzie szczegółowo opisuję cały ten proces.

Kompletny Przewodnik Odzyskania Byłego Chłopaka lub Męża i Przejęcia Kontroli nad Własnym Życiem

Dystans wobec faceta: kiedy stosować, a kiedy nie?

Wiesz już, że dystans działa na faceta, ale jego efekty nie zawsze muszą być pożądane. Warto więc podsumować, kiedy taka strategia może pomóc relacji, a kiedy wręcz przeciwnie.

Pierwsza zasada jest taka, że dystans jest dobry, ale w umiarze. Będzie on bardzo skuteczny na etapie flirtu, ale musisz wiedzieć, jak go stosować.

Żeby facet odebrał dystans jako coś pociągającego, musisz najpierw się do niego nieco zbliżyć, zaintrygować go sobą, a dopiero potem się zdystansować. Inaczej nigdy nie zwrócisz na siebie jego uwagi albo wydasz się zwyczajnie antypatyczna.

jak działa obojętność na faceta

Nie możesz też być nieustannie zdystansowana, bo mężczyzna w końcu się zrazi, upewni, że nie jesteś nim zainteresowana lub straci przekonanie, że warto cię bliżej poznać. Nie chodzi w końcu o to, żebyś wydawała się zimna jak lód.

Druga sytuacja, w której warto wykorzystać dystans, to odzyskanie byłego. Wspomniana zasada braku kontaktu jest bardzo pomocna, o ile później przyjdzie moment ujawnienia się i wznowienia go. Jeśli twój były zaczyna się bardziej dla ciebie starać, nie dawaj mu wtedy kosza, tylko odwzajemnij choć trochę jego zaangażowanie.

Jak natomiast wygląda dystans w związku? Ogólnie rzecz biorąc, ani ten fizyczny, ani tym bardziej emocjonalny nie jest zalecany. Może doprowadzić do zaniku komunikacji między partnerami, a w efekcie – do kryzysu w związku i osłabienia więzi.

Jednak czasami dystans może okazać się pożyteczny. Jeśli masz wrażenie, że twój partner traci tobą zainteresowanie, a wasz związek dopadła rutyna, warto skoncentrować się na sobie, zamiast gonić za partnerem.

Zdystansuj się więc od niego i jego życia, umawiaj ze swoimi znajomymi, znajdź sobie hobby, zadbaj o siebie. Okażesz w ten sposób niezależność, co zadziała na twojego mężczyznę dokładnie tak, jak na etapie flirtu – wzbudzi jego zainteresowanie, będzie dla niego pociągające, a być może nawet sprawi, że poczuje się zazdrosny!

Czy dystans działa na faceta: podsumowanie

Wiesz już, czy i jak dystans działa na faceta. Mam nadzieję, że dzięki tym poradom będziesz wiedziała także, jak wykorzystać odpowiednie techniki, by wzbudzić w mężczyźnie zainteresowanie i wyegzekwować od niego większe zaangażowanie w relację.

Jednak choć dystans, o czym już wspomniałem, jest kluczowym elementem strategii odzyskania byłego partnera, nie wystarczy, by osiągnąć ten cel. Potrzebne są jeszcze zmiany w tobie, twoim podejściu, a także zastosowanie innych technik opartych na psychologii relacji damsko-męskich.

Dlatego jeśli naprawdę zależy ci na odzyskaniu ex, zachęcam cię do przeczytania e-booka „Klucz Do Odzyskania„, który jest szczegółowym poradnikiem krok po kroku pokazującym, jak wrócić do byłego faceta.

Już teraz mogę ci powiedzieć, że pierwszym krokiem jest zmiana podejścia mentalnego do całego procesu odzyskania. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to zrobić, zapisz się do naszego darmowego wsparcia mailowego i odbierz pierwszy rozdział „Klucza Do Odzyskania” gratis!

klucz do odzyskania dla niej darmowy fragment

Odbierz GRATIS pierwszy rozdział „Klucza Do Odzyskania”. Czytając go, poznasz:

5/5 - (1 vote)
Picture of Aleks Rajzer
Aleks Rajzer
Doświadczony dating coach, absolwent socjologii i studiów podyplomowych na kierunku Coaching z elementami psychologii. Od wielu lat studiuje relacje damsko-męskie, by odpowiedzieć na pytania dręczące tysiące osób ze złamanym sercem. Autor bestselleru "Klucz Do Odzyskania" i wielu innych poradników. Założyciel bloga Rozwój Do Potęgi, gdzie publikuje artykuły i udziela również porad indywidualnych. Prywatnie miłośnik tańca, podróży i wypoczynku na łonie natury. Możesz się z nim skontaktować na Instagramie.

Czytaj również: